Pożyczka pod zastaw działki pozwala na pozyskanie znaczącej kwoty finansowania, którą można otrzymać od banku albo firmy pożyczkowej. Kwota zobowiązania może wynieść nawet kilkadziesiąt procent wartości danej nieruchomości. Co należy zrobić, aby otrzymać kredyt pod zastaw działki?

Pożyczka pod zastaw działki – co to jest?

Każde nieruchomość, w tym również nieruchomość gruntowa, czyli działka, jest dla banku i nie tylko dobrym zabezpieczeniem spłaty przyznanego zobowiązania. Z tego względu, nie tylko można otrzymać kredyt pod zastaw działki, ale można go również dostać na o wiele lepszych warunkach, niż typowy kredyt gotówkowy.

Pożyczka pod zastaw działki to zobowiązanie, do którego klient potrzebuje działki, która będzie stanowić zabezpieczenie transakcji. Z jednej strony jest to ryzykowne rozwiązanie, jednak pozwala na zdobycie pieniędzy nawet w przypadku, gdy klient ma negatywną historię kredytową. Firmy pozabankowe oferują pożyczki pod zastaw nieruchomości także konsumentom, którzy mają negatywny BIK, zadłużenie w ZUS-ie albo Urzędzie Skarbowym (pisaliśmy niedawno: Trudne pożyczki dla zadłużonych oraz Pożyczki oddłużeniowe online).

Jeśli chodzi o pożyczkę pod zastaw nieruchomości, pożyczkodawca może, choć nie musi, zapytać klienta o cel pożyczki, rodzaj finansowania oraz standardowo o kwotę zobowiązania. Zabezpieczeniem pożyczki pod zastaw działki może być również inna nieruchomość, np. dom lub mieszkanie.

pożyczka pod zastaw działki
pożyczka pod zastaw działki – uzyskanie kredytu hipotecznego pod zastaw

Na czym polega pożyczka pod zastaw działki?

Kredyt pod zastaw działki to kredyt hipoteczny, w którym zabezpieczenie stanowi hipoteka ustanowiona na nieruchomości gruntowej, która należy do klienta. Jeśli chodzi o banki, to pożyczają one swojemu klientowi kwotę, która nie przekracza wartości działki.

W księdze wieczystej działki dokonuje się właściwego wpisu. Kredytobiorca ma za zadanie spłacać raty zgodnie z ustalonym harmonogramem. W przypadku, gdyby przestał to robić, kredytodawca może zażądać egzekucji długu z działki, na której ustanowiona została hipoteka. Wówczas nieruchomość zostaje zlicytowana, a z uzyskanej kwoty zostaje spłacony bank oraz koszty komornicze.

Z punktu widzenia banku, kredyt pod zastaw działki jest dobrze zabezpieczoną wierzytelnością, a także bezpieczną, co oznacza niskie ryzyko kredytowe oraz pozwala na zaoferowanie klientowi atrakcyjne warunki kredytu. Warto jednak pamiętać o tym, że niższe koszty kredyty mają swoją cenę, a ryzyko ponosi przede wszystkim klient, który decyduje się na zastaw swojej działki czy mieszkania albo innej nieruchomości.

Jaką kwotę można pożyczyć pod zastaw działki?

Działka to dobre zabezpieczenie dla zobowiązania o wartości mniejszej, niż ona sama. Wyceny działek nie są przeprowadzane w osób precyzyjny, a sytuacja rynkowa może mieć wpływ na zmianę ich ceny, instytucje bankowe zazwyczaj skłonne są pożyczyć trochę mniej niż to wynika z samej wyceny.

Zazwyczaj biorąc kredyt pod zastaw działki, klient może uzyskać 70-80% wartości nieruchomości, którą zastawia.

Kto może otrzymać pożyczkę pod zastaw działki?

Takie finansowanie, poza spełnieniem podstawowych wytycznych, takich jak wymagany wiek, polskie obywatelstwo, itp., może otrzymać klient, który ma nieruchomość, czyli jest współwłaścicielem albo jej właścicielem.

