Reklama

Ubezpieczenia
| .
23 sierpnia 2021 17:51

Najtańsze OC samochodu – na co zwracać uwagę i czym się kierować przy jego wyborze?

Najtańsze OC samochodu pozwala oszczędzić pieniądze i jednocześnie uniknąć wielu kłopotów w przypadku, gdy kierowca jest uczestnikiem wypadku. Jest to rodzaj ubezpieczenia majątkowego, które ma za zadanie chronić własność osoby zobowiązanej do pokrycia szkód, które spowodowała lub w przypadku niewywiązania się z umowy. Jak wybrać najtańsze OC?

Najtańsze OC samochodu

Skrót OC kojarzony jest z obowiązkowym ubezpieczeniem samochodu. Takie ubezpieczenie potrzebne jest kierowcy najbardziej w przypadku, kiedy z jego winy powstanie kolizja lub stłuczka. W takim przypadku OC pokryje koszty usunięcia szkody, która została spowodowana, np. zniszczenie zderzaka. Ubezpieczenie OC posiadać musi nie tylko każdy właściciel samochodu, ale każdego pojazdu mechanicznego. 

Jak zmienia się cena ubezpieczenia OC?

Średni koszt ubezpieczenia OC w Polsce wynosi 692 złote. Warto jednak wiedzieć, że mieszkańcy zachodniej Europy płacą zdecydowanie więcej. W 2016 i 2017 roku prognozowano podwyższenie ubezpieczenia OC. I rzeczywiście w porównaniu z 2015 rokiem, kiedy średnia cena polisy OC wynosiła 423 zł, wzrost składki był stosunkowo wysoki. Jednak już w 2018 i 2019 roku obserwuje się spadek cen ubezpieczenia OC. 

najtańsze OC

Co wpływa na składkę ubezpieczenia OC?

Cena OC uzależniona jest od różnych czynników. Towarzystwa ubezpieczeniowe oceniają ryzyko i na tej podstawie kształtują oferty OC. Co wpływa na wysokość OC?

Czynniki dotyczące kierowcy

Przede wszystkim jest to wiek kierowcy. Im kierowca jest młodszy, tym więcej będzie musiał zapłacić za OC. Najwięcej zapłacą osoby, które ukończyły 18 rok życia. Najwyższe składki w niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych obowiązują nawet do 26 roku życia. Związane jest to z wysokim prawdopodobieństwem wystąpienia szkody. Osoby młode nie mają doświadczenia i często charakteryzuje ich brawura, wynikająca z wieku. 

Na wysokie lub tanie OC wpływa także rok uzyskania prawa jazdy przez kierującego. Jeśli określona osoba uzyska prawo jazdy po ukończeniu 30 roku życia, to również traktowana jest przez towarzystwa ubezpieczeniowe jako młody kierowca. Często ubezpieczycielem pytają o to, przygotowując ofertę, aby właściwie ocenić ryzyko. 

Ważne jest również miejsce zamieszkania kierowcy. Osoby mieszkające w większych miastach, płacą wyższe składki, ponieważ występuje w nich wyższe ryzyko wystąpienia szkody. Z kolei mieszańcy małych miejscowości płacą niskie składki na OC, ze względu na mniejsze ryzyko wypadku.

Kolejnym czynnikiem jest liczba szkód spowodowanych w ostatnich latach. To jeden z najważniejszych czynników, które wpływają na wysokość OC. Im dłużej kierowca jest właścicielem samochodu i go ubezpiecza, tym mniej zapłaci za OC. Warunkiem jest to, aby lata te były bez żadnej szkody. Niestety szkody powodują wysoki wzrost OC, a wielu kierowcom zależy na jak najtańszym OC. Im jest więcej szkód, tym więcej kierowca będzie musiał zapłacić za polisę. 

Ważny jest także stan cywilny. Na tanie OC mogą liczyć osoby będące w związkach małżeńskich. Związane jest to z życiową stabilizacją, a tym samym spokojnym zachowaniem za kierownicą. Najtańsze OC samochodu zatem nie przypadnie pannom oraz kawalerom. 

Pod uwagę bierze się również liczne dzieci posiadanych przez właściciela samochodu. Osoby mające dzieci, postrzegane są jako odpowiedzialne. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe udzielają zniżki osobom będącym rodzicami. 

