Ile zarabia fakturzystka? To zależy – od wielu czynników. Praca fakturzystki w głównej mierze sprowadza się do różnego rodzaju czynności związanych z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa w sferze sprzedaży towarów czy usług. Chodzi przede wszystkim o finansową stronę działalności firmy. Większość osób zajmujących tego typu stanowisko czas w pracy poświęcają głównie na wystawianie faktur, weryfikację dokumentów przychodzących i wychodzących z firmy oraz porządkowanie wszelkich możliwych danych związanych z finansami.

Fakturowanie to zajęcie odpowiedzialne, często bardzo żmudne, wymagające obycia się w świecie finansów i dokumentów z nim związanych. Jednocześnie warto podkreślić jednak, że posiadając umiejętności umożliwiające pracę w tym zawodzie można znaleźć zatrudnienie w wielu różnorodnych branżach. Co więcej, jest to praca biurowa a więc idealna dla osób chcących uniknąć prac fizycznych.

Pisaliśmy m.in. Ile zarabia kasjerka

Między innymi z tego względu zdecydowanie częściej na tą pracę decydują się panie. Jaką wiedzę i umiejętności należy posiadać aby móc ubiegać się o tego typu stanowisko? Oraz przede wszystkim ile zarabia fakturzystka? Wszystko zależy od konkretnego pracodawcy, jednakże są pewne aspekty, które będą niezmienne w przypadku każdej osoby zajmującej to stanowisko. 

ile zarabia fakturzystka 5-min
ile zarabia fakturzystka

Jeśli szukasz pracy w zawodzie fakturzystki, chcesz zdobyć wiedzę na temat zasad wystawiania faktur, zapraszamy do udziału w szkoleniu Fakturowanie szkolenie online z certyfikatem. Wygodna forma kursu, dużo praktycznych uwag, a po szkoleniu dokumenty ukończenia (certyfikat i zaświadczenie) w ciągu 3 dni w Twoich rękach).

Jakie wykształcenie powinna posiadać fakturzystka?

Bez wątpienia wyższe wykształcenie kierunkowe ułatwi znalezienie pracy w charakterze fakturzystki. Co więcej, może ono przekładać się na korzystniejsze zarobki już na samym początku nowej ścieżki zawodowej. Szczególnie mile widziani przez pracodawców są ludzie, którzy ukończyli studia na kierunku finanse i rachunkowość, bankowość bądź ekonomię.

Jednakże, innego rodzaju studia również pozwalają na zdobycie wiedzy możliwej do wykorzystania w pracy fakturzystki. Podczas aplikowania na to stanowisko warto podkreślić jakie konkretnie umiejętności posiada się po skończeniu danego kierunku studiów. Jednocześnie należy pamiętać, że studia nie gwarantują sukcesu. Prawda jest taka, że w zawodzie fakturzystki liczy się przede wszystkim praktyczna wiedza i obycie w świecie finansów, które większość ludzi zdobywa podczas pracy.

Pisaliśmy m.in. Ile zarabia informatyk po technikum

Często bardzo przydatne okazuje się branie udziału w różnego rodzaju kursach związanych z fakturowaniem, prowadzeniem dokumentacji księgowej i wszelkimi pokrewnymi zajęciami. Co prawda trudniejsze ale również możliwe jest zdobywanie wiedzy na własna rękę na przykład poprzez czytanie branżowych książek czy poradników.

ile zarabia fakturzystka 4-min
ile zarabia fakturzystka?

Podsumowując: wykształcenie wyższe może być atutem, jeżeli jednak osoba po studiach nie wykaże się na rozmowie kwalifikacyjnej niezbędną wiedzą praktyczną to niestety – fakt posiadania dyplomu prawdopodobnie niewiele zmieni.

Z kolei osoby rozwijające się w zakresie obowiązków fakturzystki w inny sposób mogą być bardzo konkurencyjne jeżeli potrafią dobrze zaprezentować swoje umiejętności.

Pisaliśmy m.in. ile zarabia kosmetolog

Jakich obowiązków można spodziewać się na stanowisku fakturzystki?

Na czym polega praca fakturzystki? Zdecydowana większość fakturzystek jest zatrudniona na dziale księgowości i właśnie tam zajmuje się dokumentami związanymi z finansami firmy. Są to przede wszystkim faktury ale również noty księgowe czy dokumenty specyficzne dla branży do której zalicza się firma.

