Darmowe porady prawne Poznań – wykaz miejsc i instytucji, oferujących bezpłatne porady prawne w Poznaniu. Jeśli jesteś z Poznania albo mieszkasz w najbliższej okolicy, interesuje Cię możliwość pozyskania nieodpłatnej porady prawnej, potrzebujesz konsultacji prawnych i pomocy w przygotowaniu pisma procesowego, koniecznie przejrzyj poniższy wykaz i skorzystaj z oferty doradczej jednej ze wskazanych instytucji. Instytucje te świadczą nieodpłatną pomoc prawną na rzecz mieszkańców Poznania.

daromwe porady prawne 4

Nie w każdej z nich uzyskasz darmowe porady prawne przez telefon. Nierzadko konieczne będzie zorganizowanie i umówienie spotkania, na którym będziesz mógł omówić swoją sprawę i uzyskać fachową pomoc. Zanim jednak skorzystasz z usług którejś z wymienionych instytucji, wypisz sobie na kartce pytania, które chciałbyś zadać, przygotuj się odpowiednio do rozmowy.

Czytaj także: Koszt adwokata w sprawie o rozwód

Nawet najbardziej doświadczony prawnik nie będzie w stanie Ci pomóc, jeśli sam nie wiesz dokładnie, czego chcesz. Potrzebujesz napisać pozew o rozwód, odwołanie od dyscyplinarki, kupiłeś wadliwy towar i chcesz go zwrócić? Nie ma sprawy, po prostu zadzwoń do wybranej instytucji i ustal termin spotkania z prawnikiem w Poznaniu.

Darmowe porady prawne Poznań – bezpłatna pomoc prawna w Poznaniu:

 • Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Poznaniu, ul. Marcinkowskiego 3, tel. 61 852 29 34
 • Miejski Rzecznik Konsumentów w Poznaniu, ul. Libelta 16/20, tel. 61 878 58 70
 • Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Poznaniu, ul. Słowackiego 8, tel. 61 841 88 30
 • Biuro Porad Prawnych w Poznaniu, ul. Bukowskiej 27/29, tel. 61 624 28 92
 • Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Poznaniu, ul. Cześnikowska 18, tel. 61 860 99 01
 • Studencka Uniwersytecka Poradnia Prawna, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Dom Studencki “Hanka”, Al. Niepodległości 26, tel. 61 829 39 10
 • Federacja Konsumentów Oddział w Poznaniu, ul. 27 Grudnia 17/19, tel. 61 851 61 52
 • Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów, ul. Młyńska 5, tel. 61 853 27 21
 • Stowarzyszenie Obrony przed Przemocą “VIKTORIA”, Dom Kultury Os. Polan 100, tel. 503 912 925
 • Stowarzyszenie Prawników i Mediatorów w Poznaniu, ul. Słowackiego 13/29, tel. 61 847 23 16
 • Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu, ul. Mickiewicza 9a, tel. 61 847 21 11
 • Centrum Współpracy Obywatelskiej w Poznaniu, ul. Kościańska 11/1, tel. 888 738 565
darmowe porady prawne 4

Czytaj także: Nabycie spadku u notariusza cennik

Podobne wpisy

17 komentarzy

 1. Dzień dobry mam pytanie odnośnie urlopu w pracy czy przy umowie o pracę na pół etatu należy mi się płatny urlop.

  1. Dzień dobry

   Oczywiście – jeśli pracuje Pani w stosunku pracy, urlop wypoczynkowy należy się Pani bez względu na wymiar etatu. Wymiar etatu ma wpływ na wymiar urlopu wypoczynkowego, przykładowo praca na pół etatu to 1/2 z 20 albo 26 czyli odpowiednio 10 albo 13 dni urlopu za rok. Natomiast urlop wypoczynkowy jak najbardziej się Pani należy. Jest to urlop płatny – kodeks pracy wskazuje wprost:

   Art. 152. § 1. Pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego, zwanego dalej „urlopem”.
   § 2. Pracownik nie może zrzec się prawa do urlopu.

   Jednocześnie przepis nie mówi nic o wymiarach etatu – urlop wypoczynkowy należy się bez względu na wymiar etatu.

 2. Witam.Co może Wspólnota Mieszkaniowa,gdy jeden z właścicieli lokalu nie płaci od 2013r czynszu.Obecny dług to 64tys.zl.Prezes spółdzielni dopuścił do takiego zadłużenia i nic nie robi w tej sprawie,bo za wszystko płacimy my.nigdzie Wspólnota nie ma długów.A blok wymaga remontu,a pieniędzy nie ma.Co możemy zrobić żeby nie sponsorować pasożyta.

