Inwestowanie w polskie akcje to dla wielu nowicjuszy pierwszy wybór inwestycyjny. Wiele osób, które zaczynają przygodę z inwestycjami, zainteresowanych jest lokowanie środków w akcje z Polski. Warto wiedzieć, gdzie najlepiej założyć rachunek inwestycyjny, za pośrednictwem którego będzie można inwestować w akcje.

Inwestowanie w polskie akcje XTB

Aby dowiedzieć się, jak inwestować w akcje, w pierwszej kolejności należy wiedzieć, co to są akcje. To papiery wartościowe, które są emitowane przez spółki. Osoby, które decydują się na zakup akcji, stają się akcjonariuszami i nabywają pewne prawa, np. możliwość głosowania na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy, jak również prawo do dywidendy, o ile konkretna spółka ją wypłaca. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nie każda spółka musi wypłacać dywidendę (pisaliśmy: Inwestowanie dywidendowe).

Aby inwestować w polskie akcje, należy założyć rachunek inwestycyjny w domu maklerskim albo u brokera. Potem należy wpłacić środki w ramach depozytu początkowego, który ustalany jest indywidualnie przez każdego pośrednika.

XTB, czyli jak inwestować w polskie akcje giełdowe z 0% prowizji?

Konto brokerskie XTB oferuje też szeroką ofertę akcji, które dostępne są na rynku amerykańskim, ale także polskim i innych rynkach europejskich. Zgodnie z danymi, które zamieszczone są na stronie, inwestor otrzymuje dostęp do ponad 2500 akcji z 16 giełd z całego świata.

bezpieczne inwestowanie
bezpieczne inwestowanie

Dzięki temu użytkownicy mają dostęp do amerykańskich spółek, jak również europejskich. Zakup akcji z całego świata nie stanowi problemu, kiedy inwestor posiada konto inwestycyjne XTB.

Sprawdź także: Strony do inwestowania

Największy wybór jest w przypadku akcji amerykańskich. Szeroka oferta dotyczy także Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Duża różnorodność dotyczy także spółek, które notowane są w Zjednoczonym Królestwie. Trzeba jednak wiedzieć, że w przypadku niektórych giełd wybór spółek jest mocno ograniczony. Dotyczy to głównie spółek czeskich, portugalskich, fińskich oraz belgijskich (pisaliśmy Gdzie kupić akcje polskie i zagraniczne).

Minimalne zlecenia zależą od typu giełdy. W przypadku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie minimalna wartość zlecenia ustalona zostało na 500 zł. Jeśli chodzi o giełdy, gdzie handel odbywa się w euro, minimalne zlecenie transakcji zostało ustalone na 100 euro. Jeśli chodzi o pozostałe giełdy, minimalne zlecenie ustalone zostało w taki sposób:

 • Spółki szwedzkie – 1000 koron szwedzkich,

 • Spółki szwajcarskie – 100 franków szwajcarskich,

 • Spółki norweskie – 1000 koron norweskich,

 • Spółki duńskie – 1000 koron duńskich,

 • Spółki czeskie – 5000 koron czeskich.

Inwestowanie w ETF-y

Broker XTB oferuje także dostęp do ETF-ów, które notowane są na europejskich giełdach. W ofercie znajdują się zatonie ETF-y, które notowane są na polskim rynku, jak również na największych rynkach europejskich.

W ofercie brokera znajduje się dostępnych jest ponad 200 ETF-ów, umożliwiających pasywne inwestowanie na poszczególnych rynkach albo określone segmenty rynku. Dostępne są również ETF-y na rynek obligacji.

Sprawdź także: Kto to jest broker giełdowy

Handel na CFD

Broker ten pozwala także na inwestowanie przy pomocy kontraktów CFD (handel kontraktami CFD). Dzięki temu użytkownicy, którzy dysponują niewielkim kapitałem, mają możliwość inwestowania na wielu rynkach. To dotyczy zarówno kontraktów CFD, które opierają się na rynku surowców, akcji, indeksów oraz ETF-ów.

Rachunek XTB daje dostęp do 42 CFD na indeksy giełdowe. To przystępny sposób na lokowanie środków w zagraniczne rynki kapitałowe. Dostępne są zarówno kontrakty CFD na rynku Azji oraz Pacyfiku, indeksy krajów amerykańskich, jak i indeksy rynków europejskich.

