Reklama

Praca
| .
14 marca 2021 16:36

Okulary dla pracownika – kto finansuje

Jeśli pracownik przedłoży pracodawcy zaświadczenie lekarskie, z którego wynika, iż lekarz zaleca pracownikowi noszenie w pracy okularów korekcyjnych, to na tym tle niemal zawsze pojawiają się wątpliwości, czy to pracownik sam ma sfinansować sobie zakup takich okularów, czy też – mając na względzie fakt, iż powinny one być noszone w pracy – ich zakup powinien sfinansować pracodawca. Co do zasady pracodawca odpowiada w całości za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy, a z obowiązku tego wynika również obowiązek pracodawcy ochrony zdrowia i życia pracowników. Okulary dla pracownika raczej ochronie życia nie służą, niemniej ochronie zdrowia już tak.

Okulary dla pracownika – obowiązek pracodawcy

Stosownie do treści art. 237(6) Kodeksu pracy pracodawca ma obowiązek zapewnienia pracownikowi środków ochrony indywidualnej, służących do zabezpieczenia przed działaniami niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia i życia czynników. Jednymi ze szczególnych środków ochrony są właśnie okulary dla pracownika. Kwestię zakupu tych okularów korekcyjnych dla pracownika reguluje natomiast przepis par. 8 rozporządzenia z dnia 1 grudnia 1998 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe.

Zgodnie z powołanym przepisem pracodawca ma obowiązek zapewnienia pracownikowi, pracującemu przy monitorze ekranowym, okresowych badań profilaktycznych. Jeśli na skutek tych badań lekarz medycyny pracy wystawia zaświadczenie, że pracownik powinien pracować z wykorzystaniem okularów korekcyjnych, to takie okulary dla pracownika finansuje z własnych środków pracodawca.

Nie może obowiązku tego przerzucić np. na fundusz socjalny. Aby jednak pracodawca odpowiadał za zakup okularów dla pracownika, ten ostatni musi przy komputerze spędzać co najmniej połowę obowiązującego go dobowego czasu pracy. Jeśli obowiązki pracownika nie polegają co do zasady na pracy przy komputerze, a z komputera korzysta on jedynie okazjonalnie (np. w celu wystawienia faktury), to wówczas okulary dla pracownika nie są obowiązkiem pracodawcy, wynikającym z przepisów BHP.


Żaden przepis nie mówi, w jaki sposób pracodawca ma dopełnić swojego obowiązku i zapewnić okulary dla pracownika. To, w jaki sposób okulary zostaną pracownikowi zapewnione (czy kupi je pracodawca, czy też zakupi je pracownik, a pracodawca zakup zrefunduje), zależy wyłącznie od wewnętrznych ustaleń w zakładzie pracy.
Podziel się

Dodaj komentarz

Ostatnie wpisy

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Czytaj więcej