Kredyt na firmę jednoosobową niestety nie zawsze jest łatwy do uzyskania. Banki stawiają klientom wysokie wymagania, dlatego też nie każdy może skorzystać z takiego finansowania. Jednak alternatywą mogą być pożyczki pozabankowe. Warto wiedzieć, jak uzyskać środki na rozwój firmy albo otrzymać pożyczkę na cele prywatne, prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą.
Kredyt gotówkowy dla jednoosobowej działalności można przeznaczyć na dowolny cel – prywatny albo firmowy. Kredyt dla firmy, a kredyt dla osób pracującej różni się przede wszystkim w obliczaniu zdolności kredytowej jednego i drugiego wnioskodawcy. W trakcie analizy ryzyka kredytowego, analityk poddaje ocenie m.in. formę zatrudnienia oraz wysokość wynagrodzenia.
Banki przychylniej patrzą na osoby, które pracują na etacie, ponieważ nawet najmniejsze dochody, ale uzyskiwane w oparciu o umowę o pracę, są dla niej bardziej stabilne. Z kolei dochód mikroprzedsiębiorcy, nawet jeśli jest wyższy, zawsze zostanie oceniony gorzej. Wynika to z tego, że dla banku prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej związane jest z ryzykiem upadłości firmy i niepewnością co do wysokości comiesięcznych przychodów.
Za każdym razem zanim bank wyda decyzję kredytową w sprawie udzielenia zobowiązania, bardzo dokładnie bada zdolność kredytową kredytobiorcy. Należy wiedzieć, że zdolność kredytowa nie jest tożsama z wysokością zarobków klienta. W jej ramach określa się, czy potencjalny klient będzie w stanie spłacić swoje zobowiązanie we właściwym terminie, określonym w umowie, razem z odsetkami, które zostały naliczone. Nie ma jednego uniwersalnego modelu, który służyłby do obliczania zdolności kredytowej.
Czytaj także: Chwilówki bez BIK
Wynagrodzenie pobierane z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej to jedno z akceptowanych źródeł dochodu przez bank. Nie ma w polskim prawie precyzyjnych wytycznych, które dotyczą stosowania jednej metody na obliczanie zdolności kredytowej. Wszystko zależy od indywidualnej polityki, która prowadzona jest przez określoną instytucję bankową.
Można założyć, że do dwóch różnych banki wnioski o kredyt firmowy gotówkowy dla firm złoży dwóch przedsiębiorców, którzy mają podobną sytuację materialną. Podjęte decyzje przez firmy pożyczkowe mogą się znacznie różnić. Zatem jak banki obliczają zdolność kredytową? W celu jej określenia, instytucja bankowa bierze pod uwagę dochody, ale również wszystkie wydatki, które związane są z utrzymywaniem przez właściciela firmy swojego gospodarstwa domowego.
Wiele instytucji bankowych w trakcie obliczania zdolności kredytowej dla firmy jednoosobowej, stosuje także minimum socjalne. To kwota, która przypada na utrzymanie jednej osoby. Minimum socjalne jest określanie cykliczne przez specjalistów z Głównego Urzędu Statystycznego. Kwota jego powinna pozostawać w budżecie domowym po opłaceniu wszystkich zobowiązań, które związane są z zaciągniętym zobowiązaniem. Nie można uzyskać kredytu na firmę bez wykazanego dochodu za ostatnie kilka miesięcy.
Precyzyjny sposób obliczania zdolności kredytowej, znany jest jedynie przez pracowników określonego banku. Internetowe kalkulatory, które służą do obliczania zdolności kredytowej, mogą klientowi pomóc w sposób orientacyjny określić wartość zobowiązania, o które chce się ubiegać. Jeżeli ma to być kredyt na działalność gospodarczą, która prowadzona jest od krótkiego czasu, ciężko mówić o stabilnych dochodach. Z tego względu wydając decyzję, będzie to działać na niekorzyść klienta.
W trakcie obliczania zdolności kredytowej przedsiębiorcy, bardzo ważne są uzyskiwane przez niego zarobki. Trzeba mieć świadomość tego, że od ich wysokości, ważniejsza jest ich systematyczność. Dużo większe szanse na otrzymanie kredytu mają ci przedsiębiorcy, którzy mają regularne dochody, np. co miesiąc.
