Praca
| . 4 lata temu

Ile zarabia kasjerka – zobacz, na jaką pensję możesz liczyć i jak zostać kasjerem

Ile zarabia kasjerka? Czy opłaca się pracować w gastronomii? Gdzie najlepiej szukać pracy? Poszukiwania pracy często bardzo się dłużą. To bardzo frustrujące. Bez względu na to, czy chcesz zmienić branżę, czy dopiero wchodzisz na rynek jako człowiek poszukujący źródła dochodu (pisaliśmy m.in. tutaj: pensja w pierwszej pracy). Niestety, musisz liczyć się z tym, że każdy pracodawca od swoich potencjalnych pracowników oczekuje szeregu konkretnych umiejętności (pisaliśmy m.in. tutaj: ile może zarobić student). A zakładając, że dopiero rozpoczynasz swoją karierę zawodową, siła rzeczy Twoje doświadczenia i wiedza są jeszcze ograniczone.

Pensja kasjerki to przedział pomiędzy 2500 a 4000 zł na rękę. Oczywiście wszystko zależy od sklepu, w jakim pozostaje zatrudniona, zakresu czynności kasjerki itp. Niemniej zarobki na tym stanowisku nie są oszałamiające, ale jako pierwsza praca w życiu czy możliwość dorobienia na studiach praca kasjerki to opcja warta rozważenia. Daje ona możliwości rozwoju, nawiązywania nowych kontaktów, uodparnia na stres.

Co zrobić zatem w sytuacji kiedy nie możemy sprostać często bardzo wygórowanym wymaganiom przestawionych na licznych ofertach? Albo co, jeżeli potrzebujemy zajęcia które będziemy mogli w sposób elastyczny dostosowywać do swojego, nie koniecznie przewidywalnego stylu życia? W takich okolicznościach warto rozejrzeć się za pracą w handlu w charakterze kasjera.

Jest to zawód, który wymaga pewnych cech i umiejętności ale można je nabyć w trakcie szkolenia bądź bardzo szybko się ich nauczyć. Ile zarabia kasjerka? Co konkretnie trzeba umieć żeby zostać kasjerem? Czy w tym zawodzie można liczyć na rozwój? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz w poniższym artykule. 

Ile zarabia kasjerka? Co trzeba umieć poszukując pracy jako kasjerka/kasjer?

Ile zarabia kasjerka?

Warto na wstępie podkreślić, że zazwyczaj głównym elementem decydującym o tym, czy zostaniesz zatrudniona/y jest to, czy jesteś w stanie zdeklarować się do pracy w określonym wymiarze godzin oraz czy jesteś osobą słowną i sumienną (pisaliśmy m.in. tutaj: . Pracodawcy często poszukują osób, które pomogłyby wypełnić niewygodne luki w grafiku, warto więc na rozmowie kwalifikacyjnej zapytać w jakich godzinach szczególnie są potrzebni nowi członkowie załogi.

Czytaj także: Ile dni pracodawca się może spóźnić z wypłatą?

W większości przypadków ten zbiór cech wystarczy a wszystkie inne umiejętności nabędziesz w trakcie obowiązkowego szkolenia w pierwszych dniach pracy. Nie zmienia to jednak faktu, że posiadanie pewnych umiejętności ułatwi wdrożenie się do nowej rzeczywistości oraz umożliwi zatrudnienie się jako kasjer w miejscach o wyższych standardach obsługi klienta. Wiąże się to oczywiście bezpośrednio z atrakcyjniejszym wynagrodzeniem bo to ile zarabia kasjer często zależy od niego samego (o pracy w sklepie pisaliśmy m.in. tutaj: obowiązki kierownika sklepu). A więc co trzeba umieć i jakie cechy posiadać żeby zostać kasjerem radzącym sobie z każdym typem klienta?

Obsługa kasy fiskalnej

Ile zarabia kasjerka?

Z kasą fiskalną do czynienia ma każdy kasjer. Bez względu na to jaki to akurat model, jej obsługa jest bardzo intuicyjna i szybko wchodzi w krew nawet tym, którzy na co dzień nie mają do czynienia z tego typu urządzeniami. Funkcje tej maszyny nie ograniczają się jedynie do drukowania paragonów. Z jej pomocą wypełnia się wszelkie raporty zmianowe czy dobowe oraz przyjmuje się zwroty i reklamacje – czyli wykonuje się wszystkie niezbędne czynności związane z obsługą klienta i dokumentowaniem przepływu pieniędzy za sprzedane dobra.

Można śmiało stwierdzić, że biegła obsługa kasy fiskalnej jest najważniejszą umiejętnością dobrego kasjera. Każdy nowy pracownik uczy się poszczególnych działań stopniowo, tak by w przyszłości nie popełniać błędów rozliczeniowych ponieważ ich pojawienie się znacząco utrudnia sprawne funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Jeżeli chcesz poczuć się pewniej na rozmowie kwalifikacyjnej, warto zainwestować w naukę np. w szkole policealnej (pisaliśmy tutaj: co daje szkoła policealna) albo kurs obsługi kasy fiskalnej – możesz to zrobić nawet w wersji szkolenia online.