Na tego typu rodzaj finansowania mogą liczyć osoby, które nie mają pozytywnej historii kredytowej, a także regularnych wpływów na konto, a związane jest to z tym, że zabezpieczenie pożyczki stanowi nieruchomość.

pożyczka pod zastaw działki
pożyczka pod zastaw działki

Jaką działkę można wykorzystać jako zabezpieczenie pożyczki?

Klient może ustanowić hipotekę na działce, która:

  • posiada założona księgę wieczystą,
  • należy do klienta albo właściciel zgodził się na zabezpieczenie osobie trzeciej,
  • nie jest już obciążona hipoteką,
  • ma znaną wartość rynkową, którą można potwierdzić,
  • nie posiada wad prawnych, które nie pozwalałyby na jej sprzedaż.

Rodzaj działki może być dowolny, dlatego też hipotekę można ustanowić na działce:

  • rolnej, 
  • siedliskowej,
  • budowlanej,
  • leśnej,
  • inwestycyjnej,
  • rekreacyjnej.

Dla banku znaczenie ma wartość działki, a nie jej typ. Co do zasady, nawet gdyby klient nie spłacił kredytu, instytucja bankowa nie zostanie właścicielem działki, a doprowadzi do jej sprzedania, aby odzyskać pożyczone pieniądze.

Jak kredyt pod zastaw działki wpływa na zdolność kredytową klienta?

Zdolność kredytowa oznacza potencjalne możliwości spłacania kredytów lub pożyczek w określonym czasie. Uzależniona jest w szczególności od dochodów klienta, które pomniejszone zostały o jego wydatki. Do tego typu wydatków zaliczyć należy oczywiście raty kredytów, a tym raty zobowiązania, które zaciągnięte zostało pod zastaw działki.

To oznacza, że pożyczka pod zastaw działki ma negatywny wpływ na zdolność kredytową w taki sam sposób, jak posiadanie inne zobowiązania ratalnego. 

Z kolei przy samym zaciąganiu zobowiązania, które zabezpieczone jest zastawem hipotecznym na działce, bank może zastosować taryfę ulgową, gdyż zabezpieczenie jest stosunkowo silne. Jednak i tak zweryfikuje zdolność kredytową klienta, jak również ma prawo wydać decyzję odmowną.

pożyczka pod zastaw działki
pożyczka pod zastaw działki

Na jakich warunkach pożyczki pod zastaw działki udzielają banki?

Warunki pożyczek pod zastaw działki mogą różnić się w zależności od wybranej oferty i banku, jednak można wskazać kilka wspólnych elementów:

  • Zwykle wysokość finansowania nie przekracza 60-80% wartości nieruchomości,
  • Maksymalna kwota zobowiązania, jaką może dostać klient, uzależniona jest od rodzaju zastawu. Przykładowo, jeśli chodzi o mieszkanie, to wszystko uzależnione jest od jego lokalizacji oraz metrażu. Oferty zobowiązań pod zastaw zazwyczaj są dużo wyższe, niż propozycje zwykłych pożyczek,
  • Finansowanie zwykle udzielane jest maksymalnie na 20-25 lat,
  • Oprocentowanie może być okresowo stałe albo zmienne,
  • Mogą pojawić się koszty dodatkowe, takie jak prowizja za udzielenie zobowiązania oraz opłata za wycenę nieruchomości (pisaliśmy także: Zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu),
  • Możliwość wcześniejszej spłaty zobowiązania.

Jakie instytucje udzielają pożyczek pod zastaw działki?

Pożyczka pod zastaw udzielana jest w szczególności przez banki oraz SKOKi. Wymagania, które stawiane są przez te placówki, są zwykle wyższe, niż w przypadku np. pożyczek prywatnych. Z kolei jeśli chodzi o bezpieczeństwo, to na pierwszym miejscu znajdują się banki.

