Reklama

Ubezpieczenia
| .
17 września 2021 09:35

Ubezpieczenie domu – czy warto ubezpieczać dom i ile kosztuje ubezpieczenie domu?

Ubezpieczenie domu jest produktem o którego wykupieniu myśli zdecydowana większość posiadaczy tego typu nieruchomości. Nic dziwnego, zdarzenia losowe się po prostu zdarzają. Co więcej, powszechnie wiadomo, że ich konsekwencje mogą być bardzo kosztowne. Mowa tutaj zarówno o stosunkowo niewielkich usterkach związanych na przykład z wybiciem okien w wyniku intensywnej wichury czy konieczności wyremontowania całego domu po powodzi.

Bez wątpienia są tą sytuacje bardzo stresujące jednak wiadomo, że posiadając dobre ubezpieczenie domu można zabezpieczyć się finansowo na wypadek wystąpienia różnego rodzaju niepożądanych okoliczności (pisaliśmy m.in. niedawno: Ubezpieczenie mieszkania). Nie tylko tych związanych ze skrajnie niebezpiecznymi warunkami atmosferycznymi. Jest możliwość wykupienia polisy gwarantującej zwrot kwoty odpowiadającej stratom zaistniałym w wyniku kradzieży, włamania czy dewastacji posiadanych dóbr.

Jednakże na rynku funkcjonuje wiele różnych firm oferujących różnego rodzaju oferty określane jako ubezpieczenie domu. Jak wybrać tą najlepiej odpowiadającą konkretnym potrzebom? Jak nie przepłacić? Ile w ogóle może kosztować ubezpieczenie domu i od czego zależy cena? Na co należy szczególnie zwracać uwagę podczas kupowania tego typu produktów?

Ubezpieczenie domu

Co powinna widzieć o ubezpieczeniach każda osoba już posiadająca wolnostojącą nieruchomość oraz taka, która w przyszłości planuje posiadać dom? Jakie mogą być konsekwencje wynikające z pochopnego kupna niedopasowanej polisy? Co może się stać, jeżeli posiadacz nieruchomości nie zdecyduje się na ubezpieczenie domu? Szczegółowe odpowiedzi na te oraz powiązane pytania zawarte zostały w niniejszym artykule.

Co może obejmować ubezpieczenie domu?

Podstawowe ubezpieczenie domu ogranicza się do pokrycia kosztów naprawy elementów nieruchomych głównego budynku. Mowa w tym przypadku przede wszystkim o murach, dachu, fundamentach oraz podłogach, czyli tych kluczowych elementów całej bryły. W każdej polisie ubezpieczeniowej są również wymienione sytuacje które obejmuje. W praktycznie każdej ofercie uwzględniany jest pożar, eksplozja (na przykład  w wyniku wybuchu gazu), zalanie, klęski żywiołowe (powodzie, huragany, lawiny, susze, ekstremalne opady).

Pisaliśmy niedawno: Ubezpieczenie na życie

W zależności od konkretnej firmy oraz oferty na podstawowy pakiet ubezpieczenia domu mogą składać się również sytuacje spowodowane przez innych ludzi czyli rabunki z włamaniem czy celowe dewastacje nieruchomości. Aby zabezpieczyć się na szersze spektrum wydarzeń konieczne jest poszukiwanie ofert rozszerzonych bądź dobieranie pasujących dodatków do pakietów bardziej ekonomicznych. Jest możliwość dodatkowego ubezpieczenia własności ruchomych takich jak meble sprzęty RTV oraz AGD, biżuteria czy inne cenne przedmioty.

W tym momencie należy też podkreślić, że wiele przedsiębiorstw nie oferuje ochrony przedmiotów, których rzeczywista wartość rynkowa jest trudna do wycenienia. Mowa tutaj między innymi o różnego rodzaju przedmiotach kolekcjonerskich (np. poroża, płyty, znaczki itd.). Wycena polisy obejmującej nietypowe przedmioty jest przeprowadzana indywidualnie, zazwyczaj w obecności rzeczoznawcy. Ponadto, aby być spokojnym o inne budynki znajdujące się na tej samej działce co dom, również należy rozszerzyć wybraną ofertę o stosowne dodatki.

Tak zwane pomieszczenia przynależne (garaż, piwnica) jak i sąsiadujące z główną nieruchomością budynki gospodarcze czy rekreacyjne z reguły nie są obejmowane podstawowym pakietem, dlatego o ich ewentualnym ubezpieczeniu również trzeba pomyśleć dodatkowo. Ponadto istnieją oferty, które pozwalają na objęcie jedną polisą ogrodzenia nieruchomości czy dodatkowych budynków stojących poza terenem posesji (czyli na przykład wolnostojący garaż, domek letniskowy, ogródek czy nagrobek).

Ubezpieczenie domu

Kto powinien posiadać ubezpieczenie domu?

Każda nieruchomość nadająca się do zamieszkania przez rodzinę ma stosunkowo wysoką wartość w sensie finansowym. W wielu przypadkach jest to najcenniejsza rzecz materialna jaką posiada dana osoba. Jest to wystarczający powód aby móc stwierdzić, że ubezpieczenie domu jest produktem, który powinien posiadać każdy właściciel tego typu nieruchomości.

Można do tego dodać jeszcze wartość sentymentalną. Przecież dom to nie tylko przysłowiowe zadaszone cztery ściany ale również wiele wspomnień. Warto więc chronić tak cenne mienie nie tylko z punktu widzenia finansowego ale też emocjonalnego. Ewentualna strata najcenniejszej rzeczy jaką się posiada może być ogromnym ciosem. Szczególnie, jeżeli nie jest ona traktowana jedynie jako rodzaj lokaty pieniędzy a miejsce do życia. Dlatego ubezpieczenie domu to coś, co powinien posiadać każdy posiadacz domu (pisaliśmy niedawno również: Ubezpieczenie OC online).

Jak wybrać idealne ubezpieczenie domu?

Przede wszystkim należy pogodzić się z tym, że rozsądny wybór wymaga dokładniejszego zainteresowania się tematem ubezpieczeń aktualnie dostępnych na rynku. Oznacza to, że znalezienie polisy idealnie odpowiadającej zarówno potrzebom, jak i możliwościom osoby chcącej ubezpieczyć nieruchomość może zabrać dużo czasu. Warto jednak go poświęcić ponieważ świadomość posiadania dobrze dobranej polisy pozytywnie wpływa na poczucie bezpieczeństwa i pomaga łatwiej wyjść z ewentualnych problemów wynikających z przyczyn losowych.

Zalecane jest więc uzbrojenie się w cierpliwość już na samym początku drogi prowadzącej do posiadania ubezpieczenia domu. Co dalej? Na wstępie warto jest zrobić wstępne rozeznanie rynku. W tym celu wystarczy dostęp do sieci internetowej i przejrzenie jak największej ilości artykułów poświęconych tematowi ubezpieczenia domu.

Ubezpieczenie domu

Dzięki temu można zyskać podstawową wiedzę na ten temat i łatwiej będzie przejść do kolejnych działań unikając jednocześnie błędów popełnianych przez ludzi, którzy nie pofatygują się do nabycia chociażby szczątkowej wiedzy na opisywany temat. Następnie należy zadać sobie kilka kluczowych pytań:

  • Czego oczekuje od ubezpieczenia domu? – Warto zastanowić się czy pakiet podstawowy będzie dobrym pomysłem (gwarantujący zwrot kosztów za uszkodzenie elementów stałych nieruchomości) czy może lepiej wybrać opcję rozszerzoną o bardziej kompleksowe zabezpieczenie? Dobrze wypisać sobie również sytuacje losowe, które powinny być uwzględnione w ofercie ubezpieczeniowej.
  • Na jakie ubezpieczenie domu mogę sobie pozwolić? – Łatwo powiedzieć, że im bardziej rozszerzone ubezpieczenie tym lepiej. Jednak wiadome jest to, że im bardziej kompleksowa jest oferta tym droższa ona będzie. Dlatego bardzo ważne jest to, żeby dokładnie przekalkulować sobie ile realnie pieniędzy uda się przeznaczyć na opisywany produkt.
  • Czy mam jakieś wątpliwości dotyczące ubezpieczenia domu? – Branża ubezpieczeń kryje wiele tajemnic, które z reguły nie są oczywiste dla ludzi niezajmujących się na co dzień tego typu sprawami. Dlatego liczne pytania pojawiające się w głowie nie są niczym złym. Wręcz przeciwnie – świadczą raczej o rozsądku. Jak w takim razie poukładać sobie wszystko w głowie? Dobrym pomysłem może być wybranie się na konsultacje do osoby, która jest zawodowo związana z rynkiem ubezpieczeń nieruchomości.

