Reklama

Ubezpieczenia
| .
30 sierpnia 2021 11:09

Sprzedaż szkody OC i dopłaty do odszkodowań z OC

Sprzedaż szkody OC to jeden ze sposobów na uzyskanie większego odszkodowania niż oferuje towarzystwo ubezpieczeniowe. Ubezpieczyciele coraz częściej zaniżają odszkodowanie, licząc na to, że poszkodowane osoby nie będą chciały walczyć o swoje prawa. Z badań prowadzonych w ostatnich latach wynika, że ponad 90% poszkodowanych osób otrzymuje zaniżone odszkodowanie komunikacyjne.

Część poszkodowanych szuka metod, jak tego uniknąć, walczy z ubezpieczycielem, zgłasza sprawę do sądu, inni poddają się lub decydują skorzystać z usług kancelarii odszkodowawczych. Co dokładnie oferują firmy zajmujące się sprzedażą szkody OC i dopłatą do odszkodowań z OC, czy są legalne i czy warto z nich korzystać (pisaliśmy m.in. Dopłaty do odszkodowań OC)?

Sprzedaż szkody OC – na czym polega?

Sprzedaż szkody OC to jedno z dostępnych rozwiązań, z którego mogą skorzystać osoby, które czują się oszukane przez firmy ubezpieczeniowe. Rozwiązanie jest proste, legalne i pomaga uzyskać należne pieniądze. Sprzedaż szkody OC polega na odstąpieniu innemu podmiotowi prawa do ubiegania się odszkodowania od ubezpieczyciela. Poszkodowany podpisuje z wybraną firmą cesję wierzytelności i od tego momentu prawo do ubiegania się o ubezpieczenie przestaje być jego własnością.

Pisaliśmy m.in. Najtańsze OC samochodu

Cesja OC nie niesie żadnych kosztów, które poszkodowany musiałby ponieść, samodzielnie pozywając firmę ubezpieczeniową. Niemal natychmiast po podpisaniu dokumentów, klient dostaje pieniądze i nie musi się martwić, jak dalej potoczą się losy odszkodowania. Firma, która wykupiła szkodę, na własną rękę zajmuje się walką otrzymanie należytego odszkodowania. Zatrudnia wykwalifikowanych specjalistów, dlatego z reguły wygrywa batalię w sądzie.

sprzedaż szkody OC

Jak sprzedać szkodę OC?

Na rynku istnieje wiele firm, które zajmują się skupem szkód OC. Osoby, które zdecydują się na to rozwiązanie, muszą jedynie przejrzeć ofertę i wybrać odpowiednią kancelarię odszkodowawczą. Nie trzeba szukać firmy z siedzibą w swoim mieście, ponieważ cały sprawę można załatwić zdalnie, przez internet. Na adres mailowy lub korespondencyjny wskazany na stronie kancelarii wystarczy wysłać kosztorys naprawy i decyzję ubezpieczyciela.

Na podstawie tych dokumentów specjaliści sprawdzą, jakie odszkodowanie powinno zostać przyznane i czy zostało obniżone. Firma zaproponuje poszkodowanemu swoją ofertę, a jeżeli klient zgodzi się, zostanie podpisana umowa i wypłacone pieniądze. Oczywiście warto wysłać szkodę do wyceny do kilku firm i sprawdzić, która zaproponuje najatrakcyjniejszą sumę.

Jak widać, cały proces jest prosty, nie zajmuje wiele czasu. Po sprzedaniu szkody OC klienta nie obchodzi już, co dalej będzie działo się z ubezpieczeniem. Cała sprawę przejmuje kancelaria odszkodowawcza i to po jej stronie leży otrzymanie należnych pieniędzy. Niezależnie od tego, czy otrzymane odszkodowanie będzie niższe lub wyższe od zakładanego, klient nie ma już do niego żadnych praw.

Czy warto sprzedać szkodę komunikacyjną?

