Reklama

Ubezpieczenia
| .
27 sierpnia 2021 09:15

Porównywarka ubezpieczeń OC – dlaczego warto z nich korzystać?

Porównywarka ubezpieczeń OC to bardzo przydatne narzędzie, które pozwala w szybki u łatwy sposób wybrać najtańsze OC samochodu. Każdy zarejestrowany pojazd musi posiadać ubezpieczenie OC niezależnie od tego, czy porusza się po drodze, czy stoi na podwórku. Z tego względu kierowcy szukają najtańszych ofert, które pozwolą im zaoszczędzić na wydatkach.

Porównywarka ubezpieczeń OC – czym jest polisa OC?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, czyli OC jest rodzaje ochrony majątkowej. Obejmuje sytuacje, w których osoba posiadająca polisę zobowiązana zostaje do naprawienia szkody, która została przez niego wyrządzona oraz np. przez jego dziecko czy zwierzę. Z ubezpieczenia OC wypłacane jest odszkodowanie osobom poszkodowanym.

Chociaż nie przysługuje ono posiadaczowi ubezpieczenia, to polisa chroni także jego interesy. Chodzi o to, że odpowiedzialność finansowa za szkodę przechodzi na ubezpieczyciela. 

porównywarka ubezpieczeń OC

Ubezpieczenie OC – kiedy jest obowiązkowe?

W Polsce obowiązkowym ubezpieczeniem OC objęte są nie tylko pojazdy mechaniczne. Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, polisę OC powinni także wykupić właściciele budynków rolniczych czy wykonujący określone zawody, np. prawnicy czy lekarze.

Porównywarka ubezpieczeń OC – co to jest?

Wiele osób nie wie, że co roku przedłużając automatycznie ubezpieczenie OC w tym samym towarzystwie ubezpieczeniowym, może słono przepłacać, gdyż składka może wzrastać. Najlepiej wyrobić sobie nawyk porównywania różnych ofert ubezpieczeniowych, gdyż różni agenci oraz towarzystwa oferują zróżnicowane zakresy i posiadają osobiste zniżki.

Trzeba pamiętać, że na cenę OC wpływa wiele różnych czynników, które stale mogą podbijać cenę, np. kiedy miejscem zamieszkania jest duże miasto. Przed podjęciem ostatecznej decyzji co do zakupu polisy OC, można również sugerować się aktualnymi rankingami, które w sposób obiektywny oceniają działalność towarzystw ubezpieczeniowych, oferujących ubezpieczenie OC.

Pisaliśmy niedawno: Zaniżone odszkodowanie z OC

Z ofertą towarzystw ubezpieczeniowych zapoznać się można a agencjach, multiagencjach, przez telefon albo online. Możliwości jest sporo, jednak z czasem i chęciami bywa różnie. Problemem jest również to, że potem wszystkie informacje należy zestawić oraz porównać, co może pochłonąć o wiele więcej czasu, niż skorzystanie z porównywarki OC.

Tego typu narzędzie to rozwiązanie pozwalające na wybór korzystnej oferty ubezpieczenia OC. A to wszystko przy dużej oszczędności pieniędzy oraz czasu. 

Porównywarka ubezpieczeń OC – działanie

Internetowe porównywarki OC gromadzą informacje z wieku towarzystw ubezpieczeniowych, dzięki czemu pozwalają w łatwy i szybki sposób porównać oferty wielu różnych ubezpieczycieli. Zatem zamiast wyliczać w kalkulatorze każdego ubezpieczyciela z osobna, można zaoszczędzić czas poprzez uzupełnienie tylko jednego formularza porównywarki OC. Narzędzie zestawi ceny zaproponowane przez różne towarzystwa ubezpieczeniowe i pozwoli na wybranie najlepszej oferty. 

porównywarka ubezpieczeń OC

Działanie tego typu narzędzia jest bardzo proste. Porównywarka zbiera niezbędne dane, a potem przekazuje je do centrali towarzystw ubezpieczeniowych. Tam z kolei są przetwarzane oraz odsyłane w postaci gotowej oferty. Jest to ogólna zasada działania porównywarki ubezpieczeń OC.

