Kto mi pomoże wyjść z długów? To pytanie zadają sobie osoby, które z różnych powodów znalazły w trudnej sytuacji finansowej. Mając zadłużenie nawet takie, które opiewa na dużą kwotę, warto pamiętać o tym, że nie ma sytuacji bez wyjścia i zawsze można odzyskać płynność finansową. Jakie działania podjąć, aby spłacić długi i wyjść na prostą?

Kto mi pomoże wyjść z długów? Gdzie ?

Zanim dojdzie do problemów ze spłatą zobowiązania, zwykle pojawiają się pewne objawy, które powinny wzbudzić u klienta ostrożność, jak również spowodować, że przemyśli podejmowane przez siebie decyzje finansowe.

Należy pamiętać o tym, że każde zobowiązanie, na które się zdecyduje, będzie musiał spłacić w wyznaczonym terminie. Trzeba do nich doliczyć nie tylko pożyczki oraz kredyty, ale także wszelkiego rodzaju rachunki.

Sprawdź także: Pomoc w konsolidacji kredytów i pożyczek

Na kogo wpływa zadłużenie?

Brak spłaty zaciągniętego zobowiązania nie dotyczy jedynie dłużnika, a w szczególności także wierzyciela. Nawet niewielki dług może być związany z wieloma przykrymi skutkami, z których klienci czasem nie zdają sobie sprawy.

Fundacje pomagające wyjść z długów
Fundacje pomagające wyjść z długów

Zadłużenie powoduje wiele konsekwencji nie tylko finansowych, ale także społecznych. Ze względu na swoje zadłużenie, dłużnik może także problemy w rodzinie lub w pracy. Taka osoba często jest poddenerwowana i zestresowana, przez co może popadać w konflikty w domu oraz w pracy.

Od czego zacząć spłatę długów?

Na walkę z długami najlepiej nastawić się pozytywnie. Warto także znaleźć motywację do spłaty zadłużenia, która pomoże w chwilach zwątpienia. Zanim dłużnik zacznie spłatę długów, powinien zacząć od planu spłaty długów. Najlepiej wszystko dokładnie sobie rozpisać, czyli zrobić listę długów, dzięki czemu można zobaczyć czarno na białym, jak wygląda sytuacja.

Potem warto zaplanować kontakt z wierzycielami. Im szybciej dłużnik zdecyduje się na ten krok, tym lepiej. Zadłużenie samo nie zniknie, a zwlekanie spowoduje powiększenie zadłużenia.

Aby spłacić długi, warto również zaplanować swoje wydatki, dzięki czemu pieniądze nie będą przeznaczane na niepotrzebne wydatki. W jaki sposób to zrobić? Najlepiej stworzyć budżet domowy, w którym spisane będą wszystkie wydane pieniądze, ale gdzie klient zaplanuje też koszty, które będzie musiał ponieść w przyszłości.

Należy również zaplanować spłatę wszystkich zadłużeń, czyli zanotować wszystkie raty oraz terminy.

Po stworzeniu planu spłaty zadłużenia, należy się go trzymać – zadłużenie trzeba spłacać na bieżąco oraz kontrolować swoje wydatki. Warto również poszukać dodatkowych środków finansowych – oszczędzając nawet drobne kwoty.

Dłużnik może również poszukać w domu rzeczy, których nie używa i spróbować sprzedać je przez internet.

Innym sposobem jest też postaranie się o podwyżkę w pracy albo zmiana obecnej. Warto ocenić, co można zrobić w tej kwestii. Jeżeli nie, to zawsze można rozważyć podjęcie dodatkowej pracy, np. na weekendy.

jak wyjść z pętli długów
jak wyjść z pętli długów

Czego nie warto robić będąc zadłużonym?

Będąc zadłużonym, dłużnik może podejmować nieprzemyślane decyzje, pod wpływem stresu i emocji. W takiej sytuacji najlepiej zachować spokój i rozsądnie podejść do podejmowanych kroków. Najgorszym działaniem jest zaniechanie kontaktu z pożyczkodawcą. Najlepiej od razu skontaktować się z bankiem lub firmą pożyczkową, przedstawiając swoją sytuację.

Brak kontaktu nie spowoduje tego, że pożyczkodawca zrezygnuje z odzyskania długu, a dłużnik może narazić się na dodatkowe koszty związane z postępowaniem windykacyjnym albo doprowadzić do tego, że sprawa trafi do sądu.

