Reklama

Praca
| .
14 marca 2021 13:56

Krótszy okres wypowiedzenia w umowie o pracę

Długość okresów wypowiedzenia umowy o pracę została wprost wskazana w przepisach kodeksu pracy. W przypadku umowy o pracę na okres próbny wynosi ona odpowiednio 3 dni robocze, tydzień albo dwa tygodnie (w zależności od tego, na jak długo zawarto umowę), a dla umów o pracę na czas określony i na czas nieokreślony, wynosi ona 2 tygodnie, miesiąc albo 3 miesiące, w zależności od stażu pracy pracownika u danego pracodawcy. Przepisy kodeksu pracy przewidują przypadki, w których okres wypowiedzenia można skrócić albo z chwilą dokonania tego wypowiedzenia albo już po jego dokonaniu, w czasie, gdy swój bieg rozpoczął już okres wypowiedzenia.

Krótszy okres wypowiedzenia w umowie o pracę

Może się zdarzyć jednak sytuacja, w której pracodawca i pracownik porozumieją się co do krótszego okresu wypowiedzenia jeszcze przed jego dokonaniem, a nawet w samej umowie o pracę. Warunkiem jest jednak, aby to skrócenie okresu wypowiedzenia odbywało się na korzyść pracownika. Jeśli np. pracownik pracował już na podstawie umowy o pracę na okres próbny 3 miesięcy, a następnie 33 miesiące na podstawie umowy o pracę na czas określony, to zawierając z nim kolejną umowę o pracę, tym razem na czas nieokreślony, można ustalić z pracownikiem, iż będzie go obowiązywał miesięczny okres wypowiedzenia, choć normalnie ze względu na staż pracy obowiązywałby go trzymiesięczny okres wypowiedzenia.

Taki pogląd wyraził Sąd Najwyższy w swym wyroku z dnia 11 lutego 2016 roku sygn. II PK 343/14) uznając, iż dokonanie wypowiedzenia z zastosowaniem krótszego jego okresu jest z reguły dla pracownika korzystniejsze, należy więc uznać je za dopuszczalne. Nie wchodzi w grę natomiast krótszy okres wypowiedzenia wypowiedzenia przed jego dokonaniem w sytuacji, gdy jest to korzystniejsze jedynie dla pracodawcy.

Jeśli poszukujesz więcej porad prawnych czy bezpłatnej pomocy prawnej w zakresie prawa pracy, skontaktuj się z podmiotami, świadczącymi darmową pomoc prawną (Inspekcja Pracy, fundacje itp.). Przykładową listę tego typu podmiotów znajdziesz tutaj: bezpłatne porady prawne

Podziel się

Dodaj komentarz

Ostatnie wpisy

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Czytaj więcej