Jednak aby przedstawiona oferta była rzetelna, konieczne jest zebranie szczegółowych informacji dotyczących samochodu, kierowcy oraz ewentualnego współwłaściciela, przebiegu ubezpieczenia w latach poprzednich, spowodowanych szkód, itp. po przesłaniu takich danych do ubezpieczycieli, następuje odesłanie ofert oraz ich odpowiednie uporządkowanie na stronie wyników. Kierowca sam może określać według jakich kryteriów mają być segregowane propozycje. 

Podawanie tego typu danych w porównywarce na pierwszy rzut oka może wydawać się dość kłopotliwa. Po co towarzystwom ubezpieczeniowym takie informacje? Firmy analizują, kto oraz w jakich okolicznościach może być sprawcą potencjalnego wypadku albo kolizji i na podstawie tych danych ustalają ceny polis OC.

Niektórzy ubezpieczyciele wymagają przykładowo podania numeru PESEL albo numeru rejestracyjnego auta, zatem uwzględnienie ich oferty bez podawania szczegółowych danych osobowych albo informacji na temat samochodu, staje się niemożliwe. 

Kalkulator OC online – jakie dane należy podać?

Przede wszystkim kalkulator OC bez podawania żadnych danych nie istnieje. W takim przypadku wyliczenie składki nie byłoby możliwe. Wymagane informacje mogą wydawać się osobiste, jednak są one konieczne do rzetelnej i prawdziwej kalkulacji. O takie same dane zapyta kierowcę agent określonego towarzystwa ubezpieczeniowego. 

Niektóre z pytań mogą także wydawać się kierowcy bez znaczenia, np. posiadanie dzieci albo wykonywany zawód. W rzeczywistości jednak każda informacja może mieć wpływ na wysokość składki OC. 

Informacje dotyczące samochodu a ubezpieczenie OC

W pierwszej kolejności kierowca zapytany zostanie o pojazd, który zgłaszany jest do ubezpieczenia:

 • markę, model, rok produkcji, pojemność silnika oraz rodzaj paliwa,
 • sposób wykorzystywania samochodu, np. jaki taksówkę, prywatnie,
 • obecny i deklarowany przebieg,
 • datę pierwszej rejestracji oraz kraj pochodzenia,
 • numer rejestracyjny,
 • miejsce parkowania, rodzaj oraz ilość zabezpieczeń antykradzieżowych,
 • użytkowanie auta poza granicami kraju.
porównywarka ubezpieczeń OC

Informacje dotyczące kierowcy a ubezpieczenie OC

Z kolei pytania dotyczące właściciela samochodu, mogą dotyczyć:

 • imienia, nazwiska oraz peselu,
 • numeru telefonu,
 • daty urodzenia,
 • daty zdania prawa jazdy,
 • kodu pocztowego w miejscu zamieszkania,
 • zawodu, stanu cywilnego, liczby dzieci,
 • historii ubezpieczenia.

Jeżeli kierowca nie jest jedyny właścicielem samochodu, będzie musiał podać do porównywarki OC dane współwłaściciela. 

Kalkulator OC bez podawania danych

Niektórych pół kierowca nie może zostawić bez odpowiedzi, ponieważ towarzystwa ubezpieczeniowe nie będą w stanie wyliczy wysokości składki. To przede wszystkim informacje na temat samochodu i najważniejsze dane dotyczące kierowcy. W trakcie wypełniania formularza, na stronie powinno być zaznaczone, które informacje są niezbędne. 

Porównywarka ubezpieczeń OC – dlaczego warto korzystać?

Niektórzy dość sceptycznie podchodzą do internetowych porównywarek ubezpieczeń. Spowodowane jest to przede wszystkim brakiem zaufania oraz podejrzliwością o współpracę z określonymi towarzystwami ubezpieczeniowymi. Jednak warto mieć świadomość, że najlepsze porównywarki OC, przedstawiają rzetelny obraz aktualnej oferty dostępnej na rynku. Jakie są zalety korzystania z porównywarki OC?