W związku z tym, najlepszym rozwiązaniem będzie skontaktowanie się z pożyczkodawcą, który pomoże znaleźć najlepszą opcję na wyjście z zadłużenia.

Odkładanie spłaty wymagalnych zobowiązań pieniężnych na później w momencie, kiedy klient nie ma pełnej kwoty, nie jest odpowiednim pomysłem. Lepszym wyjściem jest spłata mniejszej kwoty w wyznaczonym terminie niż odkładać całą spłatę w nieskończoność.

Nie zawsze dobrym pomysłem jest także zaciąganie kolejnych zobowiązań finansowych na spłatę zadłużenia. Kolejne pożyczki mogą doprowadzić do jeszcze większych kłopotów. Aby klient był stanie wyjść z zadłużenia, nie może powiększać jego kwoty, poprzez zaciąganie kolejnych zobowiązań.

Lepszym wyjściem będzie pozyskiwanie dodatkowych środków finansowych, które pomogą klientowi stopniowo wyjść z długów (po to właśnie m.in. plan spłaty długów, pomagający wyjść ze spirali zadłużenia). Jedynie w wyjątkowych przypadkach, kiedy nie ma takiej możliwości, może poszukać pomocy gdzie indziej.

Łatwo wpaść w spiralę zadłużenia
Łatwo wpaść w spiralę zadłużenia

Pomoc dla zadłużonych – gdzie jej szukać?

Aby wyjść z długów, w pierwszej kolejności należy zwrócić się do instytucji finansowej, w której zostało zaciągnięte zobowiązanie. Firmy pożyczkowe oraz banki często pozwalają na zamianę rat na niższe, bardziej korzystne warunki spłaty, wydłużenie okresu spłaty zobowiązania, a czasami nawet kilkumiesięczną przerwę w spłacie zobowiązania.

Aby negocjować w tej sprawie i np. prolongować spłatę długu, należy przygotować wszystkie dokumenty, które związane są z zobowiązaniem oraz podliczyć swoje pożyczki, a także ustalić bieżący poziom zadłużenia.

Także w sytuacji, kiedy dług przejęła firma, która zajmuje się zarządzaniem wierzytelnościami, istnieje możliwość negocjowania wysokości rat do poziomu posiadanego przez klienta zadłużenia, kiedy spłata będzie realna.

Pomoc dla zadłużonych w bardziej ekstremalnych przypadkach oferuje Ośrodek Doradztwa Finansowego i Konsumenckiego. Świadczone jest tam darmowe poradnictwo prawne, a także finansowe. Osoby, które tam pracują, pomagają np. w utworzeniu planu, dzięki któremu klient będzie mógł wyjść z długów.

Jeśli chodzi o spory z instytucjami finansowymi, to wsparciem może być Rzecznik Finansowy. Prowadzi on postępowania polubowne, doradza, a także wsparcia w trakcie postępowań sądowych.

Możliwe jest również ogłoszenie upadłości konsumenckiej, choć można zrobić to wtedy, kiedy do zadłużenia doszło poprzez rażące niedbalstwo albo przez niezawinione działanie. Upadłość konsumencka nie umarza zobowiązania, jednak powoduje, że nie są naliczane od niego odsetki, a egzekucja komornicza zostanie zatrzymana (po formalnym ogłoszeniu upadłości konsumenckiej). To powoduje, że wierzyciele nie mogą skierować sprawy do sądu.

Jak wyjść z długów z chwilówek i kredytów?

To, co bardzo często wpędza konsumentów w długi, to wzięcie zbyt dużej liczby chwilówek (pisaliśmy o nich m.in. Pożyczki na 30 dni). To produkty finansowe, które są łatwo dostępne – pożyczkodawcy często nie weryfikują dokładnie swoich klientów i udzielają pożyczek nawet wtedy, kiedy mają oni już spore zadłużenie.

Zaciąganie kolejnych chwilówek często prowadzi do zadłużenia, biorąc pod uwagę fakt, że są to produkty finansowe, z którymi związane są stosunkowo wysokie koszty dodatkowe. 

Aby wyjść z zadłużenia, należy przede wszystkim zaprzestać zaciągania kolejnych pożyczek. Najlepiej skupić się na tych, które są do spłacenia i postarać się jak najszybciej zadziałać w tym kierunku, aby regulować należności, spłacając chociażby niewielkie kwoty każdego miesiąca.

plan działania na wyjście z długów
plan działania na wyjście z długów

Kto mi pomoże wyjść z pętli zadłużenia, gdy nie mam pieniędzy?