Zależnie od rodzaju indeksu, oferowane są różnorodne dźwignie. Broker XTB oferuje też handel CFD na surowce. Zaliczają się do nich np. metale, surowce energetyczne, rolnicze. Jeśli chodzi o większość surowców, to mają one dźwignię 1:10, a w przypadku kontraktów CFD na złoto, dźwignia finansowa wynosi 1:20. Dostępne są też instrumenty na rynek obligacji z lewarem, który wynosi 1:20.

Sprawdź także: Inwestowanie w akcje

Pełna analiza rachunku inwestycyjnego w XTB

Broker oferuje konto inwestycyjne w wersji standard, które daje klientom dostęp do rynku tradycyjnych instrumentów finansowych, ale także do produktów, które kierowane są do traderów. Jego oferta skierowana jest do inwestorów średnioterminowych oraz długoterminowych, którzy szukają standardowego konta maklerskiego, ale także do traderów, którzy zainteresowani są spekulacją przy pomocy kontraktów CFD.

Sprawdź także: Jak działa giełda papierów wartościowych

Główne cechy rachunku standard to:

 • Darmowe założenie oraz prowadzenie konta, po spełnieniu podstawowych warunków,

 • Możliwość lokowania środków finansowych w ponad 3000 akcji z 16 światowych giełd, w tym również w polskie akcje,

 • Wysyłka dokumentu podatkowego PIT 8-C,

 • Dostępny formularz W8-BEN,

 • Brak prowizji za handel akcjami oraz ETF-ami w przypadku określonych comiesięcznych obrotów,

 • Aplikacja handlowa dostępna w Google Play oraz App Store.

Parametry rachunku XTB

Rachunek jest odpowiedni dla inwestora średnioterminowego, długoterminowego, day tradera, jak również inwestora na rynkach zagranicznych. Opłata za otwarcie konta wynosi 0 zł. Rocznej opłaty można łatwo uniknąć, dokonując przynajmniej 1 transakcji w ciągu roku.

Broker udostępnia możliwość inwestowania w polskie akcje i fundusze ETF. Za jego pośrednictwem nie można jednak lokować pieniędzy w obligacje oraz opcje. Istnieje jednak możliwość inwestowanie na rynkach zagranicznych.

Podatki i inne koszty związane z prowadzeniem konta 

Inwestor, korzystający z konta maklerskiego od XTB nic nie płaci za przechowywanie polskich oraz zagranicznych papierów wartościowych, jeżeli wartość ich mieści się w ustalonej kwocie.

Trzymając na rachunku aktywa o wartości, która przekracza limit, trzeba liczyć się z dodatkową prowizją. W XTB za darmo można też uzyskać dostęp do notowań giełdowych, jak również wpłaty oraz większości wypłat środków finansowych. Jeżeli chodzi o ostatnie, to wyjątkiem są niskokwotowe wypłaty w złotówkach oraz w dolarach amerykańskich.

Warto pamiętać, że handlując na niektórych giełdach zagranicznych, inwestor będzie musiał liczyć się z nietypowymi kosztami, które narzucone są przez tamte regulacje. Transakcje zagraniczne nie są zawierane w formularzu PIT 8-C. Oczywiste jest jednak to, że wygenerowane przez nie zyski, podobnie jak w przypadku handlu na GPW, objęte są 19% podatkiem od dochodów kapitałowych.

Oferta instrumentów finansowych dostępnych na XTB

Jeśli chodzi o polską Giełdę Papierów Wartościowych, brokera udostępnia akcje oraz ETF-y, również z najbardziej płynnymi wpłatami z rynku NewConnect. Takie same kategorie dostępne są na zagranicznych giełdach papierów wartościowych. Inwestorzy mają możliwość wybierania spośród 3000 aktywów z różnych rynków, w tym niemieckiego, amerykańskiego oraz brytyjskiego.

Rachunek inwestycyjny u brokera XTB pozwala także inwestować w ponad 2500 kontraktów CFD na indeksy, akcje, surowce, ETF-y, kryptowaluty oraz waluty (pisaliśmy: Portfele kryptowalut).

Kompleksowa edukacja na XTB (X trade Brokers)

Broker XTB ma bardzo szeroką ofertę edukacyjną, z której skorzystają zarówno nowicjusze, jak i osoby zaangażowane. Na stronie brokera można skorzystać z dostępu do analiz rynkowych, które są dostępne są od poniedziałku do piątku.

Ciekawym rozwiązaniem jest Trading Academy, która udostępnia użytkownikom xtb materiały edukacyjne, dotyczące podstawowych, a także zaawansowanych informacji, związanych z zarządzaniem ryzykiem, strategiami inwestycyjnymi, a także określonych rynków.

Inwestowanie w waluty na XTB

Broker udostępnia 57 instrumentów, które powiązane są z rynkiem walutowym. Chodzi zarówno o pary walutowe, jak również koszyk walutowy. X Trade Brokers oferuje też handel podstawową wielkością transakcyjną, jak również mniejszymi jednostkami, które są odpowiednie dla inwestorów, mających mniejszy kapitał.

Korzystając z usług XTB, można handlować instrumentami finansowymi, które powiązane są z rynkiem walutowym. Dotyczy to nie tylko walut głównych, pobocznych, ale także rynków rozwijających się. Broker ten działa w modelu MM, czyli Market Maker. To oznacza, że XTB jest animatorem rynku stworzonego przez siebie, który stanowi odwzorowanie rynku międzybankowego. Plusem tego rozwiązania jest brak prowizji.

Waluty major

Waluty major to najbardziej popularne pary walutowe. Cechują się najwyższą płynnością, jak również najniższymi spreadami. Warto wiedzieć, że wszystkie pary walutowe mają wyższą dostępną dźwignią wśród instrumentów pochodnych, które oparte są o rynek walutowy.

Waluty minor

To instrumenty, które zaliczane są do krzyżowych par walutowych. Cechują się one wyższymi spreadami, a także mniejszą płynnością niż waluty majors. Broker oferuje 23 instrumenty, które powiązane są z rynkiem walutowym.

Waluty emergings

Broker oferuje też dostęp do par, które zaliczają się do rynków rozwiązujących się. Przykładem mogą być pary walutowe powiązane np. z peso chilijskim czy polskim złotym. W tym przypadku dostępnych jest 22 par walutowe.

Jak założyć konto u XTB?

Założenie rachunku inwestycyjnego na XTB jest łatwe i szybkie. Kroki, które należy wykonać to:

 • Wejść na stronę internetową brokera,

 • Kliknąć przycisk, który znajduje się w prawym górnym rogu – „Otwórz konto”,

 • Podać swojego e-maila i utworzyć hasło,

 • Uzupełnić dane, takie jak imię, nazwisko, telefon, itp.,

 • Wybrać rodzaj platformy, przy pomocy której będą dokonywane transakcje. Jeszcze nie tak dawno inwestorzy mieli do wyboru autorską xStation oraz Meta Trader 4, jednak aktualnie dostępna jest tylko platforma xStation 5,

 • Wybrać typ konta – jeśli chodzi o początkujących graczy, to zaleca się wybranie konta standard, a w przypadku bardziej zaawansowanych inwestorów lepszym rozwiązaniem będzie wybór konta wersji PRO,

 • Wybrać walutę, w której gracz będzie się rozliczał. Może być to PLN, EUR albo USD,

 • Wypełnić test wiedzy, dotyczący inwestowania oraz różnych instrumentów finansowych. Jest to naturalny etap, który związany jest z zakładaniem konta inwestycyjnego,

 • Podać informacje dotyczące swoich zarobków oraz planów inwestycyjnych, jak również ryzyka, jakie inwestor jest w stanie ponieść w związku z inwestowaniem,

 • Zaakceptowanie umowy z XTB – klient ma do wyboru umowę podpisywaną drogą elektroniczną albo umowę papierową,

 • Aktywowanie konta przez potwierdzenie swojej tożsamości. Klient może to zrobić, przesyłając skan dowodu osobistego.

Po wykonaniu powyższych kroków, inwestor może zacząć inwestowanie w polskie akcje lub inne, np. zagraniczne rynki.

Konto demo – testowanie rachunku bez zobowiązań i ryzyka utraty środków

Konto demonastracyjne to rachunek testowy, na którym przyszły gracz może inwestować wirtualnymi pieniędzmi i dokonywać transakcji tak, jak na prawdziwym koncie. Jednak dzięki temu, że pieniądze są fikcyjne, nie ponosi ryzyka inwestycyjnego i nie może stracić rzeczywistych środków finansowych. 

Konto demo XTB otwierane jest po to, aby inwestor mógł zdobyć pierwsze doświadczenia bez ryzyka utraty kapitału. Dzięki niemu gracz jest w stanie poznać w jaki sposób działa giełda, a także jak obsługiwać platformę inwestycyjną.