Firmy pożyczkowe nie mogą udzielać kredytów hipotecznych, jednak oferują pozabankowe pożyczki od zastaw, które są o wiele bardziej dostępne, niż kredyty bankowe. Procedura weryfikacji klientów jest o wiele prostsza i zwykle kończy się pozytywną decyzją. Tego typu pożyczek nie należy utożsamiać z chwilówkami czy pożyczkami krótkoterminowymi, gdyż udzielane są na o wiele dłuższy okres czasu (pisaliśmy niedawno: Gdzie najłatwiej dostać kredyt konsolidacyjny). Na rynku finansowym można znaleźć oferty, które udzielane są na okres 10 lat.

Zazwyczaj pożyczkodawcy wymagają od klientów:

  • dowodu osobistego,
  • potwierdzenia zakupu nieruchomości,
  • numeru księgi wieczystej,
  • zdjęć dokumentów wyceny nieruchomości,
  • wypisu z rejestru gruntów,
  • zaświadczenia o zarobkach.

Wniosek o pożyczkę pod zastaw nieruchomości można złożyć przez internet, o każdej porze dnia, bez wychodzenia z domu. Wystarczy posiadać telefon, smartfon lub laptop z dostępem do sieci oraz wypełnić formularz o pożyczkę na stronie internetowej pożyczkodawcy.

Pozabankowa pożyczka pod zastaw działki rolnej

Pożyczka pod zastaw działki, mieszkania czy innej nieruchomości możliwa jest również do wzięcia w firmie pożyczkowej. W takim przypadku pożyczkodawca stosuje o wiele bardziej elastyczne wymagania względem klientów. Dzięki temu większość konsumentów może skorzystać z takiego finansowania. Warunki, jakie należy spełnić, aby otrzymać pożyczkę pod zastaw działki rolnej, w większości przypadków są takie same, jak w przypadku innych standardowych produktów pozabankowych:

pożyczka pod zastaw działki
pożyczka pod zastaw działki rolnej i działki budowlanej
  • Pełnoletniość, czyli co najmniej 18 lat, choć w niektórych przypadkach pożyczkodawcy wymagają, aby ich klienci ukończyli 21 albo 25 lat,
  • Pełna zdolność do czynności prawnych,
  • Posiadanie polskiego obywatelstwa,
  • Adres zamieszkania na terytorium kraju,
  • Adres e-mail,
  • Numer telefonu,
  • Osobisty rachunek bankowy,
  • Źródło dochodu.

Poza tym, oczywiście należy posiadać nieruchomość. Oprócz działki, można również zastawić dom albo mieszkanie (pisaliśmy niedawno: Kredyt pod zastaw mieszkania).

Pożyczka pod zastaw działki rolnej albo działki budowlanej przez internet

Zarówno banki, jak i instytucje pozabankowe przyzwyczaiły swoich klientów do możliwości złożenia wniosku przez internet. Z tego względu, o pożyczkę pod zastaw nieruchomości można bez problemu zawnioskować online.

Pisaliśmy także: Kredyt dla rolników na zakup ziemi

Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ nie trzeba pojawiać się w placówce banku, a wszelkie formalności można załatwić przez internet, a pieniądze otrzymuje się bezpośrednio na podane we wniosku konto bankowe.

Warto wcześniej zapoznać się co najmniej kilkoma różnymi ofertami pożyczkodawców i porównać je, aby dowiedzieć się, która będzie najlepsza. Pomocne może być w tym RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Ten wskaźnik pozwala na porównanie ofert kredytów pod warunkiem, że parametry zobowiązania, czyli wysokość kredytu oraz długość jego okresy spłaty będą takie same.

Jak wziąć pożyczkę pod zastaw działki rolnej przez internet?