Zadłużenie u klientów banków czy firm pożyczkowych zazwyczaj powstaje na skutek utracenia źródła dochodu, najczęściej pracy. W takim przypadku nie jest czymś zaskakującym, że klient nie ma pieniędzy na to, żeby każdego miesiąca regulować ustaloną ratę zobowiązania lub kilku pożyczek. 

Kiedy dłużnik nie ma pieniędzy na to, aby spłacać terminowo swoje zadłużenie, może zwrócić się do jednej z fundacji, które funkcjonują w Polsce. Pomagają one wyjść z długów, ale także mogą bezpłatnie reprezentować dłużnika przed sądem, jeśli jego sprawa trafi na drogę sądową.

Pisaliśmy także: Pożyczki ekspresowe online

Fundacje pomagające wyjść z długów – czy warto skorzystać?

Fundacje, które pomagają wyjść z długów, oferują darmową pomoc, ponieważ korzystają z darowizn i datków. Do kogo warto zwrócić się po pomoc?

  • Fundacja „Zaradni” – oferuje wsparcie dla osób wychodzących z długów, udzielając im bezpłatnej pomocy prawnej.

  • Fundacja Pomocy Dłużnikom „Antywindyk” – działa od 2016 roku i oprócz pomocy osobom zadłużonym, reprezentuje ich także przed firmami windykacyjnymi, sądem, a także organami egzekucyjnymi, na etapie postępowania egzekucyjnego, ma wieloletnie doświadczenie

  • Fundacja „Cognosco” – fundacja pomagająca nie tylko osobom zadłużonym, ale także wszystkim tym, którzy potrzebują porady prawnej,

  • Fundacja „Lady Liberty” – ma na celu wyciąganie osób zadłużonych z problemów finansowych, edukowanie z zakresu ekonomii, jak również działanie na rzecz zmian w zachowaniu osób zadłużonych.

Jak wyjść z długów bankowych? Powstrzymaj wir zadłużenia

Przede wszystkim nie należy zadłużać się jeszcze bardziej. Choć wydaje się to dobrym rozwiązaniem, często w wymiarze praktycznym nie jest. Wiele osób zadłużonych nieustannie decyduje się na zaciągnięcie kolejnych zobowiązań na spłatę bieżących, których nie jest inaczej w stanie spłacić.

Warto pamiętać o tym, że chcąc wyjść z pętli zadłużenia, trzeba od razu przestać to robić. Jeżeli klientowi nie wystarcza na spłatę rat, powinien od razu zacząć myśleć, jak zaoszczędzić pieniądze, zmniejszając liczbę wydatków w domowym budżecie. Warto również pomyśleć o tym, aby zdobyć dodatkowe źródło dochodu albo podwyżkę w pracy. Im szybciej zaczniesz działać, tym lepiej.

Skutecznym rozwiązaniem jest nadpłacanie bieżącego zadłużenia, starając się jak najszybciej je zamknąć, mając na względzie swoje możliwości finansowe. Najlepiej by było, gdyby dłużnik postarał się wygenerować jak największą ilość pieniędzy, która będzie mógł przeznaczyć na spłatę długów. Jeżeli jest taka możliwość, zamiast jednej raty, powinien spłacać dwie.

Zamiast minimalnej kwoty raty, warto spłacać więcej. Aby mieć na to pieniądze, konieczne będzie odpowiednie rozplanowanie budżetu domowego, a także wygenerowanie dodatkowych pieniędzy.

podejmij działanie w celu wyjścia z długów
podejmij działanie w celu wyjścia z długów

Zawsze jest wyjście z długów

Wiele osób, które zastanawiają się, jak wyjść z długów uważa, że znajduje się w sytuacji bez wyjścia i często nie podejmuje żadnych działań w kierunku poprawy swojej sytuacji finansowej. Warto pamiętać o tym, że zawsze jest szansa na to, aby wyjść z zadłużenia. Jednak nie jest to sytuacja, z której można wyjść z dnia na dzień.

Potrzeba czasu na to, aby uporać się z zadłużeniem. Oczywiście wszystko zależy od indywidualnej sytuacji każdego dłużnika, a także od wysokości jego zadłużenia.

