Reklama

Ubezpieczenia
| .
6 sierpnia 2021 21:05

Ubezpieczenie OC samochodu i ubezpieczenie AC samochodu – jak znaleźć najtańsze ubezpieczenie pojazdu?

Ubezpieczenie OC samochodu to ważniejszy wydatek, które musi ponieść każdy właściciel samochodu. Jeżeli tego nie zrobi, grożą mu wysokie kary. Urząd odpowiedzialny za wypłatę odszkodowań może nałożyć karę w maksymalnej wysokości 8400 zł, ale koszty są dużo wyższe, gdy okaże się, że właściciel samochodu bez ubezpieczenia OC samochodu spowodował wypadek.

Czy warto tak ryzykować? Rozsądniej jest wykupić raz w roku ubezpieczenie i być spokojnym o koszty w przypadku spowodowania stłuczki. Wypadki zdarzają się nawet najlepszym kierowcom, dlatego należy również rozważyć dodatkowe ubezpieczenie samochodu. Warto dowiedzieć się, czym różni się OC od AC, co gwarantują i w jaki sposób można wykupić wybrana polisę. 

Ubezpieczenie OC samochodu – co to jest?

W Polsce na 1000 mieszkańców przypada ponad 620 samochodów. Wskaźnik ten systematycznie rośnie, Polacy znajdują się w europejskiej czołówce. W 2018 roku w kraju było aż 23,4 mln aut. Wszyscy właściciele samochodów muszą liczyć się z dużymi wydatkami. Wiele osób bierze pod uwagę tylko kupno auto, zapominając, że to dopiero początek.

ubezpieczenie OC samochodu

Najczęściej Polacy kupują samochody używane, kilku lub kilkunastoletnie, które wymagają napraw. Nie można również zapomnieć o regularnych przeglądach, serwisach, a także niezbędnych ubezpieczeniach. Obowiązkiem każdego właściciela samochodu jest wykupienie polisy OC. Nie ma znaczenia, czy auto jest codziennie używane czy od miesięcy stoi w garażu – w jednym i drugim wypadku ubezpieczenie OC samochodu jest wymagane.

Nawet jeden dzień przerwy w ubezpieczeniu wystarczy, aby dostać wysoką karę. Ubezpieczenie OC samochodu, czyli polisa komunikacyjna to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, tj. samochody, motocykle, traktory, a nawet przyczepy i quady.

Pisaliśmy ostatnio. Pożyczki z wpisami w bazach

Ubezpieczenie należy wykupić w niezwłocznie po zakupie pojazdu. Polisę wykupuje się na 12 miesięcy, po tym czasie należy pamiętać o kolejnym ubezpieczeniu. Wyjątkiem są jedynie pojazdy historyczne.

Ich właściciele zazwyczaj  użytkuje auta sporadycznie, np. wyjeżdżając raz w roku na zlot czy wypożyczając samochód na ważne uroczystości, np. wesele. W takim wypadku nie muszą oni kupować polisy na cały rok, ale zdecydować się ubezpieczenie krótkoterminowe np. na miesiąc.  

Co obejmuje ubezpieczenie OC samochodu?

Są osoby, które chcą uniknąć wykupienia ubezpieczenia OC samochodu, ponieważ nie zdają sobie sprawy, co ono daje. Polisa ma na celu ochronę ofiar, czyli zarówno osób, które są właścicielami polisy, jak i tych, które poniosły szkodę. Każdy kierowca musi zdawać sobie, że OC auta jest bardzo ważne, chroni osoby poszkodowane w kolizji lub wypadku.

ubezpieczenie OC samochodu

Oznacza to, że jeżeli kierowca ubezpieczonego pojazdu spowoduje wypadek, to pieniądze dla osób poszkodowanych zostaną wypłacone z jego polisy. Ubezpieczenie OC samochodu pokryje nie tylko naprawę samochodu, ale także koszty leczenia osób, które ucierpiały w wypadku. Dzięki temu, że kierowca posiada wykupioną polisę, nie musi samodzielnie opłacać wyżej wymienionych należności.

Ofiara, która poniosła szkody w wypadku, nie musi się obawiać, że sprawca będzie niewypłacalny i zostanie bez pomocy. 

Jakie są sumy gwarancyjne w ubezpieczeniu OC?

Suma gwarancyjna OC jest regulowana przez przepisy prawne zawarte w art. 36 Ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Według zawartej tam definicji, suma gwarancyjna OC to maksymalna kwota, do której towarzystwo ubezpieczeniowe ponosi odpowiedzialność za wyrządzoną szkodę.

