Ile zarabia informatyk po technikum? Czy żeby zarabiać duże pieniądze w branży IT konieczne jest posiadanie wyższego wykształcenia? Niekoniecznie. Dobry programista, specjalista od baz danych czy sieci internetowych z pewnością nie będzie mógł narzekać na własne finanse, bez względu na to, czy ma ukończone studia, czy nie (pisaliśmy m.in. tutaj: pensja w pierwszej pracy i tutaj Ile może zarobić student).

Kluczowe znaczenie będą mieć jego wiedza i umiejętności. Na obecnym rynku istnieje kilka najlepiej opłacalnych zawodów, wymagających jednak fachowej i wszechstronnej wiedzy oraz wykształcenia – jednym z nich jest informatyk, który na zaawansowanym etapie swojej kariery może liczyć na kilkukrotnie wyższe od średniej krajowej zarobki.

W 2023 roku mediana wynagrodzeń dla technika informatyka wynosi 4800 zł brutto. 25% techników informatyków zarabia ponad 6000 zł brutto.

Ile zarabia informatyk po technikum, i od czego zależy jego wynagrodzenie? Czy warto wchodzić w tą branżę? Oto zbiór najważniejszych informacji dla osób zainteresowanych podjęciem pracy w branży IT – zobacz, na jaki rozwój liczyć może informatyk z ambicjami!

Zapotrzebowanie na informatyków – czy wciąż jest popyt?

ile zarabia informatyk po technikum 2 min
Ile zarabia informatyk po technikum. Technik informatyk zarobki

Stale rozwijający się przemysł technologii i cyfryzacji wymaga obecności i pracy osób wykształconych w zakresie informatyki i programowania. Olbrzymia ilość sprzętu komputerowego oraz programów, na których coraz więcej przedsiębiorstw głównie opiera się w pracy wymaga fachowców, którzy będą czuwać nad jego poprawną pracą, a także zaoferują wsparcie pracowników we wdrażaniu nowych systemów i eliminacji usterek.

Specjalista informatyki który posiada fachową wiedzę i doświadczenie bez problemu znajdzie zatrudnienie praktycznie w każdej dziedzinie gospodarki – duże firmy przemysłowe które wdrażają nowe systemy komputerowe i sprzęt potrzebują osoby nadzorującej.

Ile zarabia kasjerka?

Bez względu na branżę, zapotrzebowanie na specjalistów z dziedziny informatyki jest ogromne, a to, ile zarabia informatyk po technikum zależy głównie od jego umiejętności i doświadczenia. Jak wiadomo, technikum informatyczne to najczęściej dopiero przygotowanie do wykonywania pracy w tym zawodzie, ponieważ im więcej kwalifikacji posiada kandydat, tym więcej ofert pracy będzie mógł rozważyć, a tym samym nawet kilkukrotnie podwyższyć swoje zarobki.

Największy popyt na obecnym rynku jest na specjalistów z zakresu programowania, np. Java, JavaScript, Python czy Security, ale każde doświadczenie, odbyty staż czy praca zwiększają doświadczenie, adekwatnie do zainteresowania pracownikiem na rynku pracy.

Dodatkowo jako ciekawostkę warto wiedzieć, że doświadczeni pracownicy kodujący w języku JavaScript niezmiennie od lat zarabiają najwięcej w branży, bo nawet 15 000 zł brutto miesięcznie. Są to stawki które z pewnością wzbudzają zainteresowanie początkujących informatyków, świeżo po ukończeniu technikum.

Ile zarabia pracownik biurowy?

Droga do takich zarobków jednak nie jest łatwa, i wymaga ogromnego zaangażowania! Ile zarabia informatyk po technikum? Na pewno adekwatnie do swoich umiejętności, bo to właśnie one w dużej mierze wpływają na pensję.

ile zarabia informatyk po technikum3
Ile zarabia informatyk po technikum. Technik informatyk zarobki

Ile zarabia informatyk po technikum?

To, ile zarabia informatyk po technikum, i przed podjęciem studiów informatycznych lub powiązanych z branżą IT, w dużej mierze opiera się na lokalizacji, w której poszukuje pracy, jak również specjalizacji oraz umiejętności. Młode osoby po ukończeniu technicznej szkoły najczęściej kontynuują swoją edukację na szczeblu wyższym, podejmując studia. W międzyczasie jednak podejmując pracę, zdobywa się bezcenne doświadczenie i pozycje, które wzbogacają CV, a to może korzystnie wpłynąć na późniejszy rozwój kariery i wyższe zarobki.

Warto podkreślić, że ukończenie technikum w klasie o profilu informatycznym automatycznie sprawia, że można dowolnie przebierać w ofertach pracy – jak pokazuje rynek pracy, potencjalni pracodawcy wolą współpracować z informatykami posiadającymi już jakieś doświadczenie, dlatego po ukończeniu szkoły warto podjąć pracę rozwijającą i dającą cenne umiejętności – takie osoby mają wówczas szansę na efektywne wspinanie się po szczeblach kariery, co przełoży się na wysokość zarobków.

Ile zarabia rekruter?

Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, mediana zarobków technika informatyka to około 3740 złotych brutto. Oznacza to, że 50% osób na tym stanowisku zarabia mniej, a 50% więcej niż wyżej wymieniona kwota. Według tego wyliczenia, początkujący informatyk otrzyma średnie wynagrodzenie w wysokości 2700 netto. Należy jednak pamiętać, że branża informatyczna ma wiele wymiarów pracy, i zawiera również odłamy IT, czyli np. programowanie. Posiadając przydatne umiejętności w kwestii np. Security i Big Data, liczyć można na o wiele wyższe zarobki –  organizacja No Fluff Jobs wskazuje, że średnie wynagrodzenie w branży IT w 2020 roku w Polsce wynosiło od 11 000 tys. złotych, do nawet 15 000 zł brutto.

ile zarabia informatyk po technikum 4
Ile zarabia informatyk po technikum

To, ile zarabia informatyk po technikum pozostaje poza możliwością określenia jednoznacznej odpowiedzi – im więcej ma on umiejętności, tym liczyć może na lepiej opłacaną posadę w branży.

Jakie możliwości pracy ma informatyk po technikum?

Absolwent technikum informatycznego powinien zdecydować, w jakim kierunku i dziedzinie IT chciałby się dalej rozwijać – nie ma możliwości być specjalistą w kilku różnych dziedzinach, warto zatem obrać jedną, w której czuje się on najpewniej i która da mu satysfakcjonującą pracę. Przed absolwentem technikum informatycznego pojawia się szereg możliwości, które pozwolą rozpocząć mu karierę w zawodzie, i zdobyć doświadczenie, tak cenne na rynku pracy.

Może to być m.in. praca związana z montażem i eksploatacją komputerów czy urządzeń powiązanych z komputerami, tworzeniem aplikacji internetowych, baz danych oraz projektowaniem sieci komputerowych i administrowaniem nimi. Wśród najpopularniejszych stanowisk na tym etapie kariery można wymienić kolejno programistę, twórcę gier komputerowych, testera oprogramowania, grafika kreatywnego czy twórcę animacji. Wiele osób rozpoczyna również pracę w autoryzowanych firmach komputerowych, związanych np. z serwisem urządzeń i ich techniczną naprawą.

Własna działalność również wchodzi w grę – tworzenie stron internetowych jest obecnie bardzo popularnym zajęciem dla początkujących informatyków. Każde to doświadczenie daje nowe możliwości rozwoju i wiedzę, która jest niezwykle ceniona na rynku IT. Jeżeli absolwent technikum informatycznego na poważnie podchodzi do swojej kariery zawodowej, to zdobycie doświadczenia i dogłębnej wiedzy powinno być dla niego priorytetem. Lata nauki i pracy jednak z pewnością się opłacą – jak pokazują powyżej wskazane badania, zawody powiązane z informatyką i branżą IT są najlepiej opłacane w Polsce.

To, ile zarabia informatyk po technikum w dużej mierze uzależnione jest od jego umiejętności, dlatego warto próbować różnych prac i stażów, które dadzą fachową wiedzę i wpłyną na możliwości zatrudnienia w przyszłości.

Miejsce pracy a zarobki informatyka

ile zarabia informatyk po technikum 5
Zarobki informatyka po technikum

Na zarobki informatyka wpływa nie tylko doświadczenie i wiedza, ale również miejscowość w której jest zatrudniony. Oczywistym jest fakt, że w mniejszych miejscowościach informatyk zarobi sporo niższą kwotę, niżeli zatrudniłby się w dużej korporacji np. w Warszawie. Dodatkowo na zarobki informatyka po technikum wpływają również miejsca zatrudnienia – dla przykładu, duże, międzynarodowe korporacje IT w miastach mogą zaoferować swoim pracownikom korzystniejsze warunki pracy i wysoką pensję, adekwatną do posiadanych umiejętności i wiedzy.

Dla osób aspirujących do najwyższych widełek zarobków, rozwijanie się w międzynarodowych korporacjach w dużych miastach będzie najlepszym rozwiązaniem. Jako że branża IT w Polsce jest bardzo zaawansowana, do wyboru jest mnóstwo zróżnicowanych stanowisk pracy które umożliwiają wybranie najodpowiedniejszego względem swoich umiejętności. Zapotrzebowanie jest ogromne, a co ciekawe, w branży przeważa system pracy zdalnej. Można pracować nie tylko na etacie, ale również przyjmować zlecenia w ramach własnej działalności, co również jest bardzo popularnym rozwiązaniem (o umowach zlecenia pisaliśmy m.in. tutaj: Ile można zarobić na umowie zlecenia oraz tutaj: minimalne wynagrodzenie na zleceniu od brutto do netto).

Zlecenia z pewnością będą spływać z całego świata, jeżeli tylko informatyk wyrobi sobie renomę i pochwalić się będzie mógł cenionymi w branży umiejętnościami i wiedzą. Zarobki informatyka po technikum może nie są na początku imponujące, i daleko im od pensji które otrzymują najlepsi specjaliści, niemniej jednak zdobywanie doświadczenia, ciągły rozwój i dostosowywanie się do potrzeb sektora rynku pracy jest właściwie gwarancją szybkiego awansu i sukcesu.

Branża IT to obecnie jedna z najdynamiczniej rozwijających się sektorów gospodarki w Polsce, z którą wiąże przyszłość coraz więcej młodych ludzi, szczególnie tych, którzy od zawsze interesowali się informatyką i programowaniem. Ogrom możliwości w tej branży pozwala na świetne zarobki i satysfakcję z pracy, dlatego z pewnością jest to zawód przyszłości!

Zdobywanie wiedzy i doświadczenia się opłaca!

To, co może robić informatykpo technikum w dużej mierze zależy od jego ambicji i celów – jeżeli zadowala go praca w firmie polegająca na zarządzaniu i dbaniu o sprzęt i systemy, to z pewnością będzie on spełniał się doskonale w mniejszych miejscowościach, w nich bowiem również jest ogromne zapotrzebowanie na takich specjalistów. Jakie studia wybrać po  technikuminformatycznym, by zwiększyć swoje powodzenie na rynku pracy? Najlepszym wyborem będą studia wyższe z katalogu IT, np. informatyka, automatyka i robotyka czy grafika komputerowa.

Są to bardzo oblegane kierunki na które trudno się dostać, jednak z całą pewnością trud się opłaci. Jak pokazuje rynek, pracodawcy zwykle wymagają wyższego wykształcenia w zakresie profesji, która stanowi gwarancję kwalifikacji i umiejętności niezbędnych na stanowisku. Dodatkowo należy podkreślić, że przez niesamowite tempo rozwoju branży IT, konieczne jest ciągłe rozwijanie się i doszkalanie – ten kto stoi w miejscu, tak naprawdę się cofa!

Istnieje wiele specjalistycznych kursów doszkalających, a najbardziej popularne to te z zakresu programowania, jako że jest to najbardziej opłacalny odłam branży IT. Przygotować się trzeba na ciągłe szkolenia, uzupełnianie wiedzy, a przede wszystkim ciężką pracę – trzeba lubić to, co się robi, a wtedy praca będzie czystą przyjemnością, przynoszącą zadowalające zyski. Chęć rozwoju i pogłębianie wiedzy po kilku latach od ukończenia technikum nieuchronnie poprowadzi do sukcesu, ale tylko tych najambitniejszych! Potrzeba bowiem mnóstwo pracy, ale i odpowiednich predyspozycji by odnosić sukcesy w tej branży, dodatkowo wysokie pensje nie przychodzą od razu. Wysiłek się opłaca, dlatego warto rozważyć karierę w branży IT.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.