W co warto inwestować pieniądze obecnie? Efektywne inwestowanie okazuje się być niezbędną umiejętnością, która pozwala na zapewnienie sobie komfortowej przyszłości finansowej. Warto wiedzieć, w jaki sposób zabezpieczyć swoje dochody w trudnych czasach, a także jakie są najbardziej opłacalne inwestycje w obecnych czasach?
Ciągła zmienność oraz wahania nie pozwalają na dokładną odpowiedź na tak postawione pytanie. Kwestie tego typu determinują różne czynniki zewnętrzne, ale także doświadczenie finansowe inwestora, jego osobisty budżet, itp. Co więcej, ważną rolę w tym zakresie odgrywa ciągłe monitorowanie sytuacji w całej gospodarce, a także jej określonych sektorach.
W co można zainwestować 1000? Najpopularniejsze aktywa to akcje firm notowanych na giełdzie, obligacje skarbowe, kryptowaluty czy metale szlachetne.
Należy zaznaczyć, że wymienione aktywa cieszą się dużym zainteresowaniem i popularnością wśród inwestorów. Zależnie od poszczególnych czynników gospodarczych, ich dochodowość może wzrastać albo maleć. Trzeba jednak mieć także świadomość tego, że każdy taki wariant związanych jest z ryzykiem inwestycyjnym.
Sprawdź również: W co najlepiej inwestować na giełdzie
Akcje i obligacje to jedne z najpopularniejszych instrumentów, które cieszą się dużym zainteresowaniem. Aby móc w nie zainwestować na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, trzeba założyć rachunek inwestycyjny. Przy jego pomocy można dokonywać transakcji.
Decydując się na taki rodzaj inwestycji, należy uwzględnić ryzyko z tym związane. Zysk albo strata zależą wyłącznie od zachowań rynku, a także działań firmy, której akcje ma w portfelu inwestycyjnym.
Natomiast Obligacje Skarbu Państwa uznawane są aktualnie za jedne z najbardziej bezpiecznych sposobów inwestowania. Co więcej, w przeciwieństwie do akcji giełdowych, cechują się prostą konstrukcją, a także nie wymagają profesjonalnej wiedzy z zakresu inwestowania.
Sprawdź także: W co inwestować małe kwoty
Czynniki, takie jak możliwość szybkiego zakupu online czy bardzo łatwy dostęp powodują, że coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z takiego rozwiązania w formie zabezpieczenia, a także sposobu na pomnożenie swojego kapitału.
Surowce w postaci metali szlachetnych to jedna z najstarszych i najbardziej skutecznych form inwestycji. Kupno złota może być dobrą inwestycją, która służy przechowywaniu wartości pieniądza w czasie (czytaj więcej: Ile można zarobić na złocie w rok). Złoża złota są ograniczone, dlatego też koszty jego wydobycia nieustannie rosną. Poza samym złotem, atrakcyjne jest także srebro, a nawet węgiel.
W złoto można inwestować na kilka sposobów. Inwestor może lokować środki finansowe w fizyczne złoto, które mogą mieć postać bulionowych monet albo złotych sztabek. W takim przypadku najlepiej wybierać wyroby renomowanych marek, aby móc łatwiej znaleźć kupca w sytuacji chęci sprzedaży sztabki lub monety. Innym sposobem na lokowanie kapitału w złoto, jest inwestowanie w złoto papierowe.
Sprawdź również: Jak założyć konto maklerskie
W tym przypadku inwestor nie musi przejmować się przechowywaniem kruszcu. Inwestowanie w złoto należy do inwestycji długoterminowych. Złoto od wieków uważane było za szlachetny kruszec, który pozwalał na ochronę posiadanych środków finansowych.
Pomimo tego, że kryptowaluty są najbardziej zmiennym aktywem, oferują też największą stopę zwrotu w czasie (pisaliśmy: Ile trzeba zainwestować w kryptowaluty). Zakup oraz przechowywanie kryptowalut może okazać się dobrą, długoterminową inwestycją, szczególnie w trakcie hossy. Świetnym przykładem może być Bitcoin. Warto również inwestować w nowoczesne technologie, gdyż świat skłania się w kierunku całkowitej cyfryzacji oraz elektronizacji. Przykład mogą stanowić wszelkie aktywa, które związane są z Metaverse.
Aby kupić kryptowaluty, należy założyć rachunek inwestycyjny u wybranego brokera. Następnym krokiem jest wpłata środków finansowych na rachunek, które zostaną przeznaczone na zakup kryptowalut. Najlepiej zdecydować się na te kryptowaluty, które cechują się największą popularnością, szczególnie będąc na początku swojej drogi z inwestowaniem, np. Bitcoin lub Etherum.
Chcąc inwestować w kryptowaluty, należy mieć je gdzie przechowywać, czyli posiadać specjalny portfel kryptowalutowy. Warto wiedzieć, że nie trzeba kupować jednej waluty, a można zdecydować się na kupno jej części.
Sprawdź także: Inwestycja w srebro
Inwestor, który liczy na szybki zysk, powinien zdawać sobie sprawę z tego, że nie jest on zawsze możliwy. Szybki zysk mogą wygenerować tzw. day traderzy, którzy zajmują się krótkoterminowym inwestowaniem (pisaliśmy: Daytrading). Polega ono na tym, że w ciągu jednego dnia trader otwiera od kilku do kilkunastu, a czasami nawet kilkadziesiąt pozycji i w tym samym dniu je zamyka.
Warto jednak wiedzieć, że day trading nie gwarantuje pewnych zysków, które jak zawsze zależą od różnych czynników, również szczęścia. Co więcej, ten rodzaj inwestowania jest czasochłonny i będzie odpowiedni dla inwestora, który chce zająć się inwestowaniem na co dzień. Wymaga poświęcenia sporej ilości czasu każdego dnia i kontrolowania swoich inwestycji. Day trading jest także związany z dużo wyższym stresem niż inwestycje długoterminowe.
Czytaj także: Jak zostać traderem?
Istnieje także swing trading, który oznacza inwestowanie długoterminowe. To rodzaj inwestowania, który będzie odpowiedni dla osób, które chcą zająć się inwestowaniem w ramach hobby. Decydując się na taki rodzaj inwestowania, do swojego portfela wystarczy zajrzeć kilka razy w roku.
Swing trading nie wymaga poświęcenia dużej ilości czasu, dzięki czemu każdy może zająć się tym typem inwestowania, mając inną pracę i źródło dochodu.
Inwestycje, który przynoszą największy zysk, zwykle obarczone są także największym ryzykiem inwestycyjnym. Na akcjach można sporo zarobić, ale także stracić. Zysk uzależniony jest od wielu czynników, jak również szczęścia. Najlepiej wybierać akcje spółek, które są gigantami w danej branży.
Inwestowanie na giełdzie jest proste, a że niemalże wszystko odbywa się teraz online, nie trzeba wychodzić z domu, aby zainwestować posiadamy kapitał. Warto wiedzieć, w co inwestować oszczędności obecnie, ale także jak to robić.
W pierwszej kolejności gracz musi wybrać pośrednika, u którego założy rachunek inwestycyjny. Jeśli chodzi o bezpieczne domy maklerskie, to ich pełną listę można znaleźć na stronie Komisji Nadzoru Finansowego. Znajdują się tam także znane banki. Wybierając brokera lub dom maklerski, warto zwrócić uwagę na takie kwestie, jak:
Rodzaje instrumentów finansowych, w które mogą lokować inwestorzy swój kapitał,
Serwis transakcyjny, umożliwiający składanie zleceń przez internet, który powinien być dla inwestora łatwy w obsłudze i zrozumiały,
Dostęp do notowań online, a także bezpłatnych narzędzi analitycznych,
Koszty transakcyjne, które związane są z prowadzeniem rachunku, a także wysokości prowizji od zleceń kupna oraz sprzedaży instrumentów finansowych.
Następną czynnością, jaką musi wykonać przyszły inwestor, jest otworzenie rachunku inwestycyjnego. Aby założyć konto maklerskie, trzeba mieć ukończony 18 roku życia. Wszystkie formalności można załatwić przez internet. Niezbędne jest też wypełnienie takich dokumentów, jak:
Formularz informacyjny – należy w nim podać dane adresowe, osobowe, dane urzędu skarbowego, a także numer konta bankowego,
Specjalna ankieta, która służy weryfikacji wiedzy przyszłego inwestora dotycząca inwestowania, a także związanego z nim ryzyka.
Następny etap to zawarcie umowy o prowadzenie rachunku inwestycyjnego. Po tym, jak inwestor go podpisze, jego rachunek zostanie aktywowany i otrzyma on dane dostępowe do serwisu.
Kiedy już rachunek inwestycyjny zostanie założony, można na niego wpłacić pieniądze przeznaczone na inwestowanie na giełdzie. Można to zrobić przy pomocy przelewu bankowego albo gotówką. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby nie przelewać na rachunek wszystkich posiadanych oszczędności.
Początkujący gracze powinni zacząć od niewielkich kwot, których strata będzie dla nich akceptowalna.
Po tym, jak konto zostanie zasilone, inwestor może zacząć inwestowanie. W pierwszej kolejności powinien określić rodzaj akcji, które chce kupić, a potem policzyć, ile może ich kupić po określonej cenie za posiadane na koncie środki finansowe.
Warto wziąć także pod uwagę prowizję, która pobrana będzie z tytułu transakcji kupna papierów wartościowych. Samo zlecenie zakupu akcji można złożyć przez internet, przez telefon albo osobiście w domu maklerskim.
Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Pomysłów jest sporo, a każdy z nich w mniejszym albo większym stopniu wiąże się z ryzykiem inwestycyjnym, czyli ewentualną stratą posiadanego kapitału.
Na obecne, raczej niepewne czasy, najbardziej zyskowne, choć nie zawsze przynoszące duże zyski, jest inwestowanie w złoto, lokaty oraz obligacje skarbowe.
Większe inwestycje, choć cechujące się dużym ryzykiem, są charakterystyczne dla akcji oraz notowań giełdowych. Warto wiedzieć, że przy odrobinie szczęścia można tam naprawdę sporo zarobić, jednak z drugiej strony niewielkie wahania mogą spowodować duże straty. W tym przypadku niezbędna jest duża wiedza, jednak także zaangażowanie i opanowanie inwestora.
To wszystko należy wziąć pod uwagę już na etapie wyboru właściwej metody inwestowania. W innym wypadku pomysł na to, aby zwiększyć swój kapitał, z góry może być skazany na porażkę.
Najlepiej lokować środki w akcie dużych spółek giełdowych, które dodatkowo wypłacają dywidendę (pisaliśmy: Inwestowanie dywidendowe). Oczywiście dywidenda wcale nie jest konieczna – wszystko zależy od oczekiwań inwestora. Poniżej najlepsze akcje do kupienia, które zwróciły uwagę analityków oraz większych firm, które zarządzają funduszami instytucjonalnymi (sprawdź także: Inwestowanie w Fundusze Inwestycyjne):
Amazon – jest to firma z dużym potencjałem wzrostu, jeśli chodzi o wartość spółki do rynkowej wyceny,
ASML Holdings – to mało znany, holenderski producent chipów, który zaopatruje międzynarodowy rynek,
LVMH – jest to producent odzieży luksusowej z wieloma dostawami na całym świecie,
UnitedHealts Group – jest to największa firma związana z ubezpieczeniami zdrowotnymi w Stanach Zjednoczonych.
W co inwestować obecnie? Zakup akcji online to bardzo prosty proces, jak wybranie najlepszych akcji wymaga pewnych badań, umiejętności oraz przygotowania. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nawet wtedy inwestor nie ma pewności, że jego akcje wygenerują zyski, dlatego też tak duże znaczenie ma zarządzanie ryzykiem.
Koncentracja na zarządzaniu ryzykiem
Wielu początkujących inwestorów inwestuje wszystkie swoje pieniądze w jeden rodzaj aktywów i oczekuje, że ich decyzje z pewnością będą trafne. Inwestując w ten sposób, gracz nie będzie miał środków w momencie, gdy pojawi się dobra okazja do zainwestowania.
Co więcej, gwałtowny, jednak chwilowy spadek może sprawić, że gracz podejmie decyzję pod wpływem emocji i zbyt wcześniej zamknie pozycję, biorąc piwa uwagę krótkoterminowe wahania cen, a nie długoterminowe fundamenty firmy.
Jednym ze sposobów zarządzania ryzykiem, która stosowana jest rzeź wielu inwestorów, jest rozłożenie inwestycji na różne typy spółek, które funkcjonują w odmiennych sektorach. Kiedy jeden sektor nie osiąga wyników na odpowiednim poziomie, może to zrobić inny sektor. To pomaga w zbudowaniu bardziej zdywersyfikowanego oraz zrównoważonego portfela inwestycyjnego.
Osoby, które interesują się inwestowaniem na na giełdzie, często zastanawiają się, czy w ogóle warto to robić? No więc, czy warto inwestować na giełdzie? Warto, o ile inwestor wcześniej odpowiednio się do tego przygotuje.
Gracz powinien zdobyć elementarną wiedzę na temat inwestowania, obrać odpowiednią strategię inwestycyjną, a także właściwie zaplanować swój portfel inwestycyjny. W innym wypadku już na wstępie inwestor może stracić cały zainwestowany kapitał.
Inwestor sam decyduje, w co inwestuje – w przeciwieństwie do pozostałych form inwestowania, gracz na giełdzie samodzielnie decyduje o tym, które instrumenty kupić albo sprzedać. Wszystko można przeprowadzić przez internet z poziomu konta maklerskiego, do którego inwestor ma dostęp z poziomu każdego urządzenia mobilnego i z dowolnego miejsca na świecie,
Wybór z wielu możliwości inwestowania – inwestor może zdecydować się na inwestowanie w akcje, ETF-y, obligacje, itp. Można również zdecydować się na instrumenty finansowe, które przeznaczone są dla zaawansowanych inwestorów, takie jak kontrakty terminowe, waluty, instrumenty oparte o surowce czy indeksy zagraniczne,
Możliwość bycia współwłaścicielem firmy – każda akcja reprezentuje część majątku przedsiębiorstwa, a akcjonariusze po części są właścicielami firmy. Dzięki temu inwestor będzie miał prawo do dywidendy. Sukces konkretnej firmy jest również jego udziałem. Jeżeli gracz zauważy potencjał określonego przedsiębiorstwa i zainwestuje w nie pieniądze jeszcze zanim osiągnie giełdowy sukces, otrzymać zysk oraz satysfakcję,
Na giełdzie można sporo zarobić – oczywiście nie ma inwestycji bez ryzyka. Na giełdzie można wiele stracić, ale również zysk może być wysoki. Kiedy inwestor nauczy się budować swój portfel inwestycyjny, odpowiednio zarządzać ryzykiem, zdobywać oraz analizować informacje, zauważy, że giełda to nie zabawa czy gra, a umiejętność wykorzystywania posiadanej wiedzy,
Ograniczenie ryzyka strat – warto wiedzieć w co inwestować obecnie, ale także w jaki sposób minimalizować ryzyko strat. Warto spojrzeć na nie z punktu widzenia całego portfela inwestycyjnego, a nie tylko pojedynczej inwestycji. Inwestor ogranicza ryzyko, kiedy np. kupuje akcje spółek z różnych branż albo rynków, o zróżnicowanym poziomie ryzyka. Minimalizuje je także wtedy, kiedy nie podejmuje nagłych, nieprzemyślanych decyzji, ale inwestuje w długoterminowej perspektywie.
Aby zacząć inwestować, wcale nie trzeba posiadać dużej kwoty na koncie oszczędnościowym. Co więcej, w większości przypadków zaleca się na samym początku inwestować niewielkie sumy, a dopiero w miarę zdobywania doświadczenia i umiejętności, można zacząć inwestować większe sumy.
W co inwestować małe kwoty? Można wybierać spośród różnych aktywów, do których należą oczywiście akcje, obligacje, fundusze inwestycyjne, kryptowaluty i inne (pisaliśmy: Gdzie kupić kryptowalutę). Każde aktywo ma zarówno zalety, jak i wady, z którymi inwestor powinien zapoznać się przed rozpoczęciem inwestycji. Na samym początku wystarczy posiadanie kilkuset złotych, które można przeznaczyć na inwestowanie.
Można te pieniądze trzymać na kontach oszczędnościowych, ale równie dobrze niewielka kwota będzie w sam raz – początkujący inwestor niewiele straci, jeśli potencjalna inwestycja nie wypali.
Poza akcjami, obligacjami i kryptowalutami, dużą popularnością wśród inwestorów cieszą się fundusze inwestycyjne. Jest to forma zbiorowego inwestowania, w ramach której środki finansowe zebrane przez inwestorów lokowane są w różne papiery wartościowe, prawa wartościowe oraz instrumenty finansowe.
Ta forma inwestowania ma dużą zaletę, a mianowicie taką, że zasoby kapitałowe indywidualnych uczestników funduszu są łączone, a potem wspólnie lokowane. Warto także wspomnieć o tym, że środkami inwestorów zarządzają specjaliści z towarzystw funduszy inwestycyjnych, którzy mają doświadczenie.
Spółki giełdowe można podzielić na te, które wypłacają dywidendę i te, które tego nie robią. Spółki dywidendowe cechują się wypłatą dywidendy posiadaczom akcji, czyli akcjonariuszom. Akcjonariusze poza coroczną wypłatą dywidendy, otrzymują szereg praw, np. możliwość głosowania na zgromadzeniu akcjonariuszy.
Jeśli inwestorowi zależy na tym, aby co roku otrzymywać dywidendę z tytułu posiadania akcji danej spółki, powinien zdecydować się na zakup akcji spółek dywidendowych. W tym przypadku poza zarobkiem na droższej sprzedaży akcji, zyskiem będzie również corocznie wypłacana dywidenda.
Aby mieć jak największą szansę na zysk z akcji, najlepiej zdecydować się na zakup akcji popularnych firm, takich jak PKN Orlen, Adidas, Lotos, Philips, itp. (pisaliśmy: Jak kupić akcje Tesli oraz Jak inwestować w Orlen)
Wielu początkujących inwestorów, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z inwestowaniem. Można wskazać kilka zasad, którymi należy się kierować, inwestując na giełdzie:
Chłodne oraz analityczne podejście – w przypadku inwestycji giełdowych znaczenie ma zachowanie zimnej krwi i umiejętność racjonalnego podejmowania decyzji, bez wpływu emocji,
Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego – chodzi o to, aby posiadany kapitał został w taki sposób ulokowany, aby inwestor miał szansę na ochronę przynajmniej jego części. Dzięki temu inwestowanie na giełdzie będzie bardziej efektywne,
Rzetelna analiza oraz ocena posiadanych umiejętności oraz doświadczenia,
Ustalenie własnego celu inwestycyjnego,
Akceptacja istniejącego ryzyka inwestycyjnego.
Osoby, które chcą zacząć inwestowanie na giełdzie, zastanawiają się nad tym, czy zajęcie to jest bezpieczne. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że inwestowanie, niezależnie od rodzaju aktywów, zawsze związane jest z ryzykiem inwestycyjnym.
Jednak ryzyko można skutecznie zminimalizować. Są na to pewne sposoby, o których warto wiedzieć. Przede wszystkim na samym początku należy inwestować niewielkie kwoty, których strata nie wpłynie na domowy budżet – w przypadku każdej inwestycji. Dopiero wraz z upływem czasu i zdobywania doświadczenia, może zacząć inwestować coraz większe sumy. Na samym początku najlepiej skupić się głównie na ochronie posiadanego kapitału.
Inwestowanie na giełdzie powinno opierać się na rzetelnej wiedzy, a przynajmniej na podstawach związanych z inwestycjami. Dzięki poznaniu zasad, jakie rządzą rynkiem oraz zapoznaniu się z terminologią inwestycyjną, inwestor będzie mógł łatwiej rozpocząć inwestycje i już od samego początku inwestować skuteczniej.
Inną ważną wskazówką jest także lokowanie środków finansowych w te aktywa, o których zdobyło się już pewną wiedzę. Nie warto inwestować na ślepo, a wcześniej poznać konstrukcję instrumentów finansowych albo papierów wartościowych, w które ulokowane mają być pieniądze.
Czytaj także: Co to jest dźwignia finansowa i jak działa?
Na samym początku warto także lokować pieniądze w te aktywa, która cechują się niższym ryzykiem inwestycyjnym, np. obligacje skarbowe. Istnieje małe ryzyko, że państwo upadnie i inwestor straci na takiej inwestycji.
Poza wiedzą teoretyczną, warto również zdobyć nieco praktyki. Aby zdobyć umiejętności praktyczne bez ponoszenia ryzyka inwestycyjnego, warto przed utworzeniem rzeczywistego konta inwestycyjnego, otworzyć rachunek demonstracyjny. W takim przypadku gracz otrzymuje konkretną sumę wirtualnych środków finansowych, które może rozdysponować zgodnie ze swoimi preferencjami.
Na giełdzie inwestorzy mają duże szanse na zarobienie pieniędzy, jednak idzie to w parze także z wysokim ryzykiem inwestycyjnym. To, czy graczowi uda się wypracować zyski, uzależnione jest wyłącznie od podejmowanych przez niego decyzji inwestycyjnych. Trzeba zatem umieć odpowiednio manewrować między kupnem a sprzedażą określonych walorów oraz umieć wytypować odpowiedni czas na podjęcie właściwych działań.
Warto również pamiętać o tym, że na giełdzie najlepiej inwestować w różne walory, dzięki czemu można dywersyfikować ryzyko inwestycyjne. Jeżeli w portfelu inwestycyjnym będą znajdować się instrumenty finansowe, które przynoszą straty, istnieje spora szansa na pokrycie ich zyskami, które zostaną osiągnięte z pozostałych aktywów.
Zarobki na giełdzie w dużej mierze uzależnione są od budowy portfela inwestycyjnego gracza. Znaczenie ma także strategia inwestycyjna, która obrana jest przez inwestora, jak również czas inwestycji, gdyż np. akcje przynoszą zyski w długoterminowej perspektywie.
Inwestowanie na giełdzie różni się od innych rynków przede wszystkim stylem inwestowania. Osoba, która nabyła akcje, może je przetrzymywać bez żadnych ograniczeń czasowych, nawet jeżeli wartość ich będzie znacznie spadać (czytaj także: Jak działa giełda papierów wartościowych).
W takim przypadku powstaje jednak pytanie, czy zasadne jest przetrzymywanie takich akcji, skoro posiadany przez inwestora majątek może zostać zainwestowany w inne spółki, które związane są z wyższym prawdopodobieństwem wygenerowania zysków. Inwestorzy często nie chcą przyznać się do błędu i brną w niezyskowną albo stratną pozycję, a ich portfel inwestycyjny traci na wartości.
Na rynkach terminowych z dźwignią finansową, np. walutach, towarach czy kontraktach futures na surowce sytuacja wygląda inaczej. Jeżeli rynek zmierza w niewłaściwą dla inwestora stronę, musi on zamknąć swoje pozycje, ponieważ straty zmniejszają depozyt albo stałe dopłacać pieniądze, aż pozycja odbije. Pochodne rynki z dźwignią finansową wymagają od inwestora większej czujności.
Warto mieć wiedzę o instrumentach finansowych i pojęcie, w co inwestować oszczędności obecnie, ale także jak robić to w taki sposób, aby inwestycje były jak najbardziej efektywne. Zasady, o których warto pamiętać:
Sprecyzowane cele – przed rozpoczęciem inwestycji, warto dokładnie sprecyzować sobie cele, które mają zostać osiągnięte. Warto jednak pamiętać o tym, że nie powinny one być nierealne do spełnienia. Najlepiej byłoby, gdyby były to cele racjonalne,
Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego – ważne jest, aby posiadany kapitał został w taki sposób rozlokowany, aby środki znajdowały się co najmniej w kilku różnych aktywach lub jeśli inwestor chce inwestować wyłącznie w akcje, w różnych branżach,
Akceptacja ryzyka – poza tym, w co warto inwestować obecnie, należy sobie zdawać sprawę z tego, że inwestycje w jakiejkolwiek formie związane są z ryzykiem. Wiedząc to wczesniej, warto psychicznie przygotować się do tego, że istnieje możliwość utraty posiadanego kapitału. Ryzyko jest jednak elementem, który można skutecznie zminimalizować, np. stosując przedstawione tu zasady,
Nauka podstaw inwestowania – zanim inwestor otworzy swoje pierwsze inwestycje, powinien nieco poczytać na temat inwestycji giełdowych i nauczyć się terminów, które związane są z inwestowaniem na giełdzie. Dzięki temu łatwiej będzie musi wejść na rynek i zacząć dokonywać inwestycji giełdowych. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że inwestowanie to zajęcie, które wiąże się z ciągłą nauką i poszerzeniem swojej wiedzy. Jeżeli gracz chce zająć się tym na poważnie, powinien zdecydować się na szkolenie z zakresu inwestowania. Można wybrać szkolenie przez internet albo stacjonarne w zależności od oczekiwań i preferencji. Zdarzają się także bezpłatne szkolenia i webinary, z których warto skorzystać,
Lokowanie wolnych pieniędzy – chodzi o to, aby na inwestowanie na giełdzie przeznaczyć te środki finansowe, które są wolne, czyli nie są potrzebne na inne ważne wydatki, np. opłacenie rachunków albo wykupienie potrzebnych lekarstw.
Stosując tego typu zasady, można skutecznie obniżyć ryzyko inwestycyjne i podnieść efektywność swoich inwestycji. Warto jednak pamiętać o tym, że powodzenie inwestycji i ich efektywność uzależniona jest także od szczęścia, które będzie inwestorowi sprzyjać lub nie w danym czasie.
Zanim inwestor zdecyduje się, czy warto inwestować, powinien podejść do tematu na chłodno. Emocje nie są nigdy dobrym doradcą, a już na pewno nie w przypadku inwestowania. W co inwestować, aby nie stracić? Przede wszystkim na samym początku warto wybrać bardziej bezpieczne aktywa, takie jak np. obligacje Skarbu Państwa czy dzieła sztuki.
Inwestując w obligacje, inwestor może spodziewać się mniejszego zysku, jednak są to bardziej bezpieczne aktywa w porównaniu z innymi instrumentami finansowymi lub papierami wartościowymi oraz w przypadku lokat.
Uważać trzeba już na samym początku, kiedy wybiera się brokera. Należy postawić na renomowaną firmę brokerską, która cieszy się dobrymi opiniami wśród inwestorów. Broker powinien być także regulowany przez właściwy temu organ – w Polsce taką funkcję pełni Komisja Nadzoru Finansowego (czytaj także: Czym jest broker giełdowy).
Warto też sprawdzić koszty transakcyjne, jakie pobierane są przez danego brokera, a w szczególności jakiej wysokości pobierana jest prowizja oraz ile wynosi spread. Niektórzy brokerzy pobierają jedynie prowizję, a inni naliczają również opłaty np. za otworzenie i prowadzenie rachunku inwestycyjnego.
Należy także wcześniej sprawdzić, czy wybrany broker lub dom maklerski oferuje te instrumenