Inwestowanie w kryptowaluty cieszy się coraz większą popularnością nie tylko pośród osób, które zainteresowane są światem finansów. Ze względu na duże wzrosty ich cen, ale także wysoką inflację czy niskie stopy procentowe, rynkiem kryptowalut interesują się także osoby z niewielkim albo wręcz żadnym doświadczeniem inwestycyjnym.

Inwestowanie w kryptowaluty – na czym polega? Ile trzeba zainwestować w kryptowaluty? Jak zacząć inwestować w kryptowaluty

Inwestując w kryptowaluty, należy zachować szczególną ostrożność. To nowy rynek, który dopiero się rozwija, dlatego też bardzo łatwo u nadużycia. Rynek kryptowalut jest również bardzo podatny na ataki hakerskie. Codziennie powstaje wiele różnych walut, ale także wiele z nich ginie. Inwestowanie w kryptowaluty powinno opierać się na lokowaniu tylko tej części środków, które rzeczywiście można stracić.

Bezpiecznym rozwiązaniem będzie z pewnością stopniowe wchodzenie na rynek kryptowalut. Najlepiej nie inwestować od razu dużych sum. Warto uczyć się małymi kroczkami, wyciągając wnioski z popełnionych błędów.

Inwestowanie w kryptowaluty
Inwestowanie w kryptowaluty

Chcę inwestować w kryptowaluty. Czym jest kryptowaluta?

Kryptowaluty od początku istnienia wzbudzają wiele kontrowersji. Osoby, którym inwestowanie w kryptowaluty przyniosło spore zyski, widzą w nich przyszłościową walutę. Z kolei sceptycy widzą je w kategoriach spekulacje, a także piramid finansowych. 

bezpieczne inwestowanie
bezpieczne inwestowanie

Kryptowaluty można nazwać cyfrowymi pieniędzmi, gdyż nie posiadają fizycznej postaci, jednak mogą pełnić funkcję płatniczą. Mają konkretną wartość, dlatego też można używać ich jak pieniędzy wirtualnych, a także nabywać na konkretne dobra albo usługi. Kryptowaluta to jednak nie jest waluta wirtualna, a tylko jej odmiana. Wirtualne waluty to także inne jednostki umowne, które wymieniać można na normalne pieniądze. 

Chociaż kryptowaluty mogą być używane, jak pieniądze, do częściej używane są jak inwestycje, zamiast zapłata. Do zakupu oraz sprzedaży dochodzi zazwyczaj na giełdzie kryptowalut.

Najważniejsze kryptowaluty na rynku

Rynek kryptowalut cechuje się tym, że często pojawia się wiele ciekawych projektów, które szybko zyskują popularność oraz wysoką cenę, a następnie niespodziewanie odchodzi w zapomnienie. Decydując się na inwestowanie w kryptowaluty, można ograniczyć ryzyko, wybierając te najbardziej bezpieczne, czyli Bitcoina, Ethereum i Ripple.

Bitcoin

Bitcoin to najbardziej popularna kryptowaluta na tym rynku. Została wprowadzona w 2009 i zdecentralizowana, dlatego też zapewnia całkowitą anonimowość. Używanie jej, daje inwestorowi możliwość dokonywania szybkich transakcji, dokonywania płatności w sklepach internetowych, a także wysoki poziom bezpieczeństwa. 

Chcę inwestować w Bitcoin. Co muszę wiedzieć? Inwestowanie w bitcoin wiąże się z tym, że ta kryptowaluta ma ograniczoną ilość wolumenu – wydobytych zostanie tylko 21 milionów sztuk. Ze względu na swoją popularność, cechuje się ogromną płynnością.

Inwestowanie w kryptowaluty
ile trzeba zainwestować w kryptowaluty? Inwestowanie w walutę cyfrową

Ethereum

Jest to druga, jeśli chodzi o wielkość – kryptowaluta na świecie. Jej podaż jest stała, a wolumen przeciwnie do Bitcoina, nie jest określony odgórnie. Jednak podobnie, jak w przypadku Bitcoina nie istnieje organizacja, która reguluje cenę albo podaż tej kryptowaluty.

Ripple

Jest to trzecia, co do wielkości kryptowaluta, jeśli chodzi o kapitalizację. Przez wielu uważana jest za największego konkurenta Bitcoina – góruje w szczególności szybkością transakcji. Bankowe przelewy międzykontynentalne zazwyczaj trwają nawet kilka dni. W przypadku Bitcoina, nawet w przypadku obciążonej sieci, może zająć to jedynie 2,5 godziny, a jeśli chodzi o Ripple, to nie przekroczy nawet kilku sekund. Jednak nie jest to zdecentralizowana kryptowaluta i nie można jej także wykopać. W obiegu znajduje się stały wolumen, który wynosi 100 miliardów, z czego większość w tej chwili jest zamrożona.

Pisaliśmy niedawno również: Inwestowanie w surowce

Jak i gdzie kupić kryptowaluty? Jaką kryptowalutę kupić teraz?

Istnieje kilka sposobów na zakup kryptowalut. Najważniejsze z nich to:

 • Giełda kryptowalut – jest to najbardziej powszechna i najbezpieczniejsza metoda, która oferuje możliwość zakupu kryptowalut za waluty standardowe, takie jak euro, złotówki, dolary czy też wymianę kryptowalut między sobą, np. bitcoin na ripple. Polska giełda kryptowalut to np. BitBay, a platformy, które są uznane na całym świecie, to Coinbase i Binance,
 • Bitomat – są to maszyny, które znajdują się we wszystkich większych miastach. Można w nich wymienić Bitcoina na gotówkę, a także odwrotnie. Cała procedura jest bardzo prosta i trwa zaledwie kilka minut. Osoba, która chce kupić walutę w bitomacie, wcześniej musi przygotować cyfrowy portfel, na który zostanie wysłana,
 • Kantor kryptowalutowy – jest to szybka i prosta metoda na dokonanie transakcji. Zwykle odbywa się w pełni przez internet. Przy pomocy płatności internetowej można kupić wybraną kryptowalutę. W tym przypadku trzeba się jednak liczyć z tym, że wiąże się to z wyższą prowizją, niż przy giełdzie krypto.

Pisaliśmy niedawno również: Inwestowanie w złoto oraz Złoto inwestycyjne

Inwestowanie w kryptowaluty
kryptowaluty ile na start

Jak inwestować na giełdzie kryptowalut? Najlepsze kryptowaluty do inwestowania

Giełdy kryptowalutowe to dobry sposób na bezpośrednie inwestowanie w kryptowaluty. Aby to zrobić, należy:

 • Wybrać giełdę kryptowalut. Najlepiej skorzystać z dobrze znanej i renomowanej giełdy, która oferuje szeroki wachlarz walut,
 • Założy konto na giełdzie – aby dokonać rejestracji, należy podać swoje dane osobowe, a także zweryfikować tożsamość,
 • Zdeponować pieniądze – konto inwestora musi zostać zasilone inną walutą, zanim będzie mógł zakupić jakąś kryptowalutę,
 • Wybór określonej kryptowaluty – to od inwestora zależy, czy chce lokować środki w jedną czy w kilka różnych walut (pisaliśmy m.in. Na jakiej walucie najlepiej zarabiać),
 • Złożyć zlecenie kupna – następnie inwestor może złożyć i wypełnić zlecenie zakupu jednej albo więcej kryptowalut, postępując zgodnie z instrukcjami giełdy,
 • Przechowywać zakupione kryptowaluty w portfelu cyfrowym – portfelem może być giełda kryptowalut albo niezależny dostawca.

Inwestowanie w kryptowaluty dzięki kontraktom CFD

Takie rozwiązanie to zakup kontraktów CFD na kryptowaluty, który oferują platformy inwestycyjne. Kontrakty CFD są kontraktami na różnicę kursową, które stanowią zakład między graczem a brokerem. Kontrakty CFD opierają się na kursach aktywów bazowych, np. wyceny akcji Coca-Coli, miedzi, ropy, pszenicy, itp. Handlując kontraktami CFD, fizycznie nie nabywa się Bitcoina, a jedynie spekuluje co do jego przyszłej ceny. Główne zalety kontraktów CFD na kryptowaluty to:

 • Brak konieczności martwienia się o przechowywanie kryptowalut albo zgubienie prywatnych kluczy dostępu, bez których inwestor nie otrzyma swoich pieniędzy,
 • Prowizje są niższe, niż przy wymianie realnych walut,
 • Można grać również na spadki, co daje szansę na zarabianie na kryptowalutach, bez względu na warunki, panujące na całym rynku krypto,
 • Inwestor może skorzystać z dźwigni finansowej, która zwiększy jego zarobek. Należy jednak uważać, gdyż dźwignia wiąże się także z możliwością bardzo dużej straty.
Inwestowanie w kryptowaluty
ile trzeba zainwestować w kryptowaluty? czy kryptowaluta jest dobrą inwestycją długoterminową? Giełdy kryptowalut

Co wpływa na ceny kryptowalut?

W porównaniu do tradycyjnych rynków finansowych, inwestowanie w kryptowaluty cechują się dużą zmiennością. Spowodowane jest to wieloma czynnikami, takimi jak:

 • Cena Bitcoina – to wynika z faktu, że znaczącą większość kryptowalut podąża za wyceną Bitcoina, który stanowi swego rodzaju barometr całego rynku. Także wszystkie gwałtowne ruchy na jego wykresie, będą miały bardzo podobny wpływ na inne kryptowaluty,
 • Sytuacja na tradycyjnych rynkach – kryptowalut są bardzo często skolerowane w pewien sposób z innymi aktywami. Może pojawić się taka sytuacja, kiedy rynek akcji będzie znacząco zyskiwał, a cyfrowe aktywa znajdą się pod silną presją ze strony sprzedających,
 • Rosnąca adaptacja kryptowalut w codziennym życiu – czasem projekty związane z kryptowalutami, wdrażane są przez inne podmioty, m.in. banki, a następnie wykorzystywane do celów praktycznych, a to bardzo często wpływa na wzrost ich rynkowej wyceny,
 • Regulacje – na początku istnienia, inwestowanie w kryptowaluty było w zasadzie w żaden sposób uregulowane. Jednak z czasem cyfrowe aktywa stały się przedmiotem zainteresowania ze strony banków centralnych oraz regulatorów. Przed wprowadzeniem nowych regulacji, zwykle pojawiają się gwałtowne ruchy cenowe.

W związku z powyższym ważne, aby na bieżąco być z wszystkimi wiadomościami, które mogą mieć wpływ na kryptowaluty.

Przechowywanie kryptowalut

Wiedząc już, jak kupić kryptowaluty, warto wiedzieć, w jaki sposób je przechowywać. Nie zaleca się, aby zakupione cyfrowe waluty, trzymać na własnym rachunku na giełdzie kryptowalut. O wiele lepszym rozwiązaniem jest kupienie cyfrowych walut na jakiej giełdzie, a następnie przesłać je na portfel zewnętrzny, który może przybrać 2 formy:

Inwestowanie w kryptowaluty
ile trzeba zainwestować w kryptowaluty? czy powinienem kupić kryptowalutę?
 • Wirtualny portfel – założony na aplikacji mobilnej, która została do tego przeznaczona, np. apce Coins,
 • Fizyczny portfel – to sprzęt fizyczny, który przypomina zewnętrzny dysk. Przechowywane są na nim dane inwestora na temat kryptowalut. Tego typu dysk można bezpiecznie trzymać w sejfie. W momencie, kiedy inwestor będzie chciał sprzedać kryptowaluty, które są na nim zakodowane, wystarczy podpiąć go do komputera albo skorzystać z kodu QR i właściwej maszyny, która służy wypłacie środków.

Zarabianie na kryptowalutach – minning

Większość z kryptowalut dzieli się tym, w jaki sposób można je kupić albo wydobyć. Wiele osób nie ma pojęcia na temat tego, w jaki sposób wydobywa się kryptowaluty, a proces ten jest stosunkowo prosty. 

Przedstawiając to skrótowo – istnieją grupy ludzi, którzy znajdują się rozwiązywaniem obliczeń przy pomocy swoich urządzeń i rozwiązując pytanie, wymagające tych obliczeń, mogą uzyskać Bitcoin. Odbywa się to przy pomocy algorytmu, który łączy losowanie z większą szansą na wygraną, wraz ze wzrostem wkładu w rozwiązanie problemu.

Ponieważ osoby przyczyniają się do tego poprzez obliczenia, to szanse na wygranie bitcoina rosną razem ze wzrostem liczby udostępnionych urządzeń, a także wzrostem ich mocy obliczeniowej. Istnieje także czynnik szczęścia, tak jak w przypadku standardowych inwestycji. Oczywiście można dokonywać przewidywań oraz interpretacji, jednak graniczy to z hazardem, gdyż można dużo stracić.

Jak wybrać kryptowalutę, w którą warto zainwestować?

Kryptowaluty to bardzo spekulacyjne inwestycje. Inwestowanie w kryptowaluty nie jest tożsame z innymi aktywami. W przeciwieństwie do pozostałych rynków regulacje, które dotyczą kryptowalut są niepewne. Oferują one możliwość wzbogacenia się, jednak ważne, aby w pierwszej kolejności zrozumieć ich charakterystykę. Jeżeli aktywa szybko rosną, podlegają także silnym spadkom.

Inwestowanie w kryptowaluty
ile mozna zarobic na kryptowalucie? gdzie kupic bitcoina?

Wybór odpowiedniej kryptowaluty, do nie to samo, co wybór właściwej akcji. Udział w akcjach związany jest z własnością w firmie, która jest rentowna albo przynajmniej ma potencjał, aby być rentowną dla akcjonariuszy. Z kolei kryptowaluty reprezentują własność cyfrowych aktywów, które nie posiadają wartości wewnętrznej.

Zrozumienie, w jaki sposób zachowuje się kryptowaluta oraz obliczenie jej wewnętrznej wartości, może pomóc uniknąć inwestowania w szczytowej chwili. Podaż oraz popyt dyktują, czy cena określonej kryptowaluty wzrasta czy spada. Cena wzrasta, kiedy wzrasta popyt, z kolei podaż jest ograniczona. Jeśli chodzi o ograniczone dostawy, cena wzrasta. Zatem oceniając określoną walutę, należy odpowiedzieć sobie na 2 pytania:

 • Jak wzrośnie podaż?
 • Co spowoduje wzrost popytu?

Szanse oraz obawy, związane z inwestowaniem w kryptowaluty

Przyszłość kryptowalut nie jest wiadoma. Jakie szanse, ale również zagrożenia stoją przed tym sposobem płatności?

Czy każdy może stworzyć kryptowalutę?

W walutowej rewolucji największą wartością jest blockchain. To technologia, dzięki której Bitcoin oraz inne kryptowaluty funkcjonują. Jest ogólnodostępna oraz kopiowana, dlatego też wciąż powstają nowe kryptowaluty. Jedne z nich wegetują, inne za moment odpadają, a jeszcze inne trzymają się czołówki. Coiny mogą emitować korporacje, co aktualnie się już dzieje, np. Ripple.

Zagrożenie, które wynika z tego faktu, polega na tym, że bardzo często w posiadaniu 50% całej kryptowaluty znajduje się jedynie kilka osób. Może zdarzyć się tak, że kiedy kurs dzięki zakupom spekulantów kilkukrotnie urośnie, inwestorzy wyciągną ulokowane środki z zyskiem, pozostałych zostawiając na lodzie.

Państwo może przejąć kontrolę nad kryptowalutą

Do tej pory żadne państwo nie stworzyło jeszcze właśnie kryptowaluty. Jednak państwo nie musi tworzyć własnej kryptowaluty. Może po prostu wykupić je od prywatnych inwestorów. Dzięki temu, z jednej strony kryptowaluty mogą okazać się bezpieczną inwestycją, a z drugiej skutkiem utworzenia państwowej kryptowaluty, może być zdelegalizowanie pozostałych.

Inwestowanie w kryptowaluty
ile trzeba zainwestować w kryptowaluty? Gdzie inwestowac w kryptowaluty? jak kupić kryptowaluty? jak kupić bitcoina?

Użyteczność kryptowaluty uzależniona jest od jej akceptowalności

Istnieją kryptowaluty, które są szybkie i tanie. Jednak problem polega na tym, aby twórca konkretnej przekonał właścicieli firm i sklepów z branży e-commerce. Kryptowaluta, która pierwsza będzie stanowić środek płatniczy w takich serwisach, jak Amazon czy eBay, zapewnie będzie jedną z tych, w której można będzie otrzymywać wynagrodzenie za pracę. Coraz większą popularność taniej i szybkiej kryptowaluty, może spowodować spadek wartości albo całkowite zniknięcie pozostałych walut.

Wzrastanie rynku kryptowalut

Wartość rynku kryptowalut będzie wzrastać wraz z pojawianiem się nowych uczestników rynku. Wejście do mainstreamu oraz dodanie tej formy płatności w internetowych sklepach, to ogromna szansa dla kryptowalut. Prawdopodobnie zagrożeniem będą zakłady futures na giełdzie CME, czyli możliwość obstawiania wzrostów albo spadków Bitcoina bez jego zakupu. Stosunkowo niewielki rynek umożliwia wywoływanie przez dużych graczy, sztucznych ruchów kryptowaluty.

Inwestycja w Bitcoin oraz inne kryptowaluty, a podatek dochodowy

Zakładając konto na giełdzie kryptowalut, inwestor ma do wyboru konto prywatne albo firmowe. Jednoosobowa działalność gospodarcza albo spółka może zainwestować swoje środki finansowe w kryptowaluty. Konieczność zapłaty podatku dochodowego pojawia się w przypadku, kiedy wymienia się kryptowalutę na walutę fiducjarną, a także przelewa na swój rachunek w banku. Dochód stanowi różnica między tym, co inwestor wyciągnął z giełdy, a zainwestowaną kwotą.

Przychody ze sprzedaży kryptowalut trzeba zaliczyć do źródeł przychodu oraz rozliczyć zgodnie ze skalą podatkową 18 albo 32%. Granicą jest dochód 120.000 zł. Warto wiedzieć, że w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej, która obejmuje handel kryptowalutami, istnieje możliwość opodatkowania 19% podarkiem liniowym.

Inwestowanie w kryptowaluty
Inwestowanie w kryptowaluty. gdzie kupować kryptowaluty? jak kupić krypto? Ranking giełd kryptowalut

Inwestowanie w kryptowaluty – najczęściej zadawane pytania

Zarabianie na kryptowalutach to zajęcie, którym może zająć się praktycznie każdy. Wcześniej warto jednak jak najwięcej dowiedzieć się o kryptowalutach i poznać najczęstsze pytania.

Czy bardziej opłaca się inwestować w kryptowaluty czy oszczędzać w sposób tradycyjny?

Dla wielu osób inwestycje w kryptowaluty, stały się formą inwestycji własnych oszczędności. Lokaty związane z kontem bankowym są zwykle nisko oprocentowane, dlatego też bardzo często ludzie wybierają giełdę wirtualną. Ponadto, kryptowaluty udowodniły, że są wytrzymałe na inflację oraz kryzys gospodarczy. To ważne argumenty, które przemawiają za tym, aby zdecydować się na inwestycje w kryptowaluty.

Która kryptowaluta jest najlepsza do inwestycji na przyszłość? ile trzeba zainwestować w kryptowaluty?

Wirtualna giełda cechuje się różnorodnością dostępnych kryptowalut. Najbardziej popularną i najstarszą jest Bitcoin. Można zakładać, że w przyszłości utrzyma swoją pozycję. Inwestor ma do wyboru sporo mniej popularnych oraz krócej istniejących kryptowalut, które także mogą stanowić dobre źródło dochodu.

Jaka platforma inwestycyjna jest najlepsza dla osób bez doświadczenia?

Inwestor może wybierać z wielu dostępnych platform. Będąc osobą początkującą, warto zwrócić, aby była ona:

 • Intuicyjna i prosta w obsłudze,
 • Oferowała szeroki dostęp do kryptowalut,
 • Cechowała się stosunkowo tanimi spreadami,
 • Działała szybko i niezawodnie, gdyż w tradingu znaczenie mają sekundy. Dobra platforma inwestycyjna nie może opóźniać ruchów inwestora, gdyż będzie to wpływać na końcowy wynik inwestycji i może generować stratę (pisaliśmy też: Platforma tradingowa).

Terminologia związana z Bitcoinem

Zaczynając inwestowanie w kryptowaluty, warto poznać kluczowe pojęcia, które związane są Bitcoinem:

 • Mining – w procedurze miningu, czyli kopania, niemalże każdy może używać komputera w celu generowania nowych bitcoinów. Komputer musi jednak wykonywać matematyczne, skomplikowane obliczenia, które służą do zatwierdzania transakcji. Zapłata za mining następuje w bitcoinach,
 • Blockchain – wszystkie transakcje związane z bitcoinem zapisywane są w publicznym systemie księgowym, nazywanym blockchainem (w technologii blockchain). Jest on widoczny dla wszystkich użytkowników. Złożony jest z pojedynczych bloków, wygenerowanych przez bitcoinowych użytkowników,
Inwestowanie w kryptowaluty
Inwestowanie w kryptowaluty. gdzie kupić kryptowalutę? jak kupić kryptowaluty? Technologia blockchain
 • Node – w ramach sieci Blockchain, każdy komputer określany jest jako Node, czyli węzeł. Z kolei każdy węzeł zapisuje cały Blockchain i sprawdzą każdą transakcję. Jeżeli wszystko się zgadza, to transakcje są przesyłane dalej,
 • Wallet – zarabianie na kryptowalutach jest oczywiście jak najbardziej możliwe, jednak istnieją one tylko wirtualnie. Kupując bitcoiny, do zarządzania nimi potrzebny jest wirtualny portfel, czyli Wallet. Umożliwia on wykonywanie przelewów kryptowaluty oraz otrzymywanie cyfrowych pieniędzy. Przelew w bitcoinach co do zasady, nie różnią się od normalnego przelewu z konta bankowego. Zamiast na numer rachunku, pieniądze pojawią się na adresie odbiorcy i w tym przypadku nie jest potrzebny pośrednik w postaci banku,
 • Private Key – w trakcie tworzenia portfela, tworzy się klucz generalny, który pozwala na dostęp do bitcoinów inwestora. Taki klucz jest bardzo ważny i dla bezpieczeństwa warto zrobić wiele jego kopii, np. na pamięci USB i na papierze. Bez niego inwestor nigdy nie uzyska dostępu do swojego konta,
 • Altcoins – jeśli chodzi o inwestowanie w kryptowaluty, to altcoins oznacza wiele kryptowalut, które istnieją obok bitcoina,
 • Trading – handel produktami finansowymi na giełdzie (pisaliśmy m.in. Trading online). Ludzie, którzy zajmują się tradingiem to traderzy, a transakcja dokonana to trade,
 • Lewar – to dźwignia finansowa na rynku instrumentów pochodnych. Wzmacnia ona wahania kursu, w górę albo w dół, o konkretny współczynnik, pozwalając nie tylko na bardzo wysokie zyski, ale również utratę wszystkiego.

