Co daje szkoła policealna? Czy opłaca się iść do takiej szkoły, czy jednak lepiej np. kształcić się na kursach czy szkoleniach? Matura i zakończenie nauki w liceum powodują, że wciąż powraca pytanie „co dalej?”. Wybrać studia czy może kontynuację nauki w szkole policealnej? Aktualny rynek pracy nie jest już tak bardzo nastawiony na absolwentów szkół wyższych, mogących pochwalić się wyłącznie dyplomem.

Jeszcze do niedawna praktycznie wszyscy absolwenci liceów marzyli o studiach – tak jakby bez nich nie istniała możliwość zaplanowania przyszłej kariery zawodowej.

Kończysz naukę na poziomie szkoły średniej, pojawia się dziesiątki pytań: jaka będzie moja pensja w pierwszej pracy, czy pracodawcy patrzą jeszcze na poziom wykształcenia, czy jednak ważniejsze są umiejętności i doświadczenie? A przecież doświadczenia nie masz, ale możesz je zdobyć, niekoniecznie na etacie (pisaliśmy m.in. tutaj: ile można zarobić na umowie zlecenia i tutaj: ile może zarobić student).

Oczywiście, może się zdarzyć sytuacja, że ze względu na młody wiek i brak doświadczenia Twoja pierwsza praca to będzie praca na czarno, niemniej planując karierę zawodową nie możesz przestać myśleć o rozwijaniu swoich kwalifikacji i poszerzaniu wiedzy. Jeśli zatem zastanawiasz się, co daje szkoła policealna, to może być dla Ciebie szansą na zdobycie wiedzy i kwalifikacji (podobnie, jak wartościowe kursy czy certyfikowane szkolenia online)

Co daje szkoła policealna – status wykształcenia a realia rynku pracy.

Kiedyś królowało powiedzenie, że liczy się papier, czyli dyplom ukończenia praktycznie jakichkolwiek studiów. No właśnie, jakichkolwiek. Byle uzyskać tytuł magistra. Z biegiem czasu, co raz większa część społeczeństwa zaczęła zdawać sobie sprawę, że nie wszystkie studia zagwarantują szybkie znalezienie dobrej i satysfakcjonującej pracy.

Coraz częściej pytanie nie brzmi też: „co daje szkoła policealna”, ale „jaką szkołę policealną wybrać”.

Szkolenie online Pracownik biurowy z zaświadczeniem MEN

W tym momencie część osób zaczęła szukać innego rozwiązania, dzięki któremu można zdobyć najbardziej pożądane na rynku pracy zawody. Tym rozwiązaniem są szkoły policealne, które nie tylko dają możliwość na zdanie egzaminu dojrzałości, jeśli Ci z jakiś powodów nie podeszli do niego wcześniej, ale weekendowy tryb nauki umożliwia połączenie pracy z jednoczesnym kształceniem się.

Duża część osób myśli, ze szkoły policealne są dedykowane wyłącznie dla ludzi, którzy z jakiegoś powodu porzucili naukę i po latach zmuszeni są uzupełnić swoje wykształcenie. Nic bardziej mylnego.

Sprawdź także: Ciągłość L4 a weekend

Szkoła policealna to szkoła dla każdego, kto chce w szybkim czasie zdobyć dodatkowe umiejętności, które zwiększą szansę na dobre zatrudnienie. Jeśli wiec wciąż zastanawiasz się co daje szkoła policealna – odpowiedź może być tylko jedna. Dużo i najlepiej jeśli sam się o tym przekonasz.

Czym jest szkoła policealna i co daje szkoła policealna – z punktu widzenia wykształcenia i umiejętności 

Spostrzeżenia na temat szkół policealnych powoli stają się coraz lepsze. I bardzo dobrze, ponieważ szkoła policealna jest idealnym rozwiązaniem dla wszystkich osób, którym zależy na podniesieniu swoich kwalifikacji zawodowych i tym samym wyróżnić się na rynku pracy. Dla osiągnięcia sukcesu w strefie zawodowej tak samo istotne jest ciągłe podnoszenie swoich umiejętności, kwalifikacji, jak również wykształcenia.