  1. Dzień dobry

   Mogą Państwo skorzystać z dyspozycji art. 16 ustawy o własności lokali:

   1. Jeżeli właściciel lokalu zalega długotrwale z zapłatą należnych od niego opłat lub wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu albo przez swoje niewłaściwe zachowanie czyni korzystanie z innych lokali lub nieruchomości wspólnej uciążliwym, wspólnota mieszkaniowa może w trybie procesu żądać sprzedaży lokalu w drodze licytacji na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego o egzekucji z nieruchomości.
   2.Właścicielowi, którego lokal został sprzedany, nie przysługuje prawo do lokalu zamiennego.

   W tym celu należy wystąpić do sądu. Muszą Państwo zwołać zebranie wspólnoty mieszkaniowej, by podjąć zgodnie uchwałę o skierowaniu sprawy dłużnika na drogę sądową oraz udzieleniu zarządowi wspólnoty pełnomocnictwa do wytoczenia powództwa. Podstawą jest art. 22 ust. 3 pkt 7 ustawy o własności lokali. Następnie zarząd wspólnoty musi w imieniu całej wspólnoty składa w sądzie pozew o nakazanie sprzedaży mieszkania dłużnika.

 3. Dzień dobry mam pytanie odnośnie wyroku sądu dla żony mianowicie powstrzymanie się do kontaktowania się z pokrzywdzonym w jaki kolwiek sposób (poza sprawami urzędowymi oraz sprawami dotyczącymi małoletniego dziecka oskarżonej i pokrzywdzonego.

 4. Dzień dobry
  Wczoraj, odebrałem ze skrzynki pocztowej awizo na moje imię i nazwisko i mój adres zamieszkania. Awizo miało adnotacje przesyłki sądowe. Dzisiaj udałem się do placówki pocztowej i okazało się, że wystawiono błędnie awizo na mój adres, (imię i nazwisko się zgadza) mimo, że na liście widnieje inny adres adresata. Ewidentnie, pracownik Poczty Polskiej zmienił adres dostarczenia przesyłki poleconej. Dlaczego? Tego nie wiem. Czy mam prawo do jakiegoś zadośćuczynienie (rekompensaty) w takiej sytuacji ? Powiem, szczerze, że miałem ostatnią noc nie przespaną z powodu tego niby mojego awiza oparzonego adnotacją sądową. Pracownik Poczty Polskiej na infolinii, poinstruował mnie, że mam prawo do złożenia reklamacji (zwanej też skargą). Czy tylko do skargi mam prawo ? A co RODO w tej sytuacji?

  1. Dzień dobry

   Jeśli chodzi o rekompensatę, to musiałby Pan udowodnić, że całe zdarzenie naraziło Pana na szkodę albo np. wywołało rozstrój zdrowia (potwierdzony przez właściwego lekarza). Taka sytuacja, jakkolwiek oczywiście mało przyjemna i stresująca, to za mało, aby wobec poczty wysnuwać roszczenia. Można oczywiście spróbować, ale wątpię, aby sąd uznał takie zdarzenie za podstawę do finansowej rekompensaty. Z kolei z punktu widzenia RODO – Pana dane były przetwarzane, skoro listonosz na pana nazwisko wystawił awizo, natomiast tu by trzeba drążyć, skąd miał Pana dane, w jakim celu je przetwarzał, na jakiej podstawie itp.

   Może Pan oczywiście złożyć również na poczcie reklamację – ona nie będzie dotyczyć wadliwości doręczenia przesyłki czy braku doręczenia, ale niepokojenia Pana na skutek omyłki pracownika.

 5. Dzień dobry. Mam pytanie odnośnie rachunków wystawianych przez pracodawcę na umowie zleceniu, na których widnieje suma, którą zarobiłam oraz składki. Potrzebuję wszystkich rachunków do przedłożenia w Urzędzie, niestety były już pracodawca mimo przekazania mojej prośby o nie i w formie ustnej i pisemnej w postaci maila nie odpowiada mi, ani nie przesłał rachunków. Czy ma on jakiś konkretny czas na wydanie mi ich albo czy mogę coś zrobić, żeby przyspieszyć ten proces, bo zależy mi na czasie?

  1. Dzień dobry

   On te rachunki powinien przechowywać przez min. 3 lata – do czasu przedawnienia roszczeń ze zlecenia. Natomiast pytanie jest takie, czy on je wystawiał osobiście, czy np. robiło to jego biuro rachunkowe itp. Ma Pani jakiś kontakt telefoniczny z kimkolwiek u zleceniodawcy?

   Jeśli nie uda się załatwić z nim, to o ile ma Pani więcej niż 26 lat, była Pani z tytułu zlecenia zgłoszona do ZUS, a więc można w razie czego z ZUS „wydostać” zaświadczenie o podleganiu ubezpieczeniu ze wskazaniem podstaw do składek – to jest przychód, a więc wynagrodzenie brutto ze zlecenia i sumy składek.

 6. Witam serdecznie, moja sprawa dotyczy ubezpieczenia samochodu. Dostałam od ojca samochód ubezpieczony do 15.05, z dniem 13.04 złożyłam wypowiedzenie. 15.05 wykupiłam nowe, teraz okazuje się że za 14.05 dostałam karę od ufg za brak polisy. Na wypowiedzeniu nie zawarłam daty, od której ma obowiązywać myśląc, że z automatu będzie to 15.05-skoro tak było opłacone. Kontaktowałam się z ubezpieczycielem w sprawie zmiany daty, ale niestety nic nie wskórałam . Czy mogę coś z tą sytuacją zrobić ?

  1. Dzień dobry

   A jakie warunki wypowiedzenia zakładała poprzednia polisa? Ta obowiązująca do 15 maja? I od kiedy miało obowiązywać to ubezpieczenie zakupione 15.05? Od tego dnia?

 7. ile kosztuje poświadczenie spadku u notariusza. czytałem że okolo 150 zl. Sprawa prosta jedyny spadkobierca brak długów. Tymczasem notariusz mowi coś o około 1500 zł razem. Czy możliwa jest taka różnica nawet zakładając że jest jakaś indywidualna opłata u notariusza

  1. Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej:

   § 10a taksa notarialna
   Stawki za czynności w sprawach spadkowych
   1.
   Za sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia ustawowego lub testamentowego, uzupełniającego aktu poświadczenia dziedziczenia w zakresie spadkobierców dziedziczących gospodarstwo rolne maksymalna stawka wynosi 50 zł.
   1a.
   Za sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia testamentowego z zapisem windykacyjnym maksymalna stawka wynosi 100 zł.
   2.
   Za sporządzenie protokołu dziedziczenia maksymalna stawka wynosi 100 zł.
   2a.
   Za czynności dotyczące europejskiego poświadczenia spadkowego, z wyłączeniem czynności, o których mowa w ust. 2b i 2c oraz § 12, maksymalna stawka wynosi 400 zł.
   2b.
   Za sporządzenie projektu protokołu dziedziczenia maksymalna stawka wynosi 100 zł.
   2c.
   Za sporządzenie protokołu obejmującego oświadczenie o wyrażeniu zgody na spisanie protokołu dziedziczenia zgodnie z jego projektem maksymalna stawka wynosi 50 zł.
   3.
   Za sporządzenie protokołu otwarcia i ogłoszenia testamentu maksymalna stawka wynosi 50 zł.
   4.
   Za sporządzenie zaświadczenia o powołaniu wykonawcy testamentu maksymalna stawka wynosi 30 zł.

 8. Witam serdecznie. W dniu 7 lutego 2023 roku nabyłem samochód od osoby prywatnej. Sprzedający poinformował mnie tylko o konieczności wykonania zbieżności, wyciekach oraz braku hamulca ręcznego. Auto podczas jazdy próbnej nie wykazywało innych usterek. Następnego dnia wyszło, że akumulator jest do wymiany. Po krótkim czasie okazało się, że jest wyrobiony gwint w zwrotnicy po stronie kierowcy co podczas wyjazdu z parkingu dnia 25 lutego doprowadziło do wypięcia się sworznia wahacza oraz ukręcenia półosi napędowej czego skutkiem było wystąpienie sytuacji niebezpiecznej, ponieważ od pojazdu praktycznie odpadło jedno koło. Dodatkowo po przetransportowaniu pojazdu na lawecie do warsztatu wyszły na jaw kolejnie wady o których istnieniu mnie sprzedający nie poinformował a mianowicie uszkodzone zaciski oraz tarcze hamulcowe w kołach przednich. Po dokładnym sprawdzeniu pojazdu wyszło na jaw, że wentylator chłodnicy w ogóle nie pochodzi od tego auta/modelu, jest zamontowany „na sztukę” i nie działa czego skutkiem jest brak chłodzenia silnika oraz niesprawna klimatyzacja. Czy w tym przypadku mogę ubiegać się o obniżenie ceny pojazdu pod postacią zwrotu części kosztów poniesionych napraw? Najbardziej chodzi mi o tą usterkę koła i „zdrutowany” wentylator. Pozdrawiam

  1. Dzień dobry. Tak, przy czym tu w grę wchodzi jeszcze kilka kwestii – samochód został nabyty od osoby prywatnej, na podstawie umowy kupna – sprzedaży. Jak wyglądały same okoliczności sprzedaży? Czy to były tylko jakieś oględziny pobieżne i jazda próbna? Czy cena sprzedaży odpowiada cenom rynkowym, z uwzględnieniem tych ewentualnych usterek? Czy sprzedający został poinformowany o wykryciu tych wad?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.