Wiele osób poszkodowanych nie ma ochoty ani czasu na walkę z sądem, woli uzyskać szybkie pieniądze, nawet gdyby miało się okazać, że są mniejsze niż po wydaniu decyzji sądowej. Sprzedając szkodę OC można wyeliminować ryzyko odrzucenia odwołania sądowego, uniknąć kosztów procesu czy długiego oczekiwania na pieniądze.

sprzedaż szkody OC

To bardzo rozsądne rozwiązanie dla osób, którym zależy na szybkiej gotówce, bo chcą np. naprawić samochód, a nie mają potrzebnych środków finansowych. Wymieniane przez klientów zalety tego rozwiązania to m.in.:

 • Możliwość uzyskania większego odszkodowania,
 • Brak konieczności długiego oczekiwania na pieniądze,
 • Ominięcie dodatkowych formalności i opłat, np. za kosztorys wystawiony przez niezależnego rzeczoznawcę,
 • Poszkodowany nie musi samo dochodzić swoich praw,
 • Odkupienie szkody OC nie wpływa zniżki ubezpieczeniowe, dlatego nie ma obaw, że klient zyska dodatkowe pieniądze, ale będzie musiał płacić wyższe OC,
 • Sprzedaż szkody OC jest legalna i bezpieczna, ale poszkodowany musi pamiętać, że może ją odprzedać tylko raz, wybranej firmie.

Klient, który decyduje się na sprzedaż szkody OC, musi pamiętać, że ciążą na nim pewne zobowiązania. Musi rozliczyć się z urzędem skarbowym, ponieważ firma kupująca szkodę płaci zaliczkę na podatek i przesyła klientowi PIT-11. Dokument musi zostać uwzględniony w zeznaniu rocznym. W niektórych przypadkach zdarza się, że klient jest wzywany do sądu w charakterze świadka wypadku.

Dla grona osób może to być duża niedogodność, dlatego w takim wypadku warto zastanowić się nad innym rozwiązaniem.

Dopłaty do odszkodowań z OC

Alternatywą do sprzedaży szkody OC jest dopłata do odszkodowań z OC. Dopłata do odszkodowania, zwana również odkupem odszkodowania lub umową przelewu (cesji) wierzytelności dotyczy wielu różnych aspektów. Nie jest to tylko sama naprawa pojazdu, ale również koszty auta zastępczego, parkingu, poniesionych strat w związku z niedojechaniem na miejsce czy holowania.

sprzedaż szkody OC

Firma ubezpieczeniowa może zaniżyć koszty jednego albo wszystkich elementów. W takim wypadku szkodę można sprzedać innemu podmiotowi, który będzie wiedział, jak uzyskać należne pieniędzy. Umowa może dotyczyć całej szkody lub tylko tej części, która została zaniżona. Pieniądze, które klient wcześniej otrzymał od ubezpieczyciela, pozostają jego własnością, a dzięki dopłacie można uzyskać znacznie więcej (pisaliśmy m.in. Zaniżone odszkodowanie z OC).

Aby otrzymać dopłatę, należy porównać ofertę kilku firm i wybrać tę, która jest najbardziej atrakcyjna finansowo. W celu załatwienia wszystkich formalności trzeba dostarczyć najdokładniejszą dokumentację dotyczącą szkody oraz szczegółowo przedstawić stan pojazdu przed zdarzeniem. W przypadku, gdy samochód został już naprawiony, trzeba podać, jakie części zostały użyte, czy były nowe, czy zamienniki, wskazać miejsce zakupu oraz cenę (pisaliśmy m.in. Dopłaty do odszkodowań z OC).

Warto podać jak najwięcej informacji, ponieważ dzięki temu można otrzymać wyższą dopłatę do odszkodowania OC. Wysokość dopłaty zawsze ustalana jest zawsze indywidualnie, po dokładnej analizie sprawy. Najczęściej brane są pod uwagę takie parametry jak wysokość zaniżenia w sprawie, ryzyko związane ze szkodą całkowitą, historia pojazdu.

Zaniżenie w szkodzie ustalane jest na podstawie kosztów robocizny, części do wymiany, części do naprawy, wyceny pojazdu. Firmy zajmujące się dopłatą do odszkodowań mają pewne określone wymagania, które musi spełnić każda zainteresowana usługą osoba. Jest to m.in.

 • Wniosek o dopłatę do odszkodowania OC można złożyć dopiero wtedy, gdy pieniądze przez ubezpieczyciela zostały już wypłacone. Firmy wymagają, aby przedstawić decyzje o wypłacie odszkodowania, a w przypadku jej zagubienia wyciąg z konta, potwierdzający wypłatę.
 • Decyzja o przyznaniu odszkodowania nie może być wydana nie wcześniej niż 3 lata wstecz od momentu zgłoszenia się po dopłatę. Po upływie tego czasu sprawa ulega przedawnieniu.
 • Aby starać się o dopłatę, klient nie może zgodzić się na ugodę z towarzystwem ubezpieczeniowym. Jeżeli podpisze dokument, nie ma żadnej możliwości uzyskania dopłaty. Warto o tym pamiętać i nie zgadzać się na każdą propozycję ubezpieczyciela.
 • Szkoda, do której ma być zlecona dopłata, powinna mieć miejsce na terytorium Polski. Jeżeli wypadek zdarzył się za granicą, należy znaleźć firmę, która zajmuje się tego typu sprawami.
 • Szkoda powinna zostać rozliczana gotówkowo, czyli firma powinna wypłacić pieniądze, a nie zlecić naprawę wybranemu przez siebie serwisowi.
sprzedaż szkody OC

Czy warto skorzystać z dopłaty do odszkodowania OC?