Będzie to szkolenie, które znacząco wzbogaci Twoje CV. Najważniejsze jest jednak, by podczas obsługi tego urządzenia być zawsze skoncentrowanym. Ponadto, robienie kilku rzeczy na raz zazwyczaj kończy się pomyłkami, więc należy najpierw zakończyć zadanie związane z obsługą kasy a dopiero po jego zakończeniu przystąpić do innych czynności. 

Wysoka kultura osobista kasjera

Kasjerki/kasjerzy są bardzo ważnym elementem firmy. To oni mają najwięcej kontaktu z klientami, w związku z czym w sposób znaczący wpływają na postrzeganie przedsiębiorstwa. Dlatego osoba pracująca na takim stanowisku musi być uprzejma, pomocna i po prostu dobrze wychowana. Kasjer, widząc na sklepie osoby, które potrzebują pomocy powinien wykazać się inicjatywą ale równocześnie musi pamiętać, żeby nie przekraczać pewnych granic i nie stać się nachalnym. Odpowiedni schemat podejmowanych działań podpowiadają normy ustalane przez pracodawcę z którymi zapoznać się muszą wszyscy pracownicy.

ile zarabia kasjerka?

Każde przedsiębiorstwo bowiem ma inną strategię sprzedażową i może zalecać stosowanie różnych metod w spotkaniach z „trudnymi klientami”. Warto w tym momencie dodać również, że wielu klientów wraca do pewnych miejsc regularnie właśnie ze względu na pracujący tam personel, który tworzy miłą atmosferę (o doborze pracowników pisaliśmy m.in. w tym artykule na temat pracy rekrutera: na czym polega praca rekrutera). Analogicznie – ludzie, jeżeli nie są zmuszeni sytuacją, nie wracają tam, gdzie czują się nieprzyjemnie. 

Umiejętność rozwiązywania problemów i konfliktów

Niestety podczas kupna-sprzedaży dóbr stosunkowo często dochodzi do sytuacji, w których człowiek nabywający jakiś artykuł bądź usługę jest nastawiony negatywnie do transakcji i stara się wykłócać „o swoją rację”. Obowiązkiem pracowników jest wtedy w sposób kulturalny znaleźć rozwiązanie, które usatysfakcjonuje obie strony. Czasami jest to niemożliwe, wtedy dyplomatycznie po prostu odmawia się sprzedaży. Nie są to zadania łatwe ale musi się na nie nastawić każda osoba chcąca pracować w handlu bez względu na to jakiego rodzaju artykuły będzie sprzedawać. A więc żeby zostać kasjerem trzeba umieć poszukiwać porozumienia w nawet najbardziej patowych sytuacjach. 

Utrzymywanie czystości – czy kasjerka ma obowiązek sprzątać?

Osoba obsługująca klientów oraz spędzająca czas na sklepie musi umieć w wolnej chwili zadbać o ogólny porządek w przestrzeni. Jest to bardzo ważne, ponieważ czyste wnętrza przyciągają i zachęcają do spędzania w nich czasu (pisaliśmy m.in. tutaj: czy pracownik ma obowiązek sprzątać). Nierówno ustawione produkty na półkach czy brudna lada zdecydowanie nie zachęcają do powrotu. Sprytnie przemyślane doprowadzenie sklepu do pożądanego stanu pomiędzy klientami to coś, co powinien potrafić każdy kasjer i bez wątpienia będzie z tego rozliczany przez swojego pracodawcę. 

Znajomość języków obcych w pracy kasjera

Żaden rozsądny pracodawca nie będzie wymagał od kandydata na kasjera płynnej znajomości kilku języków. Bez wątpienia jednak ogromnym atutem jest chociażby podstawowa znajomość języka angielskiego oraz innych, często spotykanych w okolicy języków obcych. Znacząco ułatwi to obsługę klientów zagranicznych, a w konsekwencji pozytywnie wpłynie na postrzeganie przedsiębiorstwa przez najbliższe otoczenie.

Ile zarabia kasjerka?

Jeżeli jednak jesteś osobą biegle posługującą się językiem, możesz mieć szansę na znalezienie pracy jako kasjer w miejscach „mniej oczywistych” niż supermarkety czy galerie handlowe – nie bój się z takimi umiejętnościami aplikować na stanowiska do sklepów wyspecjalizowanych, skierowanych do wąskiego grona odbiorców (pisaliśmy m.in. tutaj: kim jest merchandiser). W takich miejscach kasjerzy zazwyczaj zarabiają znacznie lepiej. 

