Darmowe porady prawne Olsztyn – jesteś z Olsztyna albo okolic i poszukujesz fachowej, nieodpłatnej pomocy prawnej i interesuje Cię bezpłatna pomoc prawna? Jeśli tak, to koniecznie zapoznaj się z wykazem, jaki przygotowaliśmy poniżej. Zawiera on listę instytucji państwowych i niepaństwowych, które zajmują się świadczeniem nieodpłatnej pomocy prawnej.

To, że świadczą one nieodpłatną pomoc prawną nie oznacza, że nie jest to pomoc profesjonalna i rzetelna. Pomocy prawnej we wskazanych instytucjach udzielają prawnicy z doświadczeniem i nie

darmowe porady prawne 4

zbędną wiedzą, nie musisz zatem obawiać się, że Twoją sprawą zajmie się ktoś bez odpowiedniego przygotowania. Nie każdy ze wskazanych podmiotów świadczy usługi typu telefoniczna pomoc prawna, niemniej w każdym z nich możesz liczyć na doradztwo w interesującej Cię sprawie.

Aby skorzystać z usług darmowego doradztwa prawnego najlepiej najpierw zadzwonić do wybranej instytucji, umówić się na spotkanie, na którym będziesz mógł przedstawić swoją sprawę i swój problem prawny.

Pamiętaj, nie musisz ponosić kosztów płatnego doradztwa, skorzystaj w pierwszej kolejności z usług nieodpłatnej pomocy prawnej, a dopiero potem, jeśli okaże się, że Twoja sprawa jest stosunkowo skomplikowana albo grozi Ci wysoka odpowiedzialność, poszukaj odpowiedniej kancelarii prawnej.

Darmowe porady prawne Olsztyn:

darmowe porady prawne 7

  • Okręgowy Inspektorat Pracy w Olsztynie, ul. Kopernika 29/1, tel. 89 679 88 00
  • Studencka Poradnia Prawna, ul. Knosały 3/5, budynek B, pok. 19
  • Starostwo Powiatowe w Olsztynie, Pl. Bema 5, pok. 14, tel. 89 523 28 83
  • Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Olsztynie, ul. Dąbrowszczaków 10, tel. 89 527 27 65
  • Federacja Konsumentów Oddział w Olsztynie, ul. 1 Maja 13, tel. 89 535 21 16
  • Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie PCPR Olsztyn, Plac Bema 5, tel. 89 535 32 18
  • Punkt Konsultacyjny Projektu Olsztyńskie Centrum Organizacji Pozarządowych, ul. Tarasa Szewczenki 1

Sprawdź także: Czy szkoła policealna daje status studenta

Podobne wpisy

32 komentarze

  1. Pytanie: Pracuje w firmie juz 6 lat i wszyscy dostaliśmy wypowiedzenia umowy w czesci dotyczącej miejsca wykonywania pracy w Olsztynie i dostałem trzymieśięczne wypowiedzenie . Przyczyną wypowiedzenia jest reorganizacja oddziału w Olsztynie i Kętrzynie połączenie tych oddziałów z siedzibą w Kętrzynie. Oni proponują prace w Kętrzynie to znaczy że musiałbym dojeżdżać około 100 km.Mam do 15.11. 2020 dać odpowiedz czy przyjmuje takie warunki ,jeżeli nie zgodzę się na te warunki to automatycznie zostanie rozwiązanie umowy.Mam pytania czy tak można rozwiązać umowę i jak nie przyjmę tych warunków to czy ja dostane świadectwo pracy gdzie zostanie wpisane mi wypowiedzenie za porozumieniem stron i czy należy się odprawa. Proszę o pomoc.

    1. Dzień dobry

      Jeśli nie przyjmie Pan warunków z wypowiedzenia zmieniającego, umowa o pracę rozwiąże się z upływem okresu wypowiedzenia. Skoro pisze Pan, że do 15 listopada musi dać znać, to zakładam, że obowiązuje Pana miesięczny okres wypowiedzenia, a więc umowa o pracę rozwiąże się z dniem 30 listopada. W świadectwie pracy zostanie wskazany tryb – rozwiązanie za wypowiedzeniem (art. 30 par. 1 pkt 2 kodeksu pracy). Natomiast co do tego, czy należy się odprawa dla zwalnianego pracownika, to wszystko zależy, czy zakład pracy zatrudnia do czy powyżej 20 osób – jeśli powyżej, odprawa będzie, bo zwolnienie, do którego dojdzie wobec nieprzyjęcia wypowiedzenia zmieniającego jest zwolnieniem z art. 10 ust. 1 ustawy o zwolnieniach grupowych.

  2. Jestem absolwentka szkoły średniej po technikum ekonomicznym 4 – letnim. Posiadam dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe. Ile lat liczy mi się do stazu urlopowego ?

    1. Dzień dobry. W tym przypadku zastosowanie znajduje ten przepis:

      Art. 155. § 1. Do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się z tytułu ukończenia:

      1) zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata,
      2) średniej szkoły zawodowej – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat,
      3) średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych – 5 lat,
      4) średniej szkoły ogólnokształcącej – 4 lata,
      5) szkoły policealnej – 6 lat,
      6) szkoły wyższej – 8 lat.

      W Pani przypadku będzie to zatem czas nauki przewidziany programem nauczania, czyli 4 lata.

  3. Witam mój były Partner zlorzyl wniosek do Wardy o wypłatę z ubezpieczenia z tytułu śmierci mojich rodziców dostaliśmy odmowne bo nie mieliśmy śluby. Teras wzięliśmy ślub złorzylismy ponownie wniosek i nadal otrzymaliśmy odmownie bo niby teras chodzi o to że wcześniej zlorzylim. Czy mają prawo omówić nam wypłaty z ubezpieczenia? Ojciec zmarł xx.xx.2018r.mama xx.xx.2020r.my wzięliśmy ślub xx.xx.2021

    1. Dzień dobry

      A jakie jest uzasadnienie odmowy? Czy Warta wskazała, że Pani były partner jest osobą nieuprawnioną do złożenia wniosku? Czy coś jeszcze dodali do tego?

  4. Witam jestem pracownikiem budowlanym i szef dowozi nas z bazy do miejsca budowy. Miejsce oddalone jest około 20km od Olsztyna. Czy czas dojazdu liczony jest jako czas pracy ? Na bazie na przykład ładujemy potrzebne narzędzia itd.

    1. Dzień dobry

      A o której godzinie rozpoczynacie pracę na budowie? Bo rozumiem, że najpierw musicie stawić się w bazie, tam przygotowujecie sprzęt itd., a potem dopiero jedziecie na miejsce budowy? Czy podróż do miejsca budowy przypada już na normalne godziny Waszej pracy? W sensie – czy macie sztywne godziny pracy, np. 7 – 15 i na bazie jesteście na 7.00, a potem dopiero jedziecie na miejsce budowy?

  5. Do dnia 30.09.2020 roku byłam zatrudniona na umowę zlecenie jako rachmistrz. Po zakończeniu umowy, 4.10.21 r. przyszło do Urzędu zawiadomienie o zajęciu wynagrodzenia, zajęcie jest z datą 1.10.21 r., czyli też po zakończeniu umowy. Czy komornik ma prawo zająć mi wynagroszenie za spis, skoro wtedy gdy wykonywałam umowę zlecenie nie było jeszcze zajęcia komorniczego. Pojawiło się ono już po rozwiązaniu umowy zlecenia

    1. Dzień dobry

      A kiedy wypłacane jest wynagrodzenie z tej umowy? Postanowienie o zajęciu komorniczym zapadło po zakończeniu umowy, ale czy przed wypłatą wynagrodzenia, czy po niej?

  6. Witam
    Chciałabym się zapytać co mogłabym w tej sprawie zrobić,pracuje z pewnym „kolega” jesteśmy na tym samym stanowisku nawet pensje dostaje ta samą,może pracuje ode mnie 3miesiace dluzej, ostatnio zachowuje się gdyby był moim podwładnym próbuje mi rozkazywać gdy mu się sprzeciwiam,oskarża mnie przy wszystko i opowiada historię dla mojego przełożonego,że nie wykonuje swojej pracy,nic nie robie,obraża mnie swoim zachowaniem że nic nie robie,i nie nadaje się do pracy, patrząc na mnie z wyzszascia,gdzie jest takim samym pracownikiem jak i ja.Prosze o szczera odpowiedź i pomoc Pozdrawiam.

    1. Dzień dobry

      A ile osób pracuje na podobnym do Pani stanowiskach? Macie wspólnego kierownika działu, czy po prostu firma jest na tyle mała, że macie bezpośrednio nad sobą szefa? Czy to obrażanie Pani odbywa się przy innych pracownikach?

  7. Mamy wspólnego kierownika jak i dyrektora,na naszym sektorze pracuje koło 26osob jest to sklep budowlany,przy innych pracownikach podchodzi do mnie z wysuszeniem i pogardą że nie wykonuje pracy tak jak powinno, obgaduje mnie za plecami,i wytyka błędy przy kolegach z pracy,byłam z tym u dyrektora ale cisza,jak tak dalej będzie co mogłabym z tym zrobić…?

    1. Jeśli macie dział kadr, niech Pani to zgłosi kadrowej – ona nie jest bezpośrednią Pani przełożoną, ale ma obowiązek reagować, jeśli w zakładzie pojawia się zachowanie, mogące dezorganizować pracę, mające znamiona początków mobbingu itp. Ona powinna zwrócić się bezpośrednio do pracodawcy już albo dyrektora, bo takie zachowanie, nawet jeśli nie odbija się bezpośrednio na jakości Pani pracy, może w ogóle działać demotywująco na innych, bo może to dotyczyć również innych osób i one też nie wiedzą, jak się zachować. Niech Pani idzie raz jeszcze do dyrektora, firma nie może sobie pozwolić na takie zachowania. Niech dyrektor widzi, że Pani nie odpuści, bo ma Pani takie same prawa i obowiązki, jak inni, wykonuje Pani swoją pracę dobrze, nikt nie ma do Pani żadnych zastrzeżeń poza tą jedną osobą, która celowo czy złośliwie wyżywa się na Pani, krytykuje bezpodstawnie, narusza Pani dobra osobiste. To może być w ekstremalnym przypadku przyczyna do zwolnienia tego pracownika.

  8. Pytanie pracuje w sieci handlowej ..ostatnio bylam na zwolnieniu przed pojsciem do lekarza kierowniczka dala mi do zrozumienia ze nie zyczy sobie bym wziela zwolnienie… doszly mnie słuchy ze planuje przeniesc mnie na inny obiekt ..umowe mam na dany konkretny sklep …jestem w wieku przed emerytalnym …musialaby dac mi jakies porozumienie zmieniajace umowe czy cos w tym stylu czy w tej sytuacji ma takie prawo? Czy musze sie na to zgadzac? Czy odmowa bedzie rownoznaczna z rozwiazaniem umowy i utrata pracy? Prosze o pomoc

    1. Dzień dobry

      A czy w umowie o pracę ma Pani wskazane miejsce pracy jako konkretny adres? Ze wskazaniem ulicy i miejscowości? Czy wskazano tylko miejscowość? Przykładowo jako miejsce pracy wskazano np. „Olsztyn”, czy „Olsztyn, Plac Jana Pawła II xx”

        1. No to w grę wchodzi jedynie wypowiedzenie zmieniające, ale zasady wręczenia wypowiedzenia zmieniającego są takie, jak wypowiedzenia definitywnego, a więc skoro Pani jest w okresie ochronnym 4 lata przed emeryturą, to Pani jest chroniona przed wypowiedzeniem zmieniającym. Jedynie z przyczyny nieleżącej po stronie pracownika jest to dopuszczalne, ale też nie zawsze. Na porozumienie zmieniające musi się Pani zgodzić – jeśli Pani się nie zgodzi, do porozumienia nie dojdzie, a więc pozostaje w zasadzie jedynie wypowiedzenie zmieniające, które jest wątpliwe i ryzykowne dla pracodawcy.

  9. Były mąż co chwila uchyla się od płacenia alimentów Robi to po złości bo córka nie chce utrzymywać z nim kontaktów W tym miesiącu nie zapłacił wcale Córka już nie chce się upominać a studiuje za granicą Samej jest mi ciężko Gdzie powinnam się udać żeby móc wyegzekwować należności ?

    1. Zawiadomić policję – uchylanie się od alimentów to przestępstwo z art. 209 kodeksu karnego:

      Art. 209
      § 1. Kto uporczywie uchyla się od wykonania ciążącego na nim z mocy ustawy lub orzeczenia sądowego obowiązku opieki przez niełożenie na utrzymanie osoby najbliższej lub innej osoby i przez to naraża ją na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
      § 2. Ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego, organu pomocy społecznej lub organu podejmującego działania wobec dłużnika alimentacyjnego.
      § 3. Jeżeli pokrzywdzonemu przyznano odpowiednie świadczenia rodzinne albo świadczenia pieniężne wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, ściganie odbywa się z urzędu.

  10. Witam serdecznie, potrzebuję pomocy . Ojciec dziecka ogłosił upadłość konsumencką w 2021 roku (kwota na tamten czas zgłoszona zaległa ponad 7000 zł ). w czerwcu 2022 otrzymałam harmonogram spłat . Ojciec dziecka cały czas nie płaci alimentów ,ani nie ma przelewów od syndyka. Aktualne zadłużenie to kwota 11 000 zł ( po odjęciu oczywiście masy upadłościowej ) . Co mogę zrobić aby te pieniądz odzyskać .

    1. Dzień dobry. A czy ma Pani jakąkolwiek informację o dochodach ojca? Wiadomo Pani coś o jakichkolwiek źródłach jego dochodu?

        1. Najlepiej z wyrokiem zasądzającym alimenty zgłosić się do komornika. Komornik ustali, czy dłużnik alimentacyjny ma majątek, czy jest w stanie spłacać, a gdyby się okazało, że nie, będzie Pani mogła wystąpić do Funduszu Alimentacyjnego. Trzeba napisać wniosek o wszczęcie egzekucji i wskazać w nim składniki majątkowych, z których komornik mógłby dokonać egzekucji. Jeżeli jednak ich Pani nie wskaże, komornik jest zobowiązany ustalić składniki majątkowe dłużnika samodzielnie.

          W ostateczności, jeśli ojciec zalega z co najmniej trzema ratami alimentów, można zgłosić sprawę do prokuratury – uchylanie się uporczywe od obowiązku alimentacyjnego jest przestępstwem. Będzie musiał stawić się w sądzie i wyjaśnić, dlaczego nie płaci.

  11. Witam chciałabym się dowiedzieć w sprawie takiej teście przepisali nam 7 lat temu godpodarkę ze wszystkim ze sprzętami rachunkami kredytami po tym czasie zabraniają nam z tego korzystać bo mówią że oni to kupili i jest ich wszystko nawet nie mam dostępu do pieca i powiedziała że ona go kupiła 7 lat temu to jest jej proszę mi to jakoś wyjaśnić bo już sama nie wiem co z tym zrobić a do niczego się nie dokładają wszystko kupujemy że swojej pracy proszę o pomoc w tej sprawie z góry dziękuję.

    1. Dzień dobry

      A co oznacza pojęcie przepisali w tym wypadku? Czy oznacza faktyczne przeniesienie własności? Mają Państwo jakieś akty notarialne, coś z nich wynika? Czy są tu umowy np. dożywocia czy darowizny? A jeśli darowizny, to czy łącznie na Panią i męża, czy tylko na męża?

  12. Dzień dobry, pożyczyłam w zeszłym roku (listopad) 500zl osobie, która miała po 2tyg dokonać zwrotu. Nie znam adresu zamieszkania tej osoby, ale wiem gdzie pracuje. Prośby o zwrot nic nie dają, ta osoba pisze że zwróci i do tej pory się nie pojawiła mimo umówienia się na zwrot. Nie mam umowy pożyczki, mam jedynie SMS wskazujący na to, że do pożyczki doszło (ta osoba pisze w nim że będzie mi taką kwotę winna). Pożyczka poszła na konto bankowe, jednak nie zatytułowałam tego jako pożyczka. W jaki sposób mogę odzyskać swoje pieniądze? Droga polubowna nie wchodzi w grę, gdyż ta osoba po prostu kłamie (sporo smsów i wymiany wiadomości na FB, wskazuje na miganie się tej osoby i brak zamiaru zwrotu). Pomocy… Czy jest jakaś szansa, że naprawie swoją głupotę??

    1. Dzień dobry

      Pożyczka mniej niż 1000 zł, a więc nie ma tu zastrzeżenia formy pisemnej pożyczki:
      § 1. Przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.
      § 2. Umowa pożyczki, której wartość przekracza tysiąc złotych, wymaga zachowania formy dokumentowej.

      Jednocześnie ma Pani potwierdzenia tego, że pożyczkobiorca uznaje roszczenie – ma Pani SMS, gdzie on pisze, że pieniądze odda. Jeśli ma Pani np. adres email tej osoby, można napisać ostateczne wezwanie do zapłaty, wskazując termin np. 7 dni. Można spróbować również wysłać SMS z żądaniem zwrotu w terminie 7 dni – pod rygorem wystąpienia na drogę sądową. Jeśli ta osoba nie zareaguje albo wprost odmówi, pozostaje jedynie droga sądowa – pozew pozew o zapłatę. Pozew składa się w sądzie rejonowym właściwym dla miejsca zamieszkania pozwanego i trzeba uiścić opłatę sądową (wynosi 400 zł, ale dłużnik zwraca, jak przegrywa sprawę). W trakcie postępowania trzeba udowodnić istnienie pożyczki (przelew, SMS) i brak jej zwrotu. Po uzyskaniu prawomocnego wyroku sądu będzie Pani mogła skierować sprawę do egzekucji i poprzez komornika egzekwować tę kwotę oraz wszelkie koszty poniesione w związku z postępowaniem

  13. dzień dobry,
    pytanie w związku z wystającymi przez płot gałęziami. Doczytałem, że przed ich samodzielnym usunięciem należy wezwać sąsiada- właściciela do ich usunięcia. A co w przypadku gdy sąsiad nie mieszka w nieruchomości, nie ma z nim kontaktu? Bardzo wysokie drzewo rosnące na jego działce przy płocie – tuja – na skutek silnych wiatrów mocno przechyliła się i w 1/3 wystaje na moją działkę po skosie nad płotem, stwarzając zagrożenie runięcia na ogrodzenie. Czy w takim przypadku mogę sam wyciąć część tego drzewa, która wystaje przez płot, nie narażając się przy tym na konsekwencje prawne? dziękuję za odpowiedź.

    1. Dzień dobry. Jeśli nie ma Pan kontaktu z sąsiadem i nie ma możliwości nawiązania takiego kontaktu, może Pan skorzystać z możliwości, jaką daje art. 150 kodeksu cywilnego:

      Art. 150. Właściciel gruntu może obciąć i zachować dla siebie korzenie przechodzące z sąsiedniego gruntu. To samo dotyczy gałęzi i owoców zwieszających się z sąsiedniego gruntu; jednakże w wypadku takim właściciel powinien uprzednio wyznaczyć sąsiadowi odpowiedni termin do ich usunięcia.

      o ile to nie jest grunt publiczny, np. park. Należy też pamiętać, że nie wolno usunąć całego drzewa, chyba, że stwarza zagrożenie. Dobrze też zrobić dokumentację fotograficzną. Jeśli da się problem rozwiązać np. poprzez stabilizację tej tui, to trzeba spróbować, ale jeśli nie jest to możliwe, pozostaje skorzystanie z możliwości z art. 150 kodeksu cywilnego. Przepis ten wymaga powiadomienia sąsiada czy wyznaczenia mu terminu, ale jeśli nie ma z nim kontaktu, a drzewo faktycznie sprawia zagrożenie, nie ma innej możliwości, niż zagrożenie to usunąć.

  14. Otrzymałam Wyrok Zaoczny z Sądu iż powództwo zostało oddalone. Była to chwilówka, częściowo spłacona. Czy to oznacza wg Wyroku sprawa została umorzona. Wyrok z roku 2019 a teraz przyszła informacja od ów Wierzyciela że mam spłacić. Jak się do tego odnieść.

    1. Dzień dobry. Jak rozumiem, wierzyciel wniósł pozew do sądu, ale sąd pozew oddalił. Co jest napisane w uzasadnieniu wyroku? Może Pani przytoczyć, tak ogólnie? Bez danych osobowych, bez kwot, chodzi tylko o to, dlaczego sąd oddalił powództwo. I proszę jeszcze o potwierdzenie – pozew został oddalony, a nie odrzucony, tak?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.