Reklama

Praca
| .
14 marca 2021 16:59

Zasiłek dla bezrobotnych przed założeniem własnej firmy

Założenie własnej działalności gospodarczej jest obecnie bardzo proste. Można to zrobić nawet przez internet, bez wychodzenia z domu. Firmę zarejestrować można w każdej niemal chwili, przy czym faktyczna data rozpoczęcia działalności może być inna niż data rejestracji. Jeśli dana osoba pobiera aktualnie zasiłek dla bezrobotnych i nie chciałaby go utracić, może spokojnie firmę rejestrować i jako datę faktycznego rozpoczęcia działalności wskazać dzień, kiedy zasiłek dla bezrobotnych nie będzie jej już przysługiwał. Data ta może być odległa. Pobierając zasiłek dla bezrobotnych można założyć, że działalność gospodarczą rozpocznie się np. za kilka miesięcy. Nic w takim wypadku nie stoi na przeszkodzie, aby zarejestrować firmę już teraz.

zatrudnienie bezrobotnego

UWAGA tutaj więcej o Zasiłek dla bezrobotnych

Zasiłek dla bezrobotnych osoby, która założyła firmę, ale odroczyła rozpoczęcie jej działalności

Po spełnieniu warunków określonych w treści art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy uzyskać również osoba, która zarejestrowała własną działalność gospodarczą, ale odroczyła o kilka miesięcy faktyczny początek działalności. Jeśli osoba ta posiada już status bezrobotnego, nadal, pomimo rejestracji firmy, może ten status utrzymać. Ważna jest bowiem nie data zarejestrowania firmy w Ewidencji Działalności Gospodarczej, ale dzień, który wskazano jako dzień rozpoczęcia działalności.

Osoba bezrobotna, która zawiesiła działalność gospodarczą i dopiero potem zarejestrowała się w urzędzie pracy, prawo do zasiłku dla bezrobotnych uzyska dopiero po 90 dniach. Osoba, która już posiada status bezrobotnego i przysługuje jej zasiłek dla bezrobotnych, może założyć firmę, nie tracąc ani statusu bezrobotnego, ani prawa do zasiłku dla bezrobotnych, dopóki faktycznie nie rozpocznie działalności. Należy oczywiście pamiętać, iż aby zasiłek dla bezrobotnych w ogóle przysługiwał, spełnione musi zostać kilka przesłanek.

Zasiłek dla bezrobotnych przysługuje, jeśli:

  • dla zarejestrowanego bezrobotnego nie ma odpowiedniej oferty pracy czy stażu
  • w okresie 18 miesięcy poprzedzających dzień zarejestrowania w urzędzie pracy dana osoba, łącznie przez okres 365 dni była zatrudniona i osiągała wynagrodzenie w kwocie co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę i opłacano za nią składkę na Fundusz Pracy albo była zatrudniona na podstawie umowy o pracę nakładczą, świadczyła usługi w oparciu o umowę zlecenia albo umowę agencyjną, czy też opłacała składki z tytułu prowadzenia własnej działalności gospodarczej (w tym składkę na Fundusz Pracy).

Do wspomnianych powyżej 365 dni zaliczają się takie okresy, jak okres urlopu wychowawczego, okres pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy itp.

Podziel się

Dodaj komentarz

Ostatnie wpisy

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Czytaj więcej