Pożyczki społecznościowe oferowane są przez osoby fizyczne, które ogłaszają się na przeznaczonych do tego portalach internetowych. W transakcji nie uczestniczy żaden bank, ani firma pożyczkowa, dzięki czemu strony mogą dowolnie ustalać warunki zobowiązania.
Za wikipedią: Pożyczki społecznościowe lub pożyczki społeczne (ang. social lending) – polegają na zawieraniu transakcji pożyczek bezpośrednio pomiędzy osobami fizycznymi poprzez serwisy internetowe, bez pośrednictwa tradycyjnych instytucji finansowych.
Pożyczki społecznościowe – o co w tym chodzi?
Pożyczki społecznościowe to zobowiązania, które udzielane są przez osoby prywatne, nieprowadzące działalności w postaci parabanku lub firmy pożyczkowej. W świetle prawa są one traktowane tak samo, jak pożyczki od rodziny albo znajomych – poza kwestią podatku od czynności cywilnoprawnych. Dlatego też, chociaż podlegają one zasadom kodeksu cywilnego, to nie ma szczegółowych informacji, które dotyczyłby takich pożyczek.
Osoby, które poszukują oraz udzielają pożyczek społecznościowych, znajdują się wzajemnie m.in. korzystając z serwisów aukcyjnych, a także specjalnych platform, które są do tego przeznaczone. Szczegółowe warunki takiej pożyczki ustalane są indywidualnie przez obydwie strony.
Osoba, która chce skorzystać z takiej pożyczki, obowiązkowo musi potwierdzić swoją tożsamość. To nieodłączny element każdego procesu pożyczkowego, bez względu na to, czy jest to procedura prowadzona w banku, firmie pozabankowej czy poprzez serwis pożyczek społecznościowych. Może również wybrać dowody, które poświadczają jej stan finansowy, np. wyciąg z konta bankowego.
Sprawdź także: Pożyczki na 30 dni
Czym jest pożyczka społecznościowa?
Pożyczki społecznościowe stanowią formę umowy, która jest zawierana między osobami fizycznymi przy pomocy specjalnych serwisów społecznościowych. W tym przypadku nie występuje żadne pośrednictwo firm pozabankowych czy banków.
Na takiej platformie każdy może zarejestrować się samodzielnie przez internet i podjąć decyzję, czy chce być pożyczkodawcą czy pożyczkobiorcą. Strony pożyczające udostępniają swój kapitał klientom na określonych warunkach.
Rozwiązanie to jest korzystanie zarówno dla jednej, jak i dla drugiej strony. Pożyczkodawca zarabia na naliczaniu oprocentowania, a klient otrzymuje szansę na uzyskanie dodatkowych środków. Portal także nie bierze udziału w całej procedurze udzielania pożyczki społecznościowej. Jego rolą jest jedynie umożliwienie przeprowadzenia tego rodzaju transakcji, a także wstępnej weryfikacji użytkowników.
Należy jednak podkreślić, że inwestorzy, którzy występują jako pożyczkodawcy, ponoszą wysokie ryzyko związane z ewentualną strata swoich środków finansowych, dlatego też zazwyczaj taki rodzaj pożyczek jest droższy od tych, które zaciągane są w bankach albo firmach pożyczkowych.
Jak uzyskać pożyczkę społecznościową?
Aby zaciągnąć taką pożyczkę, wystarczy zarejestrować się na odpowiednim portalu, a potem potwierdzić swoją tożsamość. Dzięki temu można uzyskać dostęp nie tylko do gotowych ofert pożyczek od wielu różnych pożyczkodawców, ale także możliwość stworzenia własnego ogłoszenia, które będzie zawierać warunki interesujące dla klienta.
Kiedy już osoba zdecyduje się na określoną ofertę albo do klienta zwróci się zainteresowany inwestor, wszelkie warunki ustalania pożyczki będą odbywać się indywidualnie. Dzięki temu można dostosować kwotę pożyczki, termin spłaty oraz związane z nią koszty i opłaty, zarówno do oczekiwań klienta, jak również jego możliwości. W tym przypadku pożyczki społecznościowe umożliwiają pełną dowolność i klient oraz pożyczkodawca mogą wspólnie i w porozumieniu ustalić najważniejsze kwestie dotyczące zobowiązania.