Czynniki dotyczące samochodu

Ważny jest model samochodu. Wysokość składek OC uzależniona jest także od marki auta. Najwięcej za OC płacić muszą kierowcy, którzy posiadają BMW, z kolei najmniejsze OC płacą kierowcy Toyoty. Kluczowa jest również pojemność silnika. Tanie ubezpieczenie OC płacą właściciele aut z małą pojemnością.

Ważne jest również rodzaj paliwa. Najwyższe płacić muszą kierowcy posiadające samochód na benzynę oraz gaz. Z kolei na najtańsze OC samochodu liczyć mogą kierowcy samochodów elektrycznych. 

najtańsze OC

Jak obniżyć składkę ubezpieczenia OC?

Przede wszystkim przed zakupem pojazdu, warto zastanowić się, jaki model wybrać oraz dopisać kogoś jako współwłaściciela. Co i dlaczego wpływa na obniżenie składki OC?

Współwłaściciel a najtańsze ubezpieczenie OC

Chodzi o współwłaściciela, który ma bezszkodową historię ubezpieczenia – przydaje się przede wszystkim dla osób, który kupiły swoje pierwsze auto. Dopisanie współwłaściciela spowoduje, że składka będzie znacznie niższa, gdyż ubezpieczyciel będzie brał pod uwagę historię ubezpieczenia współwłaściciela. Należy jednak pamiętać, że jeżeli wystąpi szkoda z tym autem, to będzie ona widnieć zarówno na koncie właściciela, jak i współwłaściciela.

Wystarczy że właścicielami pojazdu będzie ojciec i syn, choć mogą to być obce osoby. Dzięki temu młody kierowca zapłaci mniej, a przy okazji zacznie wyrabiać swoje zniżki. 

Warto pomyśleć o tym najlepiej na etapie kupna auta, aby w umowie kupna-sprzedaży wpisać oboje właścicieli. Będą oni później zarejestrowani w urzędzie i widoczni w dowodzie rejestracyjnym samochodu. Chociaż współwłaściciela można znaleźć posiadając już auto, przez sprzedaż połowy auta albo darowiznę. 

Młodzi kierowcy są niestety traktowani przez towarzystwa ubezpieczeniowe jako grupa, która stanowi największe ryzyko na drodze. Dlatego też oni płacą najwyższe składki na OC. 

Skorzystanie ze zniżki małżeńskiej

Małżeństwa mają tanie OC samochodu z kilku względów. A małżeństwa mające dzieci to już zdecydowanie mogą liczyć na najtańsze OC samochodu. Przede wszystkim osoby będące w małżeństwie i posiadające wspólność majątkową, prawdopodobnie mają również wspólny samochód.

To oznacza, że oboje małżonkowie mogą korzystać wzajemnie z własnych zniżek, które wypracowane były za bezszkodową jazdę. W tym przypadku jest jeden warunek – oboje muszą być wpisani jako właściciele samochodu w dowodzie rejestracyjnym. 

najtańsze OC

Po drugie osoby będące w związku małżeńskim zawsze płacą najmniejsze OC. Stan cywilny ma wpływ na wysokość składki za ubezpieczenie samochodu. Zatem najmniej zapłacą osoby zamężne. Zaraz za nimi znajdują się wdowcy oraz wdowy, a następnie rozwiedzeni. Najwięcej za OC zapłacą panny oraz kawalerowie. Różnica między trzema pierwszymi grupami nie jest wysoka. Jednak w przypadku osób, którzy nie należą do tych grup, ani nigdy nie były w związku małżeńskim, stawki za OC są dużo wyższe od poz

Marka pojazdu a najtańsze OC

Jeśli  kierowca nie chce przepłacać za OC, powinien unikać takich samochodów jak Volkswagen, BMW czy Audi. Na tanie OC mogą liczyć także kierowcy Skody czy Fiata. Im marka jest bardziej “premium”, tym OC będzie wyższe. 

Pojemność silnika i jej wpływ na ubezpieczenie OC

Tańsze ubezpieczenie OC płacą właściciele samochodów z mniejszą pojemnością silnika. Wysokie składki opłacają kierowcy, których auta mają silnik ponad 3 l. Wynika to z założenia, że im mniejszy silnik, tym kierowca mniej “poszaleje” i teoretycznie spowoduje mniej wypadków. 

