Reklama

Ubezpieczenia
| .
5 października 2021 13:35

Ubezpieczenie turystyczne – ile kosztuje i co daje ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenie turystyczne jest produktem nad którego kupnem zastanawia się coraz większa ilość osób decydujących się na wakacyjny wyjazd poza granice ojczystego kraju. Ma to związek z coraz bardziej atrakcyjnymi ofertami, odpowiadającymi na potrzeby różnorodnych klientów. To bardzo rozsądne podejście ponieważ wypadek może zdarzyć się zawsze – również podczas realizowania swoich turystycznych marzeń.

W związku z tym, że każdy kraj ma odmienne zasady określające funkcjonowanie publicznej opieki zdrowotnej warto wiedzieć, że nie będąc ubezpieczonym można narobić sobie sporo problemów. Czasami okazuje się, że zwykłe skręcenie kostki jest bardzo kosztowne a ilość koniecznych do wypełnienia dokumentów przytłaczająca i wręcz nie do opanowania przez osobę nie zajmującą się tym na co dzień.

Z kolei poważne wypadki na terenie obcego kraju bez turystycznej polisy ubezpieczeniowej mogą stać się źródłem nie tylko problemów zdrowotnych ale również długów finansowych. Co warto wiedzieć będąc turystą? Jak wybrać dobre ubezpieczenie turystyczne? W czym tego typu produkt może pomóc? Jak nie przepłacić? Na co szczególnie warto zwrócić uwagę? Czy są sytuacje oraz miejsca w których jest obowiązkowe ubezpieczenie turystyczne?

ubezpieczenie turystyczne

Szczegółowe odpowiedzi na te oraz inne pytania zostały zawarte w niniejszym artykule. Z jego treścią powinna zapoznać się każda podróżująca osoba – zarówno ta, która regularnie eksploruje liczne miejsca na świecie jak i ta, której sporadycznie zdarzy się wyskoczyć na weekend do państwa sąsiadującego z granicą ojczystego kraju.

Co więcej polisy ubezpieczeniowe dla podróżnych mogą pokrywać również koszty wypadków, które wydarzyły się podczas wakacji na terenie Polski. Warto dodać również, że istnieje możliwość wykupienia podróżniczej polisy ubezpieczeniowej dla każdego człowieka, bez względu na wiek.

Ubezpieczenie turystyczne – co to jest?

To forma polisy ubezpieczeniowej sprzedawanej przez wyspecjalizowane przedsiębiorstwa osobom fizycznym. Produkt ten ma na celu zabezpieczenia finansowego w razie wystąpienia zdarzeń losowych podczas podróży, zazwyczaj poza teren ojczystego kraju (ale niekoniecznie). Obejmuje ono drogę w tę, z powrotem jak i sam pobyt na wakacjach. Jakiego rodzaju sytuacje ubezpieczenie turystyczne obejmuje? To zależy od konkretnej oferty.

Zazwyczaj podstawowe wersje tego typu produktów skupiają się na pokryciu kosztów ewentualnego leczenia (koniecznego w wyniku np. kontuzji) oraz następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) – czyli na przykład uszkodzenia samochodu przez spadającą gałąź. Większość ofert zapewnia również wsparcie finansowe w razie problemów związanych z przelotem na które mogą składać się zaginięcie bagażu, opóźnienie samolotu czy opóźnienie bagażu.

Ponadto istnieje możliwość wykupienia różnego rodzaju dodatków do podstawowej wersji podróżniczej polisy ubezpieczeniowej. Mogą one obejmować na przykład ubezpieczenie zwierząt, które również biorą udział w wycieczce bądź ubezpieczenie mieszkania/domu (pisaliśmy niedawno: Ubezpieczenie domu oraz tutaj: Ubezpieczenie mieszkania), które tymczasowo pozostanie puste. Warto szukać ciekawych ofert w różnych firmach ponieważ każda z nich może zaproponować innego rodzaju pakiet.

ubezpieczenie turystyczne

Ogólnie rzecz ujmując ubezpieczenie turystyczne to produkt, którego posiadanie gwarantuje pokrycie kosztów związanych z otrzymaniem pomocy stosownej do konkretnej sytuacji. Warto jednak pamiętać, by być dobrze zabezpieczonym należy dokładnie zapoznać się z wybraną ofertą. Konieczna jest również znajomość nie tylko swoich praw ale również obowiązków.

