Praca
| . 3 lata temu

Powrót do pracy po dłuższej przerwie

Powrót do pracy po dłuższej przerwie zawsze wywołuje mnóstwo obaw. Prawie każdy pracownik boryka się z tymi samymi problemami: umiejętności maleją, ponieważ nie są już regularnie wykorzystywane, posiadana wiedza nagle staje się nieaktualna, zbudowana w branży sieć znajomości i kontaktów topnieje.

W rezultacie powrót do dawnego zajęcia staje się trudniejszy z tygodnia na tydzień i z miesiąca na miesiąc. W tym czasie wiele osób zaczyna wątpić we własne kompetencje, niektórzy wręcz otwarcie się poddają i przystają na stanowiska znacznie poniżej swoich kwalifikacji. To nie jest dobre wyjście.

Nawet wracając do pracy po kilku latach przerwy, możesz odnieść sukces. Wystarczy, że obierzesz właściwą strategię już na etapie poszukiwania oferty pracy oraz przygotowywania CV. Jak się za to zabrać? O tym dowiesz się poniżej.

Sprawdź także: Praca 6 dni w tygodniu

Podaj przyczynę przerwy w pracy

Dłuższa nieobecność na rynku pracy może mieć wiele powodów. Ważne jest, aby od samego początku być szczerym w tej kwestii. Nie musisz podawać wielu szczegółów, zwłaszcza jeśli jest to dla Ciebie trudny temat. Zdecydowanie odradzamy jednak udawanie, że dana „luka” w życiorysie nie istnieje. To pewne, że prędzej czy później rekruter zapyta Cię o przerwę w zatrudnieniu.

Główne powody przerwy w pracy zawodowej to:

  • urlop rodzicielski
  • zajmowanie się krewnym (np. chorym rodzicem)
  • choroba
  • tymczasowe przebranżowienie np. w czasie pandemii
  • wyjazd za granicę
  • długotrwałe poszukiwanie pracy np. po redukcji etatów w poprzedniej firmie
powrót do pracy po długiej przerwie

Pamiętaj, niezależnie od przyczyny Twojego bezrobocia, powrót do pracy nie jest łatwy, a podróż zazwyczaj zaczyna się od samego siebie.

Właściwe nastawienie ma kluczowe znaczenie

Tak jak wiele innych rzeczy w życiu, powrót do pracy bardzo zależy od Twojego nastawienia. Jeśli nie wierzysz w siebie i od początku zakładasz, że nie znajdziesz odpowiedniej pracy lub nie będziesz w stanie przekonać do siebie rekrutera na rozmowie kwalifikacyjnej, na 99 % poniesiesz porażkę. To samo dotyczy sytuacji, w której mentalnie nadal tkwisz na poprzednim etapie swojego życia.

Oczyść głowę i spróbuj spojrzeć w przyszłość bez wewnętrznej blokady krzyczącej: „nie dam rady”. Nastaw się także na to, że nie będzie łatwo, lekko i przyjemnie. Powrót do pracy wymaga od Ciebie bowiem trzech ważnych elementów: Twojej obecności, Twojego czasu i Twojej energii.

Analiza sytuacji

Niezależnie od tego, jaki był Twój powód odejścia z pracy na dłuższy czas, w pierwszym kroku dokonaj oceny swojej obecnej sytuacji i analizy potencjału. Nie popadaj tutaj w skrajności. Nie bagatelizuj, ale i nie wyolbrzymiaj potencjalnych problemów. Realistyczna analiza Twoich szans na szybki powrót do zawodu jest bardzo ważna, ponieważ dzięki niej możesz opracować dalsze kroki i sensowną strategię poszukiwania odpowiedniego stanowiska.

Szybko zauważysz, że na samym początku drogi czekają Cię trzy podstawowe wyzwania:

  1. Określenie jasnych celów, czyli ustalenie co się da, a czego się nie da zrobić w danym czasie. Uwaga: to naturalne, że nie wszystko jest możliwe, absolutnie nie odbieraj tego jako porażki! Mierz siły na zamiary.
  2. Przekonanie potencjalnych pracodawców, że mimo przerwy będziesz w stanie dobrze wykonywać swoją pracę. Czasem warto tutaj dodać takie podpunkty jak dodatkowe szkolenia, kursy odświeżające wiedzę z danej branży itd.
  3. Znalezienie indywidualnej ścieżki, która odpowiada Twoim celom zawodowym. To, co jest dobre dla jednych, dla innych może okazać się nieodpowiednie. Skup się na tym, czego TY chcesz w danym momencie swojej kariery.

