Zwolnienie lekarskie w weekend

Nierzadko zdarzają się sytuacje, w których pracownicy przebywają na zwolnieniach lekarskich i nie wykonują pracy. Te zwolnienia lekarskie wystawiane są przez lekarzy na różną liczbę dni, a niektóre z nich obejmują również weekendy, dni wolne od pracy, niedziele, święta itp. Powstaje zatem pytanie, jak traktować zwolnienie lekarskie pracownika, które wystawione zostało np. na 3 tygodnie. W ciągu tych 3 tygodni są weekendy, mogą zdarzyć się święta ustawowo wolne od pracy. W szczególności problem powstaje przy ustalaniu, co należy się pracownikowi za dzień, który był dla niego dniem wolnym od pracy, ale dzień ten zwolnienie lekarskie obejmuje swym zakresem czasowym (np. zwolnienie zostało wystawione na okres od 1 do 21 sierpnia, a po drodze są weekendy – dni wolne od pracy oraz święto ustawowo wolne od pracy, przypadające na dzień 15 sierpnia. Zwolnienie lekarskie w weekend – czy to w ogóle możliwe i dopuszczalne, skoro w te dni pracownik i tak nie świadczy pracy?

Zwolnienie lekarskie w weekend

Zaświadczenie lekarskie, które pracownik otrzymał od lekarza, jest dowodem, na podstawie którego pracownikowi wypłaca się wynagrodzenie chorobowe albo zasiłek chorobowy. Tryb i sposób wystawiania takiego zaświadczenia lekarskiego określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 2015 roku. Stosownie do par. 8 powołanego rozporządzenia, zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy (zwolnienie lekarskie) wystawia się na okres, w którym pracownik ze względu na swój stan zdrowia powinien powstrzymywać się od wykonywania pracy. Praca na zwolnieniu lekarskim jest zabroniona.

Wynagrodzenie chorobowe, o którym mowa w art. 92 Kodeksu pracy, jak i zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego czy wypadkowego, należą się pracownikowi za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy. Jeśli zatem zwolnienie lekarskie zostało wystawione na dłuższy niż tydzień okres czasu, to wynagrodzenie chorobowe czy zasiłek chorobowy należą się pracownikowi również za weekendy i inne dni wolne w tym tygodniu, w które to dni nie świadczył on pracy. Wynika to wprost z treści art. 11 ust. 4 tzw. ustawy zasiłkowej (ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa). Konkludując – jeśli zwolnienie lekarskie obejmuje również dni wolne od pracy, to za te dni pracownikowi normalnie należy się zasiłek chorobowy albo wynagrodzenie chorobowe.

A tu pisaliśmy m.in. L4 w pierwszym miesiącu pracy, L4 w ciąży kto płaci, praca 6 dni w tygodniu a kodeks pracy – jeśli interesuje Cię tematyka prawa pracy, zapraszamy do lektury.

Zainteresowany naliczaniem wynagrodzeń chorobowych i zasiłków? Poszukaj więcej na ten temat tutaj: darmowa pomoc prawna Białystok

2 komentarze

  1. Michał 5 grudnia 2016
    • szmaragd.pl 5 grudnia 2016

Skomentuj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.