Reklama

Prawo cywilne
| .
14 marca 2021 14:04

Jak odwołać testament? Sposoby na odwołanie testamentu

Może się zdarzyć w praktyce, iż spadkodawca – jeszcze za swojego życia – przygotował testament, który następnie chciałby anulować albo zmienić. Przykładowo testament został sporządzony własnoręcznie, ale spadkodawca powziął pewne wątpliwości co do intencji niektórych spadkobierców testamentowych i chciałby sporządzić nowy testament, tym razem w formie aktu notarialnego. W związku z tym taki spadkodawca zadaje sobie pytanie, czy własnoręcznie sporządzony testament (a nawet testament w formie aktu notarialnego) może zostać anulowany i czy można spisać nowy testament w miejsce tych poprzednich. Zatem – jak odwołać testament?

Jak odwołać testament?

Od razu wyraźnie należy podkreślić, iż testament można zmienić bądź odwołać. Spadkobierca, który sporządził testament, a następnie zastanawia się, czy i jak odwołać testament, może to zrobić, o ile posiada pełną zdolność do czynności prawnych. Odwołać testament można nawet wówczas, gdy o jego sporządzeniu została poinformowana rodzina czy spadkobiercy. Dobrze jest jednak przy odwołaniu lub zmianie testamentu poinformować o tym fakcie osoby, które zostały uprzednio poinformowane o sporządzeniu samego testamentu. Jeśli bowiem wcześniej mieli oni wiedzę, jak ma wyglądać dziedziczenie testamentowe po śmierci spadkodawcy, to dobrze, aby mieli również wiedzę o odwołaniu czy zmianach sporządzonego testamentu.

Jak odwołać testament? Wystarczy, aby spadkodawca w zamiarze odwołania testamentu po prostu go zniszczył. Nie musi to oznaczać podarcia, czy fizycznej utylizacji – wystarczy taki testament, który ma zostać odwołany, pozbawić pewnych cech, np. dopisać na nim informację o jego odwołaniu. Można też testament przedrzeć na pół i pozostawić stosowną o tym informację. Spadkodawca może też na testamencie nanieść stosowną informację, że odwołuje go, co najlepiej zrobić własnoręcznie i opatrzyć datą oraz podpisem.

Istnieje jeszcze trzeci sposób na to, jak odwołać testament. Stosownie do treści art. 946 kodeksu cywilnego, aby odwołać stary testament wystarczy po prostu sporządzić nowy. Należy jednakże w nowym testamencie zaznaczyć, czy poprzedni testament zostaje odwołany w całości, czy też odwołane zostaną jedynie pewne jego zapisy. Jeśli takiego zapisu w nowym testamencie nie będzie, to ze starego testamentu odwołane zostaną jedynie te postanowienia, których nie da się pogodzić z treścią nowego testamentu. Jeśli stary testament ma zostać anulowany w całości, najlepiej w nowym testamencie wskazać wprost, iż “Anuluje się testament, sporządzony w dniu ….).

Przy odwoływaniu testamentu nie ma znaczenia forma, w jakiej został on sporządzony. Testament w formie aktu notarialnego również można odwołać. Nie ma tu zastosowania reguła, że testament w formie aktu notarialnego można odwołać również jedynie aktem notarialnym. Nawet testament w formie aktu notarialnego można odwołać kolejnym testamentem, sporządzonym własnoręcznie. Jeśli dochodzi do takiej sytuacji, że spadkodawca zamierza odwołać testament, sporządzony w formie aktu notarialnego i sporządzić nowy testament, to w tym nowym testamencie warto zawrzeć klauzulę, iż odwołuje się testament w formie aktu notarialnego z dnia… oraz wskazać, o jaki akt notarialny chodzi. Testamentów w formie aktu notarialnego nie powinno się niszczyć, ale anulować je nowym testamentem ze stosowną wzmianką albo wzmianką o jego zmianach, naniesioną na tym zmienianym testamencie.

Jeśli niezbędne Ci są szersze informacje w tym zakresie, poszukaj darmowej pomocy prawnej, np. tu: bezpłatna pomoc prawna Rzeszów.

Podziel się

Dodaj komentarz

Ostatnie wpisy

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Czytaj więcej