Ile może zarobić student? Praca jest dla studentów nie tylko dodatkowym zajęciem i źródłem dochodów, ale coraz częściej jedynym źródłem utrzymania, dzięki któremu mogą pozwolić sobie na studiowanie w oddalonym od domu rodzinnego mieście. Z danych wynika, że studenci podejmują pracę coraz wcześniej, a wśród uczących się do 26 roku życia większość pracujących studentów to osoby, będące na pierwszym roku studiów.

Czy student może zarobić dużo? Gdzie i ile może zarobić student? Dowiedz się wszystkiego o pracy studentów. Jak to wygląda w praktyce i jakie przepisy wpływają na zarobki studentów.

Ile może zarobić student – minimalnie, czyli najniższe wynagrodzenie, oferowane studentom

Student klasyfikowany jest jako osoba, która ukończyła osiemnasty rok życia oraz kontynuuje naukę na uczelni wyższej. W prawie podatkowym status studenta, uprawniający do korzystania z ulgi podatkowej obowiązuje studentów, którzy nie ukończyli 26 roku życia. Praca studentów jest zajęciem, wykonywanym w niepełnym wymiarze pracy, może być nazywana pracą dorywczą lub dodatkową jednak w większości przypadków studenci zaczynają od realizacji płatnego stażu, związanego z kierunkiem studiów.

Sprawdź także: Kiedy ZUS wypłaca L4?

Ile może zarobić student, który pracuje dodatkowo? Studentom najczęściej oferowana jest minimalna składka godzinowa w wysokości 18,30 zł/godzinę pracy. Stawka jest wartością brutto, co dla studentów nie jest powodem do smutku – więcej o tym za chwilę. W każdym razie jeśli student pracuje na umowie zlecenia, to jego wynagrodzenie brutto = wynagrodzeniu netto (pisaliśmy m.in. tutaj: ile można zarobić na umowie zlecenia oraz tutaj: 18,30 brutto ile to netto).

Zarobki studenta w oparciu o umowę zlecenie

Studenci najczęściej zatrudniani są na podstawie umowy zlecenia. Ta cywilno-prawna forma umowy pomiędzy zleceniodawcą, a zleceniobiorcą w zakresie zatrudniania studentów jest opłacalna dla obydwu stron. Pracodawca jest zwolniony z opłacania za zleceniobiorcę składek na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe, emerytalne, z zleceniobiorca otrzymuje na rękę kwotę netto, odpowiadającą wartości brutto.

Ile pracownik może chorować, żeby nie stracić pracy?

W oparciu o umowę zlecenie studenci mogą pracować elastycznie godzinowo, dobierając grafik do planu zajęć na uczelni. Umowa zlecenie nie określa również miejsca, w którym zleceniobiorca powinien wykonać zadanie w niej określone. Liczy się czas. Im więcej może student poświęcić czasu na pracę, tym więcej ma szansę zarobić.

Ulga dla studentów do 26 roku życia – nie płać podatku dochodowego

praca dla studenta - zarobki-min
praca dla studenta – zarobki-min. Ile zarabia student na umowie zlecenie?

Osoby studiujące, które nie ukończyły 26 roku życia, pracujące na podstawie umowy cywilnoprawnej zwolnione są z opłacania składek ZUS. Pracodawca nie musi odprowadzać składek ZUS na ubezpieczenie chorobowe, wypadkowe, emerytalne i rentowe, ale to nie wszystko. Studenci, ubezpieczeni są chorobowo przez pracodawcę rodziców bądź uczelnię.

Umowa zlecenia ze studentem do 26 roku życia bez składek ZUS i bez podatku

Osoba studiująca, osiągająca dochód z tytułu umowy zlecenia nie powinna zarabiać rocznie więcej niż niespełna 86 tysięcy zł. rocznie, aby być zwolnionym z płatności podatku dochodowego. Aby skorzystać z ulgi, dotyczącej zwolnienia z opłat podatku dochodowego należy wypełnić deklarację PIT 0. Uściślijmy, ile może zarobić student, aby nie płacić podatku dochodowego? Jego roczny dochód nie może przekroczyć 85 528 zł brutto (pisaliśmy m.in. tutaj: zarobki w pierwszej pracy w życiu).

Gdzie i ile może zarobić student?

