Reklama

Prawo cywilne
| .
14 marca 2021 14:24

Dług małżonka sprzed ślubu a wspólny majątek małżonków

Może się zdarzyć sytuacja, że dopiero po ślubie jeden z małżonków dowiaduje się, że drugi jeszcze przed zawarciem małżeństwa popadł w długi. Okazuje się, że małżonkowie nie zawierali umowy o rozdzielności majątkowej, powstaje zatem pytanie, czy i w jakim zakresie za przedślubne długi jednego z małżonków odpowiada drugi małżonek. Jeśli jeden z małżonków ukrył fakt, że posiada długi, powstałe jeszcze przed zawarciem małżeństwa, naturalnym są obawy drugiego z małżonków, w jakim zakresie ewentualnemu zajęciu komorniczemu i egzekucji komorniczej może podlegać wspólny majątek małżonków. Odpowiedzialność małżonków za dług jednego małżonka sprzed ślubu nie jest sprawą prostą.

Dług małżonka sprzed ślubu a wspólny majątek małżonków

Jeśli jeden z małżonków posiada zadłużenie, powstałe jeszcze przed zawarciem ślubu, to jeśli małżonkowie nie mają rozdzielności majątkowej, drugi z małżonków może odczuć pogorszenie się sytuacji finansowej, ale formalnie nie stanie się dłużnikiem tylko dlatego, że zawarł ślub z osobą zadłużoną. Jeśli dług (wierzytelność) powstał przed zawiązaniem się wspólności majątkowej małżonków lub też dotyczy majątku osobistego jednego z małżonków, wierzyciel, na rzecz którego dług należy spłacić, może żądać zaspokojenia swojego roszczenia z majątku osobistego zadłużonego małżonka, z jego dochodów z pracy czy działalności gospodarczej czy korzyści z praw autorskich (art. 41 par. 3 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Wynagrodzenie za pracę czy dochody z innej działalności zarobkowej (np. prowadzenia własnej działalności gospodarczej) stanowią dochód wspólny małżonków, zatem ich zajęcie przez komornika będzie z pewnością odczuwalne i odczuje je nawet małżonek, który długów nie posiada. Niemniej komornik nie będzie mógł na egzekucję długów jednego małżonka sprzed ślubu zużyć całego majątku wspólnego małżonków, a tylko tę jego część, która pochodzi właśnie z wynagrodzenia zadłużonego małżonka czy innej działalności zarobkowej. Majątek osobisty tego z małżonków, który długów nie posiadał, będzie bezpieczny od ewentualnej egzekucji komorniczej.

Dług małżonka sprzed ślubu a rozdzielność majątkowa

Jeśli małżonek przed zawarciem małżeństwa popadł w długi, a następnie długi te zataił przed drugim ze współmałżonków i po ślubie okazuje się, że nie ma z czego tych długów spłacać (bo np. nie posiada majątku osobistego, nie pracuje i nie uzyskuje innych dochodów), wierzyciel tego małżonka-dłużnika może wystąpić do sądu o ustanowienie rozdzielności majątkowej pomiędzy małżonkami. Po ustanowieniu takiej rozdzielności następuje podział majątku wspólnego, a wówczas ta część majątku, która przypada na małżonka-dłużnika, będzie podlegać zajęciu na poczet długów. Taka sytuacja jest z pewnością dla drugiego małżonka niekorzystna, w grę wchodzi tu bowiem taki podział majątku, który może wiązać się np. ze sprzedażą domu czy mieszkania, niemniej chroni to osobisty majątek niezadłużonego małżonka.

Jeśli masz podobny problem, ale nie stać cię na skorzystanie z ofert kancelarii prawnych, bezpłatna pomoc prawna jest właśnie dla Ciebie. Zachęcamy do zapoznania się np. z bezpłatne porady prawne Bydgoszcz

Podziel się

Dodaj komentarz

Ostatnie wpisy

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Czytaj więcej