Reklama

Prawo administracyjne
| .
14 marca 2021 13:53

Zakup lekarstw na receptę bez badania pacjenta

Niektóre osoby, z uwagi na swoje przewlekłe choroby, zażywają znaczne ilości leków. Większość z tych leków to leki dostępne na receptę. Problemem dla osób schorowanych są częste wizyty u lekarza tylko po to, aby poddać się kolejnemu rutynowemu badaniu i uzyskać receptę na zakup leków. Jednak czy możliwy jest zakup lekarstw na receptę bez badania pacjenta? Czy lekarz może, przyjmując u siebie w gabinecie, wydać receptę na zakup lekarstw nie dokonując uprzedniego badania pacjenta?

Zakup lekarstw na receptę bez badania

O stanie zdrowia danej osoby lekarz orzeka po uprzednim osobistym przebadaniu jej. Na podstawie wyników tego badania lekarz decyduje m.in. o lekach, jakie dana osoba powinna zażywać. To dopiero jest podstawą do wydania odpowiedniej recepty. Niektóre placówki medyczne oraz niektórzy lekarze wystawiają jednak recepty bez badania pacjenta, a nawet bez jego wizyty. Zakup lekarstw na receptę bez badania pacjenta jest możliwy, jeśli lekarz wystawia tę receptę dla pacjenta, który leczy się u niego od pewnego czasu, stan zdrowia tego pacjenta jest lekarzowi znany, a sam zakup leków na receptę umożliwi pacjentowi kontynuację dotychczasowego leczenia.

Stosownie do treści art. 42 ust. 1 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty lekarz może, bez dokonania osobistego badania pacjenta, wystawić receptę niezbędną do kontynuacji leczenia oraz zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne jako kontynuację zaopatrzenia w te wyroby, jeśli jest to uzasadnione stanem zdrowia pacjenta odzwierciedlonym w dokumentacji medycznej. Zgodnie z tym przepisem zakup lekarstw na receptę bez badania pacjenta jest możliwy, a sama recepta może zostać przez lekarza wydana np. upoważnionemu członkowi rodziny pacjenta a nawet osobie trzeciej, jeśli sam pacjent oświadczy lekarzowi, że receptę w jego imieniu może odebrać osoba trzecia.

Zakup lekarstw na receptę bez uprzedniego badania pacjenta to duża wygoda – zarówno dla samego pacjenta, jak i dla lekarza, który nie musi tracić czasu, kosztem obsługi pozostałych swoich pacjentów.

Jeśli szukasz więcej porad z zakresu prawa medycznego, poszukaj wśród darmowych porad prawnych, np. tu: darmowe porady prawne Podkarpacie.

Podziel się

Dodaj komentarz

Ostatnie wpisy

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Czytaj więcej