Reklama

Praca
| .
11 kwietnia 2021 12:03

Stres w pracy biurowej – czy praca w biurze może być stresująca?

Stres w pracy biurowej – czy to możliwe? Czy praca w biurze może być stresująca? Jeżeli ktoś zapytałby Cię o to, jakie zawody Twoim zdaniem są wyjątkowo stresujące zapewne jedną z pierwszych nasuwających się myśli nie byłaby praca biurowa. Przecież jest wiele innych profesji, które na co dzień muszą mierzyć się z ogromną odpowiedzialnością. Lekarz, policjant, żołnierz czy nawet opiekunka w przedszkolu – każda z tych roli w pewnym sensie odpowiada za ludzkie bezpieczeństwo a czasem nawet i życie. To bez wątpienia prawda. Nie należy jednak lekceważyć negatywnych emocji, pojawiających się u osób wykonywujących zawody, które na pozór wydają się być ostoją świętego spokoju.

Stres w pracy biurowej może być bardzo destrukcyjny (pisaliśmy m.in. tutaj: Czy praca biurowa jest trudna?. Ignorowanie go negatywnie wpływa nie tylko na konkretnego pracownika ale również na jego współpracowników a często nawet rodzinę i przyjaciół. Jak sobie radzić ze stresem w biurze? Z czego stres w takich miejscach może wynikać? Jak może on wpłynąć na pracę oraz samopoczucie pracowników? Odpowiedź na te pytania znajdziesz poniżej.

Stres w pracy biurowej

Pisaliśmy m.in. ile zarabia informatyk o technikum

Co to jest stres? Jaki jest stres w pracy biurowej?

Niestety, od negatywnych emocji nie da się uciec całkowicie. Szczególnie w życiu zawodowym. Złość, trema, poruszenie, zdenerwowanie, rozczarowanie, irytacja, napięcie – te wszystkie czynniki składają się na tworzenie stresu. Czym on właściwie jest? To nic innego jak reakcja organizmu na zbiór wydarzeń i doświadczeń o nieprzyjemnym charakterze. Mogą to być czynniki, które wydarzyły się przed chwilą ale równie dobrze może to być odpowiedź ciała i umysłu na drobne działania, regularnie występujące od dłuższego czasu.

Każdy człowiek może odczuwać stres inaczej – jedna osoba na te same czynniki będzie reagować płaczem bądź apatią, inna wręcz agresją. Jedni pod wpływem czynników stresowych popadną w załamanie nerwowe a inni odbiorą je jako bodziec do działania. Dlatego właśnie nerwowe sytuacje mogą działać na ludzi zarówno deprymująco jak i mobilizująco. Nie ma jednak wątpliwości, że stale obecny stres wpływa destrukcyjnie na każdego. Co zrobić aby pozbyć się negatywnych skutków stresu? Przede wszystkim najpierw trzeba nauczyć się go zauważać. 

Stres w pracy biurowej – skąd się bierze?

Aby zauważyć stres u pracowników “papierkowych” trzeba sobie najpierw odpowiedzieć na pytanie “czy praca w biurze może być stresująca?”. Oczywiście, że może! Tak na prawdę, każde zadanie wymagające odpowiednich kompetencji może wpłynąć na pojawienie się wewnętrznego napięcia. Skąd więc może brać się stres podczas pracy biurowej? Czynników jest wiele, będą się one różniły w zależności od specyfiki stanowiska oraz osoby, która je zajmuje. Najczęściej pojawiającymi się, najbardziej stresogennymi przykładami nieodłącznie związanymi z większością zawodów wykonywanych za biurkiem są:

 • przepisy prawne – każdy pracownik musi funkcjonować zgodnie z prawem (pisaliśmy m.in. cechy dobrego pracownika biurowego); częste zmiany w przepisach oraz wiele “kruczków prawnych” może generować wiele nieprzyjemnych emocji, nawet u doświadczonych pracowników
 • terminy – pracownicy biurowi zazwyczaj są odpowiedzialni za terminowe wypełnianie i przekazywanie dokumentów, niestety często nie mają oni wpływu na przesuwające się terminy realizacji pewnych czynności, co znacząco utrudnia ich pracę i przekłada się na nerwową atmosferę (pisaliśmy m.in. tutaj: zakres obowiązków pracownika biurowego)
 • konflikty międzyludzkie – praca przy dokumentach często generuje wiele negatywnych emocji u petentów czy klientów z którymi pracownicy biurowi muszą się zmierzyć a to przekłada się bezpośrednio na to, jakie emocje odczuwają pracownicy biurowi
 • niekomfortowe warunki pracy – wiele czynności wykonywanych w biurze wymaga maksymalnego skupienia się, co ciężko osiągnąć w miejscu pracy ze względu na dużą ilość osób pracujących w tym samym miejscu.

