Ile zarabia grafik 3d? To pytanie nierzadko zadają sobie osoby, kończące np. szkołę średnią i planujące związać swoją przyszłość zawodową z grafiką trójwymiarową (pisaliśmy m.in. Co robić po szkole średniej). Grafika trójwymiarowa jest dziedziną grafiki komputerowej, zajmującą się wizualizacją projektów 3D. Warto wiedzieć, że w obecnych czasach z grafiką 3D można się spotkać w zasadzie wszędzie. To zdecydowanie dziedzina, która w ciągu najbliższych kilku lat będzie prężnie się rozwijać. Ile zarabia grafik 3D i jak nim zostać?
Grafik 3D – czym się zajmuje?
Osoba na stanowisku grafika 3D zajmuje się tworzeniem ilustracji, animacji oraz wizualizacji. Do pracy wykorzystuje narzędzia komputerowe, które umożliwiają jej osiągnięcie pożądanych rezultatów. W zawodzie tym bardzo często jest możliwość pracy zdalnej.
Do głównych obowiązków grafika 3D należą:
- wykonywanie grafiki trójwymiarowej z wykorzystaniem specjalistycznych i profesjonalnych programów,
- współpraca z członkami zespołu, m.in. copywriterami.
Osoby, które tworzą trójwymiarową grafikę, muszą wyróżniać się znajomością różnych, specjalistycznych programów. Nie bez znaczenia są także takie cechy jak kreatywność, a także zmysł estetyczny. W przypadku realizacji projektów, które angażują wiele osób, przydatna jest umiejętność pracy w zespole. Przedstawiciele tej dziedziny są połączeniem artysty (efekt końcowy ich pracy to wynik inwencji twórczej) oraz informatyka (jego narzędzia pracy to skomplikowane programy i algorytmy – pisaliśmy m.in. ile zarabia informatyk po technikum). Specjalizacją grafika 3D jest tworzenie modeli, które mogą być wykorzystane do tworzenia gier komputerowych, animacji, symulacji czy np. wirtualnych makiet domów.
Osoby zajmujące się tworzeniem grafiki 3D, znajdują zatrudnienie w agencjach marketingowych oraz reklamowych. Potrzebni są także w firmach, które specjalizują się w projektowaniu stron internetowych. Często pracują również jako wolni strzelcy i samodzielnie zdobywają zlecenia, które wykonują zdalnie.
Gdzie stosuje się grafikę 3D?
Obecnie wykorzystywana jest ona na szeroką skalę w tworzeniu gier komputerowych. Poziom zaawansowania dochodzi do tak wysokiej rangi, że często jest niezwykle wiernym odwzorowaniem rzeczywistości. Grafika 3D coraz częściej przydaje się przy produkcji filmów. Producenci ponoszą dużo mniejsze koszty w przypadku, gdy zamiast efektów specjalnych, wykorzystują grafikę 3D.
Ile zarabia grafik 3D?
Wynagrodzenie grafika 3D zależne jest od wielu czynników, np. firmy w jakiej pracuje, miejscowości, wykształcenia czy doświadczenia. Na najwyższe zarobki może liczyć osoba, która ukończyła studia kierunkowe, posiada kilkuletnie doświadczenie i zatrudniona jest w renomowanej firmie w jednym z dużych miast Polski.
Pisaliśmy m.in. ile zarabia kosmetolog
i tutaj: Ile zarabia dietetyk
Zatem ile zarabia grafik 3D? W takim przypadku pensja grafika 3D może wynosić nawet 6 000 tysięcy złotych brutto. W innym wypadku zarobki grafika 3D oscylują między 2 500 a 5 000 tysięcy złotych brutto.
Jak zostać grafikiem 3D?
Wiedząc ile zarabia grafik 3D, warto dowiedzieć się, jak nim zostać? Należy zacząć od podstaw oraz przygotowania siebie, czyli edukacji. Można uczyć się na wiele sposobów – wszystko zależy od własnych preferencji.
Studia informatyczne w kierunku grafiki 3D
Studia graficzne wiążą się przede wszystkim z dużym zaangażowaniem, zwłaszcza czasu. Studia dla samego papieru nie mają sensu – liczy się wiedza i umiejętność wykorzystania jej w praktyce, dlatego też studia powinny znajdować się rzeczywiście w kręgu zainteresowań danej osoby.