Poszkodowani, którym zależy na czasie i szybkiej gotówce chwalą rozwiązanie, jakim jest dopłata do odszkodowania OC. Kancelarie i firmy odszkodowawcze odkupują odszkodowania dotyczące uszkodzonych samochodów, motocykli, pojazdów specjalistycznych, quadów, a także szkody częściowe, całkowite, z polisy OC sprawcy, dotyczące pojazdów prywatnych i firmowych, nowych i starych.

Pisaliśmy m.in. Ubezpieczenie OC samochodu

Dopłata do odszkodowań oznacza sprzedaż szkody innemu podmiotowi za określoną sumę pieniędzy. Uzyskana kwota stanowi właśnie dopłatę do odszkodowania. Co istotne, dopłatę do odszkodowania można otrzymać również wtedy, gdy poszkodowany nie zdecydował się na naprawę samochodu lub sprzedał samochód. Dużą zaletą tej usługi jest brak jakiegokolwiek ryzyka, również finansowego dla klienta.

Sprzedanie szkody OC innemu podmiotowi jest legalna, odbywa się zgodnie z prawem. Po podpisaniu umowy i wypłacie pieniędzy, klient zostaje całkowicie wyłączony ze sprawy, którą zaczyna zajmować się kancelaria odszkodowawcza. Firmy dopłacające do odszkodowań zatrudniają specjalistów, zakładają sprawy w sadzie i zazwyczaj otrzymują dużo większe odszkodowanie.

W przypadku, gdy jednak sąd nie uzna winy ubezpieczyciela, kancelaria pozostaje stratna, klient nie zwraca otrzymanych pieniędzy. To ryzyko, którego są świadome wszystkie kancelarie. Dużą zaletą rozwiązania jest szybka wypłata pieniędzy i oraz możliwość zaoszczędzenia czasu, energii i nerwów. Najczęściej cały proces, od przekazania dokumentów do wypłaty dopłaty do odszkodowania, trwa kilka dni.

Zdarzają się sytuacje, gdy sprawa jest bardzo skomplikowana, wymaga dodatkowej dokumentacji i może się przedłużyć. Są to jednak nieliczne przypadki, jeżeli się zdarzą, firmy odszkodowawcze służą pomocą w załatwieniu formalności. Skorzystanie z dopłaty do odszkodowania czy ze sprzedaży szkody OC to dobra opcja dla osób, które nie chcą latami walczyć w sądzie, wolą szybko i bezproblemowo otrzymać określoną kwotę pieniędzy.

Aby uzyskać pomoc, należy tylko wypełnić formularz kontaktowy lub zadzwonić do przedstawiciela firmy. Analizy przeprowadzane są z reguły w ciągu jednego dnia roboczego, a wypłata gotówki następuje maksymalnie w ciągu tygodnia.

sprzedaż szkody OC

Aukcje i giełdy szkód komunikacyjnych sposobem na sprzedaż szkody OC

Na rynku dostępne są również specjalne aukcji i giełdy, przeznaczone do sprzedaży szkód OC. W jednym miejscu skupiają kilkadziesiąt kancelarii oraz podmiotów skupujących roszczenia. Aby pozbyć się szkody, wystarczy zarejestrować się na profilu i wystawić szkodę na licytację. To dobre rozwiązanie, które pozwala wybrać satysfakcjonującą ofertę i uzyskać dodatkowe pieniądze w bardzo krótkim czasie.

Po sprzedaży właścicielem szkody staje się kupujący i to już w jego gestii leży uzyskanie od ubezpieczyciela jak najwyższej sumy ubezpieczenia. Klient w żadnym stopniu nie ryzykuje, ponieważ dostaje pieniądze jeszcze przed rozpoczęciem walki z ubezpieczalnią. Co ważne, wystawienie i sprzedanie szkody jest darmowe, nie wiąże się z żadnymi opłatami. Szkodę OC można wystawić na giełdę lub aukcje OC, gdy:

 • Klient miał kolizje lub wypadek, w którym pojazd uległ uszkodzeniu,
 • Poszkodowany otrzymał od firmy ubezpieczeniowej pieniądze lub decyzję o przyznaniu odszkodowania,
 • Kolizja wydarzyła się w ciągu 3 lat.

