Reklama

Praca
| .
14 marca 2021 16:41

Praca na zwolnieniu lekarskim grozi dyscyplinarką

Na wstępie od razu zaznaczyć należy, że pracownik, który przebywa na zwolnieniu lekarskim, a postępuje wbrew zaleceniom lekarza, czyli np. pracuje dodatkowo na zleceniu czy wykonuje prace na rzecz np. sąsiada czy członków rodziny, a nie przeznacza czasu zwolnienia lekarskiego na leczenie, ryzykuje dyscyplinarnym zwolnieniem z pracy. Nie ma tu znaczenia adnotacja lekarza na dokumencie zwolnienia lekarskiego, że “chory może chodzić”. Praca na zwolnieniu lekarskim grozi dyscyplinarką i koniec.

Co to znaczy, że chory może chodzić. Praca na zwolnieniu lekarskim

Jeśli na zwolnieniu lekarskim lekarz wystawiający wskazał, że chory może chodzić, to pracownikom wydaje się, że to “chodzenie” oznacza, że dopuszczalna jest każda aktywność fizyczna, poza wykonywaniem pracy na rzecz pracodawcy, któremu zwolnienie lekarskie zostało przedłożone. Nie jest to prawdą. Pracownikom wydaje się, że skoro nie muszą leżeć, to znaczy, że mogą podejmować takie aktywności, jak np. remont mieszkania (swojego czy członka rodziny albo dla kogoś odpłatnie) albo jakikolwiek inny rodzaj dodatkowej aktywności zawodowej, byle nie była ona wykonywana na rzecz pracodawcy. Jest to błąd, który może pracownika wiele kosztować.

Po pierwsze ZUS może cofnąć pracownikowi przyznany mu już zasiłek (i to za cały okres zwolnienia lekarskiego, nawet pomimo tego, że pracownik podjął dodatkową pracę np. od drugiego tygodnia L4). Po drugie pracownikowi, który wykazuje się aktywnością, jaką jest praca na zwolnieniu lekarski grozi wspomniane już rozwiązanie umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia – zwolnienie dyscyplinarne.

Celem zwolnienia lekarskiego jest odzyskanie sprawności, umożliwiającej wykonywanie dotychczasowej pracy. Powinno ono nastąpić w czasie, wskazanym w treści zwolnienia lekarskiego. Pracownikowi nie wolno zatem w czasie zwolnienia lekarskiego wykonywać czynności, które ten powrót do pełnej sprawności mogłyby utrudnić czy wręcz uniemożliwić. Wolno mu natomiast podejmować takie aktywności jak chodzenie na basen, wykonywanie ćwiczeń itp., o ile zostały one wskazane przez lekarza i mają przyczynić się do odzyskania sprawności.

Ciekawy wyrok w ten sprawie wydał Sąd Najwyższy w dniu 2 kwietnia 1998 roku sygn. I PKN 14/98. W wyroku tym Sąd wskazał, iż przebywając na zwolnieniu lekarskim z adnotacją lekarza “chory może chodzić” pracownik ma prawo wziąć udział we własnym ślubie i nie może to być powodem dyscyplinarki.

Co to znaczy, że chory powinien leżeć

Tu akurat nie ma większych problemów w praktyce. Sam fakt adnotacji, że chory powinien leżeć nie oznacza jeszcze bezwzględnego zakazu opuszczania przez pracownika swojego mieszkania. Może on to uczynić, ale jedynie w celu załatwienia ważnych spraw życiowych, czyli wyjścia do sklepu czy apteki w sytuacji, gdy pracownik nie może nikogo o to poprosić. Może też oczywiście udać się do lekarza, ale np. odwiedziny u znajomych czy rodziny są już bezwzględnie zabronione.

Podsumowując: pracownik, który w czasie zwolnienia lekarskiego podejmuje aktywności sprzeczne z celem, w jakim to zwolnienie lekarskie zostało wystawione, w szczególności aktywności powodujące konieczność przedłużenia tego zwolnienia lekarskiego, godzi w dobro zakładu pracy. Narusza też tym samym zasady współżycia społecznego i wykazuje postawę nielojalną w stosunku do pracodawcy. Można zatem uznać, że podejmowanie takich aktywności jest ciężkim naruszeniem obowiązków pracowniczych i zwolnić zatrudnionego w trybie dyscyplinarnym.

Podziel się

Dodaj komentarz

Ostatnie wpisy

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Czytaj więcej