Darmowe porady prawne Bydgoszcz – jeśli mieszkasz w Bydgoszczy czy okolicach i interesują Cię darmowe porady prawne, koniecznie zapoznaj się z prezentowanym przez nas wykazem podmiotów i instytucji, które udzielają darmowej pomocy prawnej i nieodpłatnych porad prawnych.

Pamiętaj tylko, aby kontaktować się z tą instytucją, która zajmuje się określoną dziedziną prawa.

Darmowe porady prawne Bydgoszcz:

 1. Rzecznik Praw Obywatelskich w Bydgoszczy, Urząd Marszałkowski w Bydgoszczy, ul. Jagiellońska 3
 2. Okręgowy Inspektorat Pracy w Bydgoszczy, Plac Piastowski 4a, tel. 52 561 11 04
 3. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Bydgoszczy, ul. Konarskiego 1/3, tel. 525 835 413
 4. Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Bydgoszczy, ul. Jagiellońska 10, tel. 52 323 16 10
 5. Miejski Rzecznik Konsumentów w Bydgoszczy, ul. Jezuicka 1, tel. 525 858 428
 6. Oddział Federacji Konsumentów, ul. Konarskiego 3/74, tel. 52 322 52 01
 7. Stowarzyszenie SEVI, ul. Toruńska 81a/2a, tel. 52 348 40 03
 8. Urząd Miasta Bydgoszcz, ul. Jezuicka 1, tel. 52 328 89 13

W każdym z wymienionych ośrodków uzyskasz darmowe porady prawne Bydgoszcz.

Bezpłatna pomoc prawna w Bydgoszczy – gdzie w Bydgoszczy szukać darmowego adwokata czy radcy prawnego?

W Bydgoszczy, podobnie jak w wielu innych miastach w Polsce, funkcjonują punkty nieodpłatnego poradnictwa prawnego oraz punkty nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego. Działają one na mocy ustawy z dnia z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej (tekst ustawy znajdziesz TUTAJ).

Wykaz punktów bezpłatnej pomocy prawnej w Bydgoszczy:

Punkt nieodpłatnych porad prawnych, ul. 11 Listopada 15, Bydgoszcz. Darmowych porad prawnych udzielają adwokaci i radcowie prawni z Okręgowej Rady Adwokackiej w Bydgoszczy i Okręgowej Izby Radców Prawnych w Bydgoszczy oraz adwokaci i radcy prawni z organizacji pozarządowej – Bydgoskie Stowarzyszenie Pomocy Prawnej

Punkt nieodpłatnych porad prawnych, ul. Gajowa 94, Bydgoszcz. Darmowych porad prawnych udzielają adwokaci i radcowie prawni z Okręgowej Rady Adwokackiej w Bydgoszczy i Okręgowej Izby Radców Prawnych w Bydgoszczy

Punkt nieodpłatnych porad prawnych, ul. Boya-Żeleńskiego 18, Bydgoszcz. Darmowych porad prawnych udzielają adwokaci i radcowie prawni z Okręgowej Rady Adwokackiej w Bydgoszczy i Okręgowej Izby Radców Prawnych w Bydgoszczy oraz adwokaci i radcy prawni z organizacji pozarządowej – Bydgoskie Stowarzyszenie Pomocy Prawnej

Punkt nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, ul. Słoneczna 19, Bydgoszcz. Darmowych porad prawnych udzielają adwokaci i radcowie prawni z Okręgowej Rady Adwokackiej w Bydgoszczy i Okręgowej Izby Radców Prawnych w Bydgoszczy oraz adwokaci i radcy prawni z organizacji pozarządowej – Bydgoskie Stowarzyszenie Pomocy Prawnej

Punkt nieodpłatnych porad prawnych, ul. Generała A. E. Fieldorfa „Nila”, Bydgoszcz. Darmowych porad prawnych udzielają adwokaci i radcowie prawni z Okręgowej Rady Adwokackiej w Bydgoszczy i Okręgowej Izby Radców Prawnych w Bydgoszczy oraz adwokaci i radcy prawni z organizacji pozarządowej – Bydgoskie Stowarzyszenie Pomocy Prawnej.

Bezpłatne porady prawne Bydgoszcz – wykaz uzupełniający 2023

 1. Poradnia Prawna „Dom Wszystkich Świętych” – ul. Kołłątaja 5
 2. Poradnia Prawna „Centrum Obywatelskie” – ul. Podgórna 9

Stosownie do przepisu art. 4 ustawy o bezpłatną pomoc prawną oraz poradnictwo obywatelskie może starać się każda osoba fizyczna, która nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Co ważne, ubiegające się o bezpłatną pomoc prawną w Bydgoszczy osoby nie muszą udowadniać sytuacji finansowej – wystarczy złożenie oświadczenia o tym, że nie jest się w stanie ponieść kosztów profesjonalnego adwokata czy radcy prawnego bez uszczerbku dla utrzymania siebie i swoich najbliższych.

Do skorzystania z nieodpłatnej pomocy prawnej, bądź bezpłatnego poradnictwa obywatelskiego, uprawnia samo złożenie pisemnego oświadczenia, w którym osoba ubiegająca się wskaże, iż nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnika. Nie trzeba do wniosku załączać jakiś zaświadczeń o dochodach itp.

Darmowych porad prawnych w punktach nieodpłatnego poradnictwa prawnego w Bydgoszczy udzielają adwokaci i radcowie prawni oraz – pod ich okiem – aplikanci adwokaccy i radcowscy (stosownie do art. 5 wspomnianej ustawy nieodpłatnej pomocy prawnej udziela osobiście adwokat lub radca prawny, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach z ich upoważnienia aplikant adwokacki lub aplikant radcowski).

Z kolei zgodnie z art. 3 ustawy darmowe porady prawne, udzielane w punktach bezpłatnych porad prawnych w Bydgoszczy obejmują m.in.

Nieodpłatna pomoc prawna obejmuje:

 • poinformowanie osoby fizycznej, zwanej dalej „osobą uprawnioną”, o obowiązującym stanie prawnym oraz przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach, w tym w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowoadministracyjnym
 • wskazanie osobie uprawnionej sposobu rozwiązania jej problemu prawnego
 • sporządzenie projektu pisma w sprawach, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowoadministracyjnym,
 • nieodpłatną mediację
 • sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowoadministracyjnym oraz poinformowanie o kosztach postępowania i ryzyku finansowym związanym ze skierowaniem sprawy na drogę sądową.

Sprawy sądowe i administracyjne wielu osobom wydają się być skomplikowane, czasochłonne i przede wszystkim bardzo drogie. Nierzadko też jest tak, że niestety spora grupa osób zwyczajnie nie może sobie pozwolić finansowo na pomoc procesjonalnego prawnika z kancelarii adwokackiej czy radcowskiej. Do tych właśnie osób – mieszkańców Bydgoszczy i okolic kierowane są darmowe porady prawne i bezpłatna pomoc prawna, udzielana w punkach nieodpłatnych porad prawnych.

Skorzystanie z takiej pomocy wymaga jedynie złożenia oświadczenia o tym, że nie jest się w stanie ponieść kosztów wynajęcia adwokata czy radcy prawnego bez uszczerbku finansowego dla siebie i najbliższych. Co ważne, osoba poszukująca darmowe porady prawne w Bydgoszczy nie musi składać zaświadczeń o zarobkach, jakiś PIT-ów za poprzednie lata itp., aby udowodnić swoją sytuację finansową. Składa się jedynie oświadczenie.

Czytaj także: Koszt napisania pozwu rozwodowego przez adwokata

Co ważne – adwokat czy radca prawny za darmo, udzielający bezpłatnej pomocy prawnej w punkcie nieodpłatnych porad prawnych nie poprowadzi sprawy od początku do końca, nie będzie reprezentował w sądzie. Jego zadaniem ma być np. sporządzenie pisma inicjującego sprawę w sądzie. Nie ma co liczyć, że w punkcie bezpłatnych porad prawnych w Bydgoszczy dostaniemy adwokata czy radcę prawnego za darmo, który wyręczy nas w zasadzie w całym postępowaniu sądowym czy administracyjnym.

Ta bezpłatna porada prawna – również telefoniczna – ma zainicjować sprawę. Ma pokazać osobie zainteresowanej, gdzie powinna się udać, jakie pismo przygotować w sprawie itp. Siłą rzeczy pomoc ta będzie ograniczona, ale na początek, szczególnie jeśli nie stać nas na poradę adwokata czy radcy prawnego z kancelarii, warto skorzystać z pomocy, udzielanej w punktach bezpłatnych porad prawnych w Bydgoszczy.

Podobne wpisy

2 komentarze

 1. Mam pytanko mam naimie Renata, ostatni babcia z dziadkiem umarła a moja mama była corkom babci nazwisko miała babci rodowe a nie dziadka i 1 siostrę przyrodniom i 2 braci przyrodnich a jeden z tych braci mieszka tam gdzie babcia i dziadek mieszkali i mam pytanie czy mi i siostro nas jest 3 siostry wnuczki i czy możemy się ubiegać o zacowek i jak to się sprawdza pisze ponieważ nie wiem ile tego miała babcia i czy nam się przysługuje.

  1. Dzień dobry

   A Pani mama żyje? Bo to ona w pierwszej kolejności będzie dziedziczyć po zmarłej babci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.