Cały proces jest niezwykle prosty, polega na wypełnieniu formularza i uzupełnieniu niezbędnych
informacji. Kolejny krok należy do już do kupujących, którzy mogą licytować i składać swoje oferty. Szkodę można sprzedać w dowolnym momencie, zarówno w czasie trwania, jak i po zakończeniu licytacji. Najważniejsze, aby klient zaakceptował cenę i uznał ją za wystarczająca.

Oczywiście, sprzedający może w każdym momencie zrezygnować i zakończyć licytacje. Nie ponosi w związku z tym żadnych konsekwencji. Aukcje i giełdy szkód OC są coraz bardziej popularne. Dzięki nim można odzyskać nawet od kilkuset złotych do kilkudziesięciu tysięcy. Średnia cena sprzedaży to około 3100 zł. Można sprzedać szkodę, która wydarzyła się nawet do 3 lat wstecz, nie trzeba tracić czasu i energii za dochodzenie swoich roszczeń przed sądem.

Osoby poszkodowane mogą wybrać najdogodniejszą z otrzymanych ofert odkupu. Portale często są w pełni zautomatyzowane, działają w sposób prosty i intuicyjny, generują potrzebne dokumenty.

sprzedaż szkody OC

Dlaczego firmy ubezpieczeniowe zaniżają odszkodowania OC?

Ciężko przewidzieć, kiedy konieczne będzie skorzystanie z polisy OC. Wypadki, kolizje i stłuczki zdarzają się często, nie zawsze z winy kierowcy. Najczęściej po kolizji samochód wymaga remontu, wymiany części, a dzięki obowiązkowego ubezpieczeniu OC kierowcy powinni mieć pewność, że polisa pokryje wydatki związane z naprawą. Niestety, rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej.

Coraz częściej kierowcy czują się oszukani przez ubezpieczycieli, pieniądze, które otrzymują, nie pokrywają kosztów wymaganych napraw. Wiele osób zmuszonych jest z własnej kieszenie opłacać mechanika, nie może pozwolić sobie na czasochłonną walkę z sądem. Firmy ubezpieczeniowe oszukują poszkodowanych, dzięki temu zwiększają swój majątek. Do najczęściej wymienianych przyczyn wypłaty zbyt niskich odszkodowań zalicza się:

 • Źle sporządzony kosztorys- ubezpieczyciele wybierają najtańsze części, zamienniki, które często nie są tak wartościowe, jak oryginalne. Według prawa zakład ubezpieczeń ma prawo użyć zamienników w kosztorysie naprawy auta tylko za zgodą poszkodowanego. Drugą sytuacją, która to uwzględnia, jest przypadek, kiedy już przed kolizją w aucie zamontowany był zamiennik.
 • Pominięcie niektórych szkód, które wystąpiły na skutek wypadku – ubezpieczyciele często próbują wmówić kierowcom, że powstałe usterki były widoczne już przed wypadkiem.
 • Nieprawidłowa decyzja o szkodzie całkowitej – towarzystwa ubezpieczeniowe często uznają szkodę za całkowitą, ponieważ jest to dla nich bardziej opłacalne. Wystarczy wypłacić niewielkie odszkodowanie, które oblicza się, odejmując wartość wraku od wartości pojazdu przed szkodą. W przypadku szkody częściowej trzeba wypłacić wysokie odszkodowanie, które powinno wystarczyć na pokrycie wymaganych napraw czy zakup części.
 • Powoływanie się na współwinę poszkodowanego, a tym samym zmniejszanie należnego odszkodowania.
 • Zaniżanie odszkodowania ze względu na wiek samochodu.
 • Umieszczanie w kosztorysie rabatów, jakie możne otrzymać poszkodowany. Najczęściej rabaty nie są jednak przyznawane, poza tym poszkodowany ma prawo samodzielnie wybrać warsztat, z którego pomocy będzie korzystał.
 • Zaniżanie stawek za roboczogodzinę, które w żaden sposób nie mają związku z tym, co oferuje rynek usług samochodowych.