Ubezpieczyciel ma bowiem prawo odmówić wypłaty odszkodowania tym klientom, którzy nie wywiązują się z warunków podpisanej umowy (pisaliśmy niedawno: Dopłaty do odszkodowań z OC oraz Ubezpieczenie OC samochodu).

Kto powinien wykupić ubezpieczenie turystyczne?

Obligatoryjnie ubezpieczenie turystyczne musi zostać wykupione przez osoby planujące podróżować po krajach wymagających wiz. W tego typu miejscach w razie wypadku nieposiadanie polisy ubezpieczeniowej na podróż będzie skutkowało otrzymaniem pomocy medycznej za którą trzeba będzie zapłacić z własnej kieszeni. Należy podkreślić, że koszty nawet pozornie nieskomplikowanych zabiegów w wielu miejscach na świecie są naprawdę wysokie.

Ponadto opisywany produkt powinni posiadać również wszyscy, którzy nie postarali się o wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) ponieważ w razie odniesienia poważnych obrażeń w podróży oprócz zdrowia można stracić cały dorobek życiowy, a nawet popaść w długi. Co w takim razie z ludźmi posiadającymi kartę EKUZ i planującymi podróżować po Europie?

Ewentualne zdarzenia losowe powodujące szkody finansowe nie powinny stać się problemem wywracającym całe życie do góry nogami (pisaliśmy niedawno: Ubezpieczenie na życie). Warto jednak zastanowić się czy nie warto zainwestować chociażby w podstawowe ubezpieczenie turystyczne. Opóźnienia lotu, zagubiony garaż czy skręcona kostka na terenie obcego kraju może być źródłem dużego stresu psującego cały wyjazd.

ubezpieczenie turystyczne

Natomiast mając świadomość tego, że w razie wydarzenia się tego typu sytuacji można liczyć na wsparcie firmy u której wykupiło się odpowiednią polisę z pewnością pozytywnie przełoży się na samopoczucie oraz przyspieszy proces rozwiązywania problemu. Co więcej, ci którzy lubią podczas wakacji uprawiać różnego rodzaju sporty szczególnie poważnie powinni pomyśleć o wykupieniu polisy ubezpieczeniowej dla podróżników. Dlaczego?

Powszechnie wiadomo, że sporadycznie uprawiane aktywności, które w dodatku są źródłem potencjalnego niebezpieczeństwa często skutkują różnymi kontuzjami. Z kolei natychmiastowo udzielona pomoc z nimi związana może zapobiec problemom w przyszłości. Odwlekanie rozpoczęcia leczenia aż do powrotu do kraju ojczystego nie jest zbyt rozsądnym podejściem.

Tego typu produkt znacząco poprawi też komfort podróżowania osobom, które mają tendencję do przewidywania czarnych scenariuszy. Co prawda, posiadanie ubezpieczenia turystycznego prawdopodobnie nagle nie zmieni takiego nastawienia ale z pewnością w pewnym stopniu ograniczy wszechogarniający niepokój.

Zdecydowanie świadomość, że w razie wypadku czy innego rodzaju sytuacji losowej można liczyć na wsparcie finansowe firmy ubezpieczeniowej jest czynnikiem pomagającym w pozytywnym postrzeganiu przyszłości, nawet jeżeli nie zawsze będzie ona tą wymarzoną.

Podsumowując, odpowiadając na pytanie „kto powinien wykupić ubezpieczenie turystyczne?” można odpowiedzieć, że tak naprawdę każdy. Jest pewna grupa turystów, którzy powinni szczególnie poważnie zastanowić się nad posiadaniem tego produktu. Wiadomo jednak, że każdego może spotkać nieprzewidziana sytuacja generująca nie tylko stres ale i koszty.

