Reklama

Własna firma
| .
14 marca 2021 13:50

Likwidacja firmy – co z pracownikami?

Przedsiębiorca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. W pewnym momencie (z różnych powodów) dochodzi do wniosku, iż nie chce już dłużej prowadzić firmy i zastanawia się nad zakończeniem działalności. Likwidacja firmy niekoniecznie musi oznaczać całkowite zaprzestanie działalności, firmę (rozumianą jako zespół składników majątkowych i niemajątkowych) można komuś przekazać. Zamknięcie firmy oznacza jednak dla zatrudnionych w niej pracowników pewne konsekwencje. Pojawia się zatem pytanie co robić: likwidacja firmy – co z pracownikami?

za co pracodawca może zwolnić pracownika

Likwidacja firmy i zwolnienie pracowników

Właściciel firmy, który zamierza ją zlikwidować i definitywnie zakończyć działalność, musi podjąć działania, zmierzające do rozwiązania stosunku pracy z zatrudnionymi pracownikami. Likwidacja firmy nie oznacza bowiem, że umowy o pracę zatrudnionych w tej firmie pracowników wygasną. Umowy takie nie rozwiążą się też samoczynnie tylko dlatego, że firma została zlikwidowana. Stosunek pracy pracowników rozwiązuje się bowiem w trybie, określonym w art. 30 kodeksu pracy. Jeśli zatem umowa o pracę nie została rozwiązana w trybie, określonym w powołanym przepisie, to trwa ona nadal. Jeśli zatem pracodawca – właściciel firmy – zamierza zamknąć działalność, to musi odpowiednio wcześniej wypowiedzieć pracownikom umowy o pracę. Możliwe jest też rozwiązanie tych umów o pracę za porozumieniem stron, wówczas umowy rozwiązują się w ustalonym przez strony terminie, nie trzeba czekać do upływu okresu wypowiedzenia.

pracodawca płaci pod stołem

Jeśli likwidacja firmy ma wiązać się z wypowiedzeniem umów o pracę, to pracodawca musi mieć na względzie długość okresu wypowiedzenia dla poszczególnych umów i pracowników. Należy zatem te umowy wypowiedzieć w takim terminie, aby rozwiązały się one jeszcze przed zakończeniem działalności gospodarczej. Zaznaczyć należy iż jeśli wypowiedzenie umów o pracę wiąże się z likwidacją pracodawcy (firmy pracodawcy) to okresy wypowiedzenia umów o pracę można skrócić z 3 miesięcy do 1 miesiąca, a za pozostały czas wypłacić pracownikom stosowne odszkodowanie. Pozwala to jednak dopełnić wszelkich administracyjnych obowiązków w tym zakresie.

Szukasz szerszych informacji w tym temacie, gdyż sam stoisz przed problemem: likwidacja firmy – co z pracownikami? Poszukaj darmowych porad prawnych, udzielanych przez podmioty, specjalizujące się w prawie pracy, np. tu: bezpłatne porady prawne prawo pracy.

Podziel się

Dodaj komentarz

Ostatnie wpisy

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Czytaj więcej