Jak działają pożyczki społecznościowe w praktyce?
Pożyczki społecznościowe to umowy, które zawierane są pomiędzy osobami fizycznymi, bez obecności banków lub firm pożyczkowych. Ważne jest to, że serwisy, które udzielają pożyczek społecznościowych, nie są stronami transakcji. Prawną podstawą udzielania pożyczek tego rodzaju jest Kodeks cywilny.
Pożyczki społecznościowe nazywane są także pożyczkami społecznymi czy social lending. Stronami takiej pożyczki jest pożyczkobiorca, czyli strona, która decyduje się na wzięcie pożyczki oraz pożyczkodawca, który udziela finansowania.
Do zawarcia umowy dochodzi przez internet, za pośrednictwem wybranego portalu, w którym musi zarejestrować się zarówno klient, jak i inwestor. Ważne jest to, że serwis nie stanowi strony pożyczki. Umowa pożyczki społecznościowej to umowa cywilnoprawna, która zawierana jest w oparciu o przepisy kodeksu cywilnego.
Dzięki temu strony mogą swobodnie, choć w granicach prawa, ustalić jej warunki. Taka elastyczność to duża zaleta pożyczek społecznościowych i wielu klientów docenia możliwość indywidualnego dostosowania warunków pożyczki.
Jak pożyczka społecznościowa wygląda w praktyce?
Chcąc skorzystać z pożyczki społecznościowej, w pierwszej kolejności należy założyć konto na specjalnym serwisie internetowym. Zazwyczaj administracja takiego portalu przeprowadza wstępną analizę przeszłości kredytowej danej osoby, a także dokonuje jej weryfikacji.
Sprawdź także: Pierwsza darmowa pożyczka online i stacjonarnie
Podmiot szokujący wsparcia finansowego ma wtedy możliwość wystawienia ogłoszenia, w którym będą zawarte informacje na temat potrzebnej kwoty oraz celu, na jaki pożyczka zostanie przeznaczona.
Zarejestrowane osoby, które chcą użyczyć pieniądze innym osobom, mogą wówczas zdecydować, czy chcą pożyczyć środki finansowe konkretnej osobie. Ważna jest w szczególności wiarygodność pożyczkobiorcy.
Pożyczka społecznościowa udzielana jest online, bez bezpośredniego kontaktu pożyczkodawcy z pożyczkobiorcą. W związku z tym, nie trzeba oczekiwać na dzień powszedni oraz odwiedzać siedzibę pożyczkodawcy, aby wystawić ogłoszenie, które dotyczy potrzeby uzyskania dodatkowych pieniędzy.
Umowa pożyczki społecznościowej – jak powinna wyglądać?
Umowa pożyczki między znajomymi albo członkami rodziny nie musi być pisemna – może być ustna. Choć teoretycznie umowa pożyczki społecznościowej także może być ustna, to nie należy się na taką godzić. Umowa pożyczki społecznościowej powinna być zawarta na piśmie. Dzięki temu można uchronić się przed szeregiem różnych problemów. Umowa umożliwia zabezpieczenie interesu zarówno jednej, jak i drugiej strony, które są dla siebie obce i nie mogą być pewne siebie nawzajem.
Aby jednak umowa pożyczki społecznościowej była naprawdę użyteczna oraz wartościowa, powinna zawierać takie elementy, jak:
- Dane pożyczkodawcy oraz pożyczkobiorcy,
- Datę oraz miejsce zawarcia umowy,
- Termin zwrotu zobowiązania,
- Wysokość pożyczanej kwoty,
- Sposób na przekazanie środków finansowych – w tym także numer konta bankowego, jeśli pieniądze mają zostać przekazane przelewem,
- Warunki pożyczki, czyli wysokość oprocentowania, kary za spóźnienie w spłacie czy zabezpieczenie zobowiązania.
Aby umowa pożyczki społecznościowej była ważna, musi zostać podpisana zarówno przez klienta, jak i pożyczkodawcę. W umowie należy także zawrzeć datę zawarcia umowy.
Czym są pożyczki społecznościowe?
Pożyczki społecznościowe online to przede wszystkim dobry sposób na uzyskanie gotówki bez wychodzenia z domu. Osoba, która chce skorzystać z takiego finansowania, musi jedynie zarejestrować się w specjalnym, przeznaczonym do tego serwisie, a także poprawnie przejść przez ustalona przez serwis weryfikację.
Informacje nie podlegają weryfikacji w BIK albo innych bazach informacji gospodarczej. W przypadku osób zadłużonych pożyczki społecznościowe często stanowią jedyną szansę na uzyskanie dodatkowych środków finansowych. To jednak nie oznacza, że zdolność kredytowa klienta nie jest w żaden sposób weryfikowana.
Zalety pożyczek społecznościowych
Pożyczki społecznościowe mają różne zalety, z których najważniejsze to:
- Duża dowolność w kwestii ustalania warunków zobowiązania – zarówno pożyczkodawca, jak i pożyczkobiorca mają możliwość dowolnego ustalania warunków, które związane są z pożyczką,
- Możliwość pożyczenia pieniędzy na korzystnych warunkach – ze względu na dużą swobodę w ustalaniu warunków oraz opłat związanych z pożyczką, klient może otrzymać finansowanie na atrakcyjnych warunkach. Pożyczka społecznościowa wcale nie musi być droga,
- Dowolny termin spłaty zobowiązania, który będzie odpowiadał zarówno jednej, jak i drugiej stronie – dzięki temu klient może zdecydować się na taki okres spłaty, który będzie dla niego najbardziej odpowiedni, biorąc pod uwagę jest zarobki oraz możliwości finansowe.
Czy warto skorzystać z pożyczki społecznościowej? To wszystko zależy od sytuacji, w jakiej znajduje się klient. Jeżeli nie ma możliwości, aby wziąć pożyczkę w banku albo pożyczyć środki finansowe od znajomej osoby lub członka rodziny. Z pewnością jest to możliwość, którą warto wziąć pod uwagę przy szukaniu odpowiedniego finansowania dla siebie. Pożyczka społecznościowa daje dużą swobodę i dowolność jeśli chodzi o warunki, koszty, kwotę zobowiązania oraz termin jego spłaty.
Sprawdź także: Kredyt gotówkowy online
Na co trzeba zwracać uwagę biorąc pożyczki społecznościowe?
Pożyczki społecznościowe nie są ściśle uregulowane przez przepisy prawa. Dlatego klienci, którzy szukają dla siebie odpowiedniej oferty, mogą spotkać się z różnorodnością ofert. Aby wybrać dla siebie najlepszą, należy zwrócić uwagę na takie kwestie, jak:
- Opłaty i koszty, czyli opłata wstępna, oprocentowanie czy prowizja,
- Wiarygodność pożyczkodawcy,
- Sposób zabezpieczenia.
Najlepiej korzystać z usług osób, o których znaleźć można w internecie już pewne opinie i recenzje klientów. Dzięki temu można się upewnić, że są to pożyczkodawcy godni zaufania, a nie próbujący np. oszukać innych albo dokonać kradzieży danych osobowych.
Pożyczając jakiekolwiek pieniądze, niezależnie od źródła, zawsze należy spisać umowę pożyczki. Oczywiście nierzadko zawiera się ustne umowy, jednak pisemna daje o wiele większe bezpieczeństwo zarówno pożyczkodawcy, jak również pożyczkobiorcy.
Pożyczki społecznościowe dla zadłużonych
Czy osoby zadłużone mogą otrzymać pożyczkę społecznościową? Tak, pożyczki społecznościowe udzielane są również osobom, które mają długi. Osoby z zadłużeniem nie otrzymają pożyczki w banku, a w niektórych firmach pozabankowych również mogą mieć problem.
W takim przypadku czasami jedynym wyjściem jest pożyczka społecznościowa, która uwzględni warunki oraz sytuację finansową takiego klienta. Wówczas wszystko można dopasować do indywidualnych potrzeb pożyczkobiorcy. Dla osób zadłużonych taka forma wsparcia finansowego jest wygodna i pozwala na szybkie uzyskanie potrzebnych pieniędzy. To z kolei umożliwia wyjście z trudnej sytuacji i opłacenie wymaganych wydatków.
Inwestowanie w pożyczki społecznościowe
Jeśli chodzi o inwestorów, czyli pożyczkodawców, to pożyczki społecznościowe są głównie sposobem na pomnożenie kapitału, którym dysponują. A na czym polega inwestowanie w pożyczki? Pożyczka udzielona zostaje na ustalone w umowie oprocentowanie, dlatego też spłacane przez klienta odsetki stanowią zysk pożyczkodawcy.