Na jaką pensję może liczyć kasjer? Ile zarabia kasjerka?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie „ile zarabia kasjerka?”. Pensja kasjerów jest bardzo zróżnicowana. Stawki znacząco się od siebie różnią zarówno w zależności od firmy dla której się pracuje, jak i ze względu na staż pracy czy zakres obowiązków za który jest się odpowiedzialnym. Nie bez znaczenia jest też rodzaj podpisywanej umowy. Na przykład posiadając status studenta można dostać większą kwotę na rękę zatrudniając się na podstawie umowy-zlecenie (pisaliśmy m.in. tutaj: ile można zarobić na umowie zlecenia). Jest to bardzo powszechnie stosowane rozwiązanie wśród ludzi chcących sobie dorobić. Niestety nie jest to najlepszy pomysł, jeżeli szukasz pracy na dłuższą metę.

Należy pamiętać, że zatrudniając się na podstawie tak zwanej „śmieciówki” nie będziesz mieć prawa do płatnego urlopu wypoczynkowego ani chorobowego. Zleceniodawca jest wtedy zobowiązany wypłacać wynagrodzenie jedynie za przepracowane godziny. Podpisując umowę warto też negocjować podwyżki wynikające ze stażu pracy. W wielu miejscach na stanowisku kasjera występują częste roszady, zatrudniający zazwyczaj są skłonni płacić lepiej tym, którzy nie rezygnują pochopnie z zatrudnienia. Umowa zlecenia nie daje też takich praw, jakie ma pracownica na L4 w ciąży, nie ma ochrony przed wypowiedzeniem umowy itp. (pisaliśmy m.in. tutaj: czy można zwolnić kobietę w ciąży oraz tutaj: kogo nie można zwolnić z pracy i tutaj: za co pracodawca może zwolnić pracownika).

Ponadto, jeżeli jesteś osobą gotową do podejmowania nowych i coraz bardziej odpowiedzialnych zadań możesz ubiegać się o poszerzanie zakresu swoich obowiązków, które będą szły w parze z lepszą stawką. Kasjer może wykonywać wiele innych czynności poza obsługą klienta. Do dodatkowych zadań może zaliczać się między innymi utrzymanie wystaw sklepowych w wysokim standardzie, rozliczanie zmian, przygotowywanie dokumentów czy dbanie o porządek.

Ile zarabia kasjerka?

Nawet jeżeli rozpoczniesz pracę za najniższą krajową (pisaliśmy m.in. tutaj: czy pracownik może zarabiać mniej niż minimalna), w wielu miejscach możesz stosunkowo szybko liczyć na podwyższanie stawki – jeżeli tylko będziesz członkiem zespołu, który jest zaangażowany i chętny do pracy. A więc jak zostać kasjerem, który jest zadowolony ze swojej wypłaty? Zazwyczaj wystarczy po prostu zacząć pracować i sumiennie wykonywać swoje obowiązki. Z kolei jeżeli trafisz na pracodawcę niepotrafiącego docenić Twoich wysiłków, z doświadczeniem w pracy na stanowisku bez problemu znajdziesz zatrudnienie w innym miejscu. 

Jakie są plusy pracy jako kasjer?

  • Praca zmianowa – to rozwiązanie dobre zarówno dla tych, którzy nie lubią zmieniać swojego życia w powtarzalny, codziennie identyczny schemat oraz dla tych, którzy potrzebują elastycznej pracy pozwalającej w zależności od potrzeb – na wolne poranki jak i wieczory. Kasjerzy mogą również liczyć na pracę w godzinach nocnych – jeżeli z jakiegoś powodu jest to dla Ciebie atrakcyjna alternatywa, warto poszukać miejsc, które są czynne całą dobę.
  • Możliwość znalezienia pracy blisko miejsca zamieszkania – ten aspekt łączy ze sobą dwa szczególnie istotne pozytywy. Mieszkając nieopodal miejsca, w którym jest się zatrudnionym można oszczędzić zarówno mnóstwo czasu, jak i pieniędzy. Codzienne dojazdy i powroty w wyznaczone miejsce byłyby kosztowne bez względu na to, czy masz w zwyczaju przemieszczać się komunikacją miejską czy prywatnym środkiem transportu. Oba rozwiązania zabierają mnóstwo czasu, który można przeznaczyć na wiele innych, bardziej przydatnych bądź co najmniej przyjemniejszych czynności.
  • Kontakt z ludźmi – to duży pozytyw przede wszystkim dla ekstrawertyków. Ciężko nie zgodzić się jednak ze stwierdzeniem, że każdy człowiek potrzebuje kontaktu z innymi ludźmi a spędzanie długich godzin w samotności wpływa na pogorszenie samopoczucia.  – Możliwość rozwoju – w większość miejsc pracy oferujących stanowiska dla kasjerek/kasjerów są również do obstawienia inne stanowiska, które zazwyczaj przejmują doświadczeni kasjerzy. Bo kto lepiej poradzi sobie z zarządzaniem personelem czy dostawami jak nie osoba, która zna konkretny sklep i jego specyfikę na wylot? Kasjerzy podczas wykonywania swoich obowiązków mogą na prawdę wiele nauczyć się o działaniu biznesu, pojawiających się problemach i sukcesach.
Podziel się