Przedstawiciele banku, w którym klient wnioskuje o kredyt na firmę jednoosobową, poprosi go o przedstawienie wyciągu z księgi przychodów oraz rozchodów, ale również poprosi o przedstawienie zaświadczenia o niezaleganiu z płatnościami podatków w urzędzie skarbowym i danin w ZUS-ie.
Pomimo tego, że pracownik banku nie powie klientowi tego wprost, to często od właścicieli firm wymaga się posiadania dochodu co najmniej 50% wyższego od osoby, która pracuje na etacie. Reszta czynników, które decydują o przyznaniu kredytu, jest taka sama. Zazwyczaj nie ma możliwości zaciągnięcia kredytu na firmę bez zaświadczenia o uzyskiwanych dochodach.
Banki skłonne są o wiele bardziej udzielić kredytu osobie, która pracuje na etacie, ponieważ ryzyko straty dochodów w tym przypadku jest niższe. Natomiast w przypadku jakichkolwiek kłopotów ze spłatą zobowiązania, szybko mogą wszcząć postępowanie windykacyjne, a następnie ściągnąć należności z konta.
Czasami dzieje się tak, że osoba zatrudniona na umowę i pracę, po jakimś czasie zaczyna pracować na rzecz swojego dotychczasowego pracodawcy właśnie w formie jednoosobowej działalności gospodarczej.
W takim przypadku banki skłonne są udzielić kredytu na firmę jednoosobową nawet pod jednym dniu od otworzenia działalności gospodarczej. W innych przypadkach banki zazwyczaj wymagają, aby firma prowadzona była przez okres 6 lub 12 miesięcy.
Ubiegając się o kredyt na własną działalność, warto przygotować się na skompletowanie wszystkich wymaganych dokumentów, m.in.:
Jeżeli klient pozostaje w związku małżeńskim, konieczna będzie również zgoda współmałżonka na wzięcie kredytu. Dotyczy to jednak zobowiązań, opiewających na sumę powyżej 30 tysięcy złotych. Ten obowiązek nie występuje, jeśli kredytobiorca ma rozdzielność majątkową, chociaż możliwe, że będzie musiał dostarczyć dokument, który to potwierdza.
Oczywiście każda instytucja bankowa może mieć nieco inne wymagania wobec klientów, dlatego każdy z nich powinien przed złożeniem wniosku, sprawdzić jakie dokumenty w wybranym banku są wymagane.
Proces wnioskowania w przypadku kredytu dla jednoosobowej działalności
Osoby prowadzące jednoosobową firmę, muszą wiedzieć, że procedura składania wniosku i kredyt na jednoosobową działalność będzie bardziej złożony i będzie wiązał się z większą ilością formalności, niż w przypadku innych form zatrudnienia.
W trakcie analizy oceny zdolności, bank będzie brał pod uwagę wszystkie pożyczki i zobowiązania przedsiębiorcy, nawet te prywatne. Z czego to wynika? Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa kredyt gotówkowy dla jednoosobowej działalności traktują tak samo jak zobowiązanie prywatne, nawet w sytuacji, kiedy środki te przeznaczone zostaną na rozwój firmy.
Tego typu zobowiązanie różni się od typowego kredytu obrotowego czy też inwestycyjnego. Ponadto, może być trudniej go uzyskać, gdyż w trakcie oceny zdolności kredytowej, bank bierze pod uwagę wszystkie firmowe oraz prywatne zobowiązania. Co więcej, w taki sam sposób traktuje pozostałe wydatki przedsiębiorcy, takie jak czynsz za działalność, mieszkanie, itp.
Jest wiele kategorii kosztów, które związane są z zaciągnięciem kredytu na firmę. Decydując się na kredyt na firmę jednoosobową, odsetki oraz oprocentowanie to nie jedyne ponoszone przez klienta wydatki. Trzeba mieć na uwadze także to, że samo przystąpienie do kredytu, będzie pociągać za sobą koszt w postaci prowizji.
Jedynie nieliczne banki są w stanie zrezygnować z tej opłaty, udzielając kredytu na działaność gospodarczą. Ranking zobowiązań tego typu wskazuje, że średnie RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprogramowania, wynosi między 11 a 13%. Wskaźnik RRSO obejmuje wszystkie koszty związane z kredytem, razem z prowizją, a także innymi opłatami.