Kolejnym obowiązkiem należącym do praktycznie wszystkich osób zajmujących tego typu stanowisko jest archiwizacja dokumentacji księgowej. Ponadto, wiele fakturzystek zajmuje się przygotowywaniem różnego rodzaju raportów finansowych. Niektóre z nich analizują dostępne dane, wyciągają z nich wnioski i przedstawiają je osobom zatrudnionych na innych stanowiskach.

ile zarabia fakturzystka 3-min
ile zarabia fakturzystka

Konkretny zakres obowiązków w dużej mierze uzależniony jest od specyfikacji firmy oraz jej wielkości – im więcej ludzi jest zatrudnionych w danym miejscu, tym węższy zakres zadań im się powierza. Należy pamiętać również o tym, że obowiązki mogą bezpośrednio przekładać się na to ile zarabia fakturzystka.

Warto więc dopytywać o reguły panujące w danym miejscu zatrudnienia już na rozmowie kwalifikacyjnej – być może zdecydowanie się na większe spektrum obowiązków przełoży się nie tylko na większą ilość pracy ale również na możliwość ciągłego rozwoju oraz wyższa pensję. 

Jakie umiejętności powinna posiadać fakturzystka?

Jak już zostało wspomniane, to jakich umiejętności potencjalny pracodawca wymaga od fakturzystki może się różnić w zależności od tego, jaki zakres obowiązków przewiduje na danym stanowisku oraz jaka jest specyfika konkretnej branży. Jest jednak szereg czynności, które musi posiadać każda osoba aplikująca na to stanowisko.

Pisaliśmy m.in. ile zarabia projektant wnętrz

Przede wszystkim, z reguły pracodawcy nie chcą zatrudniać osób, które nie ukończyły szkoły średniej. Z uwagi na dużą odpowiedzialność tego stanowiska, w większości przypadków konieczne jest posiadanie co najmniej matury bądź ukończenia technikum o profilu finansowym. Z uwagi na cyfryzację konieczna jest także umiejętność obsługi komputera.

Osoby, które w ogóle nie miały styczności z tego typu urządzeniami prawdopodobnie nie zostaną zatrudnione. Dodatkowo, absolutnie konieczna okazuje się obsługa arkuszy kalkulacyjnych oraz programów księgowych. Oczywiście, każda firma korzysta z różnych rozwiązań ale mając ogólne obycie w konkretnym typie oprogramowania bardzo szybko można nauczyć się innych programów służących do podobnych czynności. 

Dodatkowymi umiejętnościami, które mogą ale nie muszą przydać się w zawodzie fakturzystki jest między innymi znajomość języków obcych. Zdarzają się oferty, które są skierowane właśnie do takich osób, na przykład ze względu na to, że firma funkcjonuje na terenie Polski ale wiele transakcji odbywa się poza granicami kraju.

W takich przypadkach osoby potrafiące wykonywać swoje obowiązki mając jednocześnie styczność z językiem obcym są szczególnie docenianie. Innym atutem, czasem bardzo ułatwiającym znalezienie pracy na stanowisku fakturzystki może być znajomość branży. Szczególnie, jeżeli specyfika przedsiębiorstwa w związku z tym przekłada się bezpośrednio na charakterystyczne spektrum obowiązków fakturzystki. Oczywiście w tego typu wymagania istotnie wpływają na to, ile zarabia fakturzystka

Pisaliśmy m.in. ile zarabia dietetyk

Jakie cechy charakteru ułatwiają pracę w księgowości?

ile zarabia fakturzystka 2 min
ile zarabia fakturzystka

Każda praca biurowa wymaga od ludzi trzymania się pewnym schematów. Przede wszystkim, fakturzystka powinna charakteryzować się sumiennością. Błędy w fakturach bądź różnego rodzaju dokumentach mogą być źródłem dużych problemów, więc oczywiste jest to, że żaden pracodawca nie będzie chciał współpracować z osobą rozkojarzoną i niedokładną. Ponadto, bardzo ważne jest utrzymywanie stałego porządku nie tylko w biurze ale również w komputerze.

Regularne katalogowanie posiadanych plików czy informacji ułatwia funkcjonowanie z reguły nie tylko fakturzystce ale również innym osobom, które mają styczność z danymi i dokumentami. Osoby mające tendencję do bałaganienia i wiecznego gubienia ważnych przedmiotów w życiu prywatnym mogą mieć duże problemy w odnalezieniu się ze skrajnie odwrotnym trybem funkcjonowania w życiu zawodowym. Ponadto, fakturzystka powinna być komunikatywna.