Znaczenie ma również to, czy kłopoty ze spłatą zobowiązań wynikają z braku środków finansowych na spłatę zobowiązań, czy z chaosu, jaki panuje w pożyczkach dłużnika. Mając kilka różnych zobowiązań, które mają inny termin spłaty, jak również wysokość raty, łatwo można się zgubić i po prostu zapomnieć zapłacić danej raty w określonym w umowie terminie. Wówczas dobrym sposobem jest zdecydowanie się na konsolidację zobowiązań (kredyt konsolidacyjny), która pozwoli uporządkować pożyczki (pisaliśmy: Konsolidacja chwilówek online).

Warto znaleźć sobie motywację, która będzie bardzo pomocna zwłaszcza w chwilach zwątpienia, biorąc pod uwagę to, że proces wychodzenia z zadłużenia może być czasami żmudny i skomplikowany, ale jest możliwy w każdej sytuacji.

Dzięki motywacji, dłużnik może mieć siłę do tego, aby nie załamać się w krytycznym momencie i planowanie nie zaprzestać spłacania swojego zadłużenia. Jest to szczególnie ważne w przypadku długów, które opiewają na wysokie kwoty.

Jak spłacić dług z tytułu kredytu lub pożyczki? Warto zastanowić się nad konsolidacją

Najczęściej zadłużenie powstaje na skutek zaciągniętej pożyczki lub kredytu w banku albo w firmie pozabankowej (one najczęściej generują problemy finansowe). Choć część osób uważa, że często są to sytuacje bez wyjścia, tak naprawdę jest wiele sposobów, które pomagają w wyjściu z zadłużenia:

  • Konsolidacja długów – konsolidacja oznacza połączenie co najmniej 2 zobowiązań w jedno. Dzięki niej klient ma do spłaty jedną ratę każdego miesiąca i jeden termin spłaty. Pozyskane w ten sposób środki finansowe przeznacza na spłatę posiadanych zobowiązań. Dzięki temu, klient wydłuża sobie okres spłaty, ale również uzyskuje lepsze warunki, a także może uporządkować swoje finanse,

  • Refinansowanie zobowiązania – czasami obniżenie zadłużenia może być możliwe dzięki refinansowaniu. Ważne jest to zwłaszcza w sytuacji, kiedy na rynku dostępne są produkty bardziej atrakcyjne niż te, z których klient aktualnie korzysta. Warto jednak wiedzieć, że aby móc skorzystać z refinansowania, trzeba posiadać odpowiednią zdolność kredytową,

  • Restrukturyzacja zadłużenia – jeżeli dłużnik ma problemy z terminowym regulowaniem płatności, powinien pomyśleć o restrukturyzacji długów. Upraszczając, rozwiązanie to polega na zmianie warunków umowy tak, aby spłata zadłużenia była łatwiejsza. Zatem zazwyczaj dochodzi do wydłużenia okresu spłaty. Z jednej strony podwyższa to całkowity koszt pożyczki, jednak z drugiej umożliwia uzyskanie większych oszczędności w ciągu miesiąca, dzięki czemu spłata jest dużo łatwiejsza.

Wybór rozwiązania, które ma pomóc w wyjściu z zadłużenia powinien być indywidualny oraz dopasowany do osobistej sytuacji samego dłużnika. Jedynie wnikliwa analiza jego sytuacji i wybór opcji na jej podstawie, może stanowić wsparcie w wyjściu na prostą finansową.

Kto pomaga wyjść z długów – Fundacje pomagające wyjść z długów i inne alternatywy

Osoba zadłużona często wstydzi się prosić o pomoc. Jednak warto skorzystać z usług fundacji, które pomagają osobom z zadłużeniem. Istnieje również możliwość zwrócenia się do Rzecznika Finansowego albo Rzecznika Praw Konsumenta. Osoby te nie będą osądzać dłużnika. Dłużnik powinien pamiętać, że nie tylko on jeden znajduje się w trudnej sytuacji finansowej, i że nie jest to powód do wstydu.

Jak wyjść z długów? Jeśli chodzi o firmy oddłużeniowe, to należy do nich podchodzić ostrożnie i nie wierzyć we wszystko, co obiecają. Warto zajmować czujność zwłaszcza w sytuacji, gdy firma reklamuje, że jest w stanie uwolnić dłużnika od posiadanych długów.

