Reklama

Praca
| .
14 marca 2021 13:59

Studia podyplomowe i umowa zlecenia

Zatrudnianie studentów na umowach zlecenia jest korzystne finansowo zarówno dla zleceniodawcy, jak i zleceniobiorcy. Za studenta na zleceniu zleceniodawca nie odprowadza żadnych składek ZUS, nie musi ich zatem finansować w części z własnych środków. Z kolei zleceniobiorca student, dzięki temu że składek nie finansuje z własnego wynagrodzenia, na rękę dostanie nieco więcej niż by dostał, gdyby jego umowa zlecenia ze studentem podlegała obciążeniom składkowym.

Studia podyplomowe i umowa zlecenia

Zdarzają się jednak sytuacje, w których zleceniodawca zastanawia się, czy jego zleceniobiorca faktycznie posiada status studenta, ucznia czy słuchacza. W szczególności taki dylemat pojawia się tam, gdzie w grę wchodzą studia podyplomowe i umowa zlecenia.

Studia podyplomowe i umowa zlecenia

Od razu zaznaczyć należy, iż osoba, która studiuje na studiach podyplomowych nie jest studentem w rozumieniu przepisów składkowych. Uczestnik studiów podyplomowych nie posiada statusu studenta. Studia podyplomowe i umowa zlecenia w ich przypadku nie dają ani zleceniobiorcy, ani zleceniodawcy żadnych korzyści składkowych. Z tytułu umowy zlecenia uczestnik studiów podyplomowych podlega zgłoszeniu do ubezpieczeń w ZUS na zasadach ogólnych, dotyczących zleceniobiorców.

Umowa zlecenia jest tytułem do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Jedynie w zakresie ubezpieczenia chorobowego zleceniobiorca może podlegać mu dobrowolnie. Z obowiązku zgłoszenia i podlegania ZUS zwolnieni są zleceniobiorcy, którzy są uczniami lub studentami, i nie przekroczyli jeszcze 26 roku życia. Należy zaznaczyć, iż nie ma znaczenia, czy są to studia dzienne czy zaoczne albo wieczorowe – umowa zlecenia ze studentem nie podlega ZUS. Z kolei statu studenta posiada osoba, która kształci się na studiach wyższych, prowadzonych przez uczelnię, uprawnioną do ich prowadzenia. Są to studia pierwszego stopnia (licencjat), studia drugiego stopnia (magisterskie) oraz jednolite studia magisterskie.

Studia podyplomowe nie są uznawane za szkołę wyższą. Uczestnik studiów podyplomowych nie posiada zatem statusu studenta, który zwalnia umowę zlecenia z obowiązku ozusowania. Jeśli zatem na umowie zlecenia zatrudnia się uczestnika studiów podyplomowych, należy go zgłosić do ZUS, a następnie z wynagrodzenia z umowy zlecenia naliczać składki ZUS.

Szukasz szerszych informacji w tym zakresie? Poszukaj darmowych porad prawnych, np. tutaj: darmowe porady prawne Kraków

Podziel się

Dodaj komentarz

Ostatnie wpisy

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Czytaj więcej