Dlaczego chcesz wrócić do zawodu?

Udało się, wracasz do pracy i nagle… klapa. Okazuje się, że Twój wyuczony zawód nie sprawia Ci już przyjemności. Brzmi znajomo?

Zanim pośpiesznie wrócisz do poprzedniego zajęcia tylko po to, by przekonać się, że to już nie Twoja bajka odpowiedz sobie na kilka ważnych pytań:

Co mogę i  co chcę robić?
Nie wiedząc, czego chcesz i czego oczekujesz od nowej pracy, nie możesz ani sensownie szukać pracy, ani przekonująco i z sukcesem o nią aplikować. Pamiętaj, aby sprecyzować, które zadania i prace naprawdę Cię interesują.

Czy moje wymagania pokrywają się z moimi umiejętnościami?
Świadomość tego, jaką pracę chcesz wykonywać, to już coś, ale równocześnie to dopiero pierwszy krok. Zastanów się, które z Twoich „życzeń” dotyczących nowej pracy rzeczywiście pasuje do kwalifikacji, które posiadasz. Tutaj niezbędna jest bezlitosna szczerość. Mówiąc obrazowo, nie mając talentu wokalnego oraz odpowiedniego warsztatu, nie zostaniesz solistą operowym. Podobnie będzie w każdym zawodzie. Aplikowanie o pracę, której nie otrzymasz, bo nie spełniasz wymagań pracodawcy to strata czasu, a kolejne odmowy będą Cię tylko demotywować.

Czy chcę pracować w firmie? W jakiej?
Innymi słowy, czy widzisz siebie jako pracownika wielkiej korporacji? A może preferujesz małą, rodzinną firmę? Wolisz pracę w zespole czy lepiej spisujesz się solo? Każdy z nas ma inne wyobrażenia co do „idealnej” pracy, poczynając od struktury przedsiębiorstwa, a kończąc na zakresie obowiązków i stopniu odpowiedzialności za wykonywane zadania. Ważne jest, aby sobie uświadomić, w jakim systemie pracuje Ci się najlepiej. A może okaże się, że wolisz zostać swoim własnym szefem…

…z czym wiąże się kolejne pytanie. Czy mogę pracować dla siebie?
Wiele osób w pierwszym momencie odpowie „oczywiście”. Ale czy na pewno? Warto się nad tym dłużej zastanowić. Bycie własnym szefem może mieć wady, niesie ze sobą dużą odpowiedzialność i nie pasuje do każdej osobowości. Czy pasuje do Ciebie?

Czy wybierając daną ścieżkę kariery, będę mieć wsparcie bliskich?
To chyba najtrudniejsze pytanie. Przyjaciele, rodzina czy znajomi często mają odmienne zdanie na temat tego, jak powinna wyglądać nasza kariera zawodowa. Nie zawsze będą wspierać Twoje decyzje. Nawet postanowienie o powrocie do pracy może wywołać niemałą burzę w Twoim otoczeniu. Czy to oznacza, że masz porzucić swoje plany? Ależ skąd! Warto jednak mieć świadomość tego, na czyje wsparcie możesz liczyć i unikać tych, którzy nie będą Ci przychylni.

Jak znaleźć pracę po długiej przerwie

Do dzieła: powrót na rynek pracy

Pierwszy krok za Tobą. Masz już wstępny plan i znasz swoje oczekiwania co do przyszłego stanowiska. Teraz czas przejść do konkretów i wprowadzić obrane przez Ciebie strategie w życie.

Poznaj aktualną sytuację na rynku pracy

Jak zmieniła się Twoja branża? Ile warte są jeszcze Twoje kwalifikacje, zwłaszcza tzw. umiejętności twarde? Czy Twoja wiedza jest nadal aktualna? A może w międzyczasie zmieniły się wymagania wobec pracowników?