Od 1 stycznia 2019 roku kwota została podniesiona o 4,2% w stosunku do poprzednich 5 lat. Obecnie wynosi ona 5 210 000 euro w przypadku szkody na osobie oraz 1 050 000 euro w przypadku szkody majątkowej. Sumy dotyczą jednego zdarzenie, bez względu od tego ile osób w nim ucierało. Podane kwoty są wynikiem dopasowania przepisów obowiązujących w Polsce do standardów europejskich.

Wskazane kwoty są zależne do kursu euro, który obowiązuje w dniu powstania szkody. Kwota za szkody osobowe jest wyższa, ponieważ ma z reguły dużo poważniejsze i długotrwałe skutki. Często odszkodowanie jest wypłacane przez kilka lat. Szkoda majątkowa jest niższa i wypłacana jednorazowo.

Jak ustalana jest suma ubezpieczenia OC samochodu?

Wysokość sumy ubezpieczenia nie jest taka sama dla każdego kierowcy. Ustalana jest indywidualne w wybranym towarzystwie ubezpieczeń, na podstawie wartości ubezpieczanego pojazdu. Firmy ubezpieczeniowe wyliczają kwotę tak, aby odszkodowanie było wystarczające do pokrycia kosztów naprawy. Zazwyczaj klient ma możliwość wyboru jednej z kilku proponowanych opcji.

Z tego powodu nie warto wybierać pierwszej lepszej polisy, tylko porównać kilka, bo może się okazać, że za podobną cenę, można otrzymać dużo lepsze warunki. Osoby, którym zależy na podstawowej polisie, powinny kierować się ceną, szukać najtańszej na rynku oferty. Kierowcy, którzy chcieliby otrzymać dodatkowe usługi, powinni zapoznać się z różnymi ofertami, sprawdzić rankingi i wybrać ubezpieczenie OC samochodu optymalne dla siebie.

ubezpieczenie OC samochodu

Zdarza się, że za kilka złotych więcej można otrzymać w pakiecie dodatkowe usługi. Najczęściej towarzystwa ubezpieczeniowe do OC proponują:

 • NNW, czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków,
 • Autocasco, czyli odszkodowanie w wyniku uszkodzenia auta z własnej winy,
 • Zniżki w zakupie dobrowolnego ubezpieczenia AC,
 • Assitance, czyli ubezpieczenie gwarantujące usługi pomocowe np. serwisowe czy medyczne w sytuacji wystąpienia wypadku, czy awarii,
 • Ochronę szyb i opon, która pozwala dodatkowo zabezpieczyć określone elementy pojazdu,
 • Zieloną kartę, która potrzeba jest do podróżowania po innych krajach, np. Rosji, Turcji, Ukrainie, Albanii, Maroko itd.

Od czego zależy wysokość OC?

Wysokość składki na obowiązkowe ubezpieczenie OC samochodu może być mocno zróżnicowana. Zależy do wielu czynników. Jednym z ważniejszych jest wiek właściciela samochodu. Towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę, jakie doświadczenie za kierownicą ma ubezpieczony.

Pisaliśmy niedawno: Kredyty frankowe – czy da się je unieważnić?

Osoby, które otrzymały prawo jazdy kilkanaście czy kilkadziesiąt lat wcześniej, mogą liczyć na niższą składkę niż osoby, które uzyskały uprawienia do prowadzenia samochodu rok czy kilka lat temu.

Wynika to z tego, że większość ubezpieczycieli traktuje młodych kierowców jako potencjalnych sprawców wypadków. Ważna jest równie historia ubezpieczeniowa. Im dłuższy okres bezwypadkowej jazdy, tym składka będzie niższa. Inne paramenty, które wpływają na cenę ubezpieczenia samochodu to:

 • Miejsce zamieszkania – to ważny parament, na podstawie którego ubezpieczyciele oceniają ryzyko powstania szkody. Brane są pod uwagę statystyki wypadkowe, natężenie ruchu, ilość wypadków, liczba zarejestrowanych aut, ukształtowanie terenu. W 2020 roku najwyższe OC płacili mieszkańcy województwa pomorskiego, mazowieckiego i dolnośląskiego,  najniższe podkarpackiego i opolskiego. Najdroższym miastem pod względem wysokości ubezpieczenie OC samochodu jest Wrocław, najtańszym Opole.
 • Stan cywilny – według niektórych firm ubezpieczeniowych kierowcy posiadający rodziny i  dzieci uważani są za bardziej ostrożnych, dlatego mogą liczyć na niższe składki.
 • Parametry pojazdu – przy wyliczaniu składki ubezpieczeniowej brany jest również pod uwagę rodzaj pojazdu. Na wysokość składki wpływ ma marka, model, wiek, pojemność silnika, przebieg auta, sposób użytkowania samochodu. Najważniejsza jest pojemność silnika – im wyższa, tym droższa może być polisa OC. W 2020 roku najdroższe składki dotyczyły BMW, najmniej płacili właściciele Skody. Wysokość ubezpieczenia OC zwiększają również modyfikacje samochodu. Właściciele takich aut są uważani za mocno ryzykownych na drogach.
 • Forma płatności – ubezpieczenie samochodu można płacić w ratach, ale korzystniejsza jest płatność z góry, za cały rok.
ubezpieczenie OC samochodu

Każda firma ubezpieczeniowa podaje swoje czynniki, według których określa wysokość składki. Aby wybrać najkorzystniejszą ofertę, warto skorzystać z dostępnych rankingów czy porównywarek. 

Jak wybrać odpowiednie towarzystwo ubezpieczeniowe?

Ubezpieczenie OC samochodu można kupić w wielu towarzystwach ubezpieczeniowych, zarówno polskich, jak i zagranicznych. Obecnie w kraju działa ponad 30 różnych firm, dlatego wybór powinien być dobrze przemyślany, warto zwrócić uwagę na wiele różnych elementów. Firmy ubezpieczeniowe zabiegają o klientów, proponują akcje promocyjne i liczne ulgi.

Mimo że ubezpieczenie OC samochodu jest obowiązkowe, to liczą na to, że zadowoleni klienci skorzystają również z innych, dobrowolnych ubezpieczeń lub polecą ubezpieczyciela swojej rodzinie czy znajomym. Wybierając firmę, w której zamierza się wykupić ubezpieczenie OC samochodu, warto zwrócić uwagę na:

 • Opinie o towarzystwie ubezpieczeniowym – opinie wcześniejszych klientów są bardzo ważne, pozwalają ocenić, jak wygląda obsługa klientów, terminowość oraz szybkość załatwiania spraw. Oczywiście nie można bazować tylko na jednej opinii, bo zdarza się, że negatywne informacje umieszcza konkurencja. Warto wejść na fora tematyczne, sprawdzić informacje w mediach społecznościowych, popytać znajomych. Poczta pantoflowa jest najlepszym źródłem informacji.
 • Polecany lub znajomy agent ubezpieczeniowy – jeżeli jest taka możliwość, warto skorzystać z pomocy znajomego agenta ubezpieczeniowego. Dzięki temu będzie można liczyć na atrakcyjną ofertę, dopasowaną do potrzeb. Taka transakcja ma również duże zalety dla agenta. Zadowolony klient poleci go innym, w ten sposób agent podpisze wiele innych polis, a od każdej otrzymuje prowizje. Dzięki znajomości z agentem można liczyć na pomoc w przypadku zgłoszenia szkody czy innych trudnych spraw.
 • Sposób likwidacji szkody – to ważny parametr, na który warto zwrócić uwagę. Ważne, aby likwidacja szkody przebiegała szybko, bez przeszkód. Są firmy, które jedną sprawę załatwiają miesiącami, ale takich lepiej unikać.
 • Szybkość i efektywność działania – to również ważny czynnik, od którego zależy, czy dana firma zyska uznanie w oczach potencjalnych klientów. Ważna jest sprawnie działająca infolinia, bo nikt nie lubi godzinami czekać na połączenie z konsultantem. Oprócz tego towarzystwo ubezpieczeniowe powinno szybko odpowiadać na maile czy pisma, wysyłane drogą pocztową. Dzisiaj każdy żyje w biegu, dlatego sprawnie działające towarzystwo ubezpieczeniowe, załatwiające sprawy w terminie to prawdziwy skarb.
 • Możliwość kontakt online – w dzisiejszych czasach wiele firm działa zdalnie, bez potrzeby osobistego odwiedzania biura. Rok 2020 i epidemia koronowirusa pokazały, że załatwianie spraw online jest tak samo efektywne, jak w tradycyjny sposób. W ten sposób zaczęły działać również towarzystwa ubezpieczeniowe. Oferują ubezpieczenia komunikacyjne, w tym ubezpieczenie OC samochodu, które można załatwić bez wychodzenia z domu, całkowicie zdalnie.
 • Akcje promocyjne – na rynku jest duża ilość działających towarzystw ubezpieczeniowych, a to powoduje, że firmy szukają sposobów na pozyskanie klientów. Jedną z metod, pozwalającą zyskać przewagę nad konkurencją są akcje promocyjne. Ubezpieczalnie proponują atrakcyjne rabaty, m.in. za zdalne wykupienie polisy, polecanie innego klienta czy wykupienie dodatkowego ubezpieczenia.
 • Program Bezpośredniej Likwidacji Szkód – wiele firm ubezpieczeniowych dołączyło do systemu BLS, dzięki czemu klienci mogą zgłaszać szkody z OC sprawcy u swojego ubezpieczyciela. Osoby zainteresowane tą usługą powinny sprawdzić, które firmy oferują BLS w standardzie.
ubezpieczenie OC samochodu

