Reklama

Praca
| .
14 marca 2021 14:21

Kolejna umowa o pracę na okres próbny

Umowa o pracę na okres próbny jest pełnoprawną formą nawiązania stosunku pracy. Umowa ta ma na celu umożliwienie pracodawcy przetestowanie pracownika, zanim ten zostanie ostatecznie zatrudniony na dłużej (np. na podstawie umowy o pracę na czas określony lub na czas nieokreślony). Umowa o pracę na okres próbny może maksymalnie trwać 3 miesiące (przepisy kodeksu pracy nie przewidują dolnej granicy, ile najkrócej może trwać umowa na okres próbny). Niektórzy pracodawcy zastanawiają się jednak, czy dopuszczalna jest kolejna umowa o pracę na okres próbny, jeśli ta pierwsza zbliża się już do końca, a co do pracownika istnieją pewne wątpliwości.

Umowa o pracę na okres próbny niekoniecznie tylko raz

Kolejna umowa o pracę na okres próbny uzależniona jest od kilku czynników. Jeśli pracodawca chciałby z pracownikiem nawiązać kolejną umowę na okres próbny, to wszystko zależy od tego, czy ma to być praca na tym samym czy na innym stanowisku. Od 22 lutego 2016 roku kolejna umowa o pracę na okres próbny jest formalnie dopuszczalna przez przepisy prawa pracy, jednak po spełnieniu kilku warunków.

Stosownie do treści art. 25 kodeksu pracy ponowne zawarcie między tym samym pracownikiem i pracodawcą kolejnej umowy o pracę na okres próbny jest dopuszczalne, gdy:

  • kolejna umowa na okres próbny ma dotyczyć innego rodzaju pracy niż dotychczasowa, a w takim przypadku zawarcie kolejnej umowy o pracę na okres próbny jest dopuszczalne natychmiast po zakończeniu obowiązywania pierwszej umowy
  • kolejna umowa o pracę na okres próbny ma dotyczyć tego samego rodzaju pracy, a między pierwszą umową na okres próbny (która już się rozwiązała) a kolejną umową o pracę na okres próbny minęło więcej niż 3 lata.
umowa-zlecenia

W praktyce ten wymagany 3-letni okres przerwy między jedną a drugą umową o pracę na okres próbny może rodzić pewne niedogodności. Pracodawcy zwykle nie mają tyle czasu, pracownik do pracy jest im niezbędny. Niestety, na mocy obecnie obowiązujących przepisów nie ma możliwości zatrudnienia tego samego pracownika w tym samym rodzaju pracy dwukrotnie pod rząd na podstawie umowy o pracę na okres próbny.

Zaznaczyć natomiast należy, że przepisy kodeksu pracy nie ograniczają ilości zawieranych pod rząd kolejnych umów o pracę na okres próbny, o ile dotyczą one różnych rodzajów pracy. W praktyce zatem możliwe jest zatrudnianie pracownika na kilku umowach o pracę na okres próbny pod rząd, o ile każda z tych umów przewiduje pracę innego rodzaju. Istotne jest jednak to, aby faktycznie była to praca innego rodzaju, a nie ta sama praca, ale ze zmienioną w treści umowy nazwą stanowiska pracy.

A tu pisaliśmy m.in. ile można zarobić w pierwszej pracy, L4 w pierwszym miesiącu pracy, staż z urzędu pracy a ciąża, urlop i zwolnienie lekarskie

Więcej informacji o umowach o pracę na okres próbny: darmowe porady prawne Sosnowiec

Podziel się

Dodaj komentarz

Ostatnie wpisy

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Czytaj więcej