Warto pamiętać o tym, że dług nie zniknie w magiczny sposób i dłużnik będzie musiał go spłacić. W takim przypadku nie należy kierować się emocjami, a dokładnie przeczytać i przeanalizować ofertę firmy oddłużeniowej. Wszystkie zapisy w umowie powinny być dla klienta jasne, a w razie wystąpienia wątpliwość, warto dopytać pracownika firmy.

Jednym ze sposobów na uzyskanie pomocy w wyjściu z zadłużenia są działające w Polsce fundacje. Ich celem jest pomoc prawna, a także doradztwo finansowe osobom, które z różnych względów znalazły się w trudnej sytuacji finansowej o nie mogą poradzić sobie z długami. Wiele z nich pomaga przez internet, dzięki czemu osoba zadłużona nie musi nawet wychodzić z domu, aby uzyskać wsparcie.

Pożyczki konsolidacyjne bez konta bankowego
Pożyczki konsolidacyjne bez konta bankowego

Jak wyjść z długów dzięki upadłości konsumenckiej?

Wyjście z długów dzięki upadłości konsumenckiej w dużej mierze polega na realizacji planu spłaty zadłużenia zgodnie z postanowieniem sądowym. Chodzi o comiesięczne uiszczanie odpowiedniej kwoty, zgodnie z ustalonym planem. W każdym przypadku kwota ta ustalana jest indywidualnie, a jej spłacanie pozwala upadłemu na to, aby normalnie funkcjonować.

Pisaliśmy niedawno: Pożyczki społecznościowe

Plan spłaty zadłużenia dostosowywany jest przede wszystkim do możliwości finansowych dłużnika. Dzięki temu nie musi się on martwić, że nie wystarczy mu pieniędzy na codzienne wydatki oraz opłaty.

Spłata długów krok po kroku

Osoby zadłużone często unikają kontaktu z wierzycielem, gdyż uważają, że nie podejdą oni do ich problemów w wyrozumiały sposób. Jednak należy zdawać sobie sprawę z tego, że zaoferują pomoc w spłacie długów, ponieważ pożyczkodawcom także zależy na odzyskaniu pieniędzy. Jak wyjść z zadłużenia?

  • Analiza posiadanego zadłużenia – spłata długów nierzadko jest ciężka nie tylko przez wysokość zadłużenia, ale także ze względu na nieuporządkowanie i chaos, który wprowadzają długi w finansach – mając różne zobowiązania finansowe, które dodatkowo pochodzą z różnych źródeł, spłata zadłużenia może nie być łatwa. Co więcej, często dłużnicy, którzy wpadli w spiralę zadłużenia, mają dodatkowe, nagłe wydatki, m.in. rocznym kosztem odnowienia kredytu odnawialnego czy też pewnymi karami umownymi. Zanim dłużnik przystąpi do kolejnych działań, powinien przygotować wszystkie dokumenty, a także przeanalizować zapisy, które znajdują się w obowiązujących umowach oraz terminy. Pozwoli to spojrzeć szerzej na swoją sytuację oraz ją uporządkować,

  • Ograniczenie długów – w tym przypadku chodzi głównie o to, aby nie decydować się na wzięcie kolejnych zobowiązań, które mogą pogorszyć aktualną sytuację finansową. Oczywiście to oznacza, że lepiej nie zaciągać kolejnych pożyczek, jednak z drugiej strony warto też zastanowić się nad posiadaniem kart kredytowych. Chociaż z kart kredytowych zazwyczaj nie korzysta się zbyt często, to mają one znaczny wpływ na finanse klienta oraz jego wiarygodność,

  • Analiza dokumentacji – wszystkie umowy, jak również wezwania do zapłaty powinny być dokładnie przeanalizowane przez klienta, ponieważ może okazać się, że niektóre są bezzasadne, np. ze względu na przedstawienie zadłużenia. Po upływie 3 lat przedawnieniu ulegają roszczenia z tytułu alimentów, czynszu, czy pożyczek oraz kredytów. Z kolei należności względem ZUS-u przedawniają się z upływem 10 lat. W związku z tym, każdy przypadek należy rozpatrywać w sposób indywidualny,

  • Doradztwo ekspertów – pomoc w spłacie długów można uzyskać od specjalistów od podatków, prawa czy finansów. Jeżeli klienta na to stać, powinien skorzystać z ich pomocy,