Sprawne przekazywanie informacji i jasne zaznaczanie potrzeb zapobiega pojawianiu się licznych problemów. Warto podkreślić też, że praca przy dokumentach bywa nudna więc nie bez znaczenia okazuje się również posiadanie dużych pokładów cierpliwości. Często to, ile zarabia fakturzystka zależy od wydajności jej pracy i ilości popełnianych błędów.

Osoby pasujące temperamentem i charakterem do pracy biurowej mogą z reguły liczyć więc na korzystniejszą ofertę wraz ze zdobywanym doświadczeniem i kompetencjami. 

Pisaliśmy m.in. ile zarabia grafik 3d

Ile zarabia fakturzystka?

Zarobki w pracy biurowej mogą być bardzo różnorodne. Wszystko zależy od dochodów firmy, obowiązków poszczególnych pracowników czy nawet podejścia pracodawcy. Jednakże istnieją pewne widełki, które pomagają odpowiedzieć na pytanie ile zarabia fakturzystka. W większości przypadków osoby zaczynające pracę na tym stanowisku muszą liczyć się z pensją oscylującą w granicach 2 790 PLN brutto – właśnie tyle, bądź mniej zarabia 25% najgorzej opłacanych fakturzystek.

Warto podkreślić jednak, że wraz z nabywanym doświadczeniem i kompetencjami pensja zazwyczaj rośnie. W Polsce mediana zarobków na tym stanowisku wynosi 3 400 PLN brutto. Z kolei najlepiej 25% najlepiej opłacanych fakturzystek co miesiąc może spodziewać się wypłaty nie spadającej poniżej 4 090 PLN brutto. Aby móc liczyć na znalezienie się w gronie fakturzystek cieszących się dynamicznie rosnącą pensją należy wykazać się zaangażowaniem w powierzone zadania.

Bardzo istotne jest również dbanie o ciągły rozwój, śledzenie zmian w prawie czy uczestniczenie w licznych kursach stworzonych z myślą dla osób zajmujących się finansami. 

Jak można się rozwijać będąc fakturzystką? Niektórym może wydawać się, że po nabyciu najważniejszych umiejętności i opanowaniu stale powtarzających się schematów fakturzystka nie ma zbyt wielu możliwości rozwoju. Nic bardziej mylnego. Co prawda nie jest to zawód umożliwiający wybór wyjątkowo nieprzewidywalnych ścieżek kariery. Mimo to, każda fakturzystka, każdego dnia może stawać się w swoim fachu coraz lepsza i przez to – coraz bardziej konkurencyjna na rynku pracy. Jak?

Otóż przede wszystkim warto zapisywać sobie wszelkie niecodzienne sytuacje pojawiające się w pracy – oprócz zaistniałego problemu poleca się wypisanie, dlaczego on w ogóle się pojawił, jak można było mu zapobiec oraz jak go rozwiązano. Tego typu notatki mogą okazać się bezcennym źródłem wiedzy do której warto regularnie wracać – któregoś dnia podczas lektury fakturzystce może przyjść do głowy pomysł, który umożliwiłby rozwiązać sytuację w korzystniejszy sposób.

Mając już pewnego rodzaju przemyślenia w przyszłości będzie można zareagować inaczej – bardziej optymalnie dla każdej ze stron. Ponadto, każda fakturzystka pragnąca stale się rozwijać powinna interesować się tym, jakie kursy są oferowane na rynku dla osób zajmujących się finansami. Warto brać w nich udział nie tylko ze względu na wiedzę ale również ze względu na ludzi, których można przy okazji poznać.

Pisaliśmy m.in. ile zarabia sekretarka

Tego typu znajomości często okazują się szczególnie wartościowe – są to przecież osoby pracujące w podobny sposób, zmierzające się z podobnymi problemami ale mające inne przemyślenia i podejście. Wymiana poglądów może być bezcenna. I oczywiście – może to przekładać się na to, ile zarabia fakturzystka 

Podobne wpisy

Jeden komentarz

  1. Na swoim przykładzie myślę, że to świetny zawód dla osób, które chcą spróbować swoich sił w pracy w księgowości. Na pewno warto zacząć od stanowiska fakturzystki, a jak komuś się spodoba ta praca, to można pomyśleć o dalszej karierze księgowej. U mnie zaczęło się od kursu online w Krajowej Izbie Księgowych, po którym otrzymałam dyplom z tytułem zawodowym fakturzystki, a skończyło się na studiach, o których wcześniej nie myślałam, z rachunkowości i finansów. Uważam, że zarobki też bardzo dobre na start, na pewno lepiej w taki sposób zacząć niż męczyć się w usługach gastronomicznych jak moja niejedna koleżanka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.