Reklama

Praca
| .
14 marca 2021 13:42

Ochrona pracownicy po urlopie wychowawczym

Prawo do urlopu macierzyńskiego, a następnie rodzicielskiego i wychowawczego to podstawowe uprawnienia pracownicze, związane z ochroną rodzicielstwa. O ile jednak urlop macierzyński (przynajmniej w pewnym zakresie) jest obowiązkowy, tak z urlopu rodzicielskiego czy wychowawczego pracownica korzystać nie musi. W szczególności nie musi korzystać z urlopu wychowawczego, ale może też wykorzystać go np. w części, potem wrócić do pracy na jakiś czas, a następnie ponownie udać się na urlop wychowawczy. Dla pracodawcy pewnym problemem organizacyjnym może być ochrona pracownicy po urlopie wychowawczym. W szczególności jeśli w czasie tego urlopu wychowawczego firma zmieniła profil działalności i stanowisko, na którym pracowała pracownica, zostało zlikwidowane.

Ochrona pracownicy po urlopie wychowawczym

Pracownik, od chwili złożenia wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego do dnia zakończenia tego urlopu, podlega szczególnej ochronie przed rozwiązaniem z nim stosunku pracy. Rozwiązanie umowy o pracę z pracownicą na wychowawczym jest możliwe jedynie w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, jak również w sytuacji, gdy zachodzą podstawy do dyscyplinarnego zwolnienia pracownicy. Dopuszczalne jest również rozwiązanie umowy o pracę z pracownicą na wychowawczym na podstawie przepisów ustawy o zwolnieniach grupowych, przy czym z przepisów tych mogą co do zasady korzystać wyłącznie pracodawcy, zatrudniający co najmniej 20 pracowników.

ciąża na urlopie wychowawczym

Po zakończeniu urlopu wychowawczego pracownicy pracodawca ma obowiązek dopuścić ją do pracy na uprzednio zajmowanym stanowisku. Jeśli takie stanowisko zostało w międzyczasie zlikwidowane, pracodawca dopuszcza pracownicę po wychowawczym na równorzędnym stanowisku, z uwzględnieniem jej kwalifikacji zawodowych. To stanowisko musi być równorzędne do tego, na jakim pracownica pracowała przed udaniem się na urlop wychowawczy. Za równorzędne stanowisko pracy uważa się stanowisko, które jest rodzajowo podobne do tego, na jakim pracownica pracowała zanim rozpoczęła korzystanie z urlopu wychowawczego.

A tutaj Podwyższenie zasiłku macierzyńskiego

rozwiązanie umowy o pracę na urlopie wychowawczym

Jeśli interesuje cię tematyka ochrony pracownicy w czasie urlopu wychowawczego albo masz podobny problem w swoim zakładzie pracy, poszukaj bezpłatnej pomocy prawnej w tym zakresie. Taką pomoc prawną świadczy szereg podmiotów, możesz ich poszukać w konkretnych miastach tu: prawo pracy darmowe porady prawne.

Podziel się

Dodaj komentarz

Ostatnie wpisy

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Czytaj więcej