Brak ubezpieczenia OC – czym grozi?

Jak wspomniano wcześniej, brak obowiązkowego ubezpieczenia OC, wiąże się z dużymi karami. Wysokość kar jest zależna od rodzaju pojazdu oraz od tego, jak długo auto było bez ważnej polisy. Kary nakłada Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny w ciągu 14 dni od wykrycia, że samochód nie ma wykupionego auto OC.

Wykrycie tego nie jest problemem, ponieważ w czasie każdej kontroli policjanci sprawdzają ważność polisy. Od 2021 roku kary za brak OC przez okres dłuższy niż 14 dni wynoszą:

 • dla właścicieli motocykli i motorowerów – 930 zł
 • dla kierowców samochodów osobowych – 5600 zł,
 • dla kierowców samochodów ciężarowych – 8400 zł,

W przypadku, gdy właściciel auta zagapił się i spóźnił z wykupieniem OC o maksymalnie trzy dni, musi zapłacić odpowiednio 190 zł, 1120 i 1680. Kary za brak OC w terminie do 4 do 14 wynoszą 470 zł, 2800 i 4200 zł. Jak widać, w każdym wypadku kwoty są odczuwalne, dlatego trzeba pamiętać o terminowym wykupieniu ubezpieczenia OC. Kary finansowe to oczywiście nie wszystko, co czeka zapominalskiego kierowcę.

W przypadku, gdy zdarzy się wypadek, właściciel pojazdu bez wykupionego OC, będzie musiał zapłacić za naprawę, leczenie ewentualnych pokrzywdzonych oraz rekompensaty dla ofiar. Jako że UFG początkowo sam pokryje koszty, a dopiero potem będzie egzekwował je od kierowcy, dojdą jeszcze koszty sądowe i odsetki. Koszty mogą być bardzo wysokie, ciężkie dla udźwignięcia dla większości osób. 

Co to jest ubezpieczenie AC samochodu?

AC to ubezpieczenie komunikacyjne, popularnie zwane autocasco. Jest dobrowolne, dlatego jego brak nie wiąże się z karami finansowymi. Ubezpieczenie AC chroni właściciela pojazdu, zabezpiecza przed konsekwencjami kradzieży i uszkodzenia samochodu. W tym wypadku pieniądze dostaje nie osoba poszkodowana, ale właściciel auta.

W przypadku AC sumy gwarancyjne nie są narzucone przez ustawę. Można je ustalać dowolnie w czasie wyboru polisy. Sumę ubezpieczenia AC należy dopasować do wartości samochodu. Można to zrobić samodzielnie lub skorzystać z wyceny rzeczoznawcy. Auto AC obejmuje odszkodowanie m.in. za:

 • Szkodę wywołaną zderzeniem z innym pojazdem,
 • Szkodę związaną z oddziaływaniem sił przyrody, tj. huragan, gradobicie, ogień, woda, piorun.
 • Kradzież ubezpieczonego pojazdu,
 • Kradzież wyposażenia pojazdu,
 • Wystąpienie nagłych zderzeń np. zetknięcie ze zwierzętami lub osobami znajdującymi się na zewnątrz pojazdu,
 • Wystąpienie aktów wandalizmu,
 • Szkody powstaję wskutek kontaktu pojazdu z czynnikami termicznymi lub chemicznymi niepochodzącymi z wnętrza samochodu,
 • Szkody powstałe w wyniku prowadzenia akcji ratowania zdrowia i życia ludzkiego,

Oczywiście są pewne sytuacje, gdy AC nie jest przyznawane. Autocasco nie jest wypłacane wtedy, gdy do wypadku czy innego zdarzenia dojdzie w wyniku dużego zaniedbania ze strony właściciela samochodu. Ubezpieczony nie ma co liczyć na pieniądze w sytuacji, gdy wypadek zdarzył się, gdy był pod wpływem alkoholu czy środków odurzających.