Oczywiście, dla jednych pewien czynnik będzie ogromnym problemem a dla innych to będzie błahostka. Każdy człowiek jest wrażliwy na inne bodźce, dlatego stanowisko na którym pracuje powinno być możliwie jak najbardziej dostosowane do konkretnej osoby. Należy pamiętać, że stres to odpowiedź organizmu na świat zewnętrzny, a każdy organizm odbiera tą samą rzeczywistość w inny sposób. 

Stres w pracy biurowej

Pisaliśmy m.in. ile zarabia projektant wnętrz

Jak rozpoznać zestresowanego pracownika?

Chroniczny stres jest przez wielu nawet niezauważany. Często towarzyszy od tak dawna, że stał się postrzegany jako normalny element egzystencji. Co więcej, są ludzie, którzy z różnych powodów starają się ukryć stres. Wskazane jest jednak aby w miarę możliwości eliminować pojawiające się stresory ponieważ przekładają się one na niższą wydajność pracowników oraz znacząco ograniczają ich zadowolenie nie tylko z pracy ale również z życia prywatnego. Co prawda chwilowy stres czasami może przyspieszyć pewne czynności ale na dłuższą metę zawsze wpłynie negatywnie na efekty pracy. Najczęściej pojawiającymi się objawami u osób dotkniętych stresem jest:

 • ból głowy
 • trzęsące się dłonie
 • pojawiające się okresowo problemy skórne (zaczerwienienia, wysypki, trądzik)
 • problemy jelitowe
 • silne wahania nastroju
 • chudniecie
 • pocenie się
 • zaburzenia odżywiania – albo ciągły brak apetytu, albo kompulsywne objadanie się

Obserwując u pracownika biurowego kilka z wymienionych objawów należy podjąć działania mające na celu ustalenie przyczyny. Czasami na prawdę drobne zmiany mogą przynieść ogromne korzyści, nie tylko dla jednej osoby ale dla całego zespołu. Stres w pracy biurowej bezpośrednio przekłada się bowiem na jakość pracy. 

Stres w pracy biurowej

Pisaliśmy m.in.: ile zarabia kosmetolog

Jak radzić sobie ze stresem?

Najważniejszym zadaniem, zaraz po ustaleniu, że stres w pracy biurowej rzeczywiście się pojawił jest przeprowadzenie rozmowy. Poleca się od rozpoczęcia konwersacji jeden do jednego ponieważ grupowe obrady mogą pogorszyć sytuację. Nawet jeżeli szefostwo firmy nie widzi problemu i nie chce robić nic w kierunku poprawy sytuacji w miejscu pracy, warto porozmawiać z ludźmi, z którymi bezpośrednio się pracuje. Przede wszystkim nie należy mieć do nikogo pretensji. Kluczem do sukcesu jest prosty komunikat “jestem zestresowana/ny, potrzebuję jakiejś zmiany” bądź “widzę, że masz w sobie dużo negatywnych emocji, może jestem w stanie ci jakoś pomóc?”.

Wspólne ustalenie, które sytuacje najbardziej wpływają na kumulowanie się stresu jest początkiem rozwiązania problemu. Może są to chroniczne spóźnienia pewnych osób? Może zbyt duża ilość pracy, przez co niemożliwe okazuje się dotrzymywanie terminów? Może głównym problemem jest wiecznie zacinający się komputer? Często ludzie nie zdają sobie sprawy z jakimi zadaniami czy perypetiami muszą na co dzień radzić sobie inni. Ustalenie co jest nie tak, a następnie wspólne poszukiwanie rozwiązania pomaga praktycznie zawsze.

Warto też nauczyć się stawiać granice. Stres w pracy biurowej będzie pojawiał się zawsze u tych ludzi, którzy biorą na siebie zbyt dużo. Należy pamiętać o tym, że w ciągu jednego dnia pracy jesteśmy w stanie zrobić ograniczoną ilość rzeczy. Jeżeli wiecznie jest się przeciążonym problemem będzie albo zła organizacja, albo zbyt mała ilość pracowników. 