Ryzyko związane z kredytem to kwestia, o której wielu przedsiębiorców zapomina. Oczywiście odpowiednio dobrana oferta z pewnością ułatwi uruchomienie albo prowadzenie biznesu. Warto jednak pamiętać, aby przed podpisaniem umowy kredytowej, wszystko dokładnie obliczyć i oszacować swoje możliwości.
Należy także wiedzieć, że jeśli chodzi o kredyt gotówkowy na firmę, to w większości przypadków raty mają zmienny charakter. O ile warunki umowy nie mogą ulegać zmianie przez cały okres jej trwania, to oprocentowania jest płynne. Jeśli kredyt na jednoosobową działalność będzie wysoki, nawet niewielka jego zmiana może bardzo wpłynąć na wysokość rat.
Ryzyka, które związane są z kredytem, to:
Przedstawione wartości mają zmienny charakter, a wysokość ich uzależniona jest m.in. od ogólnej koniunktury, panującej na rynku. Stopy procentowe mogą spadać, co obniży zadłużenie klienta albo rosnąć i tym samym podnosić raty kredytu gotówkowego.
Zanim klient wybierze określoną ofertę, powinien zapoznać się a analizami, które dotyczą przyszłości rynku. Należy wziąć pod uwagę te założenia i wyliczyć, ile mogą kosztować raty za pewien okres czasu. Dzięki temu klient będzie mógł łatwiej ocenić, czy stać go na kredyt na firmę jednoosobową.
Decydując się na kredyt na firmę jednoosobową, można uzyskać środki na różne cele, które związane są z otwarciem, prowadzeniem albo rozwojem przedsiębiorstwa. Kredyt na firmę jednoosobową to dobra propozycja dla właścicielowi firm, gdyż korzystają z niskooprocentowanego zobowiązania, które umożliwia np. start firmy.
Zalety kredytu gotówkowego na firmę to:
Niestety takie finansowanie nie jest całkowicie wolne od wad. Na kredyt na własną działalność nie mogą liczyć klienci, którzy mają negatywne wpisy w bazach dłużników. Trzeba również liczyć się z tym, że zobowiązanie może wymagać ustanowienia dodatkowego zabezpieczenia spłaty.
Pożyczka na własnej działalności – co to jest?
Alternatywą dla kredytu bankowego, może być wzięcie pożyczki w firmie pozabankowej. To może być świetne rozwiązanie dla tych przedsiębiorców, którym bank odmówił kredytu. W przypadku firm pożyczkowych, klient nie musi spełniać bardzo rygorystycznych wymagań i o wiele łatwiej może otrzymać zobowiązanie. Również formalności są w tym przypadku bardzo ograniczone. Możliwa jest do uzyskania nawet pożyczka dla firm na oświadczenie.
Pożyczki dla firm to oferta instytucji pożyczkowych, która stworzona została z myślą o klientach biznesowych. Pożyczkodawcy pozwalają na złożenie wniosku o wysokie sumy na korki okres czasu, np. 10 tysięcy złotych na 1 lub 2 miesiące. Spłatę jednak można rozłożyć na wygodne raty, np. 24 miesiące. Wszystko uzależnione jest od kondycji firmy.
Pożyczki oferowane przez instytucje pozabankowe są skierowane do szerokiego grona odbiorców. Z zobowiązania mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy spełnią określone przez firmę wymagania, takie jak:
Zazwyczaj firmy pożyczkowe nie weryfikują klientów w bazach dłużników, dlatego też możliwa jest pożyczka dla firm bez baz, jednak niektóre z nich mogą sprawdzać potencjalnych pożyczkobiorców w rejestrach, takich jak BIK, KRD, BIG, itp. Z tego względu warto zadbać także o swoją historię kredytową (pisaliśmy m.in. Pożyczka bez BIK online oraz Pożyczki pozabankowe bez BIK i Pożyczka pozabankowa bez baz).
Pożyczka dla przedsiębiorstwa skierowana jest oczywiście do klientów biznesowych. Z takiego finansowania mogą skorzystać nawet ci klienci, którzy mają kłopoty ze spłatą zobowiązań w ZUS-ie i US-ie. W takim przypadku jednak należy udowodnić, że zaległości zostały uregulowane.
Warto wiedzieć, że pożyczki dla firm online udzielane są przedsiębiorcom już od pierwszego dnia prowadzenia działalności. To duże udogodnienie dla młodych, rozwijających się firm (pisaliśmy m.in. Bezpieczne pożyczki online).
Jak otrzymać pożyczkę dla firm?
Parabanki oferują pożyczki dla firmy jednoosobowych, które można zaciągnąć w całości przez internet, bez wychodzenia z domu. To oznacza, że zarówno w osoby wnioskujące o kredyt dla firm online, jak i na każdy na inny cel, mogą złożyć wniosek o finansowanie w całości przez internet. Wystarczy wybrać odpowiednią ofertę, przejść na stronę internetową pożyczkodawcy i rozpocząć proces wnioskowania.
Jednak przed dokonaniem wyboru, warto zapoznać się z innymi ofertami, dostępnymi na rynku. W tym rynku z pewnością pomocny okaże się ranking pożyczkę dla firm. Można znaleźć tam aktualne i najbardziej korzystne oferty pożyczek i wybrać najlepszą dla siebie.
Pisaliśmy niedawno również: Pożyczka z gwarantem online
Następnie w procedurze wnioskowania konieczne będzie podanie danych osobowych, danych kontaktowych, adresu zamieszkania oraz informacji, które są niezbędne do oceny zdolności kredytowej, tj. wysokość i źródło dochodu oraz liczba osób na utrzymaniu (pisaliśmy m.in. Pożyczka bez dochodu). Jeśli chodzi o pożyczki dla firm, konieczne będą również informacje, które dotyczą prowadzonej działalności gospodarczej.
Zobowiązanie można otrzymać także stacjonarnie. Wówczas należy udać się do placówki określonej instytucji pozabankowej, gdzie wraz z pracownikiem firmy klient może dopełnić wszystkich wymaganych formalności. W takim przypadku pieniądze otrzyma prosto do ręki.
Kiedy można wnioskować o pożyczkę dla firm?
Pożyczka dla jednoosobowej firmy jest sposobem na uzyskanie szybkiej gotówki bez wielu formalności. Stawiane wymagania względem konsumentów są o wiele mniej rygorystyczne, niż w przypadku banku. Z tego dopełnienie wszystkich formalności zajmuje dosłownie kilka minut. Cały wniosek można wypełnić przez internet, decyzja przyjdzie błyskawicznie, a pożyczka dla jednoosobowej firmy pojawi się na koncie w ciągu 24 godzin od chwili wydania decyzji (pisaliśmy m.in. Błyskawiczne pożyczki bez sprawdzania baz). Całość przebiega o wiele szybciej, niż w przypadku banków.
Pożyczka dla firmy będzie dobrym rozwiązaniem dla wszystkich niecierpliwych i zapracowanych, a także tych, których zaskoczyły nagłe i niespodziewane wydatki. Aby zacząć procedurę pożyczkową, wystarczy posiadać urządzenie podpięte do internetu. Jednak od uzyskania pożyczki, klienta dzieli jeszcze kilka kwestii.
Zobowiązanie będzie dostępne, jeżeli działalność została zarejestrowana została w Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej. Ponadto, firmy pożyczkowe, które udzielają pożyczek pozabankowych wymagają – tak jak w przypadku indywidualnych klientów – odpowiedniej zdolności kredytowej.
Klientom, którzy interesują się wzięciem pożyczki dla firm, zazwyczaj zależy na szybkiej decyzji pożyczkowej, jak również szybkim przelewie środków. W celu ograniczenia czasu oczekiwania na pieniądze do niezbędnego minimum, warto spojrzeć na bank, w jakim instytucja pozabankowa ma konto bankowe (pisaliśmy m.in. Szybka pożyczka na spłatę długów).
Jeśli klient na zarejestrowany rachunek w innej instytucji bankowej, przeszkodą mogą okazać się sesje Elixir.
W takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem może okazać się pożyczka na czek GIRO. Warto także dowiedzieć się, czy firma oferuje wypłatę środków przez systemem przelewów ekspresowych. W takim przypadku możliwa jest szybka pożyczka na firmę. Pieniądze mogą pojawić się na podanym we wniosku rachunku, już w ciągu kilku minut.