Na rachunku demo warto spędzić tyle czasu, ile wydaje się być dla gracza konieczne. Przyjmuje się jednak, że nie powinno być to mniej niż 3 miesiące. Po upływie tego czasu, można rozważać otworzenie prawdziwego konta inwestycyjnego.

Co robić w tym czasie na rachunku demo? Przede wszystkim należy zapoznać się z działaniem platformy inwestycyjnej, poznać funkcje, które oferuje oraz wszelkie zasady, które rządzą giełdą. Należy także sprawdzić obraną strategię inwestycyjną pod względem jej skuteczności.

Platforma handlowa XTB

Autorska platforma inwestycyjna to intuicyjne narzędzie handlowe, które będzie odpowiednie zarówno dla osób początkujących, jak również doświadczonych inwestorów. Jeśli chodzi o funkcje, które posiada platforma, to:

 • Czytelne wykresy, które umożliwiają monitowanie bieżącej sytuacji rynkowej oraz szybkie reagowanie na rynkowe zmiany cen,

 • Kalkulator inwestycyjny, które pozwala w prosty sposób wyliczyć wartości transakcje,

 • Intuicyjne otwieranie i zamykanie transakcji,

 • Duży wybór narzędzi do analizy technicznej,

 • Zakładka „Ulubione”, która umożliwia szybsze monitorowanie najważniejszych instrumentów finansowych dla inwestora,

 • Informacja o nastrojach rynkowych na platformie,

 • Mapa, która ukazuje zmiany na amerykańskich oraz europejskich spółkach, a także wybranych parach walutowych,

 • Kalendarz rynkowy, który pozwala na szybki podgląd wskaźników makroekonomicznych, jakie będą się pojawiać w konkretnym dniu lub tygodniu,

 • Dzięki zakładce związanej z edukacją, można znaleźć interesujące materiały, związane z poszczególnymi rynkami, a także strategiami inwestycyjnymi.

Platforma handlowa XTB dostępna jest zarówno przez przeglądarkę, oprogramowanie, które instalowane jest na komputerze, jak i w formie aplikacji mobilnej.

Ryzyko związane z inwestowaniem na polskim rynku akcji

Każdy, które zainteresowany jest inwestowaniem, musi zdawać sobie sprawę z tego, że jest to zajęcie związane z ryzykiem. Nigdy nie wiadomo, w którą stronę ruszy rynek. Jeżeli w przeciwnym kierunku do zakładanego przez inwestora, może on stracić nawet cały zainwestowany kapitał. 

Dlatego też należy już przed rozpoczęciem inwestowania zaakceptować istniejące ryzyko i liczyć się z ewentualnością straty posiadanego kapitału. Dużo zależy nie tylko od umiejętności, wiedzy oraz doświadczenia, ale także odrobiny szczęścia. W związku z tym, nigdy nie da się w 100% przewidzieć, w jakim kierunku ruszy rynek i czy nie straci się na akcjach czy innych papierach wartościowych.

Konto maklerskie XTB – opłaty i prowizje

Samo utworzenie konta u brokera XTB jest bezpłatne. Opłaty oraz prowizje związane są jedynie z działaniami transakcyjnymi i czasami wypłatami. Wpłaty na rachunek XTB są bezpłatne w przypadku, kiedy inwestor korzysta z przelewów bankowych, takich jak PayPal czy PayU. Wypłaty są darmowe, kiedy ich wartość będzie wynosiła więcej niż 500 zł. A z jakimi kosztami trzeba liczyć, chcąc korzystać z tej platformy?

 • Spreadem – jest to różnica między ceną kupna, a ceną sprzedaży. Spread stanowi koszt otwarcia transakcji. W przypadku brokera XTB wynosi 0-2 pipsy,

 • Swapem – kiedy gracz zostawi otwartą pozycję przez noc, może zapłacić tzw. punkty swapowe. Jednak wszystko uzależnione jest od konkretnego rynku oraz wybranych produktów,

 • Prowizją – broker pobiera prowizję od zakupu określonych instrumentów finansowych, kiedy ma bardzo wysoki obrót.

Czy konto X Trade Brokers jest bezpieczne?

