Reklama

Prawo cywilne
| .
14 marca 2021 17:00

Obowiązek informacyjny wobec klienta sklepu

Mało kto zdaje sobie sprawę, że dokonując nawet niewielkich, codziennych zakupów w sklepach zawiera ze sprzedawcą umowę kupna sprzedaży. Umowa ta nie musi mieć formy pisemnej, a do jej zawarcia dochodzi poprzez działanie stron – zakup towaru i zapłatę za niego. Mimo to sprzedawca ma wobec klienta (konsumenta) pewien obowiązek informacyjny, którego powinien przestrzegać. Konsument z kolei powinien mieć świadomość wszystkich elementów zawieranej umowy sprzedaży, w szczególności ceny towaru, warunków zwrotu towaru, rękojmi czy gwarancji sprzedawcy.

Obowiązek informacyjny wobec klienta sklepu w zakresie sprzedaży obciąża oczywiście sprzedawcę. Stąd też jeszcze przed zawarciem umowy sprzedaży (przed dokonaniem zakupu przez klienta) sprzedawca powinien poinformować go (w języku polskim) o wszelkich okolicznościach, niezbędnych do pełnego i prawidłowego korzystania przez klienta z rzeczy, które zakupił. Konsument musi zostać poinformowany o rodzaju rzeczy i sposobie korzystania z niej, o producencie rzeczy, zasadach bezpieczeństwa i znakach zgodności, których wymagają odrębne przepisy. Oczywiście trudno oczekiwać, że sprzedawca będzie informował klienta ustnie o tych okolicznościach przy zakupie każdej rzeczy w jego sklepie. Dlatego też obowiązek informacyjny wobec klienta sprzedawca może zrealizować, dodając do towaru np. instrukcję obsługi, podając skład na opakowaniu, dołączając dokument gwarancyjny itp.

Sprzedawca ma obowiązek zapewnić klientom w miejscu sprzedaży (np. w sklepie) odpowiednie warunki techniczne, umożliwiające klientowi nie tylko dokonanie wyboru towaru, ale również jego sprawdzenia. Wraz z towarem sprzedawca musi wydać klientowi elementy wyposażenia tego towaru oraz instrukcje obsługi itp.

Obowiązek informacyjny sprzedawcy wobec klienta

O zakresie informacji, jakie kupującemu powinien przekazać sprzedający, jeśli oboje fizycznie są w miejscu sprzedaży (np. w sklepie stacjonarnym, nie internetowym) decyduje treść art. 8 ustawy o prawach konsumenta. Sprzedawcy w żaden sposób nie mogą wyłączyć albo ograniczyć uprawnień klienta, przysługujących mu w oparciu o przepisy ustawy o prawach konsumenta. Co istotne, regulacji tej ustawy nie podlegają np. gry hazardowe.

Podsumowując: obowiązek informacyjny sprzedawcy wobec klienta sprowadza się do poinformowania klienta o:

  1. cechach świadczenia (towaru) oraz sposobie komunikowania się z klientem
  2. danych identyfikacyjnych – nazwy firmy, adresu, numeru NIP czy REGON
  3. łącznej cenie za towar wraz z cenami ubocznymi (transport, opakowanie)
  4. sposobie i terminie dostawy i wydania towaru klientowi
  5. usługach posprzedażowych (np. przeglądach technicznych) i gwarancji
  6. funkcjonalności treści cyfrowych (jeśli zakupiony towar jest w takiej postaci).

Sprzedawca powinien poinformować klienta również o tym, jakie są możliwości zwrotu towaru czy jego wymiany itp.

Podziel się

Dodaj komentarz

Ostatnie wpisy

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Czytaj więcej