W zależności od tego, jakie są warunki umowy, ubezpieczyciel może pokryć całą szkodę lub tylko określony procent. 

ubezpieczenie OC samochodu

Jakie czynniki wpływają na wysokość składki AC?

Wysokość składki ubezpieczenia AC wyliczane jest na podstawie podobnych paramentów jak w przypadku ubezpieczenia OC. Brane są pod uwagę m.in. takie czynniki jak:

 • Wiek i wartość pojazdu – im samochód starszy, tym jego wartość jest niższa. Z tego powodu wielu ubezpieczycieli nie ubezpiecza samochodów starszych niż 12 czy 15 lat.
 • Miejsce parkowania – auta parkowe w garażu są mniej narażone na ryzyko kradzieży. W przypadku, gdy samochód stoi pod domem, ryzyko kradzieży wzrasta, zwiększa się również wysokość składki.
 • Liczba i rodzaj zabezpieczeń – im jest ich więcej i są lepsze, tym stawki mogą być niższe.
 • Zakres ochrony – klienci mogą wybrać i modyfikować niektóre paramenty polisy np. sposób naprawy, pochodzenie części użytych do naprawy itp.

Czy warto wykupić ubezpieczenie AC?

Wiele osób zastanawia się, czy auto AC jest potrzebne. Nie jest obowiązkowe, więc po co zawracać sobie nim głowę? Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Ubezpieczenie OC samochodu chroni osoby poszkodowane, zaś AC zapewnia ochronę dla właściciela pojazdu, nawet wtedy, gdy jest sprawcą wypadku. Każdy przezorny kierowca powinien zdecydować się na to rozwiązanie, bo nigdy nie wiadomo, kiedy na drodze zdarzy się coś nieprzewidzianego.

Nawet najbardziej doświadczeni kierowcy nie mogą być pewni, że na drogę nie wybiegnie dzikie zwierzę, pojawi się nietrzeźwy pieszy, który wymusi nagłe hamowanie i uderzenie w drzewo. Bywa, że zostawione na parkingu auto zostanie zniszczone, ktoś włamie się do środka lub, co gorsze, pojazd zostanie skradziony. W ostatnich latach zwiększa się ilość tego typu zdarzeń, wandale grasują po osiedlach, kradną i niszczą pojazdy.

Tego nie można przewidzieć, a ubezpieczenie AC samochodu pozwala spać spokojne. Ubezpieczenie z polisy pozwoli pokryć szkody, które z własnej kieszeni ciężko byłoby opłacić. Składka, która początkowo może wydawać się duża, szybko się zwróci, nie trzeba będzie brać kredytu lub zapożyczać się u rodziny na naprawę samochodu. Co istotne, zakres AC można dowolnie regulować, biorąc pod uwagę potrzeby i możliwości finansowe właściciela pojazdu.

Można wybrać pakiet podstawowy lub rozszerzony, który obejmuje m.in. ubezpieczenie bagażu. Osoby posiadające polisę AC, muszą pamiętać o zachowaniu terminów, w których należy zgłosić powstałą szkodę. Należy zrobić to jak najszybciej, zaraz po zauważeniu szkody, okres ten nie powinien przekraczać 7 dni. Warto również zwrócić uwagę, w jaki sposób rozliczana jest szkoda.

Może to być wariant kosztorysowy, w którym ubezpieczyciel wycenia szkody i wypłaca pieniądze na konto właściciela pojazdu. Drugi wariant, czyli serwisowy jest korzystniejszy. Ubezpieczyciel rozlicza się bezpośrednio z mechanikami, dlatego nie ma obawy, że pieniędzy zabraknie.

ubezpieczenie OC samochodu

Kiedy warto wykupić ubezpieczenie AC?

O ile właściciele starych, mało wartościowych aut mogą zastawiać się nad decyzją wykupienia AC, to właściciele samochodów nowych lub kilkuletnich, nie powinni mieć żadnych wątpliwości. Ubezpieczenie AC samochodu zapewnia ochronę w przypadku kradzieży samochodu, dlatego warto się na nie zdecydować podczas zakupu drogiej marki auta lub nowego samochodu z salonu.