Broker XTB, tak jak każdy inny licencjonowany dom maklerski, objęty został gwarancjami depozytowymi ze strony Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych. Opierając się na o obowiązujące limity, gwarantowane jest 100% środków do sumy 3 tysięcy euro. Co więcej, nadwyżka ponad tą kwotę jest gwarantowana w 90%.

Należy wyjaśnić, że wspomniane kwoty dotyczą (z małymi wyjątkami) tylko środków pieniężnych, które inwestor trzyma na swoim koncie. Z kolei posiadane akcje, bez względu na ich wartość, są bezpieczne w 100%, a także przechowywane na osobnym koncie depozytowym w KDPW.

Oferta instrumentów dostępnych w XTB

Warto przyjrzeć się ofercie, jaka jest udostępniana przez brokera XTB. Dzięki platformie można zainwestować w ponad 5000 instrumentów finansowych. Broker pozwala na lokowanie środków w:

 • Akcje – to jedno z najbardziej popularnych rozwiązań inwestycyjnych. Polega na tym, że kupując akcje, inwestor staje się akcjonariuszem danej spółki. W przypadku brokera XTB możliwe jest lokowanie pieniędzy nie tylko w polskie akcje, ale też np. amerykańskie,

 • Forex – to najbardziej płynny rynek na świecie. U brokera XTB można inwestować w 48 par walutowych. Ponadto, oferuje on szybkie wpłaty oraz wypłaty, a także niskie spready,

 • Kontrakty CFD – to kontrakty na różnicę kursową, które zaliczają się do pochodnych instrumentów finansowych. To oznacza, że inwestor nabywając je, nie staje się właścicielem określonego aktywa, a spekuluje, czy jego cena wzrośnie, czy też spadnie. To pozwala szybciej grać, jak również generować zyski. Związane jest to z dźwignią finansową, która umożliwia zawarcie kontraktu terminowego na wyższą kwotę niż ta, jaką posiada inwestor,

 • Surowce – broker XTB umożliwia inwestowanie w najpopularniejsze surowce, takiej jak złoto czy srebro, ale także ropę naftową czy kontakty na cukier,

 • ETF-y – to jedne z najbardziej popularnych produktów inwestycyjnych, których zadaniem jest wierne odwzorowanie kursów poszczególnych indeksów giełdowych albo sektorów gospodarki. Inwestor może zdecydować się na fundusze zbiorcze,

 • Kryptowaluty CFD – broker oferuje również kontrakty na kryptowaluty, np. Bitcoin. W tym przypadku można grać zarówno na wzrosty, jak i na spadki kursów.

Jak wpłacić i wypłacić środki na XTB?

Wpłatę środków można dokonywać przez przelew bankowy lub kartę kredytową. Opłata za przelew obciążona jest prowizją. Jeśli chodzi o wpłaty, które dokonywane są w PLN, prowizja wynosi 0,66%. Natomiast wpłata kartą, która dokonana zostanie w euro, obciążona zostaje opłatą w wysokości 0,7%.

Warto wiedzieć, że dostępne są również e-płatności, do których należą m.in. BlueCash, PayPal, PayU oraz Blink. Jeśli chodzi o wypłatę środków poniżej 500 zł, naliczana zostaje opłatą w wysokości 50 zł. Jeśli chodzi o większe kwoty, wypłaty są darmowe.

W co najlepiej inwestować na XTB?

XTB pozwala inwestorom na inwestowanie w polskie akcje, ale także zagraniczne. Poniżej kilka powodów, dla których warto zdecydować się na utworzenie konta u tego brokera.

Atrakcyjne opłaty 

Większość domów maklerskich oferuje bezpłatne prowadzenie konta inwestycyjnego, jednak zwykle po spełnieniu określonych warunków. Taka sytuacja ma miejsce także w przypadku XTB, jednak stosuje on banalne kryteria, które zwalniają z tej opłaty.

Sprawdź także: Copy trading czy warto

Tak naprawdę, aby ponieść jakiekolwiek koszty z tego tytułu, inwestor musiałby przez cały rok nie wykazywać na nim żadnej aktywności, jak również w tym czasie trzymać na nim jakiekolwiek środki finansowe.

Rachunek dla inwestujących na polskiej giełdzie

Jeżeli klient szuka taniego dostępu do polskiej Giełdy Papierów Wartościowych, konto u brokera XTB będzie stanowić dla niego odpowiednie rozwiązanie, ponieważ jej bezkonkurencyjne. Pośrednik nie pobiera żadnych prowizji za handel akcjami i ETF-ami do wysokości miesięcznej kwoty 100 tysięcy euro.