Dla osób niemających większego doświadczenia z grafiką, dobrym rozwiązaniem może być wybór uczelni, która nakierowana jest typowo na nią. Można wybrać ASP albo prywatne szkoły wyższe, które nakierowane są na projektowanie. Osoby już zaznajomione co nieco z grafiką, a ponadto jeśli wiedzą czym chcą się dokładnie zajmować, mogą pomyśleć o studiach, które są mniej związane z szeroko pojętą grafiką, np. reklamy czy marketingu.
Kierunek studiów – grafika komputerowa obejmuje grafikę 3D, jednak wiedza zdobyta tam jest dużo obszerniejsza. Na pewno umożliwia zapoznanie się z różnymi rodzajami grafiki, m.in. wydawniczą, animacyjną czy wektorową. Nauka obejmuje pracę na specjalistycznych programach komputerowych, również tych bardziej zaawansowanych. Na studiach będą także takie przedmioty jak historia sztuki i grafiki. Oprócz przedmiotów obowiązkowych, istnieje możliwość wyboru dodatkowych zajęć, np. grafika plakatowa czy fotografia ilustracyjna.
Osoba po ukończeniu studiów graficznych ma szansę na zatrudnienie w wieku miejscach – oprócz agencji marketingowych i reklamowych, graficy mogą pracować w drukarniach, wydawnictwach czy redakcjach prasowych. Pracę można także rozpocząć jaki projektant stron internetowych albo założyć własną działalność gospodarczą.
Nauka grafiki 3D w szkole średniej
W niektórych szkołach zawodowych czy liceach, można uczyć się grafiki zarówno 2D jak i 3D. Nauka zwykle obejmuje modelowanie 3D, czyli proces tworzenia oraz modyfikacji obiektów trójwymiarowych przy pomocy specjalizowanych programów komputerowych. Dostarczają one zestawu niezbędnych narzędzi oraz często zbioru podstawowych figur, np. kul albo prostopadłościanów, które wykorzystać można od razu przy budowaniu określonych obiektów.
Pisaliśmy m.in. Ile zarabia projektant wnętrz i tutaj: zakres obowiązków pracownika burowego
Modelowanie 3D umożliwia inwestorom na zrozumienie zamierzenia projektantów, a wykonawcom pozwala na zaoszczędzenie problemów z realizacją. Z kolei przyszłym nabywcom pokazuje zalety danego wyrobu. Modele 3D pozwalają stawić czoła większym wyzwaniom projektowym, a także spełniać coraz wyższe oczekiwania względem produktu końcowego. Nauka grafiki 3D w szkole średniej obejmuje także drukowanie 3D.
Studia podyplomowe, warsztaty i kursy z projektowania grafik 3d
Szybszym sposobem na rozwinięcie określonych umiejętności z grafiki 3D, jest uczestniczenie w różnych warsztatach lub kursach, które prowadzone są przez ośrodki szkoleniowe albo udostępniane online. W trakcie poszukiwania kursu dla siebie, warto zawsze sprawdzić poziom jaki oferują, a także aktualność wiedzy oraz ogólną jakość.
Warsztaty graficzne są zazwyczaj prowadzone przez wyspecjalizowanych ekspertów z dziedziny grafiki. Dostosowują oni ofertę swoich kursów do nowinek graficznych oraz panujących trendów. Na rynku dostępne są zaawansowane warsztaty, np. 3D Models for Games, które poświęcone są tworzeniu modeli do gier. W ich trakcie istnieje możliwość zapoznania się z workflow pracy podczas optymalizacji modelu 3D. Interesującą propozycją są także warsztaty semestralne Scuplt your hero.
Przeznaczone są one dla osób, które pragną nabyć umiejętności związane z teksturowaniem, modelowaniem i renderowaniem. Ciekawą propozycją jest także kurs Full in Production, który związany jest z tematyką kreowania włosów oraz futer i wykorzystuje nowoczesną technologię z branży 3D. W ich trakcie można zaznajomić się z cyfrową techniką groomingu. Dostępne są także szkolenia dla artystów 3D oraz rzeźbiarzy, dzięki którym można nabyć wiedzę z zakresu modelowania anatomii.
Wykłady oraz wydarzenia branżowe
Inną formą zdobycia wiedzy poza studiami i kursami są wykłady, które organizowane są w ramach wydarzeń branżowych. W dużych miastach wojewódzkich można odwiedzić dużo ciekawych wydarzeń i posłuchać inspirujących ludzi oraz dowiedzieć się naprawdę przydatnych rzeczy. Większość z nich jest płatna, jednak są to sumy niewielkie, dzięki czemu nawet osoby początkujące mogą sobie na nie pozwolić.
