Reklama

Praca
| .
14 marca 2021 14:22

Rezygnacja z urlopu rodzicielskiego udzielonego z góry

W zakresie możliwości korzystania z urlopu rodzicielskiego pracownica ma dwie możliwości. Może złożyć wniosek o udzielenie jej tego urlopu niejako z góry, rozpoczynając korzystanie z urlopu macierzyńskiego wnioskuje od razu o udzielenie jej urlopu rodzicielskiego. Może też wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego złożyć dopiero, gdy będzie jej się kończył urlop macierzyński. Urlop rodzicielski nie jest urlopem obowiązkowym, pracownica może z niego korzystać, ale nie musi. Może także z tego urlopu zrezygnować, przy czym w praktyce niektóre pracownice mają wątpliwości, czy mogą z tego urlopu rodzicielskiego zrezygnować już po rozpoczęciu korzystania z niego (np. zrezygnować z części tego urlopu na rzecz ojca), a same rozpocząć korzystanie z urlopu wychowawczego.

Rezygnacja z urlopu rodzicielskiego

Pracownica wykorzystała przysługujący jej urlop macierzyński, rozpoczęła od razu korzystanie z urlopu rodzicielskiego, ale chciałaby z niego zrezygnować i aby część tego urlopu rodzicielskiego mógł wykorzystać ojciec, a ona sama chciałaby korzystać z wychowawczego. Jest to jak najbardziej dozwolone, nawet, jeśli miałaby to być rezygnacja z urlopu rodzicielskiego udzielonego z góry. Stosownie bowiem do treści art. 179(1) par. 4 Kodeksu pracy, rezygnacja z urlopu rodzicielskiego udzielonego z góry może nastąpić nawet bez zgody pracodawcy, pracownica musi jednak pamiętać, aby przy tej rezygnacji z urlopu rodzicielskiego dopełnić kilku formalności.

Wniosek o rezygnację z urlopu rodzicielskiego

Wniosek o rezygnację z urlopu rodzicielskiego pracownica powinna złożyć najpóźniej na 21 dni przed planowanym powrotem do pracy. Jeśli pracownica złoży taki wniosek, pracownik-ojciec dziecka będzie mógł wnioskować o udzielenie mu pozostałej części urlopu rodzicielskiego. Wniosek pracownicy o rezygnację z urlopu rodzicielskiego powinien zawierać imię i nazwisko pracownicy oraz określać datę, kiedy zamierza ona wrócić do pracy. Z kolei ojciec dziecka, który zamierza wykorzystać pozostałą część urlopu rodzicielskiego, powinien w swoim wniosku o jego udzielenie podać imię i nazwisko oraz datę urodzenia dziecka, a także wskazać okres, na który ma zostać udzielony urlop rodzicielski.

Jeśli pracownica “przekaże” ojcu dziecka możliwość korzystania z pozostałej części urlopu rodzicielskiego, może wystąpić do pracodawcy o udzielenie jej urlopu wychowawczego. Powinna to zrobić nie później, niż na 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu wychowawczego.

A tutaj informacje na temat: rezygnacja z wychowawczego. Jeśli interesuje Cię, czym się różni rezygnacja z urlopu wychowawczego od odwołania pracownika z urlopu wychowawczego, poczytaj koniecznie.

Potrzebna ci darmowa pomoc prawna w tym temacie? Poszukaj na stronach: bezpłatne porady prawne Bydgoszcz

Podziel się

Dodaj komentarz

Ostatnie wpisy

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Czytaj więcej