Tylko taka polisa zapewnia zwrot kosztów za naprawę poważnych awarii. Można również wymienić kilka ważnych czynników, które powinny zachęcić do wykupienia dodatkowego ubezpieczenia komunikacyjnego samochodu. Jest to m.in.:

 • brak garażu, który zwiększa ryzyko zniszczenia samochodu,
 • pakownie samochodu w niebezpiecznej dzielnicy,
 • przebywanie w miejscach narażonych na niekorzystne zjawiska atmosferyczne,
 • intensywne eksploatowanie pojazdu.

Jakie są różnice między ubezpieczaniem OC a AC?

Zasadniczą różnicą, która różni ubezpieczanie OC samochodu od AC samochodu jest obowiązek ich posiadania. OC jest obowiązkowe, wynika z przepisów, musi je posiadać każdy właściciel pojazdu.  AC jest dobrowolne, zależy od woli właściciela. Niektóre auta są również wykluczonego z tego ubezpieczenia komunikacyjnego. Zakres ubezpieczenia OC reguluje prawo, które nakłada sumy gwarancyjne oraz określa ochronę ubezpieczeniową.

Autocasco można dowolnie dopasować do swoich potrzeb. Na rynku są różne pakiety, dzięki temu każdy kierowca możne wybrać optymalną opcję. Różnice dotyczą również sum gwarancyjnych. W przypadku OC wynikają z ustawy, zaś w przypadku ubezpieczenia AC są zależne od tego, na ile został wyceniony pojazd. Bardzo ważną dla ubezpieczonych różnicą, jest zakres ochrony.

ubezpieczenia OC wypłacane jest odszkodowania dla osób poszkodowanych w sytuacji, gdy ubezpieczony przyczynił się do ich powstania. AC chroni ubezpieczonego. Gwarantuje mu odszkodowanie w przypadku kradzieży, zniszczenia lub kolizji, którą sam spowodował.

Gdzie ubezpieczyć pojazd?

Większość osób, które chce ubezpieczyć pojazd, szuka stacjonarnej siedziby towarzystwa ubezpieczeniowego. To jednak mało wygodne rozwiązanie, ponieważ trzeba dopasować terminy, stać w kolejce itp. Mało osób ma dziś na to czas, dlatego dużo wygodniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z możliwości, jakie daje internet.

Obecnie wiele firm  ubezpieczeniowych udostępnia możliwość wykupienia ubezpieczenia zdalnie, bez wychodzenia z domu. Osoba zainteresowana może porównać wiele opcji, sprawdzić ceny, dopasować polisę dla swoich potrzeb. Na stronach firm ubezpieczeniowych dostępne są kalkulatory, pozwalające określić wysokość składki. To bardzo przydatne i proste w obsłudze narzędzie.

ubezpieczenie OC samochodu

Wystarczy podać numer rejestracyjny pojazdu, kod pocztowy miejsca, gdzie auto jest najczęściej parkowane, rok pierwszej rejestracji pojazdu, aktualny przebieg i planowany roczny przebieg  oraz dane właściciela. Mogą być również potrzebne informacje, skąd pojazd został sprowadzony, w jaki sposób jest użytkowany, ile ma zabezpieczeń przeciwkradzieżowych itp.

Po uzupełnieniu formularza i zatwierdzeniu pojawią się różne dostępne opcje. Po wybraniu ubezpieczenia wystarczy wybrać metodę płatności, uzupełnić dane do polisy i zaakceptować przesłaną umowę. To szybki sposób, dzięki któremu można wykupić każde ubezpieczenie komunikacyjne, m.in. OC i AC. Polisę można wydrukować lub zapisać na telefonie lub komputerze.

Ubezpieczenie OC i AC pozwala spać spokojnie, gwarantuje wypłatę odszkodowania w przypadku wystąpienia wypadku czy innego nieprzewidzianego zdarzenia. Warto jednak pamiętać, aby rozważnie wybrać firmę ubezpieczeniową, przeanalizować różne oferty, bo różnice w składkach mogą być bardzo duże. Po co przepłacać, skoro za mniejsze pieniądze można mieć takie same, a nawet lepsze warunki?

Podziel się

Dodaj komentarz

Ostatnie wpisy

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Czytaj więcej