Wiek samochodu a ubezpieczenie OC

Zasada jest prosta – im młodsze auto, tym lepiej. Jednak nie młodszy, niż 4-letni. W ciągu pierwszych 3 lat średnia cena ubezpieczenia OC jest stosunkowo wysoka i najniższą wartość osiąga w czwartym roku. Później już tylko rośnie. 

Kolor karoserii a ubezpieczenie OC

Według niektórych ubezpieczycieli kolor oraz odcień samochodu mówią o stylu jazdy jego właściciela, choć w niewielkim stopniu wpływa to na wysokość polisy OC. Według statystyk kierowcy, którzy jeżdżą najmniej bezpiecznie, to właściciele samochodów w kolorze czerwonym. Z kolei najbezpieczniej jeżdżą osoby, posiadające auto w kolorze niebieskim. 

Ubezpieczenie OC i AC w pakiecie

Zawierając ubezpieczenie OC, które jest obowiązkowe, warto również zdecydować się na ochronę dodatkową, np. AC czy assistance. Dzięki samochód będzie ubezpieczony w sposób kompleksowy, a składka za OC będzie niższa. Czasem dochodzi do tego dodatkowe ubezpieczenie NNW, ubezpieczenie opon czy od zgubionego kluczyka. Warto wziąć je pod uwagę. Często okazuje się, że kupno OC w pakiecie z ubezpieczeniami nieobowiązkowymi może się opłacić. Na które ubezpieczenia warto zwrócić uwagę? W szczególności na:

 • Ubezpieczenie AC samochodu – jest w pełni dobrowolne, jednak wiele osób się na nie decyduje. AutoCasco chroni kierowcę oraz jego samochód przed nieumyślnymi i losowymi zdarzeniami, np. stłuczką czy kradzieżą. To rodzaj polisy, który chroni skutkami błędów, które popełnione zostały przez właściciela, np. stłuczka. Po każdym tego typu zdarzeniu, AC gwarantuje kierowcy wypłatę odszkodowania albo przywrócenie pojazdu do stanu poprzedniego (pisaliśmy m.in. Zaniżone odszkodowanie z OC).
 • Assistance na samochód – to dobrowolne ubezpieczenie, które zapewnia pomoc w przypadku zdarzenia drogowego, np. brak paliwa czy awaria auta. Poza samą pomocą drogową, często w pakietach Assistance oferowana jest pomoc prawna, telefoniczna czy medyczna. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na wyłączenie OWU a przede wszystkim limit holowania, czy zakres terytorialny.
 • Ubezpieczenie NNW, czyli od Nieszczęśliwych Następstw Wypadków. To jedno z najpopularniejszych dodatków ubezpieczeniowych. W tym przypadku chronione jest życie i zdrowie ludzkie. W pakiecie z OC często także życie oraz zdrowie współpasażerów. Ubezpieczenie ton zwykle ma jakiś limit, np. 20, 50 czy 100 tysięcy złotych.
 • Dodatkowe ubezpieczenia opon, szyb – w tym przypadku najlepiej zastanowić się i ocenić prawdopodobieństwo określonego zdarzenia.
najtańsze OC

Dobór dodatkowego ubezpieczenia

Jeśli kierowca zastanawia się, gdzie znajdzie najtańsze ubezpieczenie OC, powinien także rozważyć skorzystanie z innych ubezpieczeń w ramach tego samego ubezpieczyciela. Obecnie ubezpieczyć można praktycznie wszystko. 

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują zniżki w wysokości od 5 do 15% za każdej następne ubezpieczenie, z którego skorzystać kierowca. Dzięki temu kupując kilka różnych ubezpieczeń, można uzyskać stosunkowo wysoki rabat na całość. Często także warto z nich skorzystać. Do takich ubezpieczeń zdecydowanie należy ubezpieczenie na życie czy domu/mieszkania. 