Pisaliśmy m.in. kim jest merchandiser

Ponadto, w walce ze stresem można sobie pomóc w czasie wolnym. Bardzo ważny jest odpoczynek. Szczególnie polecane dla pracowników biurowych są aktywne formy spędzania czasu, ponieważ ludzki organizm po prostu potrzebuje ruchu. Głowa najlepiej odpoczywa na świeżym powietrzu, najlepiej na łonie natury. Warto więc zadbać o regularne wycieczki poza miasto. Inny dobrym pomysłem dla osób skazanych na stresujące życie zawodowe jest praktykowanie medytacji. To nauka wyciszania się i uważności.

Często samo zauważanie trudnych emocji bardzo pomaga się od nich uwolnić. Podobnie jest z rozmową. Otwieranie się na przyjaciół, proszenie ich o pomoc czy po prostu o wysłuchanie jest bezcenną pomocą. 

Stres w pracy biurowej

Choroby związane ze stresem

Długotrwały stres może negatywnie wpłynąć zarówno na ludzki umysł, jak i ciało. Organizm będący w ciągłym napięciu gorzej radzi sobie z każdą, na pozór niewymagającą czynnością. Negatywne emocje mogą przyspieszyć pojawianie się chorób związanych z układem krążenia bądź układem oddechowym. Dotyczy to szczególnie tych, którzy są w grupie podwyższonego ryzyka, czyli są spokrewnieni z osobami które cierpią na tego typu schorzenia. Niestety, w dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi cierpi również na choroby czy zaburzenia związane z psychiką.

Stres może wywołać na przykład depresję czy stany lękowe. Są to dolegliwości, które bardzo obniżają jakość życia i niestety są stosunkowo trudne w leczeniu. Dlatego bardzo ważne jest aby stres zauważać a następnie eliminować by nie dopuścić do rozwoju groźnych chorób.

Jak zapobiegać pojawianiu się negatywnych emocji w pracy biurowej?

Jednym z najlepszych sposobów jest ustalenie konkretnych zasad już podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Jeżeli wiesz, że czas dla rodziny jest dla ciebie czymś bezcennym ustal z góry, że nie będziesz brał/a nadgodzin, bądź będziesz się na nie zgadzał/a tylko w wyjątkowo ważnych sytuacjach. Dla innych istotne może być spokojne miejsce pracy – warto dopytać o warunki jeszcze przed podpisaniem umowy. Tego typu zachowania prewencyjne wymagają jednak dobrej znajomości własnych potrzeb. Dlatego należy bezustannie się obserwować i odpowiadać sobie na pytania “czego potrzebuję i co destrukcyjnie na mnie wpływa?”. 

Będąc już zatrudnionym warto regularnie rozmawiać o pojawiających się problemach nie tylko z szefostwem ale również z współpracownikami. Dążenie do wspólnego dobra powinno być priorytetem każdego. Dobrym pomysłem może być też wprowadzenie do przestrzeni nieco żywych roślin. Ich obecność wycisza i uspokaja. Bardzo ważne jest również planowanie przyjemności, również podczas pracy. Miło spędzona przerwa może okazać się zbawienna i pozytywnie wpłynie na resztę czasu w pracy. Warto zabrać ze sobą ulubioną przekąskę, przeczytać kilka stron ciekawej książki czy wyjść chociaż na kilka minut spaceru.

Każdy człowiek ma inne upodobania i przyjemność będzie odbierał w inny sposób. Nie ważne w jaki sposób pracownik biurowy osiągnie możliwie wysoki poziom spokoju i relaksu – ważne jest to, że jeżeli mu się to uda to będzie on/ona osobą, która znacznie lepiej radzi sobie z codziennymi obowiązkami. Mimo tego, że praca w biurze może być stresująca to nie musi ona być stresująca non-stop. Wszystko zależy od podejścia zespołu i pojedynczych pracowników.

Pracownik biurowy – szkolenie online z zaświadczeniem MEN – szczegóły tutaj: https://spd2.pl/course/szkolenie-pracownik-administracyjno-biurowy-kurs-online-z-zaswiadczeniem-men/

Podziel się

Dodaj komentarz

Ostatnie wpisy

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Czytaj więcej