Gdzie kupić akcje? Osoby, które zainteresowane są inwestowaniem w akcje, często zastawiają się, gdzie najlepiej je kupić. Wszystko zależy od tego, na jakim rynku inwestor chce działać – polskim, czy zagranicznym. Aby rozpocząć dokonywanie inwestycji, konieczne jest założenie konta maklerskiego.
Aby móc kupić akcje, należy w pierwszej kolejności założyć rachunek inwestycyjny, za pośrednictwem którego będzie można przeprowadzać transakcje. Konto maklerskie można założyć u wybranego brokera albo w domu maklerskim. Usługi inwestycyjne oferują także najpopularniejsze banki. Najlepiej zdecydować się na pośrednika, który licencjonowany jest przez Komisję Nadzoru Finansowego.
Akcje to papiery wartościowe, które emitowane są przez spółki. Osoba, która nabywa akcje, nazywana jest akcjonariuszem i wraz z ich zakupem, nabywa szereg praw, takich jak prawo do udziału w walnym zgromadzeniu akcjonariuszy czy prawo do wypłaty dywidendy. Jednak warto wiedzieć, że nie każda spółka wypłaca dywidendę.
Może Cię zainteresuje: Inwestycje w surowce
Akcje może kupić każdy, kto ukończył 18 rok życia i posiada konto inwestycyjne oraz odpowiedni kapitał. Obecnie inwestowanie w akcje dostępne jest dla każdego.
Osoby początkujące często zaczynają na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Akcje znajdują się w kręgu zainteresowania początkujących inwestorów, choć cechują się wyższym ryzykiem inwestycyjnym niż np. obligacje.
W przypadku początkujących osób, którzy dodatkowo nie znają języka angielskiego, najlepszym rozwiązaniem będzie inwestowanie na polskiej giełdzie. Na rynki zagraniczne powinny wejść wtedy, kiedy zdobędą pierwsze doświadczenia i będą czuć się pewniej na giełdzie.
Sprawdź także: Jak działa giełda papierów wartościowych
Zanim gracz zdecyduje się na konkretne akcje, powinien wiedzieć, jakie kryteria należy wziąć pod uwagę, aby wybrać najlepsze akcje spółek w danej sytuacji rynkowej. Przed zakupem akcji, należy wziąć pod uwagę:
ryzyko,
potencjalny wzrost,
pozycję rynkową,
analizę fundamentalną,
perspektywy na przyszłość.
Amerykański rynek akcji mimo wielu zawirowań na świecie, w dalszym ciągu pozostaje potęgą. Najlepsze akcje amerykańskie, w które warto inwestować to:
Walmart,
Apple,
Amazon,
Ultra Beauty,
ResMed,
Five Below,
AMD.
Jeśli gracz chce rozbudować swój portfel inwestycyjny i skorzystać z rynku azjatyckiego, który bardzo dynamicznie się rozwija, to powinien znać spółki azjatyckie, w których akcje warto inwestować. Wśród najlepszych azjatyckich akcji znajduje się Toyota, Sony, Alibaba, Baidu.
Europa jest siedzibą jednych z najbardziej ekscytujących oraz innowacyjnych spółek na świecie i można znaleźć tu wiele akcji, oferujących świetny potencjał wzrostu oraz zysków. Poniżej kilka europejskich akcji, które mają potencjał wzrostowy i dobre perspektywy:
Roche,
Sanofi,
Nastle,
ASLM,
Vodafone.
Jeśli chodzi o akcje polskie, to najpopularniejsze z nich są następujące:
Allegro – to jedna z największych oraz najpopularniejszych polskich platform e-commerce. Przy jej pomocy osoby prywatne oraz firmy mogą kupować oraz sprzedawać w internecie szeroką gamę usług, a także towarów,
PKO BP – PKO Bank Polski to największy polski bank w Polsce i jeden z największych w Europie Środkowo-wschodniej. Bank ten oferuje szeroki zakres usług dla osób fizycznych, jak również małych oraz średnich przedsiębiorstw, ale także dużych korporacji,
Pekao – to bank komercyjny, należący do włoskiego banku UniCredit. Oferuje szeroki zakresu usług bankowych, w tym rachunku depozytowe, oszczędnościowe, karty kredytowe, debetowe, kredyty hipoteczne, pożyczki oraz produkty inwestycyjne.
PGE – to Polska Grupa Energetyczna, jedna z największych firm energetycznych w Polsce. To największy producent oraz dystrybutor energii elektrycznej i ma zróżnicowany portfel aktywów energetycznych, które obejmują elektrownie gazowe, węglowe, wiatrowe, wodne oraz słoneczne,
SANPL – Santander Bank Polska to polski oddział Grupy Santander, która jest jedną z największych grup finansowych na świecie. Bank ten oferuje duży zakres usług, w tym rachunki depozytowe oraz oszczędnościowe, karty debetowe, kredytowe, kredyty, pożyczki, itp. Warto zatem inwestować w akcje tego banku,
mBank – to jeden z największych banków w Polsce, jeśli chodzi o aktywa. Świadczy usługi z zakresu bankowości detalicznej, inwestycyjnej oraz korporacyjnej. To również pionier, jeśli chodzi o bankowość internetową w Polsce, jak również jest jednym z pierwszych banków, który zaoferował usługi bankowości elektronicznej pod koniec lat 90,
PZU – to największa firma ubezpieczeniowa w Polsce. Firma ta oferuje duży katalog usług oraz produktów ubezpieczeniowych, m.in. ubezpieczenia majątkowe, ubezpieczenie na życie, zdrowotne oraz wypadkowe. Świadczy także usługi finansowe, np. produkty inwestycyjne oraz oszczędnościowe, jak również programy emerytalne.
Warto także wiedzieć, dlaczego inwestowanie w akcje to dobry pomysł. Inwestycje w akcje uznawane są raczej za mało ryzykowne, w porównaniu z innymi aktywami. Do zalet inwestycji kapitałowych należy zaliczyć często wysoką płynność rynków, która pozwala na zakup albo sprzedaż udziałów w dowolnej chwili.
Sprawdź także: Fundusze inwestycyjne czy warto inwestycje online
Niskie opłaty oraz możliwość osobistego zarządzania portfelem to również zalety związane z inwestycjami kapitałowymi. Jeśli chodzi o wady, to będzie to brak możliwości wpływania na działalność firmy, możliwość jej bankructwa, a także niska świadomość inwestorów detalicznych.
Dywidenda to udział w zysku, jaki spółka wypłaca akcjonariuszom. Osoby posiadające akcje spółki, która wypłaca dywidendy, uprawnione są do otrzymania tej dywidendy. Jeśli chodzi o termin oraz wysokość dywidendy, to decyzję na ten temat podejmuje walne zgromadzenie spółki.
Sprawdź także: Bezpieczne inwestowanie z pewnym zyskiem
Dywidenda reprezentuje udziały w zysku, który pochodzi z działalności spółki, i które firma wypłaca akcjonariuszom. Wysokość dywidendy określona zostaje przez politykę dywidendową spółki. Jednym z najważniejszych czynników, które wpływają na wysokość dywidendy, jest oczywiście rentowność spółki.
Może być tak, że dywidenda będzie stabilna, stale rosnąca albo zmienna, zależnie od wysokości zysku. Jednak z drugiej strony, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że wypłacając dywidendy, spółka traci środki, które mogłaby zainwestować w swój rozwój.
Dywidenda z akcji wypłacać jest w tzw. dniu wypłaty. Aby akcjonariusz miał prawo do wypłaty dywidendy, musi być w posiadaniu akcji przed dniem wypłaty dywidendy. Ostatni dzień, w którym akcje muszą znajdować się w posiadaniu inwestora, to tzw. data ex-dividend.
Sprawdź także: Broker gieldowy
Każda firma samodzielnie decyduje o dniu wypłaty, a każdy akcjonariusz może łatwo znaleźć informacje na ten temat. Wypłata dywidendy następuje przez przypisanie przepływu finansowego do konta inwestycyjnego każdego inwestora. Dywidenda wypłacana jest z jej zysku netto po opodatkowaniu. Co więcej, otrzymana dywidenda podlega opodatkowaniu przez inwestora jako własny dochód.