Może Cię zainteresuje: Co jeśli pracodawca spóźnia się z wypłatą?

Dlatego też szkoła policealna staje się coraz częściej świadomym wyborem zdecydowanej części osób w różnym wieku, nie tylko absolwentów szkół średnich (pisaliśmy m.in. tutaj: szkoła policealna i umowa zlecenia a ZUS).

Co daje szkoła policealna, czyli dylematy co zrobić po maturze.

Oczywiście, wciąż możesz być niezdecydowany i zastanawiać się, który wybór okaże się lepszy: studia czy szkoła policealna. Co daje szkoła policealna? Kończąc roczną naukę w szkole policealnej, zazwyczaj otrzymujesz tytuł technika oraz stosowne dokumenty, które stanowią potwierdzenie uzyskanych kwalifikacji zawodowych, które są wyodrębniane w poszczególnych zawodach.

Na przykładzie archiwisty można podać, że w dokumentach absolwenta szkoły policealnej znajdzie się informacja o kwalifikacjach EKA.02 oraz EKA.03, czyli organizacja i prowadzenie archiwum. Jest to więc doskonała droga do uzyskania konkretnych i szczegółowych kwalifikacji, które na pewno wyróżnią Cię na rynku pracy.

Szkoła policealna a matura i studia

Żeby dostać się na studia, należy zdać maturę na naprawdę wysokim poziomie. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że niektóre uczelnie, aby przesiać potencjalnych studentów postanowiło w procesie rekrutacji brać pod uwagę wyłącznie wyniki egzaminu maturalnego na poziomie rozszerzonym.

Studia więc powoli zaczynają wracać do swojego właściwego miejsca w szkolnictwie. Mają się na nich kształcić wyłącznie najlepsi absolwenci szkół średnich, których głównym marzeniem jest kariera naukowa.

Dlatego jeśli zdałeś egzamin dojrzałości i zależy Ci na szybkim usamodzielnieniu się i znalezieniu dobrze płatnej pracy, zdecydowanie lepiej wybrać dobrą szkołę policealną. Jednak ostateczny wybór pomiędzy szkołą policealną a studiami powinien być podyktowany przede wszystkim Twoją obecną sytuacją życiową a nie chwilowa modą.

Liceum i co dalej? Czy opłaca się iść do szkoły policealnej?

W celu zapisania się do szkoły policealnej nie musisz mieć zdanej matury. Uczestnikiem zajęć w takiej szkole może zostać praktycznie każda pełnoletnia osoba, która posiada wykształcenie minimum średnie. Kolejną niewątpliwą zaletą jest to, że zajęcia w szkole policealnej zazwyczaj odbywają się przez dwa weekendy w miesiącu.

Jest to zaoczny tryb nauki, który stanowi ogromne udogodnienie dla wielu osób. Dzięki temu uczestnik zajęć nie musi wybierać między pracą a zdobywaniem wiedzy.

Nauka w szkole policealnej jest zdecydowanie krótsza w porównaniu do studiów. Sama nauka trwa zazwyczaj dwa lub cztery semestry. Po ukończeniu jednorocznej lub dwuletniej szkoły policealnej, uczestnik podchodzi do egzaminu końcowego, który ma za zadanie potwierdzić poziom zdobytej wiedzy i kompetencji praktycznych, które mogą być wymagane przez potencjalnych pracodawców.

Jaką szkołę policealną wybrać?

Szeroka oferta licznych szkół policealnych daje praktycznie nieograniczone możliwości kształcenia się w wielu różnorodnych kierunkach. Dodatkowo szkoły policealne obecnie oferują na prawdę wysoki poziom kształcenia dla wszystkich chętnych osób. które chcą zdobyć kwalifikacje zawodowe i podjąć dobrą pracę. Szkoła policealna to minimum formalności podczas rekrutacji i maksimum korzyści płynącej z nauki.