  • Dogadanie się z wierzycielem – ważnym etapem spłaty zadłużenia jest porozumienie się z wierzycielem. Warto się skupić w szczególności na tych, którzy mają największy wpływ na sytuację klienta. Wszelkie próby kontaktu oraz zawarcia ugody warto dokumentować, ponieważ będą to mocne dowody w sytuacji, gdyby sprawa trafiła do sądu,

  • Stworzenie planu spłaty zadłużenia – po dokonaniu ustaleń z wierzycielem, klient może ustalić nowy plan spłaty, który będzie uwzględniał jego aktualną sytuację finansową, jak również osobistą osoby zadłużonej.

Pomoc w zadłużeniu – czego nie powinien robić dłużnik

Pomoc w spłacie długów oferowana jest zarówno przez fundacje, jak i specjalnie przygotowane do tego narzędzia, takie jak upadłość konsumencka. Jednak warto pamiętać także o tym, czego nie należy robić, mając zadłużenie.

Sprawdź także: Jaki bank konsoliduje chwilówki

Najgorszym wyjściem jest zaniechanie jakichkolwiek działań, co powoduje naliczanie się dodatkowych odsetek każdego dnia. Długi same się nie spłacą, a brak jakiegokolwiek działania może doprowadzić do tragicznej sytuacji finansowej takiej osoby. 

Problemy finansowe - jak zarządzać domowym budżetem
Problemy finansowe – jak zarządzać domowym budżetem

Drugim błędem, który również często jest popełniany, jest brak kontaktu z wierzycielami. Najlepiej jak najszybciej skontaktować się z nimi w celu omówienia swojej sytuacji i znalezienia najlepszego wyjścia z zadłużenia. Wierzyciele wbrew pozorom całkiem inaczej patrzą na osobę, które chętnie współpracuje w celu spłacenia długu niż na kogoś, kto jak ognia unika kontaktu.

Pomoc w zadłużeniu – jak samodzielnie spłacić zobowiązanie

Mając zadłużenie, warto jak najszybciej wziąć sprawy w swoje ręce. Im szybciej dłużnik podejmie próbę uporania się z długami, tym więcej będzie mógł zdziałać w tym zakresie. Oczywiście najlepiej podjąć próbę dogadania się z bankiem lub firmą pożyczkową jeszcze przed powstaniem zadłużenia albo wtedy, kiedy nie jest ono jeszcze znaczne.

Jak szybko spłacić długi? Warto skontaktować się z wierzycielami jeszcze zanim oni to zrobią. Wówczas dłużnik pokaże, że zależy mu na spłacie długów i nie będzie się od tego uchylał. Warto poprosić o rozłożenie należności na raty albo o zaniechanie czynności komorniczych.

Najgorszym wyjściem jest zaniechanie jakichkolwiek działań. Często dłużnicy nie podejmują żadnych prób kontaktu z wierzycielami, przez co generują jeszcze większe zadłużenie i narażają się na wiele nieprzyjemnych konsekwencji. Wynika to ze strachu oraz wstydu, choć o wiele lepszą drogą jest podjęcie próby kontaktu, a także dogadania się. 

Jak zgłosić się do Fundacji EUROLEGE?

Fundacja EUROLEGE ma na celu szeroką pomoc osobom zadłużonym, w której działa wielu doświadczonych prawników. W ramach swojej działalności, fundacja oferuje nie tylko pomoc osobom zadłużonym, ale również prowadzi działania szkoleniowe oraz edukacyjne. Co więcej, korzystając z usług fundacji, dłużnicy mogą wszystkie formalności załatwić zdalnie, bez wychodzenia z domu.

Do fundacji EUROLEGE można zgłosić się, dzwoniąc na numer podany na stronie fundacji, wysyłając e-mail albo poprzez specjalny formularz, który dostępny jest na stronie internetowej fundacji.

Wyjście z zadłużenia jest jak najbardziej możliwe. Przede wszystkim nie należy się załamywać i rozpaczać, a niezwłocznie podjąć odpowiednie działania, które pozwolą na stopniowe wyjście z długów. Jeśli dłużnik nie wie od czego zacząć, może udać się do fundacji po pomoc, która bezpłatnie pokieruje taką osobę przez wszystkie etapy wyjścia z zadłużenia, jak również jest w stanie nieodpłatnie reprezentować dłużnika przez sądem.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.