Pisaliśmy niedawno: sprzedaż szkody OC

Dobry agent ubezpieczeniowy podpowie na co należy zwrócić szczególną uwagę, co z kolei nie jest za bardzo istotne oraz wytłumaczy wszystko tak, by było zrozumiałe. Oraz co najważniejsze: pomoże dobrać najkorzystniejszą ofertę. Co prawda zazwyczaj tego typu usługi nie są bezpłatne. Warto jednak zainwestować niewielkie pieniądze w to by podjąć słuszną decyzję podczas wybierania ubezpieczenia domu.

Ubezpieczenie domu

Znając podstawy świata ubezpieczeniowego, swoje potrzeby oraz możliwości można zacząć szukać konkretnej oferty. Czy to na własną rękę czy to z pomocą wspomnianego przed chwilą profesjonalisty w postaci agenta ubezpieczeniowego. Decydując się na drogę w pojedynkę warto wiedzieć o istnieniu porównywarki ubezpieczeń (pisaliśmy również: porównywarka ubezpieczeń OC). Jest to ogólnodostępne oraz darmowe narzędzie online pomagające przesortować setki ofert dostępnych na rynku.

Dzięki wybraniu filtrom odpowiadającym konkretnym potrzebom można wyeliminować wszystkie oferty, które nie spełniają podstawowych kryteriów. Zastosowanie tego rozwiązania może ułatwić znalezienie oferty perfekcyjnej oraz zaoszczędzić sporo czasu. Oczywiście ostateczna cena ubezpieczenia w zdecydowanej większości przypadków jest ustalana indywidulanie, po bezpośrednich rozmowach z potencjalnym klientem.

Jednakże przy pozostaniu przy warunkach przedstawionych online powinna być to kwota zbliżona do tej zaproponowanej w sieci internetowej.

Ile kosztuje ubezpieczenie domu?

Na cenę produktu będącego tematem niniejszego artykułu składa się wiele różnych czynników. Ponadto, każde przedsiębiorstwo sprzedające polisy ubezpieczeniowe może wyceniać swoje oferty według własnych kryteriów. Są jednak pewne czynniki, które znacząco wpływają na cenę ubezpieczenia domu w zdecydowanej większości przypadków. Przede wszystkim, każdy ubezpieczyciel weźmie pod uwagę to ile warta jest konkretna nieruchomość.

I jak zapewne każdy się domyśla – im wyższa jest wartość domu, tym wyższa będzie ogólna kwota ubezpieczenia. Ma to związek ze zwiększającym się ryzykiem związanym z koniecznością wypłacenia odszkodowania od szkody całkowitej, która ma wynosić tyle ile wynosi wartość ubezpieczanego domu. Ponadto, praktycznie w każdym przypadku podczas rozmowy agent ubezpieczeniowy będzie pytał o lokalizację nieruchomości.

Od niej również w dużym stopniu zależy ostateczna wycena polisy. Pod uwagę będzie brane nie tylko ukształtowanie terenu ale również jego otoczenie. Na przykład dom zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki czy innego rodzaju zbiornika wodnego teoretycznie jest bardziej narażony na podtopienia, które mogą wyrządzić bardzo wysokie szkody materialne.

To oczywiście będzie bezpośrednio związane ze zwiększeniem ceny oferty, która ostatecznie zostanie zaproponowana. Istotne mogą również okazać się drzewa, których ewentualne połamanie groziłoby uszkodzeniem ubezpieczanej nieruchomości. Ze znacznie wyższymi cenami muszą liczyć się również ci, którzy posiadają dom na terenie uznawanym za szczególnie narażony na ekstremalne zjawiska atmosferyczne takie jak na przykład trzęsienia ziemi czy  intensywne wiatry mogące przybrać nawet formę trąby powietrznej.

Należy jednak wspomnieć również o czynnikach, które mogą wpłynąć na zmniejszenie kosztów wybranej oferty. Jednym z takich działań jest montaż alarmu oraz drzwi antywłamaniowych (z odpowiednimi atestami). Samo jego posiadanie zniechęca potencjalnych włamywaczy do ryzykowania a więc i zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia szkód wyrządzonych podczas kradzieży.

Pisaliśmy niedawno: Najtańsze OC samochodu

Ubezpieczenie domu

Na zniżkę mogą również liczyć właściciele nieruchomości budowanych w sposób nowoczesny, z niepalnych materiałów oraz konstruowanych tak, by budynek był jednocześnie możliwie jak najtańszy ale i jak najbardziej wytrzymały. Podczas ustalania ostatecznej ceny ubezpieczenia domu warto również wspomnieć o zamontowanych alarmach przeciwpożarowych oraz wszelkich zastosowanych rozwiązaniach zwiększających bezpieczeństwo i minimalizujących ryzyko przypadkowego zniszczenia nieruchomości.

Należy pamiętać też o tym, że jest możliwość podpisania umowy w której częstotliwość opłacania składek do ubezpieczyciela jest rozłożona tak, by możliwie jak najłatwiejsze było ich regulowanie. Najczęściej wybieraną opcją są raty comiesięczne. W zależności od sytuacji można się zdecydować na jednorazowo wyższe kwoty ale spłacane w mniejszą częstotliwością, czyli na przykład raz na kwartał, co pół roku bądź raz na rok.

Warto dopytać również czy wybór którejś z opcji nie łączy się przypadkiem z jakimś rabatem. Z reguły ubezpieczyciele oferują nieco niższy koszt polisy ubezpieczeniowej jeżeli klient jednorazowo jest w stanie zapłacić na przykład za rok z góry. Warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem – ubezpieczenie domu to jednak wydatek.

Jakie błędy najczęściej popełniają ludzie podczas wybierania polisy ubezpieczeniowej na dom?

Jednym z najczęściej popełnianych schematów, które mogą być wynikiem wielu problemów w przyszłości jest pochopne wybieranie oferty. Ubezpieczenie domu to poważne przedsięwzięcie dlatego oferta powinna być dobrana jak najbardziej starannie. Przede wszystkim, wiele osób nie zastanawia się nad tym czym różnią się polisy oferowane przez konkurencyjne firmy. Jeszcze innym po prostu nie chce się porównać na pozór podobnych ofert.

Co więcej, jest spora grupa ludzi która podczas wybierania produktu dla siebie kieruje się tylko i wyłącznie ceną polisy. Oczywiście, jest to ważny czynnik, szczególnie jeżeli ktoś musi liczyć się z każdym groszem. Należy jednak pamiętać o tym, ze pochopnie wybrana polisa ubezpieczeniowa na dom może być bezsensownym kosztem. Dlaczego?

Z reguły najtańsze oferty na ubezpieczenie domu obejmują najwęższe spektrum zdarzeń losowych w przypadku których ubezpieczyciel będzie zobowiązany wypłacić odszkodowanie (pisaliśmy nieco: Zaniżone odszkodowanie z OC). Po co więc posiadać produkt, który realnie prawdopodobnie nie pomoże w problematycznej sytuacji? Ubezpieczenie domu to coś na czym nie należy oszczędzać. Warto być świadomym również tego, że samo posiadanie rzetelnie dobranej polisy nie jest jeszcze kluczem do sukcesu.

Ubezpieczenie domu

Aby być uprawnionym do ubiegania się o pokrycie kosztów wynikających z różnego rodzaju start, które obejmuje wybrane ubezpieczenie domu konieczne jest terminowe opłacanie składek. Ubezpieczyciel, który wykaże, że dany klient nie trzymał się warunków podpisanej umowy może odmówić wypłacenia odszkodowania. Bardzo ważne jest więc dokładne zapisywanie sobie wyznaczonych terminów i regulowanie zobowiązań zgodnie z przyjętym harmonogramem.