Jak widać, bardzo łatwo można stać się ofiarą towarzystw ubezpieczeniowych. Nie warto pochopnie zgadzać się z otrzymaną decyzją, dotyczącą kwoty proponowanego odszkodowania. Jeżeli poszkodowany nie chce samodzielnie dochodzić swoich praw w sądzie, może zdecydować się na sprzedaż szkody OC lub dopłaty do odszkodowań z OC.

sprzedaż szkody OC

Po otrzymaniu niezadowalającej decyzji można również odwołać się do ubezpieczyciela i uzasadnić, dlaczego żąda się większego odszkodowania. Do uwiarygodnienia pisma należy dołączyć otrzymane faktury czy rachunki, z których wynika, że koszty naprawy są dużo wyższe, niż ustalono, zdjęcia przedstawiające uszkodzenia samochodu, opinie niezależnego rzeczoznawcy, kosztorys części wystawiony przez autoryzowany serwis.

Niestety, firmy ubezpieczeniowe najczęściej odrzucają odwołania lub proponują ugodę, która w dalszym ciągu jest zbyt niska. W takiej sytuacji można zwrócić się o pomoc do Rzecznika Finansowego lub złożyć wniosek do sądu. Rozwiązania te są jednak bardzo czasochłonne, sprawy w sądzie często trwają latami, są powodem nerwów i niepotrzebnego stresu. Osoby, które mają jednak motywacje i samozaparcie, mogą z powodzeniem wywalczyć większe odszkodowanie.

Sprzedaż szkody OC – jak wybrać odpowiednią firmę skupującą szkody OC?

W sieci można znaleźć setki firm, które zajmują się odkupem szkód OC. Jak w każdej branży i tutaj można natknąć się na oszustów. Czerwona lampka powinna zapalić się w sytuacji, gdy kancelaria żąda jakichś opłat wstępnych czy przygotowawczych. Trzeba pamiętać, że usługi związane ze sprzedażą szkód OC czy dopłatą do odszkodowań są zawsze darmowe, nie wiążą się z żadnymi wydatkami.

Klient może również w każdej chwili zrezygnować ze współpracy, również nie ponosząc żadnych kosztów. Aby mieć pewność, że firma działa uczciwie, należy sprawdzić dane, jakie są podane na stronie, jej NIP, REGON, dane kontaktowe. Dobrym sposobem jest zapoznanie się z opiniami dostępnymi w internecie lub skorzystanie z rekomendacji znajomych, którzy również zostali oszukani przez towarzystwo ubezpieczeniowe i zdecydowali się na jedną z dostępnych usług.

sprzedaż szkody OC

Dobrą metodą pozwalającą dokonać właściwego wyboru jest skorzystanie z darmowego Rankingu Firm Odszkodowawczych. Ranking skupia tylko te firmy, które posiadają ugruntowaną pozycję na rynku, minimum 2-letnie doświadczenie oraz mają co najmniej 10 opinii (pisaliśmy m.in. Porównywarka ubezpieczeń OC). Doświadczone, polecane kancelarie zajmujące się odkupem szkód OC powinny zapewniać dobry kontakt z konsultantami, szybkie odpowiedzi na zadawane pytania oraz możliwość negocjacji cen.

Wybierając firmę, warto zwrócić uwagę, jak szybko rozpatruje wnioski i dokonuje potrzebnej ekspertyzy. Doświadczeni pracownicy powinni już w czasie pierwszej rozmowy udzielić informacji, czy klient ma szanse uzyskać dopłatę do odszkodowania. Warto również zwrócić uwagę, jak szybko wypłacane jest dodatkowe odkodowanie. Najlepsze firmy przelewają pieniacze w ciągu 2-3 dni od podpisania potrzebnych dokumentów.

Sprzedaż szkody OC oraz dopłata do odszkodowania OC to usługa, na którą decyduje się coraz więcej osób. Wynika to z tego, że towarzystwa ubezpieczeniowe coraz częściej obniżają odszkodowania, oferują pieniądze, które w minimalnym stopniu pokrywają wymagane naprawy. Mało kogo stać na samodzielną naprawę auta, poza tym usługę tę powinno pokrywać OC.

sprzedaż szkody OC

Niektórzy poszkodowani są w sytuacji bez wyjścia, sprzedają samochód, ale i to nie rekompensuje poniesionych strat, ponieważ uszkodzony samochód jest wart dużo mniej niż taki, który nie brał udziału w wypadku. Nie warto podawać się i zgadzać na naganne działanie ubezpieczycieli. Jest wiele skutecznych rozwiązań, z których warto skorzystać.

Podziel się

Dodaj komentarz

Ostatnie wpisy

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Czytaj więcej