Oczywiście za każdym razem powinien on mieć na uwadze ewentualny brak spłaty zobowiązania, jednak tego rodzaju serwisy zabezpieczają swoich klientów przez takimi sytuacjami. Decydując się na udzielenie albo wzięcie pożyczki społecznościowej, należy zawsze spisać umowę pożyczki, która pozwoli ustalić wszelkie warunki związane z zobowiązaniem, a także zabezpieczyć ewentualne roszczenia zarówno jednej, jak i drugiej strony.
Pożyczki społecznościowe – gdzie szukać ofert?
Oferty pożyczek społecznościowych dostępne są głównie w internecie. W sieci funkcjonują specjalne serwisy, które przeznaczone są do zawierania tego typu transakcji. Warto jednak korzystać z dużych, renomowanych portali związanych z pożyczkami społecznościowymi.
Sprawdź także: Pożyczki ekspresowe online i w domu klienta
Oczywiście serwisy tego typu są jedynie pośrednikami i nie biorą udziału w transakcji jaki strona, dlatego też trzeba liczyć się z tym, że pieniądze pożyczane są od obcych osób. Nigdy nie wiadomo, kto ma jakieś zamiary i należy liczyć się z tym, że można trafić na oszustów.
Pożyczki społecznościowe – podsumowanie
Pożyczki społecznościowe są dobrym sposobem na zdobycie potrzebnych środków finansowych w krótkim czasie. Aby otrzymać taką pożyczkę, wystarczy zarejestrować się na wybranym portalu, który pośredniczy w udzielaniu takich pożyczek.
Strony pożyczki mogą dowolnie ustalać warunki dotyczące kosztów zobowiązania oraz jego spłaty. Dzięki temu, że warunki są elastyczne, klienci mogą otrzymać pożyczkę na atrakcyjnych, korzystnych zasadach.
Pożyczki społecznościowe skierowane są do szerokiego grona odbiorców, choć głównie korzystają z nich osoby, które nie mają szansy na pozytywne rozpatrzenie wniosku w banku. Należą do nich klienci ze słabą zdolnością kredytową, negatywnymi wpisami w rejestrach osób zadłużonych, z zadłużeniem oraz złą historią kredytową.
Wiele osób może zastanawiać się, czy warto skorzystać z pożyczki społecznościowej. Na takie pytanie niestety nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. To, czy warto zdecydować się na takie finansowanie, uzależnione jest od indywidualnej sytuacji materialnej oraz finansowej każdego klienta. Jeżeli pożyczkobiorca ma pilną potrzebę finansową, którą musi jak najszybciej zaspokoić, a także nie ma możliwości uzyskania wsparcia finansowego od instytucji finansowych, powinien rozważyć opcję w postaci pożyczki społecznościowej.
Czy istnieją pożyczki społecznościowe dla zadłużonych?
Klienci, którzy mają zadłużenie, mogą zastanawiać się, czy dostępna są pożyczki społecznościowe dla zadłużonych? Istnieją takie pożyczki, gdyż większość prywatnych osób udzielających pożyczek nie wymaga od klientów żadnych informacji, które dotyczą ich zadłużenia.
Nie sprawdzają oni również potencjalnych klientów w bazach dłużników. Mogą jednak zadać od pożyczkobiorcy, aby ten zawnioskował o raport z Biura Informacji Kredytowej na swój temat i dostarczył go do pożyczkodawcy.
Pożyczki społecznościowe bez baz stanowią najlepsze rozwiązanie dla osób, które mają zadłużenie – przeszkody nie stanowi nawet egzekucja komornicza. Jednak związane są one z dużym ryzykiem dla strony, która udziela pożyczek, dlatego też w tym przypadku wymagane jest dodatkowe zabezpieczenie.
W związku z tym, negatywne wpisy w rejestrach, takich jak Biuro Informacji Kredytowej nie są przeszkodą do wzięcia pożyczki społecznościowej. Większość pożyczkodawców nie przywiązuje wagi do historii kredytowej klientów tak mocno, jak np. instytucje bankowe. Dzięki temu na wsparcie w postaci pożyczki społecznościowej mogą liczyć osoby, które mają złą historię kredytową, a także negatywne informacje w rejestrach dłużników.