Jaki jeszcze błąd można spotkać wśród byłych oraz obecnych posiadaczy ubezpieczenia domu? Otóż okazuje się, że wiele osób nie czyta dokładnie podpisywanej umowy oraz nie zna szczegółów dokumentu nazywanego OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia). To postępowanie może doprowadzić do fatalnych skutków w razie wystąpienia sytuacji losowych, których skutkiem będzie uszkodzenie ubezpieczanej nieruchomości.

Znajomość swoich praw i obowiązków związanych z zawieraną transakcją powinna być czymś priorytetowym dla każdego kto chociażby pomyślał o kupnie jakiegokolwiek ubezpieczenia. Ten, kto podpisuje umowę nie znając jej treści sam będzie winny swoich ewentualnych problemów wynikających z niewiedzy, która jest dosłownie na wyciągnięcie ręki.

Co powinien wiedzieć każdy posiadacz domu o ubezpieczeniach?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że dom to prawdopodobnie jedna z najbardziej wartościowych dóbr materialnych jakie posiada większość ludzi. Jednocześnie ubezpieczenie domu nie jest czym co obligatoryjnie musi posiadać właściciel tego typu nieruchomości. Jednakże warto zadać sobie pytanie: co jeżeli nieubezpieczona nieruchomość zostanie uszkodzona?

Bez wątpienia koszty naprawy będą wysokie, zdecydowanie wyższe niż cena ubezpieczenia domu przed wystąpieniem potencjalnych szkód. Ktoś, kto podejmie decyzję o nieubezpieczaniu tak kosztownego dobra jakim jest dom jednocześnie podejmuje duże ryzyko związane z utraceniem miejsca zamieszkania tak naprawdę w każdej chwili. Nigdy nie wiadomo czy lada dzień nie zdarzy się coś na co żaden człowiek nie będzie miał wpływu a co będzie jednocześnie źródłem licznych zniszczeń, czasem wręcz nieodwracalnych i wymagających zburzenia nieruchomości.

W takiej sytuacji jest się w tak zwanej sytuacji patowej – traci się własne miejsce do życia, nagle pojawiają się ogromne koszty związane z naprawą nieruchomości. Oczywiście można w skrajnych sytuacjach starać się o różnego rodzaju pomoc, na przykład od państwa. Trzeba jednak liczyć się z tym, że zdobycie pieniędzy w ten sposób nie jest pewne. Co więcej, na pewno jest dużo bardziej skomplikowane, rozciągnięte w czasie i bardziej stresujące.

Pisaliśmy niedawno: Dopłaty do odszkodowań z OC

Ubezpieczenie domu

Ponadto, nieposiadanie ubezpieczenia na dom przez wielu ludzi i liczne instytucje może być postrzegane negatywnie Rezygnacja z tego produktu to tak naprawdę w pewnym sensie igranie z losem. W sensie dosłownym bo podejmując taka decyzję wie się, że można stracić wiele i jednoczenie nie mieć u kogo domagać się u wsparcie finansowe. I powinien o tym pamiętać każdy dorosły człowiek. Ponadto jedną z podstawowych kwestii dotyczącej prawa jest stwierdzenie, że „nieznajomość prawa szkodzi”.

Decydując się na posiadanie tak cennej nieruchomości jaką jest dom, każda odpowiedzialna osoba powinna zaznajomić się również ze światem ubezpieczeń tego typu dóbr. Najlepiej jeszcze przed ich zakupieniem. Ponadto, samo posiadanie ubezpieczenia domu nie jest rozwiązaniem wszystkich ewentualnych problemów. Konieczne jest pamiętanie o tym, że polisa ubezpieczeniowa na nieruchomość to nie tylko pewne prawa ale również obowiązki.

Klient, który nie wywiązuje się ze swoich powinności względem firmy ubezpieczeniowej może nie być uprawniony do wypłaty odszkodowania w momencie wystąpienia sytuacji losowej. Dlatego każdy właściciel domu powinien wiedzieć, że gwarancją bezpieczeństwa finansowego jest nie tylko dobrze dobrane ubezpieczenie domu ale również terminowe opłacanie składek oraz realizowanie innego typu zobowiązań.