Najpopularniejszymi miejscami zarobku studentów są restauracje, kluby muzyczne oraz kawiarnie, gdzie studenci osiągają podstawowe dochody z tytułu umowy cywilno – prawnej, a dodatkowo napiwki w zróżnicowanej wysokości. Zastanawiając się, ile może zarobić student kelner lub barman, można odpowiedzieć, że realnie nawet dwa razy więcej niż wynosi jego wynagrodzenie.

W związku ze skomplikowana sytuacją, związaną z epidemią studenci w gastronomii odczuwają skutki regresu. Branża HoReCa nie jest więc już tak bardzo opłacalnym zajęciem dla studentów, chyba, że zatrudniają się jako dostawcy posiłków na wynos. Tutaj napiwki są zdecydowanie niższe, jednak się zdarzają.

Ile może zarobić student w sektorze handlu?

Popularnym zajęciem dla studentów jest praca w sklepach odzieżowych, spożywczych oraz na stacjach paliw. Najczęściej studenci wykonują tam pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej i łączą obowiązki zawodowe z nauką. Praca w sklepie może odbywać się w oparciu o elastyczny czas zatrudnienia lub w przypadku studiów zaocznych, w stałych dniach i godzinach.

https://pl.jooble.org/
https://pl.jooble.org/

Zarobki studentów w handlu również są ustalane na podstawie najniższej stawki godzinowej. Pracodawcy opłaca się zatrudniać osoby studiujące, nie mające więcej niż 26 lat (skończone), gdyż angaż takiej osoby nie oznacza konieczności ponoszenia wysokich kosztów zatrudnienia, co ma miejsce w przypadku zatrudniania na umowę o pracę.

Student i praca jako pierwszy krok kariery zawodowej

umowa zlecenia ze studentem-min
Ile może zarobić student? Ile za godzinę dla studenta? Ile zarabia student na godzinę?

Praca studenta w czasie studiów coraz częściej rozpoczyna się już wraz z pierwszymi zajęciami, czyli na pierwszym roku studiów. Do niedawna studenci podejmowali zatrudnienie w drugiej połowie studiów, gdy ilość zajęć na uczelni stopniowo zmniejszała się, przygotowując studenta do rozpoczęcia opracowywania pracy magisterskiej. Dziś, dwustopniowe studia wyższe, licencjackie i magisterskie sprawiają, że system funkcjonuje inaczej, a studentom łatwiej odnaleźć się na rynku zatrudnienia już na początku studiów.

Aby zwiększać swoje szanse na rynku pracy w wyuczonym zawodzie, studenci wybierają zatrudnienie, które ściśle wiąże się z ich kierunkiem studiów. Najczęściej pracują dodatkowo, prowadząc korepetycje dla uczniów. Jeśli mamy do czynienia ze studentem polonistyki, osoba studiująca może dorobić poprzez redagowanie tekstów, korektę oraz pisanie artykułów na zlecenie. Osoby, kształcące się na kierunkach ścisłych zdecydowanie sprawdzą się jako korepetytorzy z takich przedmiotów, jak fizyka, matematyka, chemia.

Sprawdź także: Niższe wynagrodzenie na L4 w ciąży

Studenci kierunków filologicznych mogą zarabiać na tłumaczeniach. Mimo, iż ich warsztat nie jest jeszcze w pełni ukształtowany, ile może zarobić student na pisemnych tłumaczeniach z języka obcego a polski lub odwrotnie, z polskiego na obcy. Stawki, które oferowane są początkującym tłumaczom, którzy realizują nieskomplikowane zlecenia jest odrobinę wyższa od najniższej i różni się w zależności od lokalizacji.

Ile może zarobić student w dużym mieście?

Nie od dziś wiadomo, że zarobki kształtują się między innymi względem lokalizacji. Aby zarabiać więcej, musimy pracować w większych miejscowościach. Najwięcej studenci mogą zarobić w Warszawie i we Wrocławiu. W tych miastach większość studentów pracuje zawodowo, łącząc naukę z pracą. Najwyższy wskaźnik pracujących studentów notuje się we Wrocławiu i w Warszawie, najmniej w Krakowie.

Sprawdź także: Jak ZUS sprawdza status ucznia

Miasto Kraka zachęca do swobodnego, studenckiego życia, które zostało powstrzymane pandemią. Studenci krakowscy mogą pracować zdalnie, poszukując płatnych staży lub pracy dodatkowej. Obecnie wystarczy zapoznać się z ogłoszeniami w najpopularniejszych serwisach internetowych, by jako student cieszyć się dużym wyborem ofert pracy. Pamiętaj, że na początku możesz potrzebować stażu bezpłatnego, aby od podstaw poznać specyfikę działalności.