Warto także dokładnie sprawdzić wniosek pożyczkowy przed jego wysłaniem. Jeżeli nie będzie poprawnie wypełniony, zostanie zwrócony klientowi do poprawy. To wpłynie na długość oczekiwania na środki, dlatego też warto na tę kwestię poświęcić kilka dodatkowych minut.
Czy pożyczka na działalność możliwa jest od pierwszego dnia jej prowadzenia?
Pożyczkodawcy pozabankowi umożliwiają zaciągnięcie zobowiązania na dowolny cel. Z tego względu niektóre osoby mogą zastanawiać się, czy możliwe jest wzięcie pożyczki na otwarcie firmy. Pożyczka na jednoosobową firmę to dobry sposób na zdobycie gotówki niezbędnej na zainwestowanie w rozwój istniejącej firmy.
Dzięki niej można sfinansować nowy sprzęt do biura czy zorganizować szkolenie dla pracowników. Ale co w przypadku, kiedy firma dopiero startuje? Bank może nie udzielić kredytu, jednak firma pożyczkowa nie powinna mieć problemu z tym, aby taki klient otrzymał zobowiązanie.
Gdzie szukać ofert pożyczek pozabankowych dla firm?
Znalezienie odpowiedniej oferty pożyczki dla firm wbrew pozorom nie jest prostym zadaniem. Aby wybrać najlepszą, konieczne będzie porównanie przynajmniej kilku albo więcej oferty i wyłonienie z nich tej właściwej. Samodzielne porównywanie ofert nie jest prostą sprawą, dlatego też najlepiej skorzystać z porównywarki pożyczek dla firm albo rankingów, które dostępne są w internecie. Można znaleźć tam aktualne oferty firm pożyczkowych.
Pisaliśmy również m.in. Kredyt hipoteczny na własnej działalności gospodarczej
Czy warto zdecydować się na pożyczkę pozabankową dla firm?
Nie jest łatwo jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Dużo zależy od indywidualnej sytuacji klienta, czyli jego możliwości oraz oczekiwań. Pozabankowe pożyczki dla firm są łatwo dostępne, a uzyskane w ten sposób środki, przedsiębiorca może przeznaczyć na dowolny cel – założenie działalności czy też jej rozwój. Z oferty instytucji pozabankowych korzystają osoby, które z pewnych względu nie mogą otrzymać finansowania w banku.
Wzięcie pożyczki na otwarcie firmy w banku niestety nie jest możliwe. Jednak instytucje pozabankowe oferują taką możliwość. Zasady przyznawania takiego zobowiązania są takie same, jak w przypadku każdej innej, standardowej pożyczki.
Pożyczka dla jednoosobowej firmy będzie zatem dobrym wyborem w sytuacji, kiedy przedsiębiorca rzeczywiście potrzebuje pieniędzy i nie jest w stanie uzyskać ich w inny sposób. Warto również przeanalizować i upewnić się, że nie będzie problemu z terminowym uregulowaniem zobowiązania (pisaliśmy m.in. Problemy ze spłatą chwilówek).
Najlepiej posiadać jakiekolwiek oszczędności, które będzie można przeznaczyć na opłacenie raty w sytuacji, kiedy firma nie przyniesie oczekiwanych zysków. Warto być gotowym na wszystko.
Pozabankowe pożyczki dla firm od sprawdzonych i renomowanych instytucji pozabankowych zwykle nie wymagają żadnego zabezpieczenia. Są również bardziej bezpieczne, niż prywatne pożyczki, których ogłoszenia znaleźć można na forach internetowych.
Jakie plusy mają pożyczki pozabankowe dla firm?
Kredyt dla firm jednoosobowych ma swoje plusy i minusy tak samo, jak pożyczki udzielane przez instytucje pozabankowe. Do plusów zaliczyć można:
Jednak ten rodzaj finansowania ma również minusy. Najważniejszy to stosunkowo wysoki koszt pożyczki. Produkty pozabankowe z reguły są droższe, niż kredyty bankowe. Jeśli pożyczka będzie opiewać na wysoką sumę, pożyczkodawca może wymagać dodatkowego zabezpieczenia.
