Jeśli pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim, to co do zasady pracodawca nie może wypowiedzieć mu umowy o pracę. Nie chodzi tu tylko o umowę o pracę na czas nieokreślony, ale o każdy rodzaj umowy. Wynika to wprost z treści art. 41 Kodeksu pracy, zgodnie z którym pracodawca nie może wypowiedzieć pracownikowi umowy o pracę w czasie urlopu pracownika a także innej usprawiedliwionej nieobecności, jeśli nie upłynął jeszcze okres do rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia.
Należy tu jednak odróżnić rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem od dyscyplinarki, czyli rozwiązania umowy o pracę z winy pracownika bez zachowania okresu wypowiedzenia. Dyscyplinarka w trakcie zwolnienia lekarskiego jest jak najbardziej dopuszczalna, pracodawca musi jednak pamiętać, iż może ją pracownikowi wręczyć w ciągu miesiąca od dopuszczenia się przez pracownika ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych albo miesiąca od chwili, kiedy pracodawca o tym naruszeniu się dowiedział, jednakże nie później niż po upływie 2 miesięcy od dnia naruszenia. Istnieje jednak przypadek, gdy wypowiedzenie umowy o pracę na zwolnieniu lekarskim jest dopuszczalne, przy czym zależy to od tego, która ze stron stosunku pracy tę umowę wypowiada.
Podkreślić należy, że pracownik nie jest ograniczany żadnymi przepisami, które zabraniałyby mu wypowiedzenia umowy o pracę w czasie przebywania na zwolnieniu lekarskim. Okres zwolnienia lekarskiego to okres usprawiedliwionej nieobecności w pracy, a zresztą art. 41 kodeksu pracy wyraźnie mówi, że wypowiedzenie umowy o pracę na zwolnieniu lekarskim nie może zostać dokonane przez pracodawcę, ale już nie przez pracownika. Pracownik może zatem wypowiedzieć umowę o pracę nawet w czasie swojej niezdolności do pracy i przebywania na zwolnieniu lekarskim. Co istotne – pracownik ma prawo wypowiedzieć umowę o pracę w dowolnym momencie – czy to w czasie zwolnienia lekarskiego, urlopu wypoczynkowego itp. Nie ma tu żadnych ograniczeń.
Zakaz wypowiadania umów o pracę w czasie zwolnienia lekarskiego dotyczy tylko pracodawcy. Pracownik ma pełne prawo do tego, aby złożyć wypowiedzenie umowy o pracę na zwolnieniu lekarskim i nie może ponosić żadnych negatywnych konsekwencji, jeśli na takie wypowiedzenie się zdecyduje.
Tu pisaliśmy szerzej na ten temat: kiedy nie można zwolnić pracownika – jeśli interesuje Cię tematyka ochrony przed wypowiedzeniem umowy o pracę, koniecznie zapoznaj się z tym artykułem. Artykuł dość długi, ale kwestię kiedy nie można zwolnić pracownika poruszyliśmy w nim możliwie wyczerpująco.
Jeśli szukasz więcej informacji na ten temat, albo potrzebna Ci jest darmowa pomoc prawna z zakresu prawa pracy, poszukaj punktów bezpłatnej pomocy prawnej, np. tu: darmowe porady prawne Kielce.
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Czytaj więcej
Dodaj komentarz