Reklama

Prawo cywilne
| .
14 marca 2021 17:01

Odsetki za opóźnienie – jaki termin na ich żądanie?

Zapłata na rzecz kontrahenta powinna zostać dokonana w ustalonym z nim terminie. Termin ten może wynikać z umowy, faktury itp. Jeśli zapłata nie została dokonana w określonym terminie, można naliczyć od niej odsetki za opóźnienie. Nierzadko osoby zainteresowane mają jednak problem ze stwierdzeniem, czy na żądanie odsetek za opóźnienie nie jest za późno. Należy tu jednak od razu podkreślić, że żadne przepisy w polskim prawie nie przewidują ostatecznego terminu, w jakim osoba zainteresowana może żądać odsetek za opóźnienie. Odsetek można zażądać po wielu latach, można ich także dochodzić przed sądem.

Odsetki za opóźnienie – kiedy się przedawniają

Jeśli upłynął już termin przedawnienia roszczenia o zapłatę odsetek, dłużnik może skutecznie podnieść ten argument w toku postępowania sądowego. Zaznaczyć jednak należy, że upływ terminu przedawnienia roszczenia o odsetki za opóźnienie nie oznacza, że dłużnik odsetek tych nie może już zapłacić. Może, tyle, że osoba zainteresowana raczej nie wywalczy ich w sądzie. Dług, który się przedawnił (w tym wypadku odsetki za opóźnienie) nadal jest długiem, ale jeśli dłużnik podniesie zarzut przedawnienia, sąd nie pomoże w jego wyegzekwowaniu.

Kiedy przedawniają się odsetki za opóźnienie? Jeśli należność główna na rzecz kontrahenta została zapłacona po terminie, odsetki za opóźnienie w zapłacie tej należności przedawniają się z upływem 3 lat (art. 118 kodeksu cywilnego). Należy jednak pamiętać, że odsetki przedawniają się oddzielnie za każdy dzień opóźnienia. W praktyce wygląda to tak, że jeśli zapłata miała zostać dokonana np. 15 maja 2016, a dłużnik dokonał jej 15 czerwca 2016, to odsetki należą się za czas od 16 maja 2016 (pierwszego dnia opóźnienia) do 15 czerwca 2016 (ostatniego dnia opóźnienia). Odsetki z dnia 16 maja 2016 przedawnią się 16 maja 2019 roku, odsetki z 17 maja 2016 przedawnią się 17 maja 2019 roku itp.

Nieprawidłowe jest przyjmowanie jednej, wspólnej dla każdego dnia daty przedawnienia odsetek. A jeśli dłużnik w ogóle nie zapłacił należności głównej, odsetki za opóźnienie przedawniają się w tym samym dniu, w którym przedawnia się roszczenie o zapłatę należności głównej. Chodzi tu o to, aby nie doszło do sytuacji, w której sama należność gówna uległa już przedawnieniu, a odsetki za opóźnienie w jej zapłacie jeszcze się nie przedawniły.

Podziel się

Dodaj komentarz

Ostatnie wpisy

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Czytaj więcej