Jak inwestować w pożyczki społecznościowe?
Portale, dzięki którym można uzyskać pożyczkę społecznościową, zrzeszają nie tylko klientów, ale również pożyczkodawców, czyli inwestorów. Takie osoby decydują się na udzielanie pożyczek gotówkowych przede wszystkim z tego względu, że zależy im na pomnożeniu posiadanego kapitału.
Inwestorzy oferują swoje usługi poprze ogłaszanie się na serwisach, a pożyczkobiorcy mogą z nich korzystać. Dzięki temu pożyczkodawcy mogą pomnażać swoje oszczędności i traktować to jako formę inwestycji. Zawsze jednak należy liczyć się z tym, że klient może nie oddać pożyczonych środków finansowych.
Pożyczki społecznościowe – inwestowanie się opłaca
W przypadku pożyczek społecznościowych inwestowanie jest nie tylko interesujące, ale także stanowi potencjalnie dochody sposób na zarobienie dodatkowych pieniędzy. W takim przypadku osoby mogą liczyć na zwroty w wysokości od kilkunastu do kilkudziesięciu procent w skali roku.
Jednak należy pamiętać o tym, że udzielanie tego typu pożyczek dla osoby udzielającej jest dużym ryzykiem, ponieważ może na tym również stracić. W związku z tym warto pamiętać o tym, aby odpowiednio się zabezpieczyć, np. stosując weryfikację potencjalnych klientów, jak również np. stosować weksle.
Sprawdź także: Najczęściej przyznawane chwilówki
Pożyczki społecznościowe są jednym ze sposobów na pomnożenie swojego kapitału. Oczywiście tak, jak każda inna metoda, również ta ma zalety i wady. Jeśli chodzi o plusy, to zaliczyć należy do nich niewielkie zaangażowanie. Pożyczkodawca wystawia jedynie ogłoszenie o udzieleniu zobowiązania i może czekać na zgłoszenie się osób, które chcą z niego skorzystać.
Jednak pożyczkodawca, który decyduje się na taki rodzaj inwestowania, musi pamiętać o tym, że zawsze istnieje ryzyko związane z tym, że pożyczkobiorca może nie spłacić zaciągniętego zobowiązania. Jeżeli jednak wszystko pójdzie zgodnie z planem, inwestor zarobi na odsetkach.
Pożyczki społecznościowe – jak wygląda proces weryfikacji i jej przyznania?
Weryfikacja tożsamości w przypadku banków oraz pożyczek pozabankowych to kluczowy element każdego procesu pożyczkowego. Instytucje finansowe stosują różne metody, umożliwiające potwierdzenie tożsamości przez klienta.
Z kolei serwisy, które udzielają pożyczek społecznościowych, często wymagają przesłania zdjęcia albo przeprowadzają weryfikację tożsamości przez kamerkę internetową. Drugi proces pozwala na bardziej dokładną weryfikację użytkowników. Taka usługa łączy w sobie technologię wraz z ludzkim czynnikiem, czyli obserwacji zachowania klienta.
Pożyczki społecznościowe – gdzie warto pożyczać?
Jeżeli klient zdecyduje się na pożyczkę społecznościową, może zacząć szukać najbardziej atrakcyjną ofertę finansowania. Portale, na których można zamieścić oraz znaleźć ogłoszenie dotyczące pożyczki społecznościowej każdy bez problemu może znaleźć w internecie. Najlepiej zdecydować na skorzystanie z serwisów, które działają na rynku już od jakiegoś czasu, a także zapoznać się wcześniej z opiniami na jego temat.
Podatek od pożyczki społecznościowej
Większość platform, które udzielają pożyczki społecznościowe, nie nakłada obowiązku rozliczenia podatku na klientów, dlatego też zostaje on po stronie pożyczkodawcy. W jaki sposób rozliczyć podatek?
- Należy zsumować kwoty wszystkich odsetek, jakie wpłynęły na konto, również odsetek windykacyjnych albo karnych. Nie należy odliczać strat, które wynikają z niespłaconych zobowiązań, kosztów windykacji czy opóźnień w spłatach,
- Kwotę należy zaokrąglić do pełnych złotych,
- Kwotę należy pomnożyć przez 0,19,
- Kwotę należy zaokrąglić do pełnych złotych, a po dokonaniu tej czynności klient otrzymuje wysokość podatku.
