Reklama

Prawo rodzinne
| .
31 maja 2021 21:23

Alimenty po rozwodzie na byłego małżonka

Alimenty kojarzą się głównie z obowiązkiem łożenia na utrzymanie dzieci po rozwodzie rodziców. Tymczasem mało kto zdaje sobie sprawę, iż możliwe są również alimenty po rozwodzie na byłego męża czy byłą żonę. Są pewne okoliczności, w których rozwiedziony małżonek może domagać się od drugiego alimentów na swoje utrzymanie. Takie alimenty sąd może orzec jeszcze w wyroku rozwodowym, alimenty po rozwodzie na byłego małżonka może także ustalić już po orzeczeniu rozwodu.

Stosownie do treści przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, małżonek, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozwodu, jeśli znajduje się w niedostatku (nie jest w stanie zaspokoić swoich podstawowych potrzeb) może żądać od byłego małżonka dostarczania środków na utrzymanie – alimentów.

Pisaliśmy m.in. ile kosztuje adwokat do rozwodu

Alimenty po rozwodzie nie tylko na dziecko, ale na byłą żonę albo byłego męża też

Alimenty po rozwodzie dla byłego małżonka uzależnione są od usprawiedliwionych potrzeb byłego małżonka, który zalazł się w niedostatku. Wynika to wprost z treści art. 60 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Co istotne, ewentualne alimenty nie należą się małżonkowi, który został uznany za winnego rozwodu, natomiast jeśli sąd w trakcie orzekania rozwodu uznał, że winę za rozkład pożycia ponoszą oboje małżonkowie, nie wyklucza to możliwości ubiegania się o przyznanie alimentów i alimenty po rozwodzie na byłego małżonka sąd może zasądzić.

Istotny jest fakt, że jeśli rozwód nastąpił z winy jednego z małżonków, to ten drugi może żądać alimentów po rozwodzie nawet, jeśli nie znajduje się w niedostatku. To wyjątek od ogólnej zasady, że alimenty należą się tylko temu byłemu małżonkowi, który znalazł się w niedostatku.

Obowiązek alimentacyjny i alimenty po rozwodzie na drugiego małżonka przestają wiązać, gdy ten uprawniony do alimentów były małżonek ponownie wejdzie w związek małżeński. Niezależnie od powyższego obowiązek alimentowania na rzecz byłego małżonka wygasa po upływie 5 lat od orzeczenia rozwodu. Oczywiście alimenty po rozwodzie na byłego małżonka mogą zostać uchylone, jeśli były małżonek nie znajduje się już w niedostatku.

Jeśli potrzebne Ci są dodatkowe porady z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego albo zastanawiasz się, czy w Twojej sprawie alimenty po rozwodzie na byłego małżonka mogą się należeć, poszukaj m.in. tutaj: darmowe porady prawne Łomża

Podziel się

Dodaj komentarz

Zobacz komentarze

  • Jestem również po rozwodzie , i moja sprawa wyglądała dość podobnie. Sędzia orzekł rozwód z wyłącznej strony męża. Zostały zasądzone alimenty dla mnie w wysokości 1000 zł miesięcznie. Nie udałoby się to oczywiście bez wyboru dobrej kancelarii. Miałam przyjemność współpracować z Panią Iwoną Jankowską-Sepioło. Zgłosiłam się do nich przez stronę internetową: http://adwokat-sepiolo.pl/.

    Cancel reply

    Dodaj komentarz

Ostatnie wpisy

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Czytaj więcej