W pierwszej kolejności należy znaleźć odpowiednią ofertę, co nie jest łatwym zadaniem, gdyż wiele osób gubi się w gąszczu ofert dostępnych na rynku. Kolejne kroki, które należy wykonać to:

  • Wejść na stronę główną wybranego pożyczkodawcy, na której powinien znajdować się kalkulator pożyczkowy,
  • Zaznaczyć na nim główne parametry zobowiązania, czyli wysokość kredytu oraz długość terminu spłaty,
  • Wypełnić formularz, w którym należy podać wszystkie wymagane przez pożyczkodawcę dane, czyli m.in. imię, nazwisko, numer PESEL, numer telefonu, źródło dochodu, itp.,
  • Następny etap to potwierdzenie swojej tożsamości, a można tego dokonać na kilka sposobów. Pożyczka pod zastaw działki budowlanej ma szansę być dostępna, po dokonaniu tego kroku. Zwykle klienci decydują się na dokonanie przelewu weryfikacyjnego, który polega na tym, że przyszły pożyczkobiorca przelewa na konto pożyczkodawcy 1 grosz albo 1 złotówkę ze swojego konta bankowego, dzięki czemu ten jest w stanie sprawdzić, czy podane we wniosku pożyczkowym dane, są identyczne z tymi, które znajdują się na rachunku bankowym. Inny sposób na to, aby zweryfikować swoją tożsamość, to zalogowanie się do przeznaczonej do tego aplikacji albo rozmowa z pracownikiem instytucji pozabankowej przez telefon,
  • Po tym klient może oczekiwać na wydanie decyzji pożyczkowej.
pożyczka pod zastaw działki
pożyczka hipoteczna pod zastaw działki

Jeżeli z określonych powodów wnioskodawcą otrzyma negatywną odpowiedź, może spróbować w innej instytucji, gdyż każdy przypadek rozpatrywany jest w sposób indywidualny.

Kredyt pod zastaw działki, która jest współwłasnością

Zabezpieczenie hipoteczne może zostać ustanowione na działce, która ma więcej niż jednego właściciela. Nie stanowi przeszkody prawnej współwłasność łączna, np. w przypadku małżeństwa albo ułamkowa, np. nieruchomość odziedziczona przez kilka osób.

Jednak w praktyce tego typu rozwiązanie nie zawsze będzie odpowiednie, gdyż:

  • Dokonanie wpisu w hipotece będzie wymagać uzyskania zgody wszystkich współwłaścicieli,
  • Każdy ze współwłaścicieli ryzykuje utratę swojej własności w przypadku, gdyby kredytobiorca nie spłacił kredytu.

Pożyczka hipoteczna pod zastaw działki, która jest współwłasnością kilku osób, zazwyczaj jest właściwym rozwiązaniem tylko wtedy, kiedy środki finansowe z kredytu mają służyć wszystkim współwłaścicielom. Dobrym przykładem tego typu jest wzięcie kredytu pod zastaw działki po to, aby podnieść jej wartość i następnie sprzedać ją z większym zyskiem.

Jak wziąć kredyt pod zastaw działki w banku?

Proces przyznawania kredytu hipotecznego pod zastaw działki nie jest skomplikowany. Jednak może go wydłużyć brak właściwych dokumentów albo zła historia kredytowa. W związku z tym warto wykonać określone czynności, zanim złoży się wniosek o kredyt pod zastaw działki:

  • Stworzyć księgę wieczystą dla danej nieruchomości, jeżeli działka jej jeszcze nie ma. Należy wyodrębnić działkę jako odrębną nieruchomość,
  • Dokonać wyceny działki przy pomocy rzeczoznawcy majątkowego. Można się przy okazji dowiedzieć, o jaką kwotę będzie można się ubiegać,
  • Uregulować własność działki. Bank nie zdecyduje się na przyznanie kredytu osobie, która jest właścicielem np. 7/8 części działki, bez zgody właściciela, do którego należy 1/8.

Następnie należy porównać oferty kilku różnych banków oraz złożyć wniosek kredytowy, wraz z załączonymi wszystkimi dokumentami. Potem to bank ma za zadanie przeanalizować wszystkie dokumenty, ocenić zdolność kredytową klienta i na tej podstawie wydać decyzję. Jeżeli kredyt pod zastaw działki zostanie przyznany, dokonuje się stosownego wpisu w księdze wieczystej.

