Reklama

Praca
| .
14 marca 2021 13:44

Po studiach 20 czy 26 dni urlopu wypoczynkowego?

Stosownie do treści art. 153 kodeksu pracy, w roku kalendarzowym, w którym pracownik podjął pracę po raz pierwszy w życiu (pracę w stosunku pracy,a nie np. na podstawie umowy zlecenia), nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego z upływem każdego miesiąca pracy. Wysokość tego urlopu to 1/12 wymiaru urlopu, który przysługuje pracownikowi po przepracowaniu roku (1/12 z 20 albo 26 dni urlopu wypoczynkowego). Z kolei co, czy pracownik ma prawo do 20 czy 26 dni urlopu wypoczynkowego w roku, pracując na pełnym etacie, uzależnione jest od stażu pracy pracownika, do którego zalicza się m.in. pracę w stosunku pracy (w tym udokumentowaną pracę za granicą), wykształcenie, staż za który przysługuje stypendium stażowe czy okres pozostawania w rejestrze bezrobotnych z prawem do zasiłku. Są to tzw. okresy zaliczalne.

Po studiach 20 czy 26 dni urlopu?

Do okresów zaliczalnych do stażu urlopowego zalicza się ukończoną przez pracownika szkołę. Nie oznacza to, że zalicza się do stażu urlopowego lata nauki, ale poziom wykształcenia. Ukończenie studiów daje pracownikowi od razu 8 lat stażu pracy, ale tylko zaliczanych do stażu urlopowego. Jeśli dana osoba podejmie pracę od razu po studiach, to ma staż pracy wynoszący 8 lat, a więc należy jej się 20 dni urlopu za cały rok kalendarzowy (przy urlopowym stażu pracy, wynoszącym 10 lat, pracownik nabywa prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego za rok kalendarzowy).

Jeśli ten pracownik po ukończeniu studiów rozpoczął staż, w trakcie którego otrzymywał stypendium stażowe, to ten okres stażu również należy do okresów wliczanych do stażu pracy, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego.

Z dniem podjęcia pracy przez tego pracownika, jeśli ukończył on studia oraz np. roczny staż, w trakcie którego pobierał stypendium stażowe, ma on 9-letni staż pracy, od którego zależy wymiar przysługującego mu urlopu. Oznacza to, że z upływem każdego miesiąca pracy nabywa on prawo do 1/12 z 20 dni urlopu wypoczynkowego, oczywiście jeśli pracuje w pełnym wymiarze czasu pracy.

Jeśli interesuje Cię tematyka urlopów pracowniczych, poszukaj na naszych stronach informacji o punktach darmowej pomocy prawnej, znajdziesz je np. tu: bezpłatna pomoc prawna Kielce

Podziel się

Dodaj komentarz

Ostatnie wpisy

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Czytaj więcej