Jednocześnie bez wątpienia w razie pojawienia się problemów podczas podróży każdy chciałby móc liczyć na profesjonalną pomoc bez obawy o późniejszą stabilność finansową.

Co należy wiedzieć o ubezpieczeniu na podróże?

Jak kilka mitów krążących na temat podróżniczych polis ubezpieczeniowych wśród osób podróżujących po świecie. Jednym z nich jest to, że posiadanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) wystarcza do bezpiecznego podróżowania. Dokument ten poświadcza o ubezpieczeniu w jednym z krajów należących do Unii Europejskiej.

ubezpieczenie turystyczne

Jego posiadanie gwarantuje otrzymanie pomocy poza terenem ojczystego kraju w nagłych przypadkach, czyli takich których odroczenie w czasie jest niemożliwe ze względu na poważne zagrożenie życia lub zdrowia. Natomiast EKUZ nie pokryje kosztów wypadków losowych, których konsekwencje mogą zostać naprawione po powrocie do kraju.

Z kolei wybierając dobre ubezpieczenie turystyczne można być pewnym, że otrzyma się sfinansowanie na każdy rodzaj pomocy jaka akurat będzie potrzeba. W zakres wielu polis wchodzi nawet pokrycie kosztów u dentysty w razie wystąpienia nagłych problemów z uzębieniem.

Kolejnym aspektem o którym warto pomyśleć podczas wybierania idealnej polisy ubezpieczeniowej na podróże jest to, czy podczas wakacji osoba ubezpieczana będzie wykonywać różnego rodzaju sporty mogące uznać za ekstremalne. Aby koszty ewentualnych kontuzji czy innego typu wypadków spowodowane tego typu aktywnością sportową zostały sfinansowane konieczne jest ustalenie wystarczająco wysokiego progu kosztów ewentualnego leczenia.

Z reguły wystarcza próg sięgający pięćdziesięciu tysięcy euro. W każdym przypadku jednak należy skontaktować się z pracownikiem wybranej firmy i dokładnie przedstawić swoje wymagania. W ten sposób wszystkie warunki oferty zostaną dobrane tak, by odpowiadały potrzebom nawet najbardziej wymagających klientów

Podróżując z wykupioną polisą ubezpieczeniową należy również pamiętać o tym, że nie każde ubezpieczenie jest rozwiązaniem każdego rodzaju problemów. Zdarza się, niestety całkiem często, że ludzie wykupują pierwszą lepszą ofertę. Często dodatkowo najtańszą. Nie czytają dokładnie jej treści, po czym znajdując się w sytuacji problematycznej są rozczarowani nieotrzymaniem oczekiwanej pomocy.

Tego typu sytuacje mają najczęściej miejsce w momencie kontuzji czy innego rodzaju wypadku podczas uprawiania na wyjeździe sportów uznawanych za niebezpieczne. Jak już zostało wcześniej wspomniane, aby ubezpieczenie pokrywało również tego rodzaju wypadki musi ono być wystarczająco rozszerzone.

Często pojawiające się problemy w wypłatą odszkodowania za różnego rodzaju wypadki są związane również z nieterminową bądź niecałkowitą opłatą za wybraną polisę. Uregulowanie wszystkich wymaganych płatności przed wskazaną data jest obligatoryjne, bez wyjątku. W przeciwnym razie ubezpieczyciel ma prawo odmowy udzielenia pomocy.

ubezpieczenie turystyczne

Posiadając już wybrane ubezpieczenie turystyczne warto również pomyśleć o zabraniu w swoją podróż niezbędnych danych ułatwiających szybkie udzielenie pomocy w razie wystąpienia różnorodnych zdarzeń losowych. Poleca się zapisanie swojego numeru polisy na wizytówce firmy u której ubezpieczenie podróżnicze zostało wykupione i schowanie jej w portfelu bądź innej rzeczy, którą zawsze ma się przy sobie.

Dzięki temu zabiegowi łatwo będzie można skontaktować się z odpowiednią osobą, która doradzi co w razie problemów należy zrobić.

O co warto  dopytać wybierając ubezpieczenie turystyczne?