Dopiero w przypadku nadwyżki powyżej 100 tysięcy euro, inwestor będzie musiał zapłacić prowizję w kwocie 0,2%. To oznacza, że dopóki gracz nie obraca kwotami, które przekraczają wspomniany próg, szukanie inne konta inwestycyjnego jest bez sensu.

Dobre warunki handlu na zagranicznych rynkach

XTB to jeden z najlepszych brokerów, jeśli chodzi o atrakcyjność handlu na zagranicznych rynkach. W tym przypadku warunki także są korzystne, tak jak przy inwestycjach na GPW. Warto wiedzieć, że w innych domach maklerskich zagraniczne rynki są o wiele droższe. Oferty konkurencji związane są z o wiele wyższymi prowizjami, a często także ze stosunkowo wyższą prowizją, a nierzadko również z wysoką minimalną wartością prowizji.

Bogata oferta XTB

Jedną z głównych zalet rachunku Standard jest bardzo szeroki wybór zagranicznych rynków. Posiadacze tego rachunku mają dostęp do obrotu ETF-ami i akcjami z kilkunastu światowych rynków, a to w połączeniu z minimalnymi prowizjami pozwala na uznanie jego oferty za najlepszą na krajowym rynku.

Warto zauważyć, że choć handel za pośrednictwem bankowych domów maklerskich również jest atrakcyjny, to koszty transakcyjne są dużo wyższe.

Należy też zaznaczyć, że broker XTB ma bogatą ofertę ETF-ów z zagranicy. Aktualnie zawiera ponad 300 pozycji, dzięki czemu znajduje się w pierwszej trójce.

Brak Catalyst i ograniczona ilość polskich instrumentów

Należy wspomnieć o tym, że jeśli chodzi o brokera XTB, to jego oferta instrumentów finansowych notowanych na giełdzie papierów wartościowych w Warszawie nie jest szczególnie szeroka.

Minusem może być także brak dostępu do giełdy Catalyst. Zatem jeśli inwestor jest zainteresowany stworzeniem portfela inwestycyjnego, który opiera się na obligacjach, będzie musiał skorzystać z usług innego domu maklerskiego.

Akcje ułamkowe

Broker XTB wyróżnia się tym, że oferuje dostęp do akcji ułamkowych – zarówno polskich, jak i zagranicznych. Gracz ma możliwość nabycia 0,5 akcji określonej spółki, przy jednoczesnym zachowania prawa do dywidendy (o ile spółka ją wypłaca) – odpowiednio pomniejszonej. Jest to korzystne szczególnie dla niewielkich inwestorów, którzy dzięki temu mogą stać się udziałowcami drogich spółek, których akcje kosztują np. kilka tysięcy złotych.

Dźwignia finansowa

W ofercie brokera klienci nie znajdą kontraktów terminowych, a także opcji, które notowane są na polskiej lub zagranicznej giełdzie, jednak mimo to broker XTB udostępnia handel z dźwignią finansową. Decydując się na złożenie konta standard, użytkownik otrzymuje dostęp do szerokiej oferty kontraktów CFD.

Są to instrumenty pochodne, które przypominają tradycyjne kontrakty futures. W tym przypadku inwestor także ma możliwość grania na spadki kursów oraz korzystania z dźwigni finansowej, która może pomnożyć zyski, ale także straty.

Czytaj także: W co zainwestować 10 tysięcy

U brokera XTB dostępne są inwestycje – kontrakty CFD na niemalże wszystkie typy aktywów. Inwestorzy zamiast handlować kontaktami futures na polskie akcje, pary walutowe albo indeksy, mogą skorzystać z odpowiedniego produktu CFD, który zapewni im ekspozycję na takie same instrumenty bazowe.

Różnicą jest to, że kontrakt CFD nie wygasa w ustalonym terminie, a od zajętej pozycji pobierana jest nieduża opłata, która wiąże się z jego przetrzymywaniem przez następny dzień.

Sprawdź także: s&p 500, jak kupić

W przypadku kontraktów CFD na polskie aktywa u polskiego brokera, np. WIG20 albo akcje poszczególnych spółek, trzeba przyznać, że jest to stosunkowo kosztowne rozwiązanie. Handel tego typu instrumentów, proponując do tradingu standardowymi kontaktami terminowymi, może być nawet kilka razy droższy.

Funkcjonalność

Broker XTB oferuje nowatorską platformę inwestycyjną, która jest jedną z najpopularniejszych na świecie (nie tylko do polskiego rynku akcji). Narzędzie to umożliwia wygodnie i łatwo przeglądać aktualne notowania, a także wykresy cen instrumentów polskiego rynku akcji.

Na jednym koncie inwestor uzyskuje dostęp do wszystkich oferowanych produktów, razem z akcjami polskich oraz zagranicznych spółek, a także kontraktów CFD. Jeżeli gracz zainteresowany jest inwestowaniem w inne rodzaje aktywów, bez problemu może przełączyć się na rynek funduszy ETF, surowców, czy nawet kryptowalut.

Ponadto, w ofercie XTB jest dostęp do zaawansowanych narzędzi analizy technicznej, które gracz może wykorzystywać, handlując zarówno podstawowymi, jak i zaawansowanymi instrumentami finansowymi na polskim rynku akcji. Platforma xStation będzie odpowiednia zarówno dla osób początkujących na polskim rynku akcji, jak i zaawansowanych traderów.

Oprócz platformy webowej, która wyświetla się w przeglądarce internetowej, broker pozwala również na korzystanie z funkcjonalnej aplikacji mobilnej (pisaliśmy m.in. Inwestowanie online). Warto dodać, że zarówno jedna, jak i druga wersja zapewnia dostęp do najnowszych analiz rynkowych oraz pozwala śledzić najważniejsze komunikaty z rynków finansowych oraz gospodarek.

Sprawdź także: Inwestowanie pieniędzy dla początkujących

Dla wielu inwestorów znaczenie ma również konto demonstracyjne, które umożliwi przetestowanie bez zobowiązań inwestowania oraz zapoznanie się z wszystkimi zasadami, które rządzą rynkami giełdowymi. XTB oferuje również możliwość korzystania z bezpłatnych, profesjonalnych szkoleń z inwestowania w akcje oraz ETF-y, które pomagają w poszerzeniu wiedzy oraz umiejętności inwestycyjnych.

Świetna obsługa klienta

Następną zaletą brokera XTB jest możliwość korzystania z przystępnego czatu, na którym użytkownik może zapytać konsultanta o wybraną kwestię, która związana jest z ofertą brokera albo działaniem jego platformy. Obsługa szybko i rzetelnie odpowiada na zadane pytania. Warto jednak pamiętać o tym, że jest czynna od poniedziałku do piątku. Jednak klienci mają także możliwość skorzystania z całodobowej infolinii.

Broker XTB – zalety i wady

Tak, jak każdy inny pośrednik, również XTB na zarówno zalety, jak i wady. Do tych pierwszych warto zaliczyć:

 • Brak prowizji za handel akcjami, a także funduszami ETF, który jest do wysokości miesięcznego obrotu w kwocie 100 tysięcy euro,

 • Funkcjonalna platforma inwestycyjna,

 • Możliwość założenia konta przez internet,

 • Doskonałe warunki handlu na rynkach zagranicznych,

 • Darmowe kursy inwestowania w akcje i ETF-y.

Natomiast do wad należy zaliczyć:

 • Brak kontraktów futures,

 • Brak instrumentów dłużnych w ofercie.

Broker XTB – najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje konto na XTB?

Prowadzenie konta inwestycyjnego jest darmowe.

Czy na XTB można kupić prawdziwe akcje?

Broker oferuje prawdziwe akcje, jak również kontrakty CFD na akcje.

Ile trwa wypłata z XTB?

Wypłata w złotówkach zazwyczaj zajmuje jeden dzień roboczy. Z kolei wypłata w euro albo dolarach amerykańskich może trwać 2-3 dni robocze.

Ile trzeba wpłacić na XTB na zakup polskich akcji?

Minimalny depozyt u tego brokera wynosi 1 PLN.

Czy XTB jest bezpieczne?

Broker ten funkcjonuje już od ponad 20 lat i to na kilkunastu światowych rynkach. Nadzorowany jest przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Czy XTB jest z Polski?

Tak, to polska firma brokerska. Aktualnie jest to największy polski broker.

Czy warto inwestować na XTB?

Biorąc pod uwagę to, że obecnie można łatwo trafić na nierzetelnych brokerów, warto korzystać z usług takiego giganta w świecie inwestycji giełdowych.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.