Reklama

Praca
| .
14 marca 2021 14:08

Umowa zlecenia w czasie urlopu wypoczykowego

Prawo do corocznego, nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego to jedno z najważniejszych uprawnień, wynikających ze stosunku pracy. Pracownik ma prawo skorzystać z urlopu, który na jego wniosek może zostać podzielony na części. Jedna z tych części urlopu wypoczynkowego powinna trwać nieprzerwanie co najmniej 14 dni kalendarzowych. Pracodawca co do zasady nie ma możliwości wpływania na to, jak pracownik spędza swój urlop wypoczynkowy, niemniej oczywistym jest, że pracownik w czasie urlopu wypoczynkowego powinien powstrzymać się od podejmowania działań, które potencjalnie mogą zaszkodzić pracodawcy. A jest to duży praktyczny problem, wiele osób w czasie urlopu wypoczynkowego chciałoby sobie np. gdzieś dorobić, np. podejmując zatrudnienie na umowie zlecenia, a i sami pracodawcy zastanawiają się, czy umowa zlecenia w czasie urlopu wypoczynkowego pracownika jest w ogóle dopuszczalna.

Umowa zlecenia w czasie urlopu wypoczynkowego

Jeśli pracownikowi został udzielony urlop wypoczynkowy, to jest to dla niego pewna forma zwolnienia od wykonywania pracy, której celem jest umożliwienie pracownikowi wypoczynku. Szef nie ma możliwości wpływania na to, co pracownik na urlopie wypoczynkowym robi, niemniej jednak pewnych czynności może mu zakazać, a pewne zabronione są wprost zasadą dbałości o dobro zakładu pracy. Oczywistym jest zatem, że umowa zlecenia w czasie urlopu wypoczynkowego, zawarta z konkurencyjnym dla pracodawcy podmiotem, nie wchodzi w grę. Jeśli pracownik w czasie urlopu wypoczynkowego pracował na zleceniu dla innego pracodawcy, jest to podstawa do rozwiązania z nim stosunku pracy.

Co więcej – niedopuszczalne jest zawarcie umowy zlecenia ze swoim pracownikiem, który zamierza rozpocząć korzystanie z urlopu wypoczynkowego w taki sposób, aby on to zlecenie realizował w czasie urlopu. Umowa zlecenia w czasie urlopu wypoczynkowego jest naruszeniem prawa pracownika do odpoczynku nawet, gdyby pracownik sam był zainteresowany zawarciem umowy zlecenia w czasie urlopu.

Pracownik ma nie tylko prawo, ale i obowiązek skorzystania z urlopu wypoczynkowego i nie może się tego swojego prawa zrzec. O ile jednak pracodawca nie ma możliwości bezpośredniej kontroli nad tym, czy umowa zlecenia w czasie urlopu wypoczynkowego nie została zawarta z jakimś innym zakładem pracy, tak powinien powstrzymać się od zawierania umów zlecenia na czas urlopu wypoczynkowego z własnymi pracownikami. Zatrudnienie własnego pracownika na umowie zlecenia na czas urlopu wypoczynkowego przeczyłoby istocie samego urlopu oraz jego celowi, jakim jest wypoczynek i regeneracja sił.

Gdyby umowa zlecenia w czasie urlopu wypoczynkowego została jednak zawarta, oznaczałoby to, że urlop udzielony został “fikcyjnie”, a taka praktyka może zostać zakwestionowana w czasie kontroli Państwowej Inspekcji Pracy.

Więcej informacji na ten temat, jak również więcej porad z zakresu prawa pracy znajdziesz w punktach darmowych porad prawnych, np. tutaj: bezpłatne porady prawne Gdańsk

Podziel się

Dodaj komentarz

Ostatnie wpisy

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Czytaj więcej