Przede wszystkim decydując nie na wykupienie polisy ubezpieczeniowej dla turystów należy pamiętać, że nie istnieje coś takiego jak jedna, uniwersalna oferta odpowiadająca potrzebom każdego klienta. Dlatego właśnie na rynku dostępnych jest bardzo dużo różnego rodzaju propozycji ubezpieczeń turystycznych. Na samym wstępie warto upewnić się czy wybrana firma oferuje w ogóle usługi, których oczekujesz.

Być może wybierasz się na żagle po polskich jeziorach a akurat konkretne przedsiębiorstwo specjalizuje się w sprzedaży produktów zabezpieczających turystów wyjeżdżających poza granice ojczystego kraju? Idąc dalej, konieczne jest dopytanie się o możliwość wykupienia konkretnych rozszerzeń do pakietu podstawowego, oraz oczywiście o ich cenę.

Zostawisz pustą nieruchomość, która może być łakomym kąskiem dla potencjalnych włamywaczy? Pamiętaj, że są oferty, które można również rozszerzyć o ubezpieczenie domu czy mieszkania w trakcie nieobecności właścicieli. Ponadto, wybierając ubezpieczenie turystyczne warto dopytać o sposób ubezpieczenia podróż do celu i później z powrotem do domu. Być może oferta nie obejmuje ubezpieczenia prywatnego samochodu w trasie a Ty właśnie nim planujesz podróżować?

Wiele ofert dostępnych na rynku w pakiecie podstawowym zapewnia najbardziej szczegółową ochronę dla osób korzystających z linii lotniczych. W razie pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości nie należy zastanawiać się nad zadawaniem stosownych pytań. Obowiązkiem osoby sprzedającej polisę ubezpieczeniową jest dokładne wytłumaczenie tego co zawiera oferowany produkt oraz jak cały proces funkcjonuje.

Lepiej dopytać przed podpisaniem nietrafionej umowy niż później, w razie wystąpienia niepożądanych okoliczności losowych podczas wakacji być rozczarowanym/rozczarowaną wybraną polisą ubezpieczeniową dla podróżnych.

ubezpieczenie turystyczne

Jak znaleźć najkorzystniejszą ofertę turystycznej polisy ubezpieczeniowej?

Kupując pierwszy w życiu tego typu produkt należy uzbroić się w cierpliwość. Niestety, tego rodzaju nowa sytuacja wymaga poznania swoich potrzeb, możliwości oraz ofert dostępnych na rynku. Dobrą informacją jednak jest to, że przy każdej następnej podróży wykupowanie turystycznej polisy ubezpieczeniowej staje się coraz łatwiejsze.

Od czego w takim razie zacząć? Szczególnie polecane na wstępie jest odpowiedzenie sobie na kilka pytań pomagających zdecydować się w późniejszych etapach na konkretną ofertę. Oto te najważniejsze z nich:

 • Dokąd planowana jest podróż i na jak długo? – To najważniejsze pytanie. Nie tylko miejsce ale i czas całego wyjazdu istotnie wpływa na cenę oferty ubezpieczeniowej oraz jej warunki. Podstawowym podziałem na „typy” miejsc turystycznych jest podróż krajowa bądź zagraniczna. Idąc dalej – w razie podróży do obcych krajów należy sprecyzować czy są to miejsca w których wymagane jest posiadanie wizy. Cena podróżniczej polisy ubezpieczeniowej może się różnić również w zależności od tego na którym kontynencie leży wskazany kraj/kraje.
 • W jaki sposób zamierzasz podróżować? – To również obligatoryjne pytanie. Wiele ofert nastawia się na ubezpieczenie najlepiej dopasowane do potrzeb ludzi decydujących się na przemieszczanie się za pomocą samolotów. Jednakże nie jest to jedyna opcja. Można ubezpieczyć się na podróż pociągiem, autobusem, prywatnym czy wynajętym samochodem a nawet rowerem.
 • Czego oczekujesz od polisy ubezpieczeniowej? – Każde ubezpieczenie turystyczne się od siebie różni. Jedne mniej, inne z kolei wręcz wydają się być zupełnie innymi produktami. Wszystko zależy od wybranego pakietu. Najbardziej podstawowe opcje będą zdecydowanie tańsze od produktów rozszerzonych ale jednocześnie będą zapewniać wsparcie finansowe w znacząco węższym spektrum zdarzeń.