Koszt kredytu pod zastaw działki w banku

Trzeba liczyć się z tym, że decydując się na kredyt pod zastaw działki, będzie trzeba ponieść pewne koszty, do których należą:

  • Koszt wykonania szacunku nieruchomości przez rzeczoznawcę majątkowego,
  • Prowizja za otrzymanie kredytu,
  • Odsetki od zobowiązania, które naliczane są zgodnie z ustaloną stopą procentową. Stanowi ona sumę marży bankowej oraz stawki referencyjnej,
  • Ewentualne dodatkowe koszty.

Chcąc wiedzieć, ile będzie kosztować kredyt pod zastaw działki, warto skorzystać z kalkulatora kredytowego, który pozwala na obliczenie całkowitego kosztu zobowiązania.

Niezbędne dokumenty do kredytu pod zastaw działki

Ważną kwestią w procedurze ubiegania się o kredyt pod zastaw nieruchomości jest udowodnienie, że posiada się prawo do nieruchomości, czyli trzeba umożliwić wprowadzenie odpowiedniego wpisu w jej hipotece. W tym celu klient może zostać poproszony o:

  • Akt notarialny, który potwierdza zakup nieruchomości albo otrzymanie darowizny,
  • Wypis z rejestru gruntów,
  • Numer księgi wieczystej,
  • Zaświadczenia o warunkach zabudowy.

Poza tym, duże znaczenie dla ustalenia warunków udzielenia zobowiązania ma ocena wartości nieruchomości. Wówczas konieczne będzie dostarczenie opinii rzeczoznawcy majątkowego, razem ze zdjęciami działki. Proces przyznawania kredytu pod zastaw działki niemalże nie różni się od procedury przyznawania standardowego kredytu bankowego.

pożyczka pod zastaw działki
pożyczka hipoteczna pod zastaw działki budowlanej – gdzie wziąć kredyt hipoteczny pod zastaw?

Bank z pewnością będzie wymagał również potwierdzenia uzyskiwanych dochodów, jak również zapozna się z historią kredytową w bazie Biura Informacji Kredytowej potencjalnego kredytobiorcy (pisaliśmy m.in.: Kredyt z wpisami w bazach dłużników oraz Pożyczki dla osób w BIK I Pilne chwilówki bez baz).

Dlaczego w przypadku kredytu pod zastawu wymagany jest rzeczoznawca majątkowy?

Bank zdecyduje się na uznanie zastawu hipotecznego tylko w momencie, kiedy wartość nieruchomości przekracza wartość samego zobowiązania. To oznacza, że działka, która ma być przedmiotem hipoteki, powinna mieć określoną wartość, która zostanie stwierdzona przez niezależne od kredytobiorcy źródło. W związku z tym, osoba albo firma, która ubiega się o kredyt pod zastaw nieruchomości, musi przedstawić aktualną opinie od rzeczoznawcy majątkowego.

Koszt wykonania samej wyceny oczywiście spoczywa także na kredytobiorcy, który może zdecydować się na przedstawienie jej wszystkim bankom, które oferują kredyty pod zastaw nieruchomości, jak również komuś, kto będzie chętny na jej zakup.

W jakim banku najlepiej wziąć kredyt hipoteczny pod zastaw działki?

Oferta bankowych pożyczek pod zastaw nieruchomości jest bardzo szeroka. Oferty różnią się jednak warunkami. Dlatego też wiele osób zastanawia się, gdzie najlepiej wziąć taki kredyt. Poniżej lista banków, które oferują kredyt pod zastaw działki:

  • PKO – w tym banku pobierana jest prowizja od 0 do 3,5% kwoty zobowiązania, a wysokość składki na ubezpieczenie obliczana jest dobrowolnie,
  • ING Bank Śląski – w tym przypadku prowizja wynosi od 0 do 1,9% kwoty kredytu, a ubezpieczenie jest dobrowolne,
  • mBank – prowizja wynosi 0%, a wysokość ubezpieczenia wynosi 0,0065% wartości wartości działki,
  • Millenium Bank – prowizja od udzielenia kredytu wynosi 0%, a ubezpieczenie 0,0075% wartości nieruchomości, która stanowi zabezpieczenie kredytu,
  • Alior Bank – w tym przypadku prowizja wynosi od 0 do 5%, a ubezpieczenie jest dobrowolne,
  • Pekao BP – w tym banku prowizja wynosi 1,25 albo 1,99% kwoty zobowiązania, a ubezpieczenie kredytu 0,10% wartości działki,
  • Santander Bank Polska – maksymalna prowizja wynosi 3%, a ubezpieczenie 0,09% wartości nieruchomości.

W zależności od konkretnego banku, okres kredytowania może wynosić nawet 35 lat. Natomiast maksymalna kwota zobowiązania jest uzależniona od wartości działki oraz zdolności kredytowej klienta.

Czy warto zdecydować się na kredyt pod zastaw działki? Czy uzyskanie kredytu pod zastaw działki rolnej albo budowlanej jest trudne?

W wielu bankach oraz różnych instytucjach dostępna jest pożyczka pod zastaw działki. Wiele osób chwali tego typu finansowanie, chociażby z tego powodu, że jest ono tańsze, niż standardowy kredyt.

pożyczka pod zastaw działki
pożyczka pod zastaw działki

Opinie kredytobiorców wskazują, że w czasach wysokiej inflacji oraz nieustannego podwyższania stóp procentowych, pożyczka pod zastaw nieruchomości może stanowić dobry sposób na zrealizowanie swoich planów związanych z budową domu albo zakupem mieszkania, czy też zaciągnięcia kredytu gotówkowego na dowolnie wybrany cel.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że z jednej strony dla instytucji finansowej zastaw działki to solidne zabezpieczenie zobowiązania, jednak sam kredytobiorca sporo ryzykuje. Jeżeli nie uda mu się spłacić zobowiązania w wyznaczonym terminie, straci działkę, która następnie zostanie zlicytowana na pokrycie kredytu. Dlatego też przed zaciągnięciem zobowiązania w postaci kredytu pod zastaw działki, klient powinien dobrze się zastanowić, czy będzie w stanie spłacić pieniądze w wyznaczonym terminie.

Czym różni się pożyczka pod zastaw działki od kredytu?

Kredyt hipoteczny często używany jest zamiennie z pożyczką pod zastaw nieruchomości. Warto jednak wiedzieć, że polskie prawo zabrania udzielania kredytów mieszkaniowych firmom innym niż banki. Istnieje jednak możliwość zaciągnięcia pożyczki pod zastaw działki. To oznacza, że pieniądz pod zastaw działki może pożyczyć nie tylko bank albo SKOK, ale również np. fundusz inwestycyjny albo też inne przedsiębiorstwo lub osoba fizyczna. Działka zawsze jest dobrym zabezpieczeniem zobowiązania.

Warto również wspomnieć o tym, że czasami banki same nazywają swoje produkty pożyczkami hipotecznymi, aby odróżnić je od kredytów hipotecznych, które kojarzą się większości klientom z kredytami mieszkaniowymi. Trzeba również wiedzieć o tym, że oferta banków jest tańsza od usług, które oferowane są przez firmy pożyczkowe. Jednak te drugie również mają swoje zalety, np. szybszą procedurę pożyczkową.

O czym pamiętać, decydując się na pożyczkę pod zastaw działki?

