Reklama

Prawo cywilne
| .
14 marca 2021 17:15

Egzekucja komornicza – kolejność wierzycieli

Jeśli przeciwko jednemu dłużnikowi komornik prowadzi egzekucję należności na rzecz kilku albo i więcej wierzycieli, o sposobie podziału pomiędzy wierzycielami środków, jakie udało się komornikowi wyegzekwować, nie decyduje kolejność złożenia wniosków o wszczęcie egzekucji. Jeśli egzekucja komornicza jest skuteczna i komornikowi uda się wyegzekwować od dłużnika jakieś środki finansowe, to w przypadku ustalaniu przez komornika planu podziału wyegzekwowanych środków decyduje nie kolejność złożenia wniosków o wszczęcie egzekucji, a kategoria, do której zalicza się wierzytelność.

Egzekucja komornicza – kategorie wierzycieli

Podział wyegzekwowanych od dłużnika kwot nastąpi zgodnie z kolejnością, wskazaną w treści art. 1025 kodeksu postępowania cywilnego. Stosownie do treści powołanego przepisu, wyróżnić można kilka kategorii wierzytelności. Jeśli egzekucja komornicza okazuje się być skuteczna, w pierwszej kolejności zaspokajani są wierzyciele z pierwszych kategorii. Komornik przekaże zatem część środków na konto zaległości dłużnika wobec ZUS czy urzędów skarbowych, wierzycieli alimentacyjnych, pracowników dłużnika, a dopiero w dalszej kolejności na
spłatę długu
mogą liczyć pozostali wierzyciele. Należy oczywiście zaznaczyć, że w pierwszej kolejności z wyegzekwowanych środków zaspokajane są koszty egzekucji.

Dopiero w przypadku, gdy wierzyciele z wyższej kategorii są spłaceni w całości, komornik dzieli pozostałe wyegzekwowane środki finansowe pomiędzy wierzycielami z kategorii niższych. Przykładowo należności za wydany dłużnikowi, ale nie opłacony towar należą do wierzytelności 8 kategorii. Pierwszeństwo mają również tzw. wierzyciele uprzywilejowani – osoby, na rzecz których zasądzono od dłużnika alimenty.

Jeśli egzekucja komornicza przynosi pozytywne rezultaty, komornik ustala plan podziału wedle następującej kolejności:

  1. koszty egzekucyjne
  2. należności alimentacyjne
  3. należności za pracę za okres 3 miesięcy, do wysokości najniższego wynagrodzenia za pracę oraz renty z tytułu odszkodowań
  4. należności zabezpieczone hipoteką morską
  5. należności zabezpieczone hipoteką, zastawem, zastawem rejestrowym i skarbowym
  6. należności za pracę niezaspokojone w kolejności trzeciej
  7. należności, o których mowa w dziale III Ordynacji Podatkowej
  8. należności wierzycieli, którzy prowadzili egzekucję
  9. inne należności.

Jeśli egzekucja komornicza pozwoliła na ściągnięcie z dłużnika środków, które nie wystarczają na spłacenie wszystkich wierzycieli w danej kategorii, należności z kategorii 4 i 5 spłacane są wedle pierwszeństwa, a pozostałe należności proporcjonalnie w stosunku do wysokości każdej z wierzytelności.

Podziel się

Dodaj komentarz

Ostatnie wpisy

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Czytaj więcej