Oszczędność czasu w szukaniu najtańszego ubezpieczenia OC

Takie narzędzie uwzględnia oferty różnych form ubezpieczeniowych. To oczywiście związane jest z dużą oszczędnością czasu. Można porównać ofertę OC bez wychodzenia z domu. Nie trzeba też wysyłać żadnych formularzy kontaktowych czy pisać wiadomości e-mail do wielu ubezpieczycieli jednocześnie. 

Prosta obsługa porównywarki OC

Z obsługą porównywarki OC online poradzi sobie nawet osoba, która z internetu korzysta sporadycznie. Wystarczy w we właściwe, oznaczone pola wpisać odpowiednie informacje na temat samochodu oraz jego właściciela. Odpowiedź dotyczącą najkorzystniejszej oferty OC można uzyskać jeszcze tego samego dnia. Przy tym nie trzeba samodzielnie analizować poszczególnych ofert, gdyż wszystkie szczegóły otrzymuje się automatycznie. 

porównywarka ubezpieczeń OC

Oszczędność pieniędzy w zakupie ubezpieczeń OC

Porównywarka ubezpieczeń OC stworzona została z myślą o właścicielach samochodów, którym zależy na tym, aby wybrać najlepszą propozycję ubezpieczeniową. Mając oferty kilkunastu ubezpieczycieli, kierowca posiada dostęp do ubezpieczeń w konkurencyjnych cenach. Dzięki temu może on porównać najlepsze oferty i wybrać najtańsze OC samochodu

Odnośnie obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego kierowanie się tylko ceną, jest zdecydowanie rozsądne. Warto wiedzieć, że prawo z góry określa zakres obowiązywania ubezpieczenia OC – jest ono takie samo u każdego ubezpieczyciela. Zatem nie ma sensu przepłacać, również dlatego, że ubezpieczenie OC wypłacane jest w całości osobie poszkodowanej. Z tego względu najlepiej skorzystać z porównywarki ubezpieczeń, aby dotrzeć do najbardziej atrakcyjnej polisy OC. 

Uzyskanie dostępu do dodatkowych informacji

Porównywarka ubezpieczeń OC to nie tylko miejsce, w którym można porównać ceny OC. To również cenna baza informacji z zakresu rynku ubezpieczeń. Kierowca może się dowiedzieć wielu przydatnych informacji, np. kiedy może wypowiedzieć umowę OC, jak zapewnić pojazdowi zwiększoną ochronę i na co zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie OC.

Jak kupić polisę OC przez porównywarkę?

Zakup ubezpieczenia OC przez porównywarkę w kilku prostych krokach:

 • Formularze zwierają zbiór pytań, które wymagane są przez wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe współpracujące z określoną porównywarką. Dzięki temu kierowca jednorazowo wypełnia najważniejsze informacje, które dotyczą jego oraz jego pojazdu, a to pozwala na równoczesne sprawdzenie ofert polis OC wielu różnych firm.
 • Porównanie od kilkunastu do kilkudziesięciu ofert ubezpieczeń OC – w zależności od tego, z iloma firmami współpracuje porównywarka, może porównać do kilkudziesięciu ofert jednocześnie. Jest ona połączona bezpośrednio z systemami współpracujących z nią towarzystw ubezpieczeniowych. Dzięki temu od razu po uzupełnieniu formularza można uzyskać bardzo dużo rzeczywistych propozycji ubezpieczenia. Listę ofert dowolnie można sortować, a szczegóły określonego ubezpieczenia OC sprawdzać jednym kliknięciem.
 • Wybranie najtańszej oferty OC – dzięki porównaniu ofert w kalkulatorze, kierowca znajdzie najtańsze OC dostępne na rynku. Z kolei od partnerów porównywarki może uzyskać zniżki z tytułu bezszkodowej jazdy, a także zniżki marketingowe oraz za zakup polisy online.
 • Kupienie polisy przez internet – wybrane ubezpieczenie OC można kupić natychmiast po przeprowadzeniu kalkulacji – wszystko bez wychodzenia z domu. Niektóre porównywarki oferują wsparcie doświadczonych agentów, którzy pomogą wybrać najbardziej korzystną ofertę.

Kalkulator OC bez podawania danych – czy taki istnieje?

Jeżeli kierowca szuka kalkulatora, w którym nie będzie musiał podawać żadnych danych, to niestety takiego nie znajdzie. W jaki sposób towarzystwo ubezpieczeniowe miałoby w takim przypadku obliczyć cenę składki na OC? Jej koszt w końcu zależy od wielu czynników. Kierowcy może się wydawać, że niektóre pytania są zbyt osobiste albo zbędne, jednak skoro padają to znaczy, że na pewno wpływają na wysokość składki.

porównywarka ubezpieczeń OC

Wypełniając formularz, zwykle kierowca musi zdecydować, czy zgadza się na pobranie danych z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, które dotyczą szkód spowodowanych samochodem, którego kierowca jest właścicielem. Wtedy porównywarka wymaga podania takich danych, jak imię, nazwisko i PESEL.

Skróci to czas wyliczania ceny składki na OC. Jeżeli jednak kierowca nie zdecyduje się ich podać, będzie musiał samodzielnie wskazać szkody, za które wypłacane były z OC pojazdu świadczenia w ostatnim roku, 2 lub 5 lat. Kierowca musi w takim przypadku pamiętać o wszystkich zdarzeniach. Jeżeli czegoś nie uwzględni, to możliwe, że ostateczny koszt polisy OC będzie wyższy. 

Jeżeli kierowcy uda się znaleźć prosty kalkulatory, który nie wymaga podawania osobistych danych musi liczyć się z tym, że wynik kalkulacji nie będzie precyzyjny, a jedynie orientacyjny. A i tak do wyliczenia ostatecznej ceny ubezpieczenia OC, ubezpieczyciel będzie wymagał podania wszystkich ważnych informacji. Z czego to wynika?

Towarzystwo ubezpieczeniowe musi wiedzieć, kim jest właściciel pojazdu, znać historię przebiegu jego ubezpieczenia czy przykładowo jak długo posiada prawo jazdy. Bez sprawdzenia tego typu informacji, ciężko oczekiwać, że uzyska się ofertę OC w atrakcyjnej cenie. Dla ubezpieczyciela byłoby to zbyt duże ryzyko. 

Dobra porównywarka ubezpieczeń OC – gdzie jej szukać?

Porównywarki internetowe OC tworzą rankingu ubezpieczeń, które przy ich tworzeniu, opierają się na wynikach prowadzonych kalkulacji we własnych systemach. Analizując określony ranking OC, warto sprawdzić, czy aby na pewno jest on najbardziej aktualny ze wszystkich dostępnych w internecie – tego typu zestawienia pojawiają się nawet co miesiąc. Następnie kierowca musi dowiedzieć się, jakie dane kierowcy oraz samochodu wykorzystano do obliczenia składki.

Czy ranking bierze pod uwagę region, województwo oraz czy porównuje ten sam produkt albo zakres ubezpieczenia, a także jaki jest termin przeprowadzonych kalkulacji. Każdy ranking ubezpieczeń OC ma za zadanie odpowiadać sytuacji przeciętnej osoby, więc jeżeli kierowca znacząco odbiega od tego, co jest uznawane na rynku za normę, np. porusza się wyjątkowo starym samochodem, zestawienie nie będzie w stanie odzwierciedlić jego realnego wyboru. 

Porównywarka ubezpieczeń OC – co warto wiedzieć?

Kilka wskazówek dotyczących porównywarek OC:

 • Nie istnieje kalkulator OC online, a którym nie trzeba podawać żadnych informacji. Wprowadzenie danych jest konieczne do tego, aby uzyskać odpowiedniego wyniku kalkulacji.
 • W kalkulatorze może być więcej pytań, niż na stronie pojedynczego ubezpieczyciela, gdyż kalkulator posiada zbiór pytań od wszystkich proponowanych towarzystw ubezpieczeniowych. Na tej podstawie można przestawić wyniki kalkulacji stawek dla wielu różnych towarzystw ubezpieczeniowych.
 • Wszelkie zadawane pytania może wpływać na wysokość stawki, ponieważ na tej podstawie ubezpieczyciel będzie ustalał ryzyko, które związane jest z ubezpieczeniem pojazdu.
 • Należy pamiętać, że zakres polisy OC regulowany jest przez ustawę. To oznacza, że każdy ubezpieczyciel zagwarantuje kierowcy taką samą ochronę samochodu. Z tego względu warto skorzystać z kalkulatora OC, aby znaleźć najbardziej korzystną cenowo ofertę.
 • Dane kontaktowe nie są konieczne dla uzyskania prawidłowego wyniku kalkulacji, jednak zwiększają szanse kierowcy na zakup najtańszego ubezpieczenia OC. Adres email pozwala także na szybki powrót do swoich kalkulacji.
porównywarka ubezpieczeń OC

Porównywarka ubezpieczeń OC – najczęściej zadawane pytania

Porównywarka ubezpieczeń OC jest dobrym narzędziem do tego, aby znaleźć jak najlepszą ofertę OC. Dzięki niej w szybki i łatwy sposób można zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy.

Jak można zawrzeć umowę ubezpieczenia OC?

W zależności od preferencji kierowcy, umowę polisy OC zawrzeć można na kilka sposobów:

 • Przed internet – w tym przypadku warto sięgnąć po kalkulator OC, aby sprawdzić cenę ubezpieczenia online i wykupić je przez internet.
 • Przez telefon, dzwoniąc na podany na stronie numer kontaktowy,
 • Wypełniając formularz kontaktowy, w odpowiedzi na który oddzwoni konsultant.

Czy podawane danych w porównywarce OC jest bezpieczne?

W celu znalezienia najtańszej polisy OC, najlepiej uzupełnić formularz kontaktowy prawdziwymi informacjami. Jeżeli kierowca poda nieprawdziwe dane, przedstawione przy pomocy wyszukiwarki ofert, mogą nie być dokładne, a składka ostateczna może różnić się od tej przedstawionej.

Ponadto jeśli kierowca nie zdecyduje się na podanie numeru rejestracyjnego samochodu, nie zobaczy ofert, które proponowane są przez niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe. Podanie właściwych danych jest bardzo ważne, aby kalkulator dopasować najlepsze oferty. 

Nie należy martwić się, że dane zostaną niewłaściwie wykorzystane. Tego typu kalkulatory posiadają skuteczne zabezpieczenia w postaci wysokiej klasy certyfikatów bezpieczeństwa. Zatem wszelkie przesyłane informacje do kalkulatorów są odpowiednio szyfrowane. 

Dlaczego wymagane jest podanie daty urodzenia właściciela?

Data urodzenia jest konieczna do tego, aby sprawdzić czy samochód, do którego obliczana jest składka ubezpieczenia, należy do osoby podającej się jako właściciel. 

Czy wypełnienie formularza zobowiązuje do zakupu polisy?

Nie. Nawet jeżeli osoba szukająca ubezpieczenia OC i w formularzu podaje swoje dokładne dane, wykorzystywane są w celu przygotowania aktualnej oferty ubezpieczeń OC. Porównywarka ubezpieczeń OC pozwala na szybkie porównanie ofert, jednak skorzystanie z niej, nie zobowiązuje do kupna polisy.

Czy ceny podane w porównywarce OC są wiarygodne?

Ceny, które kierowca widzi w przygotowanym zestawieniu, aktualne są na dzień dokonania kalkulacji. Wyświetlane są kwoty ostateczne i dokładne, a więc nie trzeba się obawiać, że po zdecydowaniu się na określoną ofertę, cena do zapłaty okaże się wyższa, albo konieczne będzie zapłacenie dodatkowych kosztów.

Jak kierowca uzyska ubezpieczenie OC kupione online?

W sytuacji, gdy kalkulator OC dokona obliczeń, a następnie kierowca wybierze określoną ofertę oraz pomyślnie dokona płatności, polisa OC trafi na jego adres e-mail. W niektórych przypadkach numer polisy kierowca otrzyma także smsem.

porównywarka ubezpieczeń OC

W jaki sposób można otrzymać polisę, zakupioną przez porównywarkę?

Decydując się na zakup przez porównywarkę, wszelkie niezbędne formalności załatwić można przez internet, łącznie z zakupem oraz opłaceniem ubezpieczenia OC. Wykupioną polisę kierowca otrzymuje zaraz po dokonaniu transakcji. Ubezpieczenie przesyłane jest na adres email. 

Jak rozpoznać, która porównywarka OC jest dobra?

W sieci znaleźć można wiele porównywarek, jednak nie każda z nich pozwala faktycznie porównać wiele oferty w aktualnym czasie. Dobra porównywarka OC poza porównaniem prawdziwych cen ubezpieczeń, powinna także dokładnie wskazywać, co kryje się za oferowaną ceną. Ponadto powinna w sposób obiektywny pomagać w wyborze właściwej ofert spośród wielu dostępnych i często dość skomplikowanych produktów finansowych.

Pisaliśmy niedawno: Dopłaty do odszkodowań z OC

Powinna również wspierać, nie tylko przy zakupie polisy, ale przykładowo w sytuacji, gdy kierowca chce złożyć wypowiedzenie OC. Dobra porównywarka powinna także w każdej chwili zapewniać możliwość kontaktu ze specjalistą. Ważne jest również to, aby pozwalał na porównanie ofert możliwie jak największej liczby towarzystw ubezpieczeniowych. Trzy czy cztery ubezpieczyciele w zestawieniu to zdecydowanie za mało. 

Co w przypadku, gdy kierowca chce wypowiedzieć stare OC i kupić polisę przez porównywarkę?

Warto sprawdzić, czy firma ubezpieczeniowa oferuje pomoc w takim przypadku. Aby to zrobić, należy zwykle wypełnić formularz i przesłać go do swojego poprzedniego ubezpieczyciela. Warto pamiętać, że nie wiąże się to z żadnymi kosztami.

Porównywarka ubezpieczeń OC to niezwykle przydatne narzędzie, z którego zdecydowanie warto skorzystać. Zwłaszcza wtedy, kiedy kierowcy zależy na tym, aby uzyskać rzetelne i obiektywne ceny ofert OC (pisaliśmy m.in. Ubezpieczenie OC samochodu). W serwisach porównywarkach jednocześnie można znaleźć wiele cennych wiadomości, które zawiązane są z rynkiem ubezpieczeń. 

Czy każdy samochód musi mieć ubezpieczenie OC?

Tak, jest to obowiązkowe w przypadku każdego pojazdu. Ubezpieczeniem OC objęty jest każdy pojazd mechaniczny, który jest zarejestrowany. W tym przypadku nie ma znaczenia, czy jest on używany regularnie, czy od czasu do czasu. Brak ubezpieczenia OC nawet nieużywanego samochodu będzie skutkować takim samym nałożeniem kary, jak w przypadku samochodu, który używany jest codziennie.

Brak obowiązku posiadania ubezpieczenia OC obowiązuje dopiero od momentu wyrejestrowania auta. Za brak polisy OC albo przerwę w ochronie, grożą kary finansowe. Jeżeli na skutek ruchu kierowcy, dojdzie do kolizji albo wypadku, z ubezpieczenia wypłacone zostaną środki osobie poszkodowanej.

porównywarka ubezpieczeń OC

Czy opłaca się kupować OC online?

Odpowiedź brzmi tak. Korzystanie z kalkulatorów jest bezpłatne. Nikt nie pobiera prowizji za skorzystanie z wyszukiwarki, ani nie dolicza jej do ceny polisy OC. Kalkulator pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Podanie odpowiednich danych oraz zakup ubezpieczenia OC online, trwa tylko kilka chwil. Kierowca otrzymuje kilka wariantów do wyboru.

Dzięki temu może w wygodny sposób dostosować określoną ofertę polisy OC do własnych oczekiwań oraz możliwości finansowych. Co roku kierowca staje przed wyborem oferty OC. A na rynku dostępne jest ich tak wiele, że samodzielne szukanie najkorzystniejszej nie jest prostym zadaniem. W takim przypadku najlepiej skorzystać z dostępnych w internecie porównywarek ubezpieczeń OC.

To ogromna oszczędność zarówno czasu, jak i przede wszystkim pieniędzy. Tego typu urządzenia cechuje szybkość i wygoda użytkowania. Bez wychodzenia z domu, całkowicie online można kupić ubezpieczenie OC w atrakcyjnej, najniższej cenie.

Podziel się

Dodaj komentarz

Ostatnie wpisy

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Czytaj więcej