Gdzie kupić kryptowalutę? Co to są kryptowaluty? Kryptowaluty to cyfrowe aktywa, które można wykorzystywać na różne sposoby, także w celach inwestycyjnych. Chcąc kupić kryptowalutę albo sprzedać Bitcoin, Etherum, itp., warto wiedzieć, jak to zrobić i jak dokonać tego w bezpieczny sposób.

Gdzie najlepiej kupić kryptowalutę?

Istnieje kilka sposobów na to, aby nabyć kryptowaluty. Jak je kupić, będąc osobą początkującą? Pierwszy krok to wybór miejsca, gdzie są oferowane. Może być to giełda kryptowalutowa, kantor kryptowalutowy, dom maklerski lub bitomat.

Najpopularniejsza, a także najbardziej wygodna opcja na zakup kryptowalut jest wybór ofert na giełdzie kryptowalut. Wystarczy, że osoba zainteresowana założy konto na wybranej z nich, co można zrobić przez internet, aby móc kupować, sprzedawać oraz przechowywać kryptowaluty na giełdzie albo przekazywać je do portfela cyfrowego z prywatnym kluczem. Najbardziej znane to Zonda, Binance, Coinbase.

Niektóre giełdy kryptowalut pozwalają na zachowanie całkowitej anonimowości przy zakupie aktywów. Jak to zrobić bez konieczności weryfikacji? Umożliwiają to zdecentralizowane giełdy DEX, które od klientów nie wymagają wprowadzania danych osobowych w trakcie rejestracji konta. Możliwe jest to również w przypadku bitomatów (pisaliśmy: Krytowaluty czy warto).

bezpieczne inwestowanie
bezpieczne inwestowanie

Co trzeba zrobić aby kupić Bitcoin za złotówki?

Po tym, jak użytkownik założy konto, może przejść do zakupu wybranych aktyw. A jak kupować kryptowaluty za złotówki? Gdzie można kupić kryptowaluty za złotówki? Jeżeli tego typu opcja płatności w polskiej walucie na wybranej giełdzie istnieje, użytkownik będzie mógł to zrobić. Giełdy pobierają także zazwyczaj opłaty za dokonywanie transakcji (sprawdź dowolny ranking giełd kryptowalut).

Jak kupić krypto za gotówkę?

W pierwszych latach od powstania, kupno Bitcoinów nie było takie łatwe. Pozwalało na to jedynie kilka największych giełd. Jeszcze kilka lat temu zakup Bitcoina za złotówki, USD, euro czy gotówkę nie był taki łatwy, jak obecnie. Większość bardzo szybko kończyła swoją działalność. Tylko niewielka część z nim wytrzymała i była dobrym miejscem na zakup Bitcoina za dolary czy inne waluty.

Aktualnie kupno bitcoina możliwe jest na wielu różnych giełdach. Jeśli chodzi o Polaków, to najłatwiejsze jest kupienie Bitcoina za złotówki, euro albo dolary na polskiej giełdzie kryptowalut Zonda, gdzie można się bezpłatnie zarejestrować.

Gdzie kupić kryptowalutę
Gdzie kupić kryptowalutę

Gdzie najlepiej kupić bitcoiny?

Istnieje kilka sposobów na kupno Bitcoina, a każdy z nich ma zarówno wady, jak i zalety.

Giełda kryptowalut

Jest to miejsce, które łączy dwie strony transakcji, czyli kupujących oraz sprzedających. To najpopularniejsze miejsce, które wybierane jest przez początkujących inwestorów. Aktualnie na giełdach kryptowalut handluje się nie tylko Bitcoinem, ale także wieloma innymi kryptowalutami.

Sama procedura zakupu Bitcoina nie jest skomplikowana i nie powinna sprawić problemu nawet osobom początkującym. Wystarczy, że klient złoży zlecenie po cenie, która go satysfakcjonuje, a jeżeli pojawi się oferta sprzedaży, w takim przypadku dojdzie do transakcji. Wcześniej jednak trzeba znaleźć odpowiednią giełdę kryptowalut, zarejestrować się na niej, a także potwierdzić swoją tożsamość.

Kantor kryptowalut

To popularna alternatywa dla giełd. Działalność internetowych kantorów nie różni się od działalności tych tradycyjnych, choć jedną różnicą jest to, że zamiast kupować obce waluty, można w nich zakupić Bitcoina, Etherum, itp.

Bitomat

Jest to urządzenie, które przypomina tradycyjny bankomat, przy pomocy którego osoby zainteresowane mogą szybko kupić Bitcoina, ale często też inne kryptowaluty. Bitomaty pozwalają na szybkie, wygodne, bezpieczne oraz anonimowe transakcje kupna oraz sprzedaży Bitcoina.

Gdzie kupić bitcoiny za gotówkę?

Bitcoina można kupić, korzystając z bitomatu. To nic innego, jak kryptowalutowy bankomat, który pozwala na szybki i wygodny transfer danej waluty na Bitcoina. Oprócz tego, bitomat to miejsce, gdzie Bitcoin można kupić anonimowo, bez żadnej weryfikacji czy rejestracji.

Istnieją dwa rodzaje bitomatów, gdzie można nabyć Bitcoina. Pierwszym są bitoamtt jednostronne, które pozwalają na nabycie Bitcoina za gotówkę oraz dwustronne pozwalająca dodatkowo na sprzedaż kryptowaluty oraz wymianę jej na gotówkę.

Bitomaty to wolnostojące maszyny, które znajdują się w większości dużych miast, galeriach handlowych, itp. Ich dużą zaletą jest możliwość anonimowego zakupu Bitcoina, bez konieczności rejestracji konta. Jedyne dane, które należy podać w trakcie korzystania z bitomatu, to adres email, adres portfela, a także opcjonalnie kod blik.

Jak kupić Bitcoin krok po kroku?

Poniżej znajduje się szczegółowy opis, jakie kroki wykonać, aby kupić Bitcoina. Dzięki temu osoba zainteresowana będzie wiedziała, jak kupić Bitcoina, ale także inne kryptowaluty.

Złożenie portfela Bitcoin

Przechowywanie kryptowalut to temat, którym należy się zainteresować przed zakupem bitcoina. Aby otrzymać pierwszego Bitcoina lub jego część, trzeba posiadać portfel, w którym będzie w bezpieczny sposób przechowywany Bitcoin. W końcu jest to waluta cyfrowa, dlatego też niezbędny cyfrowy portfel, który można założyć na kilka sposobów, a 2 z nich zostały opisane poniżej.

Oprócz tego, gdzie kupić kryptowalutę Bitcoin, warto także wiedzieć, jak przechowywać Bitcoin. Aby zacząć przechowywanie Bitcoina, na początek wystarczy posiadać jeden portfel, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby posiadać ich kilka. Różne są krypto, różne są ceny kryptowalut, warto poznać nie tylko Bitcoin.

Portfel można założyć na giełdzie kryptowalut, co stanowi najprostszy sposób. Jest to tak łatwe, jak założenie konta bankowego, który przechowuje Bitcoina, skąd użytkownik może przesyłać oraz odbierać płatności w BTC. Sposób ten ma jednak pewną wadę. Posiadaczem portfela jest giełda kryptowalut, a użytkownik korzysta jedynie ze swoich środków przy pomocy giełdy.

zakup cyfrowych aktywów
zakup cyfrowych aktywów

Jak wymienić złotówki na Bitcoin?

Kiedy użytkownik ma już dostęp do swojego portfela, może do niego przesłać dowolnie wybraną ilość Bitcoina. Potem zgromadzonymi środkami może dowolnie dysponować.

jak kupić pierwszego Bitcoina? Warto zacząć od tego, że Bitcoin podzielony jest do ósmego miejsca po przecinku, zatem nic nie stoi na przeszkodzie, aby nabyć zaledwie 0,00000001 Bitcoina, jednak przy aktualnym kursie nikt nie wymieni tak niewielkiej ilości, gdyż jest to dużo mniej niż 1 grosz. Warto się zatem skupić na tym, jak wymienić, czyli kupić Bitcoina za symboliczne 100 zł.

Wymiana 100 zł na BTC

W internecie można znaleźć wiele giełd i kantorów, które przyjmą od klientów dowolną ilość najpopularniejszych walut i w zamian prześlą konkretną ilość bitcoina po ustalonym kursie.

Na każdej giełdzie kryptowalut wymiana złotówek na Bitcoina będzie wyglądać podobnie, czyli należy wpłacić środki w złotówkach na konto podane przez giełdę, a potem wymienić je na BTC.

Proces kupna został przedstawiony na podstawie bitbay.net, gdzie należy podać adres email, a potem postępując zgodnie z instrukcją, założyć nowe konto.

Następnie można zalogować się w na konto i przejść do procesu weryfikacji. Po weryfikacji konta na giełdzie, należy przejść do zakładki portfele i znaleźć portfel z polskim złotym.

W kolejnym oknie, po prawej stronie znajdują się dane, w jaki sposób przelać złotówki na Bitcoin. W takim przypadku użytkownik może wybrać przelew bankowy i przelać 100 zł na podane przez Bitbay dane. Warto pamiętać o tym, aby w tytule podać kod podany przez Bitbay.

Kiedy wpłata zostanie zaksięgowana na koncie użytkownika, może on przejść do kupna Bitcoina. W tym celu należy przejść kolejno do zakładki giełda, następnie szybka transakcja, wybrać PLN i określić kwotę zakupu. Po wprowadzeniu kwoty, klient może sprawdzić warunki transakcji i jeśli je zaakceptuje, klika przycisk „kup”. Za chwilę PLN zostaje wymienione na BTC, które widoczne jest na portfelu giełdy.

Od tej chwili użytkownik ma możliwość dysponowania bitcoinem, który dostępny jest na portfelu giełdy, czyli sprzedać go po innej cenie lub przesłać na inny portfel albo wymienić na inne kryptowaluty.

Ile wart jest jeden Bitcoin? Ile kosztuje 1 Kryptowaluta?

Dokładna cena 1 BTC uzależniona jest od aktualnej sytuacji panującej na giełdzie. Ceny pomiędzy giełdami kryptowalut mogą się nieco różnić ze względu na różnice w wolumenie.

A jak obliczyć wielokrotność Bitcoina? Aby dowiedzieć się, ile kosztuje określoną część Bitcoina, można skorzystać z narzędzia, jakim jest kalkulator Bitcoina. Narzędzie to korzysta z aktualnego kursu, co po podania dowolnej ilości Bitcoina, pozwala na zorientowanie się, ile kosztuje 0,1 czy 100 Bitcoinów.

Za jaką minimalną kwotę można kupić Bitcoina?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Dużo zależy od posiadanego budżetu, który klient zamiar przeznaczyć na zakup kryptowalut. Najlepiej zainwestować tyle, aby nie obciążać domowego budżetu. Może być to 100 zł, kilkaset lub tysiąc złotych na początek. Warto pamiętać także o opłacie transakcyjnej, która będzie stanowić kilka procent przeznaczonej kwoty.

Co trzeba zrobić aby kupić Bitcoin za złotówki?

Bitcoina za złotówki można kupić na giełdach kryptowalut, a do najpopularniejszych należą Binance, Kraken, KuCoin, Coinbase Exchange, itp. Jeśli ktoś zastanawia się, gdzie kupić kryptowalutę, to powinien wiedzieć, że jest to także może przy pomocy aplikacji, które pozwalają na zakup Bitcoina.

Jest to wygodny sposób na kupno kryptowalut, a jedną z najpopularniejszych jest Revoult, która służy do zarządzania finansami oraz inwestowania z poziomu telefonu. Większość tego typu aplikacji pełni również funkcję portfela kryptowalut, gdzie można przechowywać posiadane środki.

Jeśli z jakichś powodów inwestor nie chce kupować kryptowalut przez internet, może zdecydować się na transakcję offline. Zakup Bitcoina za gotówkę możliwe jest przy pomocy Bitomatu, Kantoru Kryptowalut, serwisów, które pozwalają na zakup Bitcoinów prosto od innej osoby.

handel na rynku kryptowalut
handel na rynku kryptowalut

Jak zacząć kupować kryptowaluty?

Istnieje kilka sposobów na to, aby rozpocząć swoją przygodę na rynku kryptowalut. Bardzo ciekawą opcją jest tzw. kopanie Bitcoina. Warto jednak wiedzieć, że wymaga ono cierpliwości, ale i sporych nakładów pieniężnych na sprzęt, który potrzebny jest do przeprowadzenia tej operacji.

Drugim, bardziej popularnym sposobem jest kupno jest „wykopanego Bitcoina”, np. na giełdzie, w specjalnym kantorze albo znajdując osobę, która będzie chętna do sprzedaży. Wszystkie powyższe metody mają swoje wady i zalety, a także pewne różnice, dlatego też każdy inwestor powinien indywidualnie sposób, który mu najbardziej odpowiada.

Jak kupić pierwsze kryptowaluty?

Kupowanie i sprzedawanie kryptowalut obejmuje przede wszystkim wymianę Bitcoina na inną kryptowalutę, np. Etherum. Ta procedura związana jest z wyszukiwaniem pary kryptowaluowej w celu wykonania wymiany krypto do krypto albo po to, aby wymienić krypto za walutę fiat lub fiat za krypto.

Tego typu transakcja wykonywana jest dwa razy i w przeciwnych kierunkach w celu ukończenia cyklu wymiany z zamiarem osiągnięcia zysku z wymiany.

Gdzie kupić kryptowalutę? Aby dokonać zakupu pierwszej kryptowaluty, należy wybrać miejsce, gdzie ma zostać dokonana transakcja, a następnie przelać wymagane środki. Kryptowalutę można przechowywać w wirtualnym portfelu kryptowalut. Wiele brokerów także oferuje możliwość inwestowania w kryptowaluty.

Na czym kupować kryptowaluty?

Kryptowaluty to aktywa cyfrowe, które można wykorzystać na wiele sposobów, także w celach inwestycyjnych. A gdzie kupić kryptowalutę? Może być to:

  • Giełda kryptowalut,

  • Kantor kryptowalut,

  • Broker lub dom maklerski,

  • Bitomat.

Wszystkie opcje mają swoje wady, jak i zalety, z którymi wcześniej warto się zapoznać, aby podjąć odpowiednią decyzję i wybrać dobry dla siebie sposób.

Gdzie kupic krypto bez prowizji?

Na rynku nie funkcjonują giełdy kryptowalut, które nie pobierają żadnych prowizji. W końcu prowizja stanowi źródło dochodu tego typu platform. Istnieją jednak giełdy, które nie pobierają prowizji od wpłaty na konto. Na tego typu giełdzie prowizję inwestor zapłaci tylko za zawarcie samej transakcji kupna albo sprzedaży.

Przykładem może być giełda Zonda. Prowizje w tym przypadku są bardzo niewielkie, dzięki czemu już na wstępie inwestorzy nie ponoszą wysokich kosztów.

Z kolei w przypadku giełdy Binance można zarabiać na prowizjach przez udostępniane płynności, czyli zdeponowanie własnych kryptowalut, które dostępne będą w tzw. puli płynności. Dzięki temu klient będzie otrzymywał określoną część prowizji od transakcji, które zawarte zostały za pomocą jego kryptowalut.

Dzięki temu można skutecznie odzyskać koszty, które zostały poniesione ze względu na prowizję z tytułu kupna lub sprzedaży kryptowalut.

Ile kosztuje 1 Kryptowaluta?

Obecnie cena Bitcoina zmienia się z minuty na minutę, gdyż określona jest przez transakcje osób, które kupują i sprzedają daną kryptowalutę na giełdach. Ze względu na to, że wymagane są usługi giełdy albo konwertera Bitcoina w celu przekształcenia kryptowaluty w gotówkę, cena zawsze wyrażona jest w euro, dolarach, a także innych walutach fiducjarnych.

Biorąc pod uwagę zmienność Bitcoina, jego wartość na żywo może ulegać dużym wahaniom w bardzo krótkim okresie czasu. Kapitalizacja rynkowa Bitcoina równa się cenie BTC, która pomnożona jest przez liczbę Bitcoina, która znajduje się w obiegu. Historia ceny Bitcoina wskazuje, że BTC odnotował szczyt cenowy w wysokości 274,427,74 PLN.

Gdzie można kupić kryptowalutę?

Gdzie kupić krypto? Jest kilka miejsc, gdzie osoba zainteresowana może nabyć Bitcoina. Poniżej przedstawiono kilka z nich.

Giełda kryptowalut 

Na giełdzie kryptowalut obraca się nie tylko Bitcoinem, ale także innymi kryptowalutami. Aby rozpocząć handel kryptowalutami na giełdzie, wystarczy złożyć zlecenie po cenie, jaka interesuje inwestora i zaczekać na ofertę sprzedaży – wówczas dojdzie do transakcji. Na giełdzie kryptowalut można kupić Bitcoin za inną kryptowalutę, choć najpopularniejszą metodą jest wykorzystanie do tego walut fiducjarnych.

Kantor kryptowalut

Jest to popularna alternatywa dla giełd. Kantory kryptowalut istnieją w formie internetowej, jak i stacjonarnej. W przypadku kantoru online, użytkownik musi założyć konto, tak jak w przypadku giełd kryptowalut. Z kolei w przypadku fizycznych kantorów zagwarantowana jest anonimowość transakcji.

Bitomat

Bitomaty pozwalają na bezpieczne, anonimowe, szybkie i wygodne transakcje kupna oraz sprzedaży Bitcoina. Bitomatów z miesiąca na miesiąc przybywa coraz więcej, co związane jest z brakiem konieczności zatrudniania obsługi.

ranking giełd kryptowalut
ranking giełd kryptowalut

Jak bezpiecznie kupić kryptowalutę?

Rynek kryptowalutowy związany jest z ogromnym potencjałem. Jego wartość wzrasta na przestrzeni lat, przekraczając już 2 biliony dolarów. Jednak decydując się na inwestowanie w kryptowaluty, należy zawsze zachować czujność i być ostrożnym.

Przede wszystkim inwestor ma do czynienia z ryzykiem rynkowym. Cena Bitcoina, czyli najpopularniejszej waluty na świecie, zmienia się bardzo dynamicznie. Po drugie, trzeba dokładnie przemyśleć sposób, w jaki inwestor ma zamiar lokować środki.

Kryptowaluty można nabyć w kantorze, na giełdzie kryptowalut, w serwisie P2P czy też od osoby prywatnej za gotówkę, jednak każda z tych metod ma zarówno plusy, jak i minusy. Ważne jest w szczególności bezpieczeństwo transakcji, dlatego też bez względu na sposób nabycia, zaleca się przesłać nabyte kryptowaluty na własny portfel.

Gdzie najlepiej kupić krypto?

Stacjonarne kantory kryptowalut umożliwiają zakup kryptowalut za gotówkę, bez weryfikacji AML oraz zakładania konta. Funkcjonują one bardzo podobnie do znanych wszystkim kantorów wymiany dolarów czy euro. Kupno oraz sprzedaż kryptowalut w tego typu kantorach zajmuje jedynie kilka minut, a także nie wymaga rejestracji.

Ponadto, przy sprzedaży inwestor otrzymuje gotówkę do ręki, zatem nie trzeba oczekiwać na przelew. Wymiana w kantorach stacjonarnych cieszy się dużą popularnością głównie wśród osób, które są mniej obeznane z technologią.

Jeśli chodzi o giełdy kryptowalut, to tam konieczna jest rejestracja oraz weryfikacja, jednak dają one o wiele większe możliwości. Główną zaletą jest cena, gdyż na giełdzie kryptowalut można kupić i sprzedać kryptowaluty najtaniej. Doświadczeni inwestorzy znajdą tam także wiele przydatnych narzędzi do day tradingu.

Jak kupić kryptowaluty w Polsce?

Poniżej wyjaśnione zostało, jak kupić kryptowaluty krok po kroku.

Krok 1 – wybór usługi lub miejsca zakupu kryptowalut

Popularne usługi handlowe oraz miejsca kupna kryptowalut to giełdy kryptowalut, konta maklerskie, usługi płatnicze, kantory kryptowalut oraz bitomaty. Giełdy kryptowalut są najbardziej wygodne, gdyż oferują szeroki zakres funkcji oraz więcej kryptowalut do handlowania w porównaniu do innych miejsc.

Aby zacząć kupno kryptowalut, giełda poprosi o podłączenie płatności. W większości przypadków można podłączyć swoje konto bankowe bezpośrednio, można również podłączyć kredytową albo debetową.

Istnieją zróżnicowane opłaty za wpłaty za pomocą konta bankowego, karty kredytowej albo debetowej. Giełdy pobierają także opłaty za transakcję. Taka opłata może być stała albo stanowić procent od kwoty transakcji.

Krok 2 – złożenie opcji kupna

Bitcoin albo inne kryptowaluty można kupić po wybraniu określonej giełdy i podłączeniu opcji płatności. Giełdy kryptowalut oferują obecnie wiele różnych rodzajów zleceń oraz sposobów inwestowania. Niemalże wszystkie platformy posiadają zlecenia rynkowe, a także zlecenia z limitem, a niektóre również zlecenia stop-loss.

Krok 3 – połączenie giełdy z opcją płatności. Jakie dokumenty są potrzebne do zakupu Bitcoina?

Po tym, jak inwestor wybierze formę wymiany albo kupna kryptowaluty, prawdopodobnie będzie musiał pokazać swoje dokumenty. Zależnie od giełdy, wymagana weryfikacja tożsamości obejmować może okazanie zdjęcia prawa jazdy albo numeru ubezpieczenia społecznego, jak również informacje na temat pracodawcy oraz źródła dochodu.

Krok 4 – bezpieczne przechowywanie

Portfele dla kryptowalut stanowią miejsce dla bezpiecznego przechowywania cyfrowych walut. Posiadanie kryptowalut poza giełdą oraz w osobistym portfelu zapewnia inwestorowi kontrolę nad prywatnym kluczem do swoich środków.

Jak można kupić kryptowalutę?

Istnieje wiele sposób na nabycie kryptowaluty, a poniżej przedstawiono kilka najpopularniejszych. Warto wiedzieć, gdzie kupić kryptowalutę, a także jak to zrobić.

Karta kredytowa albo debetowa

Większość platform kryptowalutowych połączyła się z procesami płatności, aby być w stanie zawsze zaakceptować błyskawiczne kupno przy pomocy kartą Visa albo MasterCard. Warto jednak wiedzieć, że kupno kryptowalut przy pomocy karty kredytowej albo debetowej, może być związana z koniecznością poniesienia opłaty za usługę na platformie, z której inwestor korzysta. Co więcej, wpisanie wszystkich wymaganych danych jest czasochłonną procedurą, a czasami banki dodatkowego potwierdzenia przed końcowym zatwierdzeniem transakcji.

w technologii blockchain
w technologii blockchain

Przelew bankowy SEPA

Kupowanie kryptowalut przy pomocy przelewu SEPA jest tak proste, jak przy użyciu karty kredytowej. Trzeba jednak pamiętać o tym, że istnieją dzienne limity, które ograniczają kwotę, jaką inwestor może wydać na kryptowaluty.

Usługa transferu pieniędzy

Wiele firm płatniczych w ostatnich latach ogłosiło wsparcie dla kryptowaluty, np. Neteller umożliwia użytkownikom na zakup kryptowalut przy użyciu 28 walut fiducjarnych razem ze szczeblami członkostwa, które określa opłaty, dzienne limity, a także prędkość przetwarzania transakcji.

Czytaj także: Jak zostać traderem?

Czy zakup kryptowalut trzeba zgłosić?

Podatnicy, którzy kupują i sprzedają kryptowaluty, powinni pamiętać o tym, żeby do 2 maja złożyć roczne zeznanie podatkowe, a dokładnie PIT-38. Ten obowiązek nie dotyczy tylko osób, które w minionym roku uzyskały przychód, ponieważ ciąży także na podatnikach, którzy jedynie nabywali kryptowaluty.

Należy pamiętać o tym, że wymiana jednej waluty na drugą nie powoduje obowiązku podatkowego, bez względu na to, czy dokonywana jest na giełdzie, czy jednostkowo. Jeżeli podatnik dokonał zakupu Bitcoinów, a potem wymieni je na inną kryptowalutę, to przychód nie powstaje. Powstaje wtedy, kiedy podatnik wymieni kryptowaluty na tradycyjne pieniądze na giełdzie, na wspólnym rynku albo w kantorze. Przychody powstają także w przypadku zapłaty wirtualnymi walutami za usługi lub towary.

Jak można kupić kryptowaluty?

Możliwości jest przynajmniej kilka. Obecnie zakup kryptowalut jest o wiele łatwiejszy niż jeszcze kilka lat temu. W niektórych krajach handel kryptowalutami był nielegalny, co uniemożliwiało ich obywatelom zakup wirtualnych walut.

Większość giełd, aplikacja lub bitomat, które są dedykowane kupnie oraz sprzedaży kryptowalut, ma inną ofertę. Pośród tysięcy istniejących kryptowalut, pozwala jedynie na zakup ich części. Najpopularniejsze to oczywiście Bitcoin i Etherum i są dostępne wszędzie, jednak jeśli inwestor chce ulokować pieniądze w mniej znane lub nowe projekty, to pewnie możliwości zakupu będą mniejsze.

Kolejna kwestia to opłaty i prowizje. Każda giełda ustala własne koszty i mogą być one pobierane na różnych etapach. Czasami jest ich nawet kilka.

Za kryptowaluty można również płacić różnymi sposobami, np. kartą płatniczą, PayPalem, przelewem bankowym, czy gotówką. Opcja ostatnia dostępna jest w kantorach internetowych.

Od jakiej kwoty podatek od kryptowalut?

Warto wiedzieć, że PIT-38 z kryptowalut trzeba składać nawet wtedy, kiedy podatnik nie uzyskał żadnych przychodów oraz ponosił tylko wydatki na kupno kryptowalut. Taka osoba w następnych latach będzie mogła potrącić te koszty od podatku, jeżeli sprzeda wirtualne waluty.

Twórca bitcoina: Satoshi Nakamoto

W sytuacji, kiedy w danym roku podatnik sprzedawał oraz kupował kryptowaluty, a suma kupna przewyższyła przychody ze sprzedaży, różnica przechodzi na następne lata, jednak należy się z niej rozliczyć.

Czy zakup kryptowaluty jest kosztem?

Opodatkowanie obrotu kryptowalutami odbywa się zgodnie ze stawką 19%. W tym przypadku podstawą opodatkowania jest dochód, który rozumiany jest jako przychód zmniejszony o koszty jego uzyskania.

Zgodnie z regulacjami, kosztem mogą być udokumentowane wydatki poniesione bezpośrednio na nabycie wirtualnej waluty, a także koszty, które związane są ze zbyciem wirtualnej waluty.

To oznacza, że wyłączenia w zakresie kosztów uzyskania przychodu przy walucie wirtualną doznają wydatki osoby w postaci podatnika, które wiążą się z obciążeniem finansowania zakupu, czy opłaty oraz prowizje, które związane są z transakcjami przy wykorzystaniu giełd albo kantorów waluty wirtualnej. Jeśli chodzi o koszt uzyskania przychodu, to w przypadku obrotu kryptowalutami może być to nakład finansowy na jej nabycie.

Czy opłaca się kupić Bitcoin?

Inwestycje w kryptowaluty uznawane są za ryzykowne, jednak jednocześnie dają szansę na osiągnięcie bardzo dużych zysków. Wystarczy zwrócić uwagę na to, że wartość Bitcoina w 2011 roku miała równowartość jednego dolara amerykańskiego, a w 2021 roku, czyli po 10 latach, osiągnęła cenę przeszło 40 tysięcy dolarów.

Dlatego też ciężko dziwić się temu, że niektórzy decydują się nawet na zaciągnięcie kredytu gotówkowego po to, aby zdobyć pieniądze na inwestowanie w kryptowaluty

Czytaj także: Jaki broker dla początkujących?

Gdzie kupić Bitcoin bez rejestracji?

Aby kupić Bitcoina na giełdzie kryptowalut, trzeba potwierdzić swoją tożsamość i zarejestrować. Zakup Bitcoina bez rejestracji możliwy jest w kantorach internetowych, które często oferują szybki, bezpieczny zakup bez rejestracji, a także innych zbędnych formalności.

Gdzie można kupic krypto?

Kryptowaluty można kupić na giełdzie kryptowalut, i brokerów, w kantorze kryptowalut, w bitomacie albo dokonać transakcji P2P, czyli osobistej (czytaj także: Kim jest broker giełdowy).

To, z jakiej platformy inwestor skorzysta, będzie uzależnione od tego, jakiego rodzaju jest inwestorem. Giełdy kryptowalut będą odpowiednie do tego, aby kupić Bitcoina, jednak przechowywanie na nich środków jest w pewnym stopniu ryzykowne. Jednak jeżeli inwestor nie operuje dużymi kwotami, giełda kryptowalut będzie dla niego najbardziej odpowiednia.

Gdzie kupić kryptowalutę? Najpopularniejsi brokerzy również dają taką możliwość. Często oferują przyjazną i intuicyjną platformę, dzięki czemu kupić Bitcoina bez problemu osoba początkująca. Jednak z drugiej strony takie platformy nie umożliwiają wypłaty kryptowaluty że portfela zewnętrznego.

Dobrą opcją jest także kantor kryptowalut. Można skorzystać z niego zarówno przez internet, jak i stacjonarnie. Podobnie sytuacja przedstawia się w przypadku bitomatu. W takich urządzeniach także można kupić Bitcoin za gotówkę.

Jak legalnie kupić Bitcoin?

Warto wiedzieć, że obecnie w Polsce nie ma żadnych regulacji, które dotyczą posiadania oraz korzystania z Bitcoinów oraz innych kryptowalut. Jedynym dokumentem, który odnosi się bezpośrednio do kryptowalut, jest Ustawa o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.

W związku z tym, decydując się na zakupione kryptowaluty na legalnie działających platformach, inwestorzy legalnie nabywają popularne kryptowaluty.

Gdzie kupić kryptowalutę? Jak widać, jest wiele miejsc, gdzie można pomyśleć o zakupie Bitcoina i inne kryptowaluty, a każde z nich ma swoje zalety oraz wady (rynek kryptowalut), dlatego też każdy inwestor znajdzie odpowiedni sposób na zakup kryptowalut dla siebie. W zależności od preferencji, inwestor może zdecydować się na giełdę kryptowalut, bitomat, kantor lub założenie konta u brokera czy w domu maklerskim.

Czytaj także: TMS Brokers – prezentacja

Niektóre z opcji gwarantują anonimowość, dlatego też jeśli klientowi na tym zależy, to powinien zdecydować się na takim sposób zakupu kryptowalut.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.