Szukając taniej polisy OC, poza korzystaniem z porównywarek, warto sprawdzić także, czy firma ubezpieczająca mieszkanie kierowcy, nie zaoferuje mu lepszej ceny na następne ubezpieczenie u nich. Można sprawdzi także w drugą stronę – czy cena polisy OC nie obniży się po zakupie kolejnego ubezpieczenia. Pod warunkiem oczywiście, że będzie ono kierowcy potrzebne. 

Dodatkowe zniżki  a najtańsze ubezpieczenie OC

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują zniżkę na ubezpieczenie auta za posiadanie polisy na życie albo mieszkanie/dom. Ubezpieczyciele udzielają również zniżki za zawód. Najtańsze OC samochodu płacą rolnicy. Zniżki przyznawane są także za posiadanie dzieci albo Karty Dużej Rodziny. 

Skorzystanie z OC poprzedniego właściciela

Kupując używane auto, kupuje się zwykle samochód ubezpieczony i razem z nim przejmuje się na siebie dotychczasowe ubezpieczenie OC poprzedniego właściciela. W takim przypadku należy się upewnić, że przejęta polisa ubezpieczeniowa została opłacona z góry, a płatność za nią nie została rozłożona na raty. Jeżeli ubezpieczenie opłacone jest do końca, a polisa ważna będzie jeszcze przez jakiś czasz to dodatkowy bonus do kupna samochodu. 

Pisaliśmy m.in. Dopłaty do odszkodowań z OC

Jeżeli jednak ubezpieczenie OC nie zostało w całości opłacone i wymaga w niedalekiej przyszłości opłacenia kolejnej raty, należy dokładnie przeliczyć, czy kierowca opłaca się opłacać kolejna ratę i korzystać z OC poprzedniego właściciela, czy może lepiej znaleźć tanie OC na własną rękę, korzystając w własnych zniżek i wskazówek z tego poradnika. 

Nowy samochód z dealerskim pakietem ubezpieczeń

Kupując nowy samochód prostu z salonu, dobrze jest porozmawiać ze sprzedawcą na temat jego ubezpieczenia. Dealerzy samochodów bardzo często mają wynegocjowane dobre warunki na pakiety ubezpieczeń OC. 

OC, AC, Assistance, NNW – tego typu pakiet ubezpieczeń może kosztować naprawdę sporo. Zwłaszcza w przypadku nowego samochodu. Jednak dealerzy samochodów mają bardzo często ryczałtową wycenę ubezpieczenia OC w wysokości od 3 do nawet 1% wartości kupowanego auta (pisaliśmy m.in. Ubezpieczenie OC samochodu).

Oferta dealerów samochodowych we współpracy ubezpieczycielami jest bardzo często bezkonkurencyjna dla nowych aut. Chyba że, kierowca nie potrzebuje dodatkowych ubezpieczeń i zależy mu jedynie na najtańszym OC. 

najtańsze OC

Przeprowadzka do mniejszej miejscowości

Tok myślenia towarzystw ubezpieczeniowych jest taki, że większe miasto to więcej wypadków, a co za tym idzie, wyższy koszt polisy OC. Jeżeli kierowca ma taką możliwość, może podać jako miejsce zamieszkania mniejsze miasto. Deklaracja oczywiście musi być zgodna z prawdą. Warto pamiętać, że chodzi o adres zamieszkania, a nie adres zameldowania, który podany jest w urzędach. 

Śledzenie przez ubezpieczyciela

Ten sposób nie jest jeszcze bardzo popularny. Chodzi o zgodę na śledzenie stylu jazdy kierowcy przez ubezpieczyciela. Takie towarzystwa ubezpieczeniowe współpracują ze specjalnymi aplikacjami, które umożliwiają właśnie tego typu śledzenie. W samochodzie montuje się specjalne urządzenie albo za każdym razem przed jazdą kierowca musi uruchomić aplikację. Urządzenie albo aplikacja analizuje styl i sposób jazdy kierowcy oceniając, czy jeździ on w bezpieczny sposób i czy należy mu się tanie OC, czy składka polisy powinna wzrosnąć. 

Towarzystwo ubezpieczeniowe otrzymuje takie informacje, jak np. prędkość pojazdu czy jego położenie. Dzięki temu ubezpieczyciel może sprawdzić, czy kierowca zwalnia przed przejściem dla pieszych oraz nie przekracza dozwolonej prędkości. 

Na co zwraca uwagę towarzystwo ubezpieczeniowe, oceniając styl jazdy oraz oferując najtańsze OC samochodu?

 • Jazda ekologiczna – czy styl jazdy określonego kierowcy jest ekologiczny i bezpieczny. Najbardziej uwagę przykładamy się na to, czy jazda jest płynna, czy kierowca nie wykonuje gwałtownych hamowań oraz przyspieszeń.
 • Jazda w dzień czy w nocy – chodzi o procent na temat tego, ile czasu kierowca jeździ w dzień, a ile w nocy.
 • Obszar zabudowany i niezabudowany – chodzi o informacje na temat tego, jaka część podróży stanowi jazda autem w terenie zabudowanym i poza nim. Ubezpieczyciel sprawdza, czy kierowca dostosowuje prędkość samochodu do określonego miejsca, ograniczeń prędkości, a także warunków, jakie panują na drodze.

Najtańsze OC samochodu – jak szukać?

Poniżej kilka wskazówek, jak znaleźć najtańsze OC samochodu:

 • Sprawdzenie ofert różnych ubezpieczycieli – ubezpieczyciele mają zróżnicowane ceny ubezpieczeń OC. Na rynku znajduje się wiele firm, dlatego też, aby mieć tanie OC, najlepiej sprawdzić wiele ofert. Dobrym narzędziem jest porównywarka OC.
 • Porównanie ubezpieczeń OC między sobą – zakres polisy OC regulowany jest przez ustawę i jest identyczny w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. Zatem można sugerować się ceną i wybrać najtańsze OC samochodu.
 • Sprawdzenie ofert ubezpieczeń dodatkowych – do polisy OC często towarzystwa ubezpieczeniowe oferują korzyści dodatkowe, np. ochronę zniżek już w cenie OC. Warto również sprawdzić ofertę całego pakietu OC i AC.
najtańsze OC
 • Sprawdzenie zniżek dodatkowych – ubezpieczyciele oferują zniżki za płatność jednorazową albo płatność online lub kartą kredytową. Tanie ubezpieczenie OC można uzyskać w przypadku, gdy ma się w tej samej firmie inne polisy, np. życiowe.
 • Zakup polisy OC online – kupując ubezpieczenie OC przez internet, kierowca zyskuje czas oraz pieniądze. Nie trzeba wychodzić z domu, ubezpieczenie OC albo jeżeli zostanie rozszerzone, przesłane zostanie na e-mail. Często również przez internet uzyskać można najtańsze ubezpieczenie OC, ze względu na promocję oferowane online.

Inne sposoby na tańsze OC

W przypadku, gdy kierowca nie może skorzystać ze zniżek doświadczonego kierowcy albo współmałżonka, będzie musiał uzbroić się w cierpliwość i wypracować własne zniżki. W szczególności powinien jeździć ostrożnie. Dzięki temu z każdym rokiem koszt ubezpieczenia będzie się zmniejszał.

W latach początkowych niezłą taktyką może być wybór towarzystwa ubezpieczeniowego, który oferuje jak najwyższe bonusy za jazdę bezszkodową. Warto pamiętać, że sposób ich naliczania jest zróżnicowany. Na przykład po pierwszym roku niektórzy ubezpieczyciele nie udzielają zniżek. Jednak są również tacy, którzy przyznają aż 20% zniżki. Bardzo podobnie sytuacja przedstawia się w przypadku utraty zniżek. Po spowodowaniu wypadku jeden ubezpieczyciel może odliczać 10% zniżki, a inne znacznie więcej.

Płacenie jednorazowej składki

Jeżeli kierowca zastanawia się, czy kupić OC na raty powinien wiedzieć, że takie rozwiązanie związane jest z opłatą dodatkową – od 5 do 15% od proponowane ceny pierwotnie. Zatem jeżeli ma taką możliwość, najlepiej aby opłacił OC za jednym razem. Jeżeli jednak z finansowych względów musi skorzystać z ratalnej płatności, powinien zsumować wszystkie raty, a nie tylko wysokość pierwszej do zapłaty. 