Opodatkowanie opiera się na stawkach, które obowiązują prawnie. Przykładowo, od dywidendy na amerykańskich akcjach pobiera się 15% podatku dochodowego, bez pomniejszania przychodu o jego koszty uzyskania.
Zakup akcji w kilku krokach:
Utworzenie konta inwestycyjnego,
Przelanie środków na swój rachunek maklerski,
Wybór spółki lub spółek i złożenie zlecenia kupna, poprzez ustalenie limitu ceny, za jaką inwestor jest w stanie nabyć określone papiery wartościowe,
Zależnie od płynności określonej spółki oraz aktualnej wyceny – ktoś w ciągu kilku sekund może sprzedać akcje,
Wybrane papiery wartościowe pojawiają się w portfelu inwestora i będzie mógł on regularnie sprawdzać, czy cena jego papierów wartościowych jest wyższa, czy też niższa niż w dniu zakupu,
Kiedy wartość akcji odpowiednio wzrośnie albo inwestor będzie chciał zminimalizować straty, może sprzedać papiery wartościowe.
Inwestowanie w akcje odbywa się na giełdach na całym świecie. Obecnie do handlu akcjami wykorzystuje się przede wszystkim internet, co pozwala na kupowanie albo sprzedawanie wymaganych tytułów bez wychodzenia z domu.
A jak kupić akcje bez konta inwestycyjnego? Aktualnie jest to praktycznie niewyobrażalne, jednak jakiś czas temu inwestorzy składanki zlecenie ustnie na giełdach. Obecnie wszystko odbywa się w sposób elektroniczny. Wystarczy założyć konto inwestycyjne u wybranego brokera, aby mieć dostęp do akcji polskich, ale również z rynków zagranicznych u zostać inwestorem giełdowym.
Niżej przedstawione zostały informacje na temat kroków, które należy wykonać, aby zacząć handel akcjami.
Pierwszy krok to otworzenie konta u wybranego brokera (dom maklerski). Bez tego inwestor nie będzie miał dostępu do giełdy. Konfiguracja tego typu konta jest tak samo łatwa, jak konta bankowego. Przy rejestracji konto należy podać wszystkie wymagane dane oraz informacje, które wymagane są przez brokera. Po wpłacie depozytu na rachunek, można zacząć przeprowadzać transakcje.
Platforma jest oprogramowaniem, które można zainstalować na komputerze albo korzystać z aplikacji na urządzeniu przenośnym. Platforma transakcyjna pozwala na zakup akcji po określonej cenie. Platformy handlowe poza możliwością przeprowadzania transakcji, mają również wiele dodatkowych funkcji, które ułatwiają dokonywanie inwestycji.
Po zapoznaniu się z platformą, inwestor może zacząć dokonywać pierwszych inwestycji. Cały proces składania zleceń jest łatwy i intuicyjny, dlatego bez problemu każdy sobie z tym poradzi.
Pierwszym punktem jest założenie konta inwestycyjnego. Aby to zrobić, należy wejść na stronę XTB i w prawym, górnym rogu kliknąć „otwórz konto”. Następnie:
W otwartej zakładce należy podać swojego e-maila oraz zaznaczyć zgodę na przetwarzanie danych osobowych,
Po podaniu maila, należy ustalić hasło,
Potem konieczne jest wypełnienie formularza osobowego, w którym należy podać imię, nazwisko, datę, telefon oraz kraj pochodzenia. Uzupełnić należy również obywatelstwo oraz oświadczenie o rezydencji podatkowej,
Na kolejnej stronie należy podać kraj zamieszkania i adres.
Następny krok to otworzenie rachunku inwestycyjnego. Na tym etapie należy wybrać preferowaną walutę, w jakiej będzie dokonywać się transakcji kupna i sprzedaży, a także język obsługi klienta. Na koniec konieczne jest wypełnienie kwestionariusza, dotyczącego doświadczenia inwestora. Będzie trzeba również wykonać test zagadnień giełdowych.
Po przejściu przez cały proces rejestracyjny, inwestor musi udzielić zgody na podpisanie umowy drogą elektroniczną.