Strategie inwestowania w kryptowaluty. Ile trzeba zainwestować w kryptowaluty?

Już na wstępie warto zaznaczyć, że ma jednej uniwersalnej strategii, gwarantującej sukces. Każda inwestycja obarczona jest ryzykiem i inwestorzy powinni zdawać sobie z tego sprawę. Jednak warto zrozumieć teoretyczne podstawy, które tłumaczą strategie kupowania oraz sprzedawania w taki sposób, który mógłby przynieść zysk.

Inwestowanie w kryptowaluty
Inwestowanie w kryptowaluty. sieci ethereum. Giełda kryptowalut dla początkujących. Ciekawe nowe kryptowaluty

W sieci dostępnych jest wiele stron internetowych oraz opracowań, które mają na celu wyjaśnienie dostępnych strategii, a także dostosowanie ich do potrzeb użytkowników. Inwestowanie w kryptowaluty dzieli się na długoterminowe oraz krótkoterminowe podejście.

To drugie rozwiązanie polega na zakupie wirtualnych pieniędzy, a następnie dokładnym śledzeniu codziennych ruchów rynku i kursów. Podejście krótkoterminowe opiera się na znanej zasadzie – taniej kupić i drożej sprzedać.

Pisaliśmy niedawno również: Jak inwestować w waluty online

Kiedy cena zakupionej monety wzrosła w stosunku do stawki, za którą inwestor ją nabył, sprzedana zostaje po wyższej cenie. Różnica stanowi potencjalny zysk inwestora. Strategia krótkoterminowa (pisaliśmy m.in. Day trading i swing trading) to dobra opcja dla osób, które mają sporo czasu na to, aby zająć się inwestowaniem niemalże na cały etat, gdyż wymaga ona poświęcenia sporej ilości czasu.

Osoby, mające więcej cierpliwości, mogą zdecydować się na inwestycje długoterminowe. Mogą one trwał pół roku, a nawet kilka lat. W takiej sytuacji inwestor nie musi przejmować się krótkotrwałymi skokami notowań, następującymi przed czasem zakończenia jego inwestycji.

Po prostu wierzy w ostateczny wzrost w długiej perspektywie. W przypadku strategii długoterminowej, inwestor nie musi poświęcać na inwestowanie w kryptowaluty dużej ilości czasu, dzięki czemu może to stanowić zajęcie dodatkowe.

Pisaliśmy niedawno również: Fundusze inwestycyjne

Inwestowanie w kryptowaluty z pewnością jest nowatorskie i ekscytujące. Jednak najważniejszym krokiem przed rozpoczęciem inwestycji, jest zdobycie odpowiedniej wiedzy na temat kryptowalut oraz technologii, z których korzystają. Dzięki temu można zrozumieć ryzyko, z jakim są związane oraz korzyści, które płyną z takich inwestycji.

altcoiny, w które warto inwestować. 10 najlepszych kryptowalut do inwestowania?

 1. Bitcoin (BTC) – Pierwsza i najbardziej znana kryptowaluta, często nazywana „złotem cyfrowym”.
 2. Ethereum (ETH) – Druga co do wielkości kryptowaluta pod względem kapitalizacji rynkowej, znana z wprowadzenia kontraktów inteligentnych.
 3. Binance Coin (BNB) – Główna waluta giełdy Binance, jednej z największych giełd kryptowalut na świecie.
 4. Cardano (ADA) – Projekt skoncentrowany na zrównoważonym ekosystemie oraz kontraktach inteligentnych.
 5. Solana (SOL) – Szybka i skalowalna kryptowaluta, która zdobyła dużą popularność w 2021 roku.
 6. Polkadot (DOT) – Kryptowaluta skoncentrowana na łączeniu różnych blockchainów w jeden spójny ekosystem.
 7. Ripple (XRP) – Znana z szybkich i tanich transakcji, chociaż jej status prawny był przedmiotem dyskusji.
 8. Chainlink (LINK) – Sieć, która łączy blockchainy z danymi zewnętrznymi.
 9. Litecoin (LTC) – Jedna z najstarszych kryptowalut, często opisywana jako „srebro w świecie kryptowalut”.
 10. Avalanche (AVAX) – Platforma tworzenia aplikacji skoncentrowana na szybkości i niskich opłatach.

Najlepsza kryptowaluta dla inwestycji długoterminowych

Wydaje się, że obecnie najlepsza kryptowaluta do inwestycji długoterminowych to Bitcoin. Ta kryptowaluta to pionier w świecie krypto, wydajność Bitcoina jest wskaźnikiem, według którego można mierzyć warunki rynkowe. Wartość BTC wzrośnie do 2025 roku, co zakłada wielu doświadczonych inwestorów. Warto zatem jako długoterminową inwestycję w krypto rozważyć właśnie Bitcoina.

Długoterminowa inwestycja w Bitcoina wynika z niejednej rekomendacji inwestycyjnej, np. tu: https://pl.investing.com/news/cryptocurrency-news/7-najlepszych-dlugoterminowych-inwestycji-w-krypto-365832

Na zakończenie – pamiętać, że rynek kryptowalut jest bardzo zmienny i inwestycje w kryptowaluty wiążą się z wysokim ryzykiem. W świecie kryptowalut można zarówno bardzo dużo zarobić, jak i stracić.

Ile można zarobić na kryptowalutach?

Zarobki na kryptowalutach są uzależnione od wielu czynników, takich jak typ kryptowaluty, ilość inwestycji, czas trzymania pozycji i ogólna zmienność rynku. Nie ma gwarancji zysków na rynku kryptowalut i ryzyko utraty inwestycji jest wysokie. Warto zawsze dokładnie badać rynek i korzystać z narzędzi do zarządzania ryzykiem, takich jak zlecenia stop-loss.

Czy warto inwestować w kryptowaluty?

Decyzja o inwestowaniu w kryptowaluty zależy od indywidualnej sytuacji inwestora i jego tolerancji dla ryzyka. Kryptowaluty mają potencjał do generowania wysokich zwrotów, ale równocześnie niosą ze sobą duże ryzyko. Przed inwestycją w kryptowaluty warto dokładnie zbadać rynek, zrozumieć jego zasady i korzystać z narzędzi do zarządzania ryzykiem, takich jak zlecenia stop-loss.

Ile mozna stracić kupując kryptowaluty?

Kupując kryptowaluty, można stracić całą inwestycję lub nawet więcej, w zależności od wahań rynkowych. Kryptowaluty są bardzo zmienne, a ich wartość może gwałtownie wzrosnąć lub spaść w krótkim czasie. Ryzyko utraty inwestycji jest szczególnie wysokie w przypadku inwestycji w niewiadome projekty kryptowalutowe lub w sytuacjach, gdy inwestor nie stosuje odpowiednich narzędzi do zarządzania ryzykiem.

Czy warto inwestować w Bitcoin?

Decyzja o inwestowaniu w Bitcoin zależy od indywidualnej sytuacji inwestora i jego tolerancji dla ryzyka. Bitcoin ma potencjał do generowania wysokich zwrotów, ale równocześnie niesie ze sobą duże ryzyko związane z wahaniami rynkowymi. Przed inwestycją w Bitcoina warto dokładnie zbadać rynek, zrozumieć jego zasady i korzystać z narzędzi do zarządzania ryzykiem, takich jak zlecenia stop-loss.

czy litecoin jest dobrą inwestycją

Dlaczego powinienem inwestować w litecoin? Rynek kryptowalut jest bardzo niestabilny, a zatem prognozowanie cen jest trudnym zadaniem. LTC w przestrzeni krypto cieszy się dużym zainteresowaniem i jest raczej dobrym wyborem inwestycyjnym.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.