Korzystanie z promocyjnych kodów oraz dodatkowych rabatów

Towarzystwa ubezpieczeniowe prowadzą również różnego typu akcje promocyjne oraz rabaty, które związane są np. z promocją. Przykładowo niektórzy ubezpieczyciele oferują oferują polisę nawet o 15% tańszą, jeżeli kierowca dokona transakcji przez internet. Dodatkowy upust może otrzymać również za przelew elektroniczny albo płatność kartą. 

Przykładowo istnieje zniżka dla pracowników służb mundurowych. Można spotkać się z tanim OC, które przygotowane jest dla wojska, policji oraz pracowników innych służb mundurowych. Można znaleźć także zniżkę za polecenie znajomego. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują kody polecające oraz zniżki zarówno dla osoby polecającej, jak i polecanej. 

Płacenie kartą kredytową

Kartą kredytową oczywiście należy płacić tylko wtedy, gdy kierowcy się to opłaca. Taka płatność może być związana z różnymi przywilejami. Warto sprawdzić wcześniej, czy bank, w którym kierowca ma konto, nie współpracuje z jakimś towarzystwem ubezpieczeniowym i nie oferuje np. kilku procent rabatu za opłacenie OC przy pomocy karty kredytowej.

najtańsze OC

Trzeba jednak korzystać z karty kredytowej w sposób odpowiedzialny. Osoba powinna płacić nią tylko wtedy, gdy zamierza spłacić całe zadłużenie w bezodsetkowym okresie. W innym wypadku może się zadłużyć. 

Ponadto niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują zniżkę za sam fakt płatności kartą – bez względu na to, czy jest to karta kredytowa, czy zwykła debetowa do konta. 

BLS czy najtańsze OC?

Od chwili w pojawienia się na rynku OC systemu Bezpośredniej Likwidacji Szkód, towarzystwa ubezpieczeniowe muszą ze sobą konkurować nie tylko pod względem ceny, ale również jakości całej usługi. Klienci firm ubezpieczeniowych, którzy oferuje BLS, mogą zlikwidować szkodę z OC sprawy u swojego ubezpieczyciela. Jest to bardzo duża wygoda dla kierowców.

Cena i jakość usługi wzajemnie się nie wykluczają, dlatego też najtańsze OC znaleźć można również w firmie, która oferuje BLS oraz usługi na wysokim poziomie. Z tego względu jednym z argumentów, który przemawia za określoną firmą ubezpieczeniową, jest możliwość skorzystania z systemu BLS. W Polsce usługa ta nie jest obowiązkowa. Czy jednak warto wybrać tego typu ofertę?

Tak, choćby po to, aby móc ocenić, w jaki sposób przedstawia się współpraca z zakładem ubezpieczeń – po jakim czasie skontaktował się z kierowcą po szkodzie, po jakim czasie wypłacił odszkodowanie, czy miał jakieś kłopoty z komunikacją. Właśnie na takiej podstawie można stwierdzić, czy opłaca się dalej współpracować z określonym towarzystwem ubezpieczeniowym, czy lepiej wypowiedzieć umowę przed jej zakończeniem.

Dlaczego warto zdecydować się na polisę OC przez internet?

Każdy chciałby opłacać jak najniższą składkę na OC. Aby tak było, należy porównać oferty różnych ubezpieczycieli. Można to zrobić w ciągu kilku minut bez wychodzenia z domu. Warto skorzystać z kalkulatora OC, do którego należy wpisać swoje dane oraz auta, a system samodzielnie obliczy składki w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych. Dokumenty przelane zostaną przelane na mejla, a opłacić można za pomocą przelewu internetowego. 

najtańsze OC

Jak widać istnieje wiele różnych sposób na to, aby płacić najtańsze OC. Korzystając z kilka na raz, kierowca może znacząco obniżyć swoje OC i oszczędzić sporo pieniędzy. Dzięki takie różnorodności, na pewno każdy właściciel samochodu wybierze coś dla siebie i obniży składkę za polisę. OC nie musi być wysokie i stanowić obciążenia dla domowego budżetu. Podchodząc do sprawy mądrze i rozsądnie, można zaoszczędzić i płacić niskie składki co roku, jednocześnie wywiązując się z obowiązkowego ubezpieczenia.

Podziel się

Dodaj komentarz

Ostatnie wpisy

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Czytaj więcej