Student w korporacji, czyli po drabinie sukcesu już od studiów
zatrudnianie studentów-min
zatrudnianie studentów

Studenci mogą pracować już podczas studiów w strukturach firmy, w której chcą realizować się po zakończeniu edukacji. Na początek nie zarobisz dużo, zaczynając od jednego z najniższych rangą stanowisk pracy. W strukturze firmy musisz wspiąć się po schodkach od obowiązków typowo pomocniczych, po samodzielne stanowisko. Wystartujesz od wynagrodzenia minimalnego, by stopniowo, wraz ze wzrostem umiejętności, nabyciem doświadczenia, a także wzrostem znajomości mechanizmów firmowych osiągać więcej.

Wybierz pracę dla siebie, ile może zarobić student w korporacji po pół roku, roku i tak dalej? Wynagrodzenie zależne jest od rodzaju przedsiębiorstwa, jego klasyfikacji w konkretnym dziale gospodarki, lokalizacji oraz wielkości. To jednak nie wszystkie czynniki, mogące mieć wpływ na wysokość wynagrodzenie. To, ile może zarobić student w korporacji wiąże się z jego pewnością siebie i zdolnościami negocjacyjnymi. Im większą stawkę sobie wynegocjuje, tym wyższe będą jego zarobki.

Opieka nad dzieckiem lub pomoc seniorowi, a może naprawa sprzętów?

Praca dla studenta może przybierać formę dodatkowego źródła dochodu, który nie należy do najwyższych, jednak jako zajęcie dorywcze, jest wystarczający. Ile może zarobić student na opiece nad dziećmi? Najczęściej stawki nieformalne są niższe od najniższej stawki godzinowej, gdyż rodzice najmłodszych dzieci nie byliby w stanie zarobić na opiekę. Opieka nad dzieckiem to zadanie wyjątkowo odpowiedzialne, a zarobki należą do najniższych.

Podobnie jest z pracą jako pomocnik osoby starszej.  Za zrobienie zakupów nie zarobisz wiele, jednak możesz zrobić coś dobrego. Aby wykonywać zabiegi pielęgnacyjne, musisz posiadać kwalifikacje w zawodzie opiekuna medycznego, jednak i tu stawki godzinowe nie są wyższe od minimalnej, nawet po kilku latach pracy. Jeżeli lubisz majsterkować lub studiujesz kierunek, związany z elektroniką, budową maszyn, możesz podejmować się drobnych napraw. Znasz się na komputerach lub telefonach i studiujesz? Zostań freelancerem, który na studiach zdobędzie niezbędne doświadczenie.

Możesz pracować jako host lub hostessa przy marketingowych kampaniach produktów spożywczych, kosmetycznych i przemysłowych, gdzie możesz zarobić znacznie więcej niż minimalna stawka za godzinę pracy.

Ile może zarobić student? To niełatwe pytanie, na które odpowiedź jest wieloznaczna. Współczesny student to osoba, posiadająca własny laptop, samochód oraz dostęp do nieograniczonej wiedzy Internetu. To osoba, dla której liczą się nie tylko pieniądze, ale i nieocenione efekty znalezienia pierwszej pracy. Ile może zarobić student w swojej pierwszej pracy podczas studiów?

Niewiele, nie oszukujmy się, że będzie to duża kwota. Motywacja, zaangażowanie i chęć rozwoju staną się kuczami do osiągania coraz wyższej pozycji w firmie. Zatrudnienie studenta jest dla pracodawcy opłacalne przede wszystkim ze względu na możliwość uniknięcia kosztów składkowych. Po kilku latach pracy, już jako absolwent, można cieszyć się autorytetem, być wdrożonym w specyfikę działalności oraz mieć w pracy wspaniałych przyjaciół. Praca podczas studiów to w znacznej mierze inwestycja na przyszłość. Warto wybrać ją rozsądnie, aby tworzyła możliwości.

Pisaliśmy m.in. tutaj: ile zarabia pracownik biurowy oraz tutaj: zasiłek chorobowy na umowie zlecenia. Pisaliśmy również o stażu m.in. tutaj: staż z urzędu pracy a ciąża

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.