Kwestie, o których każdy potencjalny klient powinien pamiętać:

  • Pierwszy krok, na który klient szukający pożyczki pod zastaw działki powinien się zdecydować, to zapoznanie się z różnymi ofertami pożyczek, które są dostępne na rynku. Warto wnikliwie prześledzić propozycje różnych pożyczkodawców, dzięki czemu można wybrać taką, która w największym stopniu będzie odpowiadać na potrzeby klienta,
  • Różne sytuacje w życiu powodują, że konsumenci szukają dodatkowych pieniędzy. W takich chwilach warto zastanowić się nad tym, czy rzeczywiście takie zobowiązanie jest konieczne. Jeżeli tak, to należy przyjrzeć się swojemu budżetowi i stwierdzić, czy wzięcie pożyczki za bardzo go nie obciąży,
  • Wybierając odpowiednią ofertę, klient powinien zorientować się, w jakiś sposób pożyczkodawca oceniany jest przez innych. Najlepiej poszukać opinii innych klientów na temat wybranej firmy pożyczkowej. Czasami doświadczenia innych klientów są w stanie uchronić przyszłych przed nieprzyjemnościami w przyszłości,
  • Umowa to kluczowy element każdej pożyczki. W przypadku pożyczki pod zastaw działki, klient obarczony jest ryzykiem utracenia swojego majątku, w związku z czym tym bardziej należy szczegółowo analizować zapisy zawarte w umowie przed jej podpisaniem,
  • Przedstawiona podstawowa wersja oferty, która dostępna jest na stronie internetowej pożyczkodawcy, zwykle nie zawiera informacji na temat dodatkowych opłat, które związane są z finansowaniem. Po uzyskaniu kompletu dokumentów, pożyczkobiorca powinien wnikliwie zapoznać się z wszystkimi uwzględnionymi kosztami zobowiązania.
pożyczka pod zastaw działki
pożyczka pod zastaw działki

Pożyczka pod zastaw działki – zalety i wady

Pożyczka pod zastaw nieruchomości ma wiele zalet, ale również pewne wady, podobnie jak każdy inny produkt finansowy. Niżej przedstawione zostały najważniejszych korzyści oraz zagrożenia, które płyną z pożyczki pod zastaw działki:

  • W porównaniu ze standardami ofertami kredytów albo pożyczek, kredyty pod zastaw nieruchomości udzielane są na o wiele wyższe kwoty,
  • Aby otrzymać tego typu finansowanie, klient musi dopełnić minimalne formalności, które zwykle obejmują dostarczenie dokumentów związanych zastawiają nieruchomością,
  • Pożyczkę pod zastaw działki mogą otrzymać także osoby, które mają negatywne wpisy w rejestrach dłużników albo inne zaległości,
  • Otrzymane finansowanie można przeznaczyć na dowolnie wybrany cel,
  • Pożyczkobiorca ma możliwość wykorzystania różnych rodzajów zastawu, nie tylko działki czy innej nieruchomości, ale również może zastawić samochód czy dzieła sztuki,
  • Większość pożyczkodawców oferujących tego typu pożyczki, oferuje także wydłużenie okresu spłaty.

Z kolei do wady takiego finansowania należy zaliczyć:

  • W razie problemów ze spłatą pożyczki pod zastaw nieruchomości, utrata domu, mieszkania albo działki,
  • W przypadku skorzystania z ofert pożyczek prywatnych, które udzielają prywatni inwestorzy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że klient zostanie oszukany.

Na co można przeznaczyć pożyczkę pod zastaw działki?

Kredyt pod zastaw nieruchomości co do zasady nie jest kredytem celowym. Pieniądze pożyczone od banku klient może przeznaczyć na dowolny cel (pisaliśmy także: Jaki bank konsoliduje chwilówki). Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy klient zobowiązał się do przeznaczenia środków finansowych na określony wydatek. Zwykle jednak uzyskaną kwotę można przeznaczyć na dowolnie wybrany cel. Jakie są najpopularniejsze powody, dla których klienci decydują się na wzięcie kredytu pod zastaw nieruchomości to:

pożyczka pod zastaw działki
pożyczka pod zastaw działki
  • Wkład własny do innego kredytu hipotecznego – zastawiając posiadaną nieruchomość, np. działkę, można otrzymać środki na wkład własny do kredytu mieszkaniowego. Trzeba jednak pamiętać o tym, że kredyt od zastaw działki ma negatywny wpływ na zdolność kredytową klienta. Dlatego też jest to raczej rozwiązanie dla osób, które mają stabilne oraz wysokie dochody, jednak w danym momencie nie mają oszczędności,
  • Inwestycja lub własna firma – pożyczka pod zastaw działki często umożliwia założenie własnej działalności albo sfinansowanie inwestycji, która w przyszłości będzie generować korzyści, znacznie przekraczające koszty zobowiązania. Odpowiednio zabezpieczony kredyt jest tańszy oraz łatwiejszy do spłacenia, a lepiej ryzykować utratę działki, niż np. domu albo mieszkania,
  • Infrastruktura na działce, która przeznaczona jest do sprzedaży – doprowadzenie do działki mediów albo wykonanie na niej różnych udogodnień, często znacząco podnosi jej wartość, że warto zdecydować się na pożyczkę pod zastaw działki. Następnie działkę wraz z kredytem można sprzedać oraz jeżeli jej obliczenia będą prawidłowe, cieszyć się zyskiem,
  • Inne wydatki – klienci decydują się również na wzięcie kredytów na wydatki konsumpcyjne, np. wakacje, co jednak nie jest odpowiednim posunięciem. Pożyczka pod zastaw działki może być jednak właściwym rozwiązaniem w przypadku konieczności opłacania niespodziewanych wydatków, np. pokrycia kosztów leczenia czy odszkodowania.

Na co należy uważać, decydując się na pożyczkę pod zastaw działki?

W szczególności należy korzystać ze sprawdzonych firm pożyczkowych, które mają dobre opinie i cieszą się uznaniem wśród klientów. Bez względu na wybór pożyczkodawcy, klient musi zapoznać się z wszystkimi dokumentami pożyczkowymi i dowiedzieć się, co dokładnie będzie podpisywał.

Pisaliśmy niedawno również: Konsolidacja zadłużenia – najlepsze oferty

W szczególności dotyczy to umowy pożyczki. Choć wiele osób decyduje się na pominięcie tego kroku, to jest to duży błąd. Zastawienie działki lub innej nieruchomości to poważny krok, dlatego należy poświęcić nieco czasu na zapoznanie się z dokumentami.

Należy również zwrócić uwagę na wszystkie opłaty dodatkowe oraz całkowity koszt zobowiązania. W mediach często można znaleźć informacje i historie osób, które straciły swoje nieruchomości ze względu na nieuczciwe oprocentowanie. Całkowity koszt i prowizja oraz oprocentowanie są czynniki, które w dużym stopniu wpływają na podjęcie decyzji o wzięciu kredytu pod zastaw.

pożyczka pod zastaw działki
pożyczka pod zastaw działki

Trzeba także pamiętać o dopasowaniu wysokości zobowiązania oraz terminu jego spłaty do swoim możliwości (pisaliśmy: Nie mam na spłatę chwilówki). Klient powinien mieć pewność, że uda mu się bez problemu w każdym miesiącu uiszczać wymaganą kwotę zobowiązania. W przeciwnym wypadku, w najgorszym scenariuszu, może stracić swoją nieruchomość, która potem zostanie zlicytowana przez bank.

Pożyczka pod zastaw działki to poważne zobowiązanie, które niespłacane może nieść ze sobą bardzo poważne skutki, dlatego też decyzja o jego wzięciu powinna być dobrze przemyślana przez klienta.

Pożyczka pod zastaw działki to dobre rozwiązanie w przypadku konieczności pożyczenia sporej sumy pieniędzy. W zależności od możliwości i potrzeb, finansowanie można otrzymać w banku albo firmie pożyczkowej. Oferty oferowane przez te instytucje finansowe mają swoje wady i zalety, które warto wcześniej poznać.

Choć w przypadku sektora pozabankowego bardzo łatwo dostać taką pożyczkę, warto wcześniej dobrze się zastanowić, ponieważ w przypadku braku spłaty zobowiązania, działka lub inna zastawiona nieruchomość może zostać utracona przez klienta.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.