Reklama

Własna firma
| .
14 marca 2021 14:11

Kiedy trzeba rejestrować działalność gospodarczą?

Jeśli dana osoba zajmuje się hobbistycznie np. sadzeniem roślin ozdobnych czy wytwarzaniem drewnianych przedmiotów do dekoracji wnętrz, prędzej czy później przychodzi taki moment, że zastanawia się ona nad sprzedażą swoich wytworów. Z reguły pierwsi klienci to najbliższa rodzina czy znajomi, niemniej pocztą pantoflową o możliwości zakupu ładnych roślin czy estetycznie wykonanych elementów dekoracyjnych dowiadują się inne, potencjalnie zainteresowane zakupem osoby.

Taka sprzedaż jest oczywiście możliwa, powstaje jednak pytanie, jak często się będzie ona odbywać, czy stanie się ona podstawowym źródłem dochodów. Kwestie te rodzą kolejne pytanie, czy w takiej sytuacji, a jeśli tak to kiedy trzeba rejestrować działalność gospodarczą, aby nie narazić się na odpowiedzialność skarbową.

Kiedy trzeba rejestrować działalność gospodarczą

Aby odpowiedzieć na powyższe pytania, w pierwszej kolejności ustalić należy, co to w ogóle jest działalność gospodarcza i kiedy trzeba rejestrować działalność gospodarczą. Działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa (…), a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły. Taka definicja działalności gospodarczej określona została w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, w art. 2 tej ustawy.

Aby zatem uznać, czy dana działalność jest działalnością gospodarczą i kiedy trzeba rejestrować działalność gospodarczą, niezbędne jest wykazanie, iż spełnia ona ustawowe wymagania definicji działalności gospodarczej, a w szczególności czy jest wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły, a także czy przynosi korzyści finansowe. Nie ma obowiązku rejestrowania działalności, jeśli sprzedaż odbywa się incydentalnie, nie stanowi głównego źródła dochodów itp. W przeciwnym wypadku rejestracja działalności gospodarczej może okazać się niezbędna.

Należy jednak zaznaczyć, iż zgodnie z przepisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, nie podlega wpisowi do Ewidencji Działalności Gospodarczej CEIDG wykonywanie działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie upraw rolnych oraz chowu i hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa.

Jeśli potrzebujesz więcej informacji z zakresu rejestrowania i prowadzenia działalności gospodarczej, zacznij najpierw od darmowych porad prawnych. Takie porady możesz znaleźć np. tutaj: darmowe porady prawne Rzeszów

A tutaj więcej o działalność nierejestrowana oraz podatek od korepetycji. Zapraszamy do lektury

Podziel się

Dodaj komentarz

Zobacz komentarze

  • Z działalności gospodarczej podlega się chorobowemu dobrowolnie, a więc okres wyczekiwania na zasiłek wynosi 90 dni. Tyle musi upłynąć, aby w ogóle mieć zasiłek na DG, jeśli się oczywiście podlega dobrowolnemu zdrowotnemu. Co więcej - póki jest się na etacie, z DG płaci się jedynie zdrowotną, więc tu w ogóle nie ma mowy o zasiłku chorobowym. Jak etat się rozwiąże, dokonuje się zmiany zgłoszenia z DG i wtedy można się zgłosić do dobrowolnej chorobowej, bo są obowiązkowe już emerytalna i rentowa, a to warunek możliwości podlegania dobrowolnej chorobowej.

    Cancel reply

    Dodaj komentarz

Ostatnie wpisy

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Czytaj więcej