Czy L4 w weekend się opłaca? Zwolnienie lekarskie w weekend niekoniecznie pomniejszy wynagrodzenie pracownika. Może się okazać, że pomimo L4 w weekend pracownik w danym miesiącu i tak przepracuje tę liczbę godzin, którą ma do przepracowania, a więc takie zwolnienie lekarskie w weekend nie pomniejszy wynagrodzenia.

Nierzadko zdarzają się sytuacje, w których pracownicy przebywają na zwolnieniach lekarskich i nie wykonują pracy. Te zwolnienia lekarskie wystawiane są przez lekarzy na różną liczbę dni, a niektóre z nich obejmują również weekendy, dni wolne od pracy, niedziele, święta itp. Może się też zdarzyć zwolnienie lekarskie sobota niedziela.

Powstaje zatem pytanie, jak traktować zwolnienie lekarskie pracownika, które wystawione zostało np. na 3 tygodnie. W ciągu tych 3 tygodni są weekendy, mogą zdarzyć się święta ustawowo wolne od pracy.

Czy L4 w weekend się opłaca? Czy opłaca się brać zwolnienie lekarskie w weekend? Ciągłość zwolnienia lekarskiego sobota niedziela

W szczególności problem powstaje przy ustalaniu, co należy się pracownikowi za dzień, który był dla niego dniem wolnym od pracy, ale dzień ten zwolnienie lekarskie obejmuje swym zakresem czasowym (np. zwolnienie zostało wystawione na okres od 1 do 21 sierpnia, a po drodze są weekendy – dni wolne od pracy oraz święto ustawowo wolne od pracy, przypadające na dzień 15 sierpnia. Zwolnienie lekarskie w weekend – czy to w ogóle możliwe i dopuszczalne, skoro w te dni pracownik i tak nie świadczy pracy?

praca w weekendy
L4 w weekend – chorobowe sobota niedziela. Czy L4 w weekend się opłaca?

Zwolnienie lekarskie w weekend. Ciągłość L4 a weekend

Zaświadczenie lekarskie, które pracownik otrzymał od lekarza, jest dowodem, na podstawie którego pracownikowi wypłaca się wynagrodzenie chorobowe albo zasiłek chorobowy. Tryb i sposób wystawiania takiego zaświadczenia lekarskiego określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 2015 roku.

Sprawdź także: Nadgodziny w sobotę 50 czy 100

Stosownie do par. 8 powołanego rozporządzenia, zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy (zwolnienie lekarskie) wystawia się na okres, w którym pracownik ze względu na swój stan zdrowia powinien powstrzymywać się od wykonywania pracy (znajduje się po prostu w okresie niewykonywania pracy). Praca na zwolnieniu lekarskim jest zabroniona.

Wynagrodzenie chorobowe, o którym mowa w art. 92 Kodeksu pracy, jak i zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego czy wypadkowego, należą się pracownikowi za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy.

Jeśli zatem zwolnienie lekarskie zostało wystawione na dłuższy niż tydzień okres czasu, to wynagrodzenie chorobowe czy zasiłek chorobowy należą się pracownikowi również za weekendy i inne dni wolne w tym tygodniu, w które to dni nie świadczył on pracy. Czy do chorobowego wlicza się weekendy? Wlicza się.

Sprawdź także: ZUS wypłata chorobowego termin

Wynika to wprost z treści art. 11 ust. 4 tzw. ustawy zasiłkowej (ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa). Konkludując – jeśli zwolnienie lekarskie obejmuje również dni wolne od pracy, to za te dni pracownikowi normalnie należy się zasiłek chorobowy albo wynagrodzenie chorobowe.

rozliczanie nadgodzin w weekend
zwolnienie lekarskie w weekend. Ciągłość zwolnienia lekarskiego soboty, niedziele. czy do l4 licza sie weekendy, czy na l4 płacą za weekend

A tu pisaliśmy m.in. L4 w pierwszym miesiącu pracy, L4 w ciąży kto płaci, praca 6 dni w tygodniu a kodeks pracy – jeśli interesuje Cię tematyka prawa pracy, zapraszamy do lektury.