Konieczne jest zastanowienie się nad jakim typem ubezpieczenia szczególnie Ci zależy. Warto również rozejrzeć się jakie możliwości w ogóle oferują konkretne firmy. Być może o czymś nie pomyślisz a widząc ofertę zadasz sobie sprawę z tego, że chcesz ubezpieczyć się również w tym kontekście.

 • Ile jesteś w stanie zapłacić za ubezpieczenie turystyczne? –  To kolejne, niestety bardzo istotne pytanie. Łatwo powiedzieć, że im bardziej rozszerzona polisa ubezpieczeniowa tym lepiej. Z jednej strony ciężko się z tym nie zgodzić – im większe bezpieczeństwo tym większy jest komfort psychiczny. Z drugiej jednak, każdy ma określony budżet, który może przeznaczyć na tego typu produkt.

Po odpowiedzeniu na wskazane pytania powinieneś/powinnaś wiedzieć już czego mniej-więcej potrzebujesz. W tym momencie spokojnie można przejść do następnego etapu, którym jest poszukiwanie oferty spełniającej oczekiwania. Najłatwiej taką znaleźć korzystając z bezpłatnego oraz ogólnodostępnego narzędzia online będącego porównywarką ubezpieczeń (pisaliśmy m.in. Porównywarka ubezpieczeń OC).

Rozwiązanie to umożliwia filtrowanie ofert umieszczonych w bazie i przedstawianie jedynie tych, które spełniają określone oczekiwania. Dzięki zastosowaniu odpowiednich filtrów można ustalić maksymalna cenę ubezpieczenia  oraz oglądać polisy odpowiadające innego rodzaju kryteriom. Możliwe jest również poproszenie przedstawiciela danej firmy o konsultacje online bądź umówienie się na rozmowę w miejscu stacjonarnym.

ubezpieczenie turystyczne

Będąc już zdecydowanym na konkretną ofertę należy dokładnie przeczytać całą umowę i wszystkie załączone do niej dokumenty innego typu. I w tym przypadku ponownie – w razie wątpliwości konieczne jest zadawanie pytań, do skutku. Po rozwianiu wszystkich niejasnych aspektów i podjęciu decyzji o podpisaniu umowy konieczne jest też albo natychmiastowe opłacenie ubezpieczeniowej polisy turystycznej, albo pamiętanie o wykonaniu tej czynności w terminie wskazanym przez firmę ubezpieczeniową.

Pisaliśmy niedawno: Ubezpieczenie OC online

Jakie są najczęstsze problemy związane z ubezpieczeniem turystycznym?

Najwięcej problemów związanych ze zdarzeniami losowymi na wakacjach mają ci turyści, którzy nie pomyśleli o wykupieniu ubezpieczenia turystycznego. Jednakże jego posiadanie też nie gwarantuje otrzymania bezpłatnej pomocy w każdej sytuacji. Ma to związek przede wszystkim z pochopnie wybieraną ofertą.

Jak zostało już wcześniej wspomniane, zazwyczaj nie opłaca się wykupować pakietów najbardziej podstawowych. Szczególnie, jeżeli wakacje w jakimś kontekście będą miały charakter ekstremalny.

Rozszerzenia polis ubezpieczeniowych dla podróżnych są dodatkowo płatne ale z reguły to rzecz w którą warto zainwestować. Problem potęgować może nieznajomość treści umowy ubezpieczeniowej. W obu przypadkach wszelkim rozczarowaniom można zapobiec dokładnie zastanawiając się nad tym czego tak naprawdę od polisy ubezpieczeniowej dla podróżnych oczekujesz.