Kredyt na firmę jednoosobową to w wielu przypadkach dobra opcja finansowania dla przedsiębiorców. Jeśli jednak klient nie jest w stanie otrzymać kredytu bankowego, zawsze może starać się o zobowiązanie w firmie pożyczkowej. W drugim przypadku klient nie musi spełniać wygórowanych wymagań, dzięki czemu o wiele łatwiej jest uzyskać finansowanie.
Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej jest dużym krokiem. Samozatrudnienie charakteryzuje się zupełnie inną specyfiką pracy w porównaniu do etatu na umowę o pracę. Prowadzenie nawet niewielkiej firmy wymaga posiadania dużej wiedzy na temat branży, w której trzeba się obracać oraz szeroko pojętego marketingu.
Obecnie coraz więcej osób decyduje się na własny biznes, w związku z czym w praktycznie każdym sektorze – czy to tym dotyczącym usług czy produkcji – rośnie dynamicznie rozwijająca się konkurencja.
Dlatego czasami pożyczka dla firmy jednoosobowej może pomóc w rozwiązaniu problemów bieżących lub ułatwić rozwój umożliwiający zwiększenie przychodów w przyszłości. Ważne jest jednak, by nie zadłużać własnej działalności w sposób nieprzemyślany ponieważ to może szybko doprowadzić do bankructwa, a nie taki jest cel korzystania z wszelkiego rodzaju pomoc finansowej.
Jeżeli wiesz, że pożyczka dla firmy jednoosobowej to coś, co jest Ci potrzebne to musisz przede wszystkim zastanowić się nad tym, gdzie możesz szukać ofert, które będą najlepiej odpowiadały na Twoje potrzeby. Aby to zrobić należy odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań.
Od kiedy prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą?
Duża część wsparcia finansowego oferowanych przez banki jest kierowana do przedsiębiorców, którzy w sposób legalny funkcjonują od co najmniej dwunastu miesięcy. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji w których ktoś chce wziąć kredyt na firmę na duże kwoty.
Natomiast jeżeli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą krócej niż rok to nadal masz szansę ubiegać się o pomoc, w takim wypadku pożyczka dla firmy jednoosobowej nie będzie mogła być bardzo wysoka i będzie oferowana na innych warunkach.
Najlepiej zacząć wtedy od ofert „na start działalności”. Innym rozwiązaniem jest poszukanie ofert wśród prywatnych podmiotów oferujących produkty finansowe – przy tego typu rozwiązaniach często nie jest kontrolowana nawet historia zadłużenia w Biurze Informacji Kredytowej co znacząco zwiększa szansę na otrzymanie pożyczki.
Rzetelnie odpowiadając sobie na to pytanie znacząco ułatwisz wybór dobrej oferty kredytowej. Wyróżnia się kilka podstawowych typów kredytów na firmę, są to:
Warto podkreślić, że każda pożyczka dla firmy jednoosobowej powinna być zaciągana w bardzo konkretnym celu – stąd powszechnie stosowany jest wyżej przedstawiony podział. Każda z wymienionych typów ofert będzie charakteryzowała się skrajnie różnymi warunkami umowy ponieważ będzie dopasowana do zupełnie innej sytuacji firmy. Inaczej należy bowiem postępować podczas problemów związanych z płynnością finansową a inaczej mając w planach intensywny rozwój biznesu.
Należy pamiętać, że pożyczka nigdy nie powinna być traktowana jako dodatkowy zastrzyk gotówki – bez względu na to czy będzie ona zaciągana na firmę, czy na osobę prywatną. Zadłużenie własnej działalności gospodarczej może zrujnować wieloletnią pracę, dlatego przed podjęciem decyzji o zadłużeniu tego typu podmiotu należy przygotować szczegółowy plan działania. Powinny w nim znaleźć się odpowiedzi na następujące pytania:
Jedynie mając argumentację na każde z powyższych pytań powinieneś/powinnaś myśleć o tym, że kredyt na firmę to dobry pomysł. W przeciwnym wypadku pożyczka dla firmy jednoosobowej może szybko przekształcić się w źródło stale powiększających się problemów finansowych.
Czasami lepiej zakończyć jakąś działalność niż ją zadłużać. Tego typu decyzję są bardzo trudne i wzbudzają wiele emocji ale jedynie te podjęte w sposób racjonalny pomagają w kontynuowaniu biznesu.