Podatek musi być wskazany w określonej rubryce zeznania podatkowego PIT. Inwestując jako firma, odsetki rozlicza się w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Przychód z tego rodzaju pożyczek należy doliczyć do pozostałych przychodów.
Pożyczka społecznościowa w Fellow Finance
Pożyczki społecznościowe to produkty finansowe, które wyróżniają się niskimi kosztami zobowiązania, łatwością w jego uzyskaniu, a także elastycznym sposobem dotyczącym ustalania warunków między klientem, a pożyczkodawcą.
Pożyczki społecznościowe udzielane są na podstawie umów pomiędzy osobami fizycznymi, a firmami lub innymi osobami fizycznymi. Zarówno jedna, jak i druga strona razem decydują o warunkach dotyczących pożyczki. Internet spowodował to, że pożyczki społecznościowe stały się niezwykle popularne. Każdego dnia zdobywają one wielu zwolenników.
Sprawdź także: Pożyczka na kartę pobytu czasowego
Jeśli chodzi o Fellow Finanse, to w tym przypadku miesięczna rata zaczyna się już od 60 złotych. W serwisie można znaleźć indywidualne oferty rat, a także stałe oprocentowanie w wysokości 7%. Brak konieczności ustanowienia poręczycieli. Pożyczkę można zaciągnąć na okres od roku do 5 lat. Ofertę pożyczkową oraz środki finansowe klient może otrzymać na konto jeszcze tego samego dnia. Klient może spłacić pożyczkę w każdej chwili, bez ponoszenia żadnych kosztów, z kolei system spłaty jest elastyczny.
Jakie są wady i zalety korzystania z pożyczek społecznościowych?
Pożyczki społecznościowe mają różne zalety, do których należy zaliczyć:
- Brak zbędnych formalności – zwykle jedynym wymogiem jest rejestracja na wybranym portalu,
- Dostępność – coraz więcej pojawia się tego typu serwisów, na których można uzyskać pożyczki społecznościowe,
- Elastyczność – wszystkie szczegóły transakcji, takie jak procent, wysokość kwoty zobowiązania, ustalane są pomiędzy stronami, które biorą w niej udział,
- Niższe oprocentowanie – klient może liczyć na sporo niższy koszt ostateczny pożyczki niż w przypadku, gdyby zdecydował się na standardowe produkty finansowe,
- Możliwość uzyskania finansowania bez udziału innych instytucji finansowych,
- Możliwość poddania negocjacjom opłaty i koszty związane z zobowiązaniem,
- Pożyczki społecznościowe dostępne są zarówno dla osób prywatnych, jak również firm,
- Pieniądze można przeznaczyć na dowolnie wybrany cel,
- Duża przyznawalność takiego finansowania,
- Szeroka oferta dostępnych pożyczek,
- Dla pożyczkodawców – możliwość dodatkowego zarobku – takie pożyczki to cenny instrument dla pożyczkodawców, którzy dzięki temu, że mogą udzielić wsparcia finansowego, mogą pomnożyć posiadany kapitał.
A jakie są wady pożyczek społecznościowych?
- Niższe bezpieczeństwo – pomimo tego, że portale pozwalające pożyczanie środków finansowych w sposób społecznościowy, przeprowadzają weryfikację użytkowników, a także sprawdzają ich przeszłość kredytową, to taki produkt finansowy w dalszym ciągu nie będzie dorównywał w kwestii bezpieczeństwa np. kredytom bankowym. Klient zawsze musi liczyć się z ryzykiem oszustwa,
- Konieczność poniesienia dodatkowych opłat, które związane są np. z kosztem serwisowym,
- Wymóg ustanowienia dodatkowego zabezpieczenia – w przypadku wybranych pożyczek,
- Dłuższy czas wypłaty środków finansowych – porównując np. do pożyczek pozabankowych,
- Niższe kwoty finansowania – klienci mogą liczyć przede wszystkim na niskie kwoty – do kilku tysięcy złotych. Chodzi o to, że większość pożyczkodawców nie chce ryzyko utraty dużych sum pieniędzy,
- Obowiązek odprowadzania podatku od pożyczki społecznościowej do urzędu skarbowego,
- Konieczność odprowadzania przez inwestor podatku od zysków kapitałowych.