Najlepszym sposobem, aby odpowiedzieć na te pytania, jest analiza aktualnych ogłoszeń o pracę. W ten sposób możesz uzyskać dobry przegląd tego, czego potencjalni pracodawcy oczekują od kandydatów i sprawdzić, czy Twój profil nadal spełnia te wymagania.

Uwaga: pamiętaj, że kwestia Twojej nieobecności w zawodzie będzie z pewnością poruszana podczas procesu aplikacji. Zawczasu zastanów się nad odpowiedzią na takie „nieuniknione” pytania.  Może istnieją pozytywne aspekty Twojej sytuacji, które możesz przytoczyć? Czego nauczyła Cię np. opieka nad dziećmi?

Odśwież swoje CV

W oparciu o nowe doświadczenia i przeżycia warto odświeżyć swoje CV, a wręcz stworzyć je całkiem od początku. Tutaj z pomocą przychodzą nam kreatory CV online, w tym cvhero.com. Aby zminimalizować nakład pracy, który należy poświęcić na stworzenie dobrego Curriculum Vitae, skorzystaj z gotowego szablonu CV. Dzięki temu znacznie oszczędzisz na czasie. Mając „szkielet” dokumentu możesz spokojnie skupić się na jego treści.

O czym zatem musisz pamiętać? Do sekcji, które warto odświeżyć w CV należą „doświadczenie zawodowe” oraz „umiejętności”. W pierwszej wspomnianej rubryce zapisz ilość czasu spędzonego bez pracy/w innym zawodzie oraz powód takiej sytuacji. Do umiejętności i kwalifikacji możesz natomiast dodać to, czego udało Ci się nauczyć podczas przerwy w zatrudnieniu. Może przebywając na „bezrobociu”, udało Ci się odbyć jakiś kurs online, dodatkowe szkolenie?

Odświeżając CV, pamiętaj także od aktualnym zdjęciu. Na polskim rynku pracy CV ze zdjęciem to dość popularny wybór. Twoja fotografia powinna być w miarę możliwości profesjonalna. Jeśli chcesz ją zrobić samodzielnie, zastosuj te reguły:

  • zrób zdjęcie na neutralnym tle,
  • zadbaj o dobre oświetlenie
  • postaw na pół-formalny strój,
  • zrezygnuj z krzykliwych kolorów, zarówno w tle, jak i w stroju,
  • podczas robienia zdjęcia skorzystaj ze statywu lub poproś drugą osobę o wykonania fotki, selfie nie będzie dobrym pomysłem,
  • zdjęcia z imprez lub z wakacji nie sprawdzą się w CV.

Odśwież swoją wiedzę oraz kwalifikacje

W przypadku pracy w branży wymagającej dużej wiedzy technicznej warto poświęcić chwilę na przypomnienie sobie podstaw. Oczywiście, w idealnym przypadku, śledzisz na bieżąco trendy oraz zmiany zawodowe.

Zdarza się jednak tak, że dana branża rozwija się tak dynamicznie, lub Twoja przerwa w pracy trwa na tyle długo, że odczuwasz pewne braki w swoich kwalifikacjach. W takim przypadku warto udać się na kurs doszkalający i systematyzujący wiedzę na dany temat.

Aktywne poszukiwanie pracy

Niestety, raczej rzadko bywa tak, że to „praca szuka człowieka”. Nie czekaj zatem na okazję, spróbuj ją sobie stworzyć. Co, oprócz regularnego śledzenia ogłoszeń o pracę rzecz jasna, możesz zrobić, aby zwiększyć szanse na znalezienie pracy?

O tym, jak napisać dobre CV i co do niego wpisać, sporo praktycznych informacji tutaj: https://www.cvhero.com/pl/poradnik/cv/

Czasem warto odezwać się do swojego poprzedniego pracodawcy. Nawet jeśli nie będzie mógł zaoferować Ci zatrudnienia, bo akurat nie ma wakatu, zawsze możesz otrzymać kontakt lub polecenie kogoś innego, a to już pierwszy krok w dobrą stronę. Warto także zastanowić się nad założeniem konta na jednym z portali zawodowych takich jak np. LinkedIn czy GoldenLine. Niektóre firmy to właśnie w taki sposób werbują nowych pracowników.

Ostatni pomysł na aktywne poszukiwanie pracy to wysłanie do wybranej przez Ciebie firmy CV z własnej inicjatywy, tj. takie, które nie jest odpowiedzią na konkretne ogłoszenie o pracę. Postaraj się w nim przekonać pracodawcę, że pracownik taki jak Ty byłby świetnym nabytkiem dla jego przedsiębiorstwa.

Nawet jeśli nie otrzymasz od razu konkretnej propozycji pracy, rekruterzy mogą zgłosić się do Ciebie w chwili, gdy zwolni się odpowiednie stanowisko, a to z pewnością daje Ci przewagę nad innymi kandydatami.

Jak wrócić do na rynek pracy po długiej przerwie? Zacznij od pracy na pół etatu

Jeśli powrót do pracy na pełen etat wydaje Ci skokiem na głęboką wodę lub nadal brakuje Ci wiary we własne możliwości, warto pomyśleć o alternatywnych rozwiązaniach jak np. praca dorywcza lub praca na pół etatu.

Czytaj także: Czy na świadectwie pracy jest L4?

Dzięki temu wrócisz do zawodu, ale bez presji, stopniowo, na własnych warunkach. Ponadto umożliwi Ci to ponowne zdobycie doświadczenia zawodowego i sprawdzenie swoich umiejętności w praktyce. Jeśli wydaje Ci się, że musisz odświeżyć swoje kwalifikacje, praca w niepełnym wymiarze godzin będzie dobrym rozwiązaniem.

Ile godzin w tygodniu możesz i chcesz poświęcić na pracę? Masz kilka opcji do wyboru.

Praca na ćwierć etatu
To około 10 godzin tygodniowo. Idealna opcja dla osób wracających po długiej nieobecności na rynku pracy. Pozwoli Ci spokojnie na nowo wdrożyć się w pracowniczą rutynę. Dodatkowo podszkolisz umiejętności i zaktualizujesz wiedzę.

Praca na pół etatu
To około 20 godzin tygodniowo. Ta opcja dobrze sprawdzi się np. młodym rodzicom wracającym z urlopu rodzicielskiego. W zależności od branży praca na pół etatu może być dość atrakcyjna finansowo.

Praca na ¾ etatu
Około 30 godzin tygodniowo. Świetnie sprawdzi się osobom, które wracają do pracy po kilku miesiącach. Nie będziesz mieć jeszcze pełni obowiązków, ale na pewno szybko powrócisz do formy. Zwykle najszybsza droga do powrotu na pełny etat.  

Praca freelancera 
Praca jako freelancer może zdać egzamin w przypadku osób wykształconych w zawodach kreatywnych (malarze, graficy, muzycy, dziennikarze). Najlepiej zadziała w połączeniu z pracą w niepełnym wymiarze godzin. Dzięki temu zachowasz płynność finansową, ale i zdobędziesz więcej doświadczenia, niż byłoby to możliwe w ramach normalnej pracy na pełen etat.

Samozatrudnienie
Coraz więcej osób powracających do pracy rozpoczyna własną działalność gospodarczą i staje się „swoimi własnymi szefami”. Ta opcja będzie dla Ciebie dobra, jeśli masz realny pomysł na biznes i wyobrażasz sobie pracę na własny rachunek. Osoby mające problem z samoorganizacją lub z motywacją nie będą zadowolone z własnej działalności gospodarczej. Wbrew pozorom taka praca wymaga bardzo dużo siły, energii oraz zaangażowania.

Daj sobie czas Powrót do pracy w zawodzie po dłuższej przerwie, niezależnie od tego, czym była ona spowodowana, to nie lada wyzwanie. Pamiętaj, aby dać sobie czas na przywyknięcie do nowej sytuacji. Nie obwiniaj się, że czegoś nie pamiętasz i nie zarzucaj się od razu górą obowiązków. Zanim zaczniesz się stresować, weź kilka głębokich oddechów. Dasz radę! My trzymamy za Ciebie kciuki.

Podziel się