Kolejnym typem problemów związanych z wypłatą odszkodowania jest nieuiszczenie odpowiedniej kwoty w terminie. Samo podpisanie umowy ubezpieczeniowej nie wystarczy (pisaliśmy niedawno: Sprzedaż szkody OC). Aby w pełni ona obowiązywała konieczne jest wywiązanie się ze swoich obowiązków a podstawowym z nich jest zapłacenie za wybrany produkt.

W jakich przypadkach ubezpieczenie turystyczne jest obowiązkowe?

Okazuje się, że nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że ubezpieczenie turystyczne musi zostać wykupione jeżeli planuje się wjazd na teren państwa wymagającego posiadanie wizy. Do tej grupy zaliczają się oczywiście Stany Zjednoczone, Kanada czy Iran. Warto jednak wiedzieć, że również niektóre kraje leżące w Europie nie wpuszczają na swój teren turystów bez wizy oraz ubezpieczenia podróżniczego.

ubezpieczenie turystyczne

Są nimi Białoruś, Ukraina oraz Rosja. Co więcej. Każdy kto zastanawia się nad podróżowaniem na terenie państw wymagających wiz powinien zorientować się jakie jeszcze warunki są stawiane potencjalnym turystom. Okazuje się, że ubezpieczenie turystyczne musi spełniać określone kryteria. Mogą one różnić się pomiędzy każdym krajem. Jednym z podstawowych elementów określanych przez władze konkretnego narodu jest wysokość minimalnej sumy ochrony kosztów leczenia.

Gdzie szukać rzetelnych informacji? Najlepiej ograniczyć się do jedynej rzetelnej i na sto procent na bieżąco aktualizowanej strony Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W razie wątpliwości warto również udać się do oddziału wybranej firmy żeby skonsultować się z jej przedstawicielem odpowiedzialnym za sprzedaż tego typu ubezpieczeń.

Do spektrum jego obowiązków należy między innymi wytłumaczenie potencjalnym klientom wszystkich problematycznych aspektów związanych z kupnem ubezpieczenia turystycznego.

Jakie rozszerzenia ubezpieczenia turystycznego są najczęściej wybierane?

Nie ma jednego schematu rozszerzenia podstawowej polisy ubezpieczeniowej, która odpowiadałaby każdemu klientowi. Bez wątpienia można jednak wskazać kilka opcji, które cieszą się szczególnie dużą popularnością. Należą do nich:

 • ochrona bagażu w przypadku jego zniszczenia, opóźnienia bądź zagubienia (szczególnie wśród osób podróżujących liniami lotniczymi)
 • pokrycie kosztów ratownictwa (konieczne u osób uprawiających na wyjazdach sporty uznawane za ekstremalne)
 • ubezpieczenie Assistance (szczególnie wśród osób podróżujących samochodem prywatnym bądź wynajętym
 • ubezpieczenie nieruchomości na czas nieobecności właścicieli (szczególnie często wykupowane przez osoby posiadające wolnostojące nieruchomości bądź obiekty warte ponadprzeciętnie duże pieniądze)
 • ubezpieczenie zwierząt biorących udział w podróży
 • ubezpieczenie sportowe (dla osób wyjeżdżających w celu uprawiania różnych sportów, gwarantuje pokrycie kosztów zniszczenia bądź utraty niezbędnego sprzętu)
 • opieka w razie problemów z przelotem – tego typu rozszerzenie nie tylko zwraca koszty opóźnionych przelotów ale również w razie potrzeby pokrywa koszty zakwaterowania i wyżywienia
ubezpieczenie turystyczne

Podsumowując, ubezpieczenie turystyczne to produkt, który powinien posiadać każdy, kto wybiera się na wakacje. Szczególnie te za granicą. Ponadto posiadanie tego typu produktu jest obligatoryjne w przypadku chęci wyjechania do tych miejsc na świecie w których wymagana jest wiza.

Wiadomo, że nieszczęśliwe wypadki się zdarzają, również w czasie wolnym. Dlatego polisy ubezpieczeniowe na podróże mogą bardzo pozytywnie wpłynąć na poczucie bezpieczeństwa poza granicami kraju ojczystego.

Podziel się

Dodaj komentarz

Ostatnie wpisy

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Czytaj więcej