Reklama

Praca
| .
14 marca 2021 16:56

Dzień wolny za święto w sobotę albo niedzielę

Jeśli w danym roku kalendarzowym święto, której jest dniem ustawowo wolnym od pracy przypada na niedzielę, pracodawca nie musi oddawać pracownikowi dnia wolnego. Obowiązek oddawania dnia wolnego pojawia się jedynie w sytuacji, gdy święto to wypada w sobotę (albo inny dzień, który jest dla pracownika dniem wolnym z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. Taka sytuacja ma miejsce chociażby w maju 2016 roku. Dzień 1 maja, który jest dniem ustawowo wolnym od pracy, wypada właśnie w niedzielę. Pracodawca nie musi tego dnia oddawać. Dzień wolny za święto w sobotę należy się, dzień wolny za święto w niedzielę nie należy się.

Dzień wolny za święto w sobotę

Jeśli święto, które jest dniem ustawowo wolnym od pracy przypada na sobotę, pracodawca oddaje pracownikowi w zamian jeden dzień wolny od pracy. Oddanie dnia wolnego powinno nastąpić do końca okresu rozliczeniowego, który w zakładach pracy może być kształtowany na różne sposoby. W szczególności okres rozliczeniowy uzależniony jest od przyjętego w danym zakładzie pracy systemu czasu pracy. Najczęściej spotykanym okresem rozliczeniowym jest okres 4-miesięczny.

Zaznaczyć należy, że pracodawca nie musi oddawać pracownikowi dnia wolnego w dacie, wskazanej przez pracownika. Pracodawca sam z własnej inicjatywy może wskazać konkretną datę lub kilka dat, w których pracownicy mają sobie ten dzień wolny odebrać. Bardzo ważna kwestia – jeśli pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim, a zwolnienie to obejmuje sobotę, w którą wypada święto, będące dniem ustawowo wolnym od pracy, to temu pracownikowi dzień wolny za święto przypadające na sobotę się nie należy.

Dzień wolny za święto w niedzielę

praca w niedziele i święta

Żaden przepis polskiego prawa pracy nie zobowiązuje pracodawcy do oddawania pracownikom dnia wolnego za święto, przypadające na niedzielę. Zgodnie z treścią art. 130 par. 2 Kodeksu pracy, takie przypadające na niedzielę święto nie obniża wymiaru czasu pracy pracownika. Z kolei zgodnie z treścią art. 151(11) par. 4 Kodeksu pracy, do pracy w święto przypadające na niedzielę stosuje się przepisy dotyczące pracy w niedzielę.

Uwaga: jeśli pracownicy chcą otrzymać dzień wolny w konkretnej dacie, a pracodawca nie wyraża na to zgody i wskazuje datę inną, to pracownicy sporo ryzykują ustalając między sobą, że w tym wskazanym przez siebie dniu wezmą urlop na żądanie. Takie działanie pracowników grozi paraliżem zakładu pracy, a jednym z podstawowych obowiązków pracowników jest dbałość o dobro zakładu pracy. Jeśli pracownicy z tego obowiązku nie wywiązują się, pracodawca może wobec nich wyciągać stosowne konsekwencje.

Niektórzy pracownicy myślą, że należy im się wolne za święto w niedzielę. Nie należy się. Dzień wolny należy się tylko, gdy święto przypada na sobotę. Pracodawcy i pracownicy muszą o tym pamiętać.

Podziel się

Dodaj komentarz

Ostatnie wpisy

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Czytaj więcej