Dwuletnie szkoły policealne z reguły oferują atrakcyjne kierunki kształcenia, na które istnieje realne zapotrzebowanie na rynku pracy (o ciekawych zawodach pisaliśmy m.in. tutaj: kim jest merchandiser i tutaj: obowiązki kierownika sklepu. Pisaliśmy również o zawodzie rekrutera na naszym drugim blogu tutaj: Jak zacząć pracę w HR i o zawodzie Specjalisty do spraw kadr i płac – zobacz, może to wymarzony zawód dla Ciebie). Równie często można spotkać się z całkiem nowymi, nieznanymi i bardzo ciekawymi kierunkami, które stanowią odpowiedź na szerokie zainteresowanie słuchaczy.

W ofercie szkół policealnych nie brakuje ponadczasowych kierunków, na które istnieje popyt niezależnie od panujących trendów na rynku pracy. Programy kształcenia są zawsze aktualne i skierowane przede wszystkim na zdobywanie umiejętności praktycznych, a zajęcia prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę i odbywają się w nowocześnie wyposażonych pracowniach zawodowych.

Może Cię zainteresuje: Wyższa pensja na zwolnieniu w ciąży

Co daje szkoła policealna? Warto również wspomnieć, że kończenie takiej szkoły policealnej daje możliwość wyboru kilku różnych ścieżek zawodowych. Absolwenci szkół policealnych w porównaniu do absolwentów studiów mają większe szanse na znalezienie zatrudnienia w administracji, księgowości czy rachunkowości. Jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji co do konkretnego kierunku kształcenia, w pierwszej kolejności warto znaleźć interesujący zawód deficytowy i kształcić się właśnie w tym kierunku.

Podnoszenie swoich kwalifikacji i zdobywanie nowej wiedzy i umiejętności, możliwe jest również w jednorocznej szkole policealnej. Dodatkową korzyścią szkół policealnych jest możliwość łączenia nauki w jednorocznej i dwuletniej szkole policealnej, ponieważ terminy zjazdów zazwyczaj nie pokrywają się.

Korzyści płynące z kształcenia w szkole policealnej – co daje szkoła policealna swoim absolwentom?

To o czym warto pamiętać od samego początku, to fakt, że dobrze wybrany kierunek kształcenia w szkole policealnej daje naprawdę duże możliwości na zdobycie ciekawej i co ważniejsze dobrze płatnej pracy. Uczestnicy jednorocznej lub dwuletniej szkoły policealnej są bardzo dobrze przygotowane do wykonywania swoich obowiązków w na przyszłych stanowiskach pracy.

Absolwenci wysokiej jakości szkół policealnych są wyposażeni we wszystkie niezbędne umiejętności i kwalifikacje. Najlepszym rozwiązaniem, które daje zdecydowane większe szanse na sukces zawodowy, jest połączenie równoległej nauki ze zdobywaniem doświadczenia zawodowego. Taka osoba z pewnością nie będzie miała powodów do narzekania na braki atrakcyjnych ofert zatrudnienia.

edukacja, szkolenia online, e-learning, szkoły
edukacja, szkolenia online, e-learning, szkoły

Szkoła policealna jest dobrym wyborem w każdym wieku po osiągnięciu dojrzałości. Nie wszyscy wiedzą bezpośrednio po szkole średniej, jaką ścieżką zawodową chcą kroczyć i to też jest dobre. W niektórych przypadkach znalezienie swojej drogi zawodowej odbywa się dość późno. W takiej sytuacji nauka w szkole policealnej wydaje się być dobrym pomysłem, ponieważ w stosunkowo szybkim czasie można zdobyć dodatkową wiedzę i praktyczne umiejętności. Bardzo często dzieje się tak, że absolwenci szkół policealnych po ukończeniu jednego kierunku zapisują się na kolejny, tym samym uzupełniając swoje CV o atrakcyjne informacje.