Literatura
Za pomocą książek również można zdobywać przydatne informacje, jednak warto je filtrować z odpowiednią uwagą. Książki nie są może źródłem wiedzy bardzo kosztownym, jednak czas spędzony nad pozycją, która niewiele wnosi, nie jest najlepszym sposobem na rozwijanie swoich umiejętności.
Należy pamiętać, że wiedza merytoryczna na początku drogi graficznej jest bardzo istotna. Warto również zaglądać na blogi albo media społecznościowe innych grafików lub projektantów, którzy udostępniają efekty swojej pracy. To świetny sposób na czerpanie nowych inspiracji.
Kursy online dla grafików 3D
W internecie dostępnych jest wiele kursów dla grafików. Osoby początkujące powinny zdecydować się na kurs podstaw grafiki 3D, na którym można zdobyć szeroką wiedzę teoretyczną, ale także opanować różne programy do tworzenia grafiki, np. Blender 3D. Nauka obejmuje m.in. jak tworzone są tekstury oraz czym jest modelowanie. To podstawy, które powinien znać każdy przyszły twórca gier komputerowych. Są także kursy dla osób bardziej zaawansowanych.
Szkolenia online dla grafików 3D dostępne są na YouTube albo innych, płatnych platformach e-learningowych. Jest to jeden z najłatwiejszych oraz najbardziej dostępnych sposobów na rozwijanie wiedzy graficznej.
Jaki powinien być idealny grafik komputerowy?
Warto podkreślić, że w dzisiejszym świecie sama kreatywność, techniczne kompetencje i bogate portfolio to nie wszystko. Praca grafika 3D opiera się także na współpracy z klientem. Bardzo często zdarza się, że ma on odmienny gust, nie posiada odpowiedniego budżetu, ani też pomysłu na realizację danego pomysłu. Zatem cierpliwość oraz umiejętność znalezienia złotego środka w podbramkowej sytuacji na pewno będzie dużym atutem w pracy grafika.
Pisaliśmy m.in. kim jest merchandiser
Dobry grafik powinien być także osobą wielozadaniową, samodzielną, a także potrafiącą pracować pod presją. Dobrze jeśli ma głód wiedzy oraz nieustającą chęć tworzenia nowych rzeczy. Powinien także rozwijać się oraz podążać za nieustannie zmieniającymi się trendami.
Grafik 3D powinien także opanować najpopularniejsze programy komputerowe. Ich obsługi oczywiście można także uczyć się samodzielnie w domowym zaciszu. W internecie można znaleźć wiele kursów multimedialnych czy podręczników także w formie pdf.
Współczesne programy do grafiki 3D w szczególności skupiają się na dokładnym oddaniu różnego rodzaju tworzyw i materiałów. Kluczem jest odpowiednia symulacja zachowania światła po trafieniu na obiekt. Właściwe proporcje pomiędzy pochłanianiem, przenikaniem a odbijaniem światła powodują, że efekt jest bardzo realistyczny. Rozwój grafiki trójwymiarowej jest imponujący. Jej fotorealistyczne efekty wykorzystywane są w wielu dziedzinach.
Technologia ta kiedyś zarezerwowana była tylko dla największych studiów filmowych, jednak aktualnie dostępna jest dla każdego. Istnieje wiele sposobów, dzięki którym można zacząć swoją przygodę z grafiką 3D, dlatego też z pewnością każdy wybierze odpowiednie źródło wiedzy dla siebie. Wiedząc także ile zarabia grafik 3D, można samodzielnie stwierdzić, czyli warto zdobywać wiedzę graficzną.
Nawet 6 tysięcy? Chyba nawet 50. W Stanach 3d artyści zarabiają więcej od deweloperów. 6 to straszna średniawka. Chyba, że mówimy o „specjalistach” od Blendera. W Polsce ciężko o dobrego specjalistę od 3D bo nie mamy szkół i „3D” jest często traktowane jako specjalizacja IT. Firmy niestety często oferują wynagrodzenie w granicach 5, ale to się szybko zmieni, albo będą zatrudniać takich specjalistów na jakich ich stać.
Nie wiem kto pisal ten artykul, ale najwyrazniej osoba nie majaca pojecia o zarobkach grafika 3d. Ceny podane w artykule to chyba minimalne ceny netto.
5k w 2022r to dla mocno średniego grafika 3d. Obecnie ceny oscylują między 10 a 16k od dobrego profesjonalisty w branży gier.
W Polsce ludzie mają kompleksy niższości i oferują swoje usługi poniżej światowych norm. przyzwyczajając w ten sposób pracodawców do takich pensji.