Jak uniknąć kłopotów związanych z wypłatą odszkodowania z ubezpieczenia domu?

Kłopoty związane z wypłatą odszkodowania z ubezpieczenia domu wynikają zazwyczaj z dwóch powodów: niewiedzy bądź zaniedbania. Dlatego aby być pewnym/pewną, że wsparcie finansowe w razie wystąpienia szkód wyrządzonych w wyniku wystąpienia sytuacji losowej zostanie wypłacone należy dobrze przygotować się do samej transakcji zawieranej z firmą ubezpieczeniową.

Jeżeli świat branży ubezpieczeniowej okazuje się być zbyt skomplikowany konieczne jest albo poświęcenie dużej ilości czasu na samodzielne zapoznanie się z tematem, albo wykupienie konsultacji u osoby zawodowo zajmującej się tego typu sprawami. Ta inwestycja czy to finansowa, czy czasowa jest niestety konieczna ponieważ pochopne wybieranie oferty może w przyszłości się zemścić. Ubezpieczyciel jest zobowiązany działaś zgodnie z polskim prawem oraz przestrzegać zasad zawartych w podpisanej umowie.

Nie jest jednak tajemnicą również to, że jeżeli zaistnieje sytuacja w której możliwe będzie odmówienie wypłaty odszkodowania to zapewne taką decyzję przedsiębiorstwo podejmie. Jedynie w pełni świadomi i terminowi klienci na dobrą sprawę mogą mieć stuprocentową pewność co do pokrycia ewentualnych strat związanych z ubezpieczoną nieruchomością.

Ubezpieczenie domu

Drugim, wspomnianym już źródłem potencjalnych problemów jest zaniedbanie klienta które zazwyczaj wiąże się z nieterminową opłatą składek. To zaniedbanie może mieć fatalne w skutkach konsekwencje. Mowa tutaj oczywiście ponownie o odmowie wypłaty teoretycznie należącego się odszkodowania. Zaniedbanie może też objawiać się pochopnie przeczytanymi dokumentami, które w końcu zostają podpisane.

Pisaliśmy niedawno: Ubezpieczenie OC samochodu

Niestety, zdarzają się sytuacje w których właściciele mieszkań są przekonani o tym, że wypłata odszkodowania należy im się przy wystąpieniu szkód z jakichkolwiek powodów. Polisy ubezpieczeniowe obejmują jednak jedynie jasno wskazane sytuacje. Dlatego jeżeli chce się być ubezpieczonym na jak największą ilość wypadków należy o tym pomyśleć wcześniej i dopytać o wszelkie możliwe dodatki do wybranego ubezpieczenia domu. 

W telegraficznym skrócie – czy warto ubezpieczać dom i ile to może kosztować?

Podsumowując powyższy artykuł: ubezpieczenie domu to produkt, nad którym poważnie powinien zastanowić się każdy właściciel tego typu nieruchomości. Ma to związek z jej dużą wartością materialną oraz często sentymentalną. Warto pamiętać również o tym szczególnie, gdy dana nieruchomość jest tak na prawdę jedynym miejscem do życia dla konkretnych osób.

Ubezpieczenie domu

Należy zadać sobie pytanie: co jeżeli ten budynek któregoś dnia ulegnie zniszczeniu? Co prawda ubezpieczenie na dom jest produktem, który niestety, do najtańszych nie należy. Szczególnie jeżeli wybrana zostanie wersja rozszerzona, z różnego rodzaju dodatkami do podstawowej wersji ubezpieczenia. Jednakże wartość zabezpieczenia finansowego jest zdecydowanie czymś bezcennym.

To ile będzie kosztować konkretna oferta zależy od wielu czynników. Do tych podstawowych, zawsze branych pod uwagę przez firmę ubezpieczeniową są: ogólna wartość nieruchomości, jej lokalizacja, rodzaj zabudowy (to czy budynek jest potencjalnie łatwopalny, wytrzymały itp.) oraz rodzaj zastosowanych zabezpieczeń, na które zdecydował się właściciel (np. drzwi antywłamaniowe, alarmy przeciwpożarowe itp.). 

Podziel się

Dodaj komentarz

Ostatnie wpisy

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Czytaj więcej