Sprawdź także: Czy L4 to okres nieskładkowy

Jedynym minusem szkół policealnych jest fakt, że nie daje ona możliwości zatrudnienia w przypadku kiedy faktycznie wymagane są studia i dyplom inżyniera lub magistra. Jednak zawsze po zdobyciu kwalifikacji ze szkoły policealnej, można zdecydować się na podjęcie kształcenia na studiach. A nie każda praca wymaga wyższego wykształcenia, zresztą nawet na rozmowach kwalifikacyjnych niektórzy pracodawcy w ogóle nawet nie pytają o wykształcenie – liczy się dla nich poziom merytorycznych umiejętności kandydata (pisaliśmy o rekrutacji na naszym drugim blogu, m.in. tutaj: najtrudniejsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej)

Co daje szkoła policealna – różne powody, ten sam dobry wybór.

Powody decyzji skorzystania z oferty szkoły policealnej są naprawdę różne, ponieważ każdy absolwent szkoły średniej kieruje się innymi zasadami w życiu i ma inną sytuację życiową. Jednak w każdym przypadku niezależnie od motywów jest to doskonały wybór na połączenie nauki z pracą lub innymi zobowiązaniami. Ukończenie przemyślanego kierunku w szkole policealnej umożliwia zmianę zawodu, przekwalifikowanie się, zdobycie lepszej i lepiej płatnej pracy, a nawet zwiększenie dochodów na aktualnie zajmowanym stanowisku.

Co daje szkoła policealna? Często spotykane pytanie zwłaszcza wśród młodych osób, które zastanawiają się co dalej zrobić ze swoją nauką po ukończeniu liceum lub technikum. Obecnie szczególne zapotrzebowanie jest na takie kierunki jak:

  • technik masażysta,
  • asystentka stomatologiczna,
  • higienistka stomatologiczna,
  • technik usług kosmetycznych.

Wybór szkoły policealnej, która zagwarantuje zdobycie wiedzy i praktycznych umiejętności praktycznych w tych zawodach, z pewnością sprawi, że absolwent nie będzie narzekać na brak ofert zatrudnienia. Co więcej nie trzeba ograniczać się do zatrudnienia w Polsce. Absolwenci szkół policealnych z powodzeniem mogą znaleźć zatrudnienie w wielu europejskich państwach: Niemczech, Szwecji, Norwegii, Włoszech czy Wielkiej Brytanii. Praca za granicą daje dużo większe możliwości zarobkowe, które potrafią być nawet trzykrotnie wyższe niż w naszym kraju.

Niezależnie od tego, jakie motywy przeważają w Twoim życiu, z pewnością decyzja o kontynuacji kształcenia w dobrej szkole policealnej będzie dobry pomysłem. W krótkim czasie podniesiesz swoje kwalifikacje i zdobędziesz nowe doświadczenie. Nadal się zastanawiasz, co daje szkoła policealna? Przejrzyj po prostu oferty takich szkół i sam się przekonaj.

Na jaki kierunek warto iść do szkoły policealnej?

Wybór kierunku studiów w szkole policealnej zależy przede wszystkim od indywidualnych zainteresowań i zdolności ucznia, a także od jego oczekiwań i planów zawodowych. Poniżej przedstawiam kilka popularnych kierunków, które mogą być interesujące dla uczniów:

  1. Technik informatyk – ten kierunek jest odpowiedni dla osób interesujących się technologiami informatycznymi i chcących zdobyć praktyczne umiejętności w tej dziedzinie.

  2. Technik usług fryzjerskich – ten kierunek jest dla osób zainteresowanych branżą fryzjerską i chcących zdobyć praktyczne umiejętności w zakresie strzyżenia i koloryzacji włosów.

  3. Technik mechanik – ten kierunek jest odpowiedni dla osób zainteresowanych naprawą i serwisem samochodów oraz innych urządzeń mechanicznych.

  4. Technik farmaceutyczny – ten kierunek jest dla osób zainteresowanych pracą w aptece i chcących zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu farmacji.

  5. Technik obsługi turystycznej – ten kierunek jest odpowiedni dla osób zainteresowanych branżą turystyczną i chcących zdobyć umiejętności związane z obsługą turystów.

Warto zwrócić uwagę na to, że wybór kierunku studiów powinien być przemyślany i uwzględniać własne zainteresowania, predyspozycje i plany zawodowe. Zawsze można skonsultować się z nauczycielem lub doradcą zawodowym, który pomoże w dokonaniu właściwego wyboru.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.