Inwestowanie w akcje będzie możliwe dopiero po aktywacji konta. Aby to zrobić, trzeba zweryfikować swoją tożsamość oraz adres zamieszkania. Kiedy konto jest już aktywne, czas na wpłacenie pieniędzy, które posłużą na kupno akcji. Można to zrobić, klikając „wpłać depozyt”. Po zasileniu konta, można przystąpić do kupna papierów wartościowych. Można zrobić to w bardzo intuicyjny sposób.
Niektórzy uważają, że inwestowanie na giełdzie związane jest z koniecznością posiadania dużych pieniędzy. Okazuje się jednak, że wcale nie trzeba posiadać dużego kapitału, aby zacząć inwestować pieniądze. Co więcej, zaleca się, aby na samym początku lokować mniejszy kapitał, gdyż w przypadku jego utraty, strata ta nie będzie tak odczuwalna, jak w sytuacji zainwestowania dużej sumy pieniędzy.
Ile trzeba mieć pieniędzy, aby zacząć inwestować na giełdzie? Na samym początku wystarczy nawet kilkaset złotych. Od takiej sumy można jak najbardziej rozpocząć granie na giełdzie.
Aby zacząć inwestowanie na giełdzie, należy założyć konto inwestycyjne, a następnie wpłacić na nie wymagane środki. Część brokerów ma ustalony minimalny depozyt, a inni pozwalają na wpłatę dowolnej kwoty.
Po wpłaceniu wymaganej sumy, można wybrać akcje określonej spółki, ich ilość i dokonać transakcji. Istnieją dwa zasadnicze rodzaje zleceń, czyli zlecenie kupna oraz sprzedaży. W ramach pierwszego inwestor oferuje gotówkę w zamian za akcje, a w ramach drugiego akcje w zamian za gotówkę.
Znaczenie mają także priorytety inwestora. Aby kupić albo sprzedać akcje, inwestor może skorzystać ze zlecenia z limitem albo zlecenia „po każdej cenie”. Jeśli chodzi o zlecenia z limitem, inwestor deklaruje liczbę kupowanych albo sprzedawanych akcji oraz cenę jednostkową, po której określone akcje godzi się sprzedać lub kupić.
Zawsze warto pamiętać o tym, że na giełdzie inwestuje się samodzielnie i na własną odpowiedzialność. Żadna porada, analiza czy rekomendacja nie zwalniają inwestorów z konsekwencji podjętych przez nich decyzji. Dom maklerski lub broker jest jedynie pośrednikiem i nie jest odpowiedzialny za to, czy transakcja inwestora przyniesie zysk. Pośrednik nie jest również drugą stroną transakcji. Akcje kupuje się i sprzedaje od innych inwestorów.
Mając otwarty rachunek inwestycyjny, należy wpłacić na niego kapitał, który następnie zostanie przeznaczony na zakup akcji. W tym momencie warto zastanowić się, czy lepszym posunięciem będzie lokowanie środków w akcje polskie, czy zagraniczne.
Inwestowanie na zagranicznych rynkach stało się w ostatnich latach popularne i jest o wiele bardziej dostępne. Zalety inwestowania na rynkach zagranicznych to:
Ogromny wybór spółek,
Duża dostępność oraz różnorodność funduszy ETF,
Poszerzanie horyzontów.
Z kolei do wad należy zaliczyć:
Wyższe prowizje,
Informacje dostępne w obcych językach,
Ewentualne kłopoty podatkowe.
Jeśli chodzi o inwestowanie w akcje polskie, to do zalet warto zaliczyć:
Mała bariera wejścia,
Niskie prowizje,
Dane oraz analizy w języku polskim,
Łatwość rozliczenia podatku.
Natomiast wady inwestowania na giełdzie polskiej są następujące:
Stosunkowo niewielki wybór akcji w porównaniu do rynków zagranicznych,
Mała płynność na wielu akcjach,
Niewiele spółek dywidendowych,
Ograniczona liczba analiz.
Zarówno inwestowanie na polskiej giełdzie, jak i zagranicznych ma swoje wady i zalety. Osoby początkujące powinny zacząć od lokowania środków w polskie akcje (polskie spółki akcyjne).
NASDAQ jest siedzibą jednych z najlepszych akcji z całego świata. Poniżej znajduje się ich lista:
Facebook,
Google,
Amazon,
Apple,
Tesla,
Netflix,
Microsoft,
Uber.
Cechy, które warto wziąć pod uwagę, wybierając akcje, to:
Wypłata dywidendy – solidna dywidenda z akcji, w które inwestor ulokował pieniądze, pomaga w ochronie przed inflacją,
Możliwość wykładniczego wzrostu – jest to czynnik ważny szczególnie po załamaniach rynku,
Pozycja na rynku,
Ryzyko, chociaż nie zawsze można łatwo je ocenić,
Dane ekonomiczne, takie jak wartość kapitalizacji.
Aby skutecznie inwestować w akcje, trzeba zdobyć pewną wiedzę na ten temat. Nie jest to wiedza specjalistyczna i jest ona dostępna dla każdego. Zależnie od horyzontu czasowego, inwestycje w akcje można podzielić je na długoterminowe oraz krótkoterminowe.
Sprawdź także: S&P 500, jak kupić
Długoterminowe inwestycje opierają się przede wszystkim na podstawowej analizie papierów wartościowych. Inwestorzy długoterminowi zwykle monitorują oraz analizują sprawozdania finansowe spółek, a także proporcje określonych wskaźników, np. wskaźnik P/E.
W ten sposób starają się zrozumieć sektor, w którym dana spółka funkcjonuje, poznać produkty oraz usługi firmy, a także specyfikę jej zarządzania. Opierając się na tej podstawie, wybierają akcje firm, które obecnie są relatywnie tanie, jednak z potencjałem na długoterminowy wzrost.
Z kolei inwestycje krótkoterminowe to handel bardziej aktywny, który określany jest często jako day trading. Inwestorzy krótkoterminowi polegają głównie na analizie technicznej, śledzą wykresy cen, w także korzystają z różnych wskaźników.
Analiza fundamentalna może, jednak nie musi być dla nich ważna, jednak zawsze lepiej wiedzieć więcej informacji na temat konkretnego instrumentu. Krótkoterminowi inwestorzy są także bardziej skłonni do krótkich inwestycji, a to oznacza, że spekulują na spadki.
Warto zastanowić się także, ile rodzajów akcji warto kupić. Dywersyfikacja to koncepcja, wyrażająca podział strategii oraz eliminację ryzyka, nie polegając tylko na jednym określonym produkcie inwestycyjnym, a dzieląc go na kilka określonych obszarów.
Dywersyfikacja służy w szczególności ograniczeniu ryzyka inwestycyjnego. Jest to jednak dwukierunkowa broń, ponieważ razem z ograniczeniem ryzyka, zostaje ograniczony także zysk. Istnieją również inwestorzy, którzy nie stosują dywersyfikacji, ponieważ nie wierzą w jej ideę.
Jednak osobom początkującym zaleca się, aby stosować dywersyfikację portfela inwestycyjnego (pisaliśmy: Inwestowanie pieniędzy dla początkujących). Można go zdywersyfikować poprzez różne sektory. Aby tego typu dywersyfikacja była znacząca, niezbędne jest podzielenie funduszy na akcje o niskiej pozytywnej korelacji. Najlepiej wybierać akcje notowane z różnych sektorów lub z różnych krajów świata.
Uznaje się powszechnie, że psychologia inwestora stanowi kluczowy czynnik sukcesu. Odgrywa ona dużą rolę, gdyż wewnętrzne uczucia oraz myśli inwestora mają wpływ na jego zachowanie.
Rynki finansowe to miejsce, gdzie psychologia w dużym stopniu jest projektowana. Człowiek jest istotą społeczną, dlatego też ma naturalną potrzebę radzenia sobie często w taki sposób, że kopiuje innych. Tylko nieliczni są w stanie walczyć z tłumem. Jeśli chodzi o psychologię tłumu, to jest ona stosunkowo przewidywalna, a rynki finansowe w dużej mierze stanowią jej odbicie. Ceny zazwyczaj stanowią przeciwieństwo tego, co tłum uważa. Tłum często gubi się na giełdzie.
Inwestowanie w akcje lub inne instrumenty finansowe wymaga określenia realistycznych celów w handlu, czego należy nauczyć się na już na początku. Najbardziej skutecznie inwestorzy zarabiają na długoterminowym inwestowaniu mniej więcej 20% w skali rocznej. Jest możliwe zarobienie 100% rocznie, jednak szanse są niewielkie. Istnieją rynki, które cechują się dużą zmiennością, oferując wysoki potencjał zysku. Jednak w tym przypadku występuje bardzo wysokie ryzyko.
Sprawdź także: Jak rozmnożyć 10 tysięcy
W zależności od preferencji, inwestorzy mogą handlować na różnych rynkach, m.in. amerykańskich, niemieckich, chińskich, polskich, itp. Wszystko uzależnione jest od oczekiwań inwestorów.
W jaki sposób wybrać właściwe akcje? Nikt nie jest w stanie przewidzieć, w jakim kierunku będzie szedł rynek kapitałowy. Inwestor powinien przede wszystkim wiedzieć, w co chce lokować kapitał na rynku kapitałowym. Istnieją określone techniki wyceny akcji, główne modele analityczne albo narzędzia do analizy technicznej.
Wszystko to ma jeden cel, którym jest znalezienie odpowiedniej spółki, której akcje pójdą w pożądanym przez inwestora kierunku.
Tesla jest jedną ze spółek, które należą do Elona Muska. Tesla produkuje przede wszystkim samochody elektryczne. Jest to aktualnie najbardziej wartościowy producent samochodów na świecie, jeśli chodzi o kapitalizację giełdową.
Akcje Tesli dostępne są na nowojorskiej giełdzie NASDAQ, jednak nie można ich bezpośrednio kupić od NASDAQ. Trzeba skorzystać z pośrednika, czyli brokera albo domu maklerskiego. Przykładem może być mBank, który oferuje kilkanaście akcji spółek zagranicznych, w tym również akcje Tesli.
W pierwszej kolejności należy założyć konto inwestycyjne, a następnie przelać środki na rachunek, za które można kupić akcje.
Innym sposobem na inwestowanie w akcje Tesli jest zdecydowanie się na zakup CFD na akcje Tesli. Kontrakty CFD są kontraktami na różnice kursowe, które wyliczane są od ceny instrumentu bazowego. Decydując się na inwestowanie w kontrakt CFD, można zarobić zarówno wtedy, kiedy cena aktywów spadnie, jak i wtedy, kiedy wzrośnie. A w przypadku, gdy tymi aktywami są akcje, dodatkowo można otrzymać dywidendę.
Ponadto, decydując się na kontrakty CFD, można również używać dźwigni finansowej. Dźwignia to zwielokrotnienie osiąganych zysków albo strat. Przykładowo, lewar 1:100 oznacza, że przy ruchu do góry o 1%, inwestor zarobi 100%, będąc na pozycji kupującego wykorzystującego dźwignię finansową.
Wykorzystując kontrakt CFD, można wykorzystać ten sam kapitał co kupienia 30x, gdyż tyle wynosi maksymalna dźwignia finansowa. Kontrakty CFD to złożone instrumenty finansowe, a korzystanie z nich związane jest z wysokim ryzykiem utraty posiadanego kapitału, ze względu na stosowanie dźwigni finansowej.
Przed podjęciem decyzji, warto zaznajomić się z konstrukcją kontraktów CFD, zrozumieć ich specyfikę, a także zaakceptować fakt podjęcia wysokiego ryzyka inwestycyjnego.
Dynamizm samochodów elektrycznych jest na porządku dziennym w wielu krajach świata. Serce Tesli to elektryczny układ napędowy. Jeżeli przejście na pojazdu elektryczne będzie postępowało w takim tempie, jakiego oczekują elity polityczne, Tesla w dalszym ciągu będzie jedną z najlepiej pozycjonowanych firm na międzynarodowym rynku pojazdów elektrycznych (pisaliśmy: Gdzie kupić akcje Tesli).
Ważne jest, aby wiedzieć, jak kupować akcje, ale warto także pamiętać i kilku ważnych kwestiach:
Akceptacja ryzyka inwestycyjnego – aby skutecznie inwestować na giełdzie, trzeba pogodzić się z ewentualną stratą zainwestowanego kapitału. Ryzyko inwestycyjne to nieodłączny element każdej inwestycji i decydując się na lokowanie środków w jakiekolwiek aktywa, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że ryzyko inwestycyjne zawsze występuje i nie da się go całkowicie wyeliminować. Można je jedynie ograniczyć, stosując m.in. dywersyfikację portfela inwestycyjnego,
Obranie celu inwestycyjnego – inwestując w akcje lub inne aktywa, trzeba ustalić sobie własny cel inwestycyjny, który będzie stosunkowo łatwy do spełnienia przez inwestora, zwłaszcza na początku jego przygody z inwestowaniem,
Strategia inwestycyjna – nie należy rozpoczynać inwestycji bez wcześniej ustalonego planu, czyli strategii inwestycyjnej (pisaliśmy m.in. Copy trading czy warto). Chodzi o to, aby inwestor wiedział, co ma w danej chwili zrobić i jak zachować się w określonym momencie. W innym wypadku jego inwestowanie będzie chaotyczne, co nie przyniesie porządnego efektu w postaci zysku,
Zdobycie podstaw inwestowania (podstawowej wiedzy, jak kupować akcje) – inwestowanie w akcje oraz inne instrumenty finansowe wymaga zdobycie przynajmniej podstawowej wiedzy z tego zakresu. Lokowanie środków finansowych bez wcześniejszego przygotowania może skończyć się stratą zainwestowanego kapitału,
Ciągła nauka – inwestowanie to zajęcie, które związane jest z koniecznością zdobywania wiedzy i zapoznawania się z trendami, które panują w inwestowaniu. Warto się na to przygotować jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji,
Lokowanie wolnych środków – pieniądze, które gracz ma zamiar przekazać na inwestowanie, powinny pochodzić z jego oszczędności, które nie są mu potrzebne na inne ważne wydatki. Najgorszym rozwiązaniem jest pożyczanie środków finansowych od innych lub w firmach pożyczkowych po to, aby mieć pieniądze na inwestycje w akcje,
Inwestowanie środków w znane instrumenty finansowe – w pierwszej kolejności należy poznać konstrukcję danego aktywa. Inwestować należy w te instrumenty finansowe, o których ma się już pewne pojęcie. Dopiero wraz ze zdobywaniem wiedzy i poznawaniem nowych aktywów, można zacząć lokowanie kapitał także w inne, np. obligacje, fundusze inwestycyjne, waluty, kryptowaluty (pisaliśmy: Portfele kryptowalut), itp.,
Zimna krew – nie jest łatwo podejść do inwestowania na chłodni, bez wpływu emocji na podejmowane decyzje. Jednak dzięki takiej umiejętności, inwestorzy działają skuteczniej, podejmują bardziej trafne decyzje i dzięki temu generują zyski z inwestycji. Działanie pod wpływem emocji, takich jak stres czy ekscytacja, zwykle nie przynosi pożądanych rezultatów.
Inwestowanie na giełdzie w akcje, ale również inne papiery wartościowe zawsze związane jest z koniecznością liczenia się z ryzykiem inwestycyjnym. Tego ryzyka nie da się całkiem wyeliminować. Można je jedynie ograniczyć.
Na inwestowaniu można zarobić spore pieniądze, jednak będąc osobą początkującą, trzeba liczyć się także z możliwością poniesienia wysokich strat. Doświadczeni inwestorzy zdają sobie z tego sprawę.
To, czy warto inwestować w akcje, zależy od podejścia inwestora oraz jego oczekiwań względem giełdy. Na pewno warto spróbować, jednak jeśli gracz liczy na bardzo wysokie zyski w krótkim okresie czasu, może się rozczarować. Zwłaszcza na samym początku, nie należy liczyć na duże pieniądze, a trzeba liczyć się z możliwością straty nawet całego kapitału.
Sprawdź także: Inwestowanie online
Gdzie kupić akcje? To zależy, czy inwestor zainteresowany jest akcjami polskimi czy zagranicznymi rynkami. Tak czy inaczej, zawsze musi założyć konto inwestycyjne u wybranego pośrednika, które pozwoli mu na dokonywanie transakcji i monitorowanie prowadzonych inwestycji. Ważne jest również stosowanie zasad, które umożliwiają ograniczenie ryzyka inwestycyjnego. Dzięki temu można zwiększyć swoje szanse na wygenerowanie zysków.