Jak widać, również pożyczki społecznościowe mają zarówno zalety, ale także wady, podobnie jak każdy inny produkt finansowy. Jednak dużo przemawia za tym, że warto korzystać z tego rodzaju finansowania, zwłaszcza wtedy, kiedy sytuacja klienta tego wymaga. Z kolei inwestorzy mogą zdecydować się na taki rodzaj inwestowania po to, aby pomnożyć posiadany kapitał.
Należy jednak pamiętać o występowaniu ryzyka, które wiąże się z możliwością braku spłaty zobowiązania ze strony klienta. Decydując się na udzielenie pożyczki, zawsze należy zawrzeć umowę, w której precyzyjnie określone zostaną warunki zobowiązania.
Pożyczki społecznościowe dla firm
W przypadku firm uzyskanie pożyczki w banku lub w firmie pożyczkowej może nierzadko okazać się problematyczne, szczególnie dla nowych firm albo tych, które nie mają dobrej zdolności kredytowej. W takiej sytuacji rozwiązaniem mogą być pożyczki społecznościowe. Działają one na takich samych zasadach, jak pożyczki dla prywatnych osób.
Chociaż w przypadku pożyczek społecznościowych dla firm można spodziewać się bardziej dokładnej weryfikacji, a także częściej wymagają dodatkowego zabezpieczenia. Jednak pożyczki społecznościowe dla firm to produkt, który jak najbardziej występuje. Dzięki temu przedsiębiorstwa, które potrzebują szybkich pieniędzy o znajdują się w trudniejszej sytuacji finansowej, mogą liczyć na dodatkowe środki finansowe.
Pożyczka społecznościowa – zalety i wady
Pożyczki społecznościowe, również te przeznaczone dla osób zadłużonych dla wielu osób w dalszym ciągu stanowią zagadkę. Jednak świadomość społeczeństwa w tej kwestii cały czas rośnie, a pożyczki społecznościowe zyskują coraz większą popularność. Warto zainteresować się tym tematem, ponieważ może być to dobra alternatywa dla kredytów i pożyczek pozabankowych.
Formalności w tym przypadku są ograniczone, podobnie jak weryfikacja, a elastyczne warunki oraz oszczędność czasu powodują, że wiele osób decyduje się na takiego rodzaju wsparcie finansowe. Są one bardzo atrakcyjne szczególnie dla osób, które nie mają wystarczającej zdolności kredytowej, a także słabą historię kredytową, z wpisami w takich bazach, jak Biur Informacji Gospodarczej czy Kredytowej.
Bez względu na to, czy osoba chce udzielać pożyczek kredytowych, czy z nich korzystać, zawsze należy zachować szczególną ostrożność, a także pamiętać o zabezpieczeniu swoich interesów. Można tego dokonać na różne sposoby, np. przez weryfikację klienta albo pożyczkodawcy, jak również skonstruowanie przejrzystej oraz jasnej umowy, która będzie zawierała wszystkie niezbędne informacje.
Jak można zauważyć, pożyczki społecznościowe mają nie tylko zalety, ale również wady. Dlatego też każdy indywidualnie powinien stwierdzić, czy takie wsparcie finansowe będzie dla niego odpowiednie. Być może osoba zainteresowana pożyczką społecznościową będzie w stanie w inny sposób wygospodarować potrzebne pieniądze, np. oszczędzając albo pożyczając od członków rodziny. Jednak będąc w potrzebie, zawsze warto rozważyć pożyczki społecznościowe, które stanowią łatwo dostępną opcję wsparcia finansowego.
Pożyczki społecznościowe to oferty, które skierowane są głównie do osób, będących w trudniejszej sytuacji finansowej. W transakcjach tego rodzaju nie bierze udział żaden bank ani firma pożyczkowa, a stronami są jedynie pożyczkodawca jako osoba fizyczna oraz klient, jako firma lub osoba fizyczna. Dzięki temu strony mogą w dowolny sposób ustalić warunki, jakie będą je obowiązywać. To również dobry sposób na zdobycie dodatkowych pieniędzy przez osoby, które nie mogą teraz zrobić, wnioskując o finansowanie w firmie pożyczkowej albo w banku.