Pisaliśmy niedawno również: darmowa pomoc prawna Białystok

Czy L4 w weekend się opłaca? Nie da się odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. Za czas zwolnienia lekarskiego pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego (o ile nie obowiązuje go tzw. okres wyczekiwania). Jeśli lekarz wystawił zwolnienie lekarskie obejmujące weekend, to za te dni weekendu również pracodawca nalicza wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy (o ile jest płatnikiem zasiłku).

W praktyce należy pamiętać, że za zwolnienie lekarskie, w tym za zwolnienie lekarskie w weekend należy się co do zasady 80% podstawy (chyba, że zwolnienie przypada w okresie ciąży – pisaliśmy na naszym innym blogu Ile się należy za L4 w ciąży, czy jest spowodowane np. wypadkiem w drodze do pracy czy z pracy. Ostatecznie zatem za czas zwolnienia lekarskiego obejmującego weekend pracownik może stracić na wynagrodzeniu.

Czy opłaca się brać L4 przez weekend? L4 do piątku czy niedzieli?

Teoretycznie L4 przez weekend nie jest dla pracownika opłacalne. Dlaczego? Bo za czas zwolnienia lekarskiego pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia chorobowego albo zasiłku chorobowego w wysokości 80% podstawy (o ile to nie jest L4 w ciąży). Natomiast przepisy prawa nie przewidują możliwości przerwania zwolnienia lekarskiego w weekend.

Sprawdź także: Co jeśli pracodawca spóźnia się z wypłatą

Jeśli lekarz wystawia zwolnienie lekarskie obejmujące weekend (sobotę i niedzielę) czy w ogóle dni wolne od pracy, to pracownik nie może sobie samowolnie decydować, kiedy to zwolnienie obowiązuje, a kiedy nie. L4 obejmuje wszystkie dni w nim wskazane, nie wyłączając dni wolnych.

Jeśli zatem szukasz odpowiedzi na pytanie, czy L4 w weekend się opłaca – nie, nie opłaca się, ale jeśli lekarz takie zwolnienie lekarskie obejmujące sobotę i niedzielę wystawi, nie ma wyjścia i trzeba z niego korzystać L4 w sobotę to nadal niezdolność do pracy z powodu choroby, mimo, że pracownik ma wolną dniówkę.

Czytaj także: Zwolnienie lekarskie online za darmo

Czy weekend wlicza się do L4? czy niedziela wlicza sie do l4?

Tak, jak wskazano wyżej – zwolnienie lekarskie obejmuje okres od do, a nie wybrane dni z okresu od do. Zwolnienie lekarskie to potoczna nazwa niezdolności do pracy spowodowanej chorobą. L4 w weekend jest tym samym zwolnieniem, co L4 poza weekendem.

Podobne wpisy

2 komentarze

  1. Czy za dni ustawowo wolne od pracy wypadające w środku tygodnia też dostaję 80% będąc na L4? Jeśli tak to gdzie tu sprawiedliwość – czemu osoba nie chora dostaje 100% a chora 80% skoro obie nie pracują?

    1. Jeśli pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim („zwykłym” – nie ciąża czy wypadek przy pracy), a w okresie tego zwolnienia lekarskiego pojawiają się święta – dni ustawowo wolne od pracy, to za te dni otrzymuje on 80 % podstawy. Pracownik, który nie przebywa w tym czasie na zwolnieniu lekarskim otrzyma natomiast normalne wynagrodzenie. Różnica jest taka, że ta druga osoba, na polecenie pracodawcy potencjalnie ma obowiązek w to święto jednak przyjść do pracy. Będą to oczywiście dodatkowe godziny, za które należy się czas wolny albo dodatkowe wynagrodzenie, niemniej ten drugi pracownik pozostaje w pewnych sytuacjach do dyspozycji pracodawcy, natomiast osoba na zwolnieniu lekarskim nie, jako osoba niezdolna do pracy.

      Trudno oceniać, czy jest to sprawiedliwe, czy nie, w każdym razie tak regulują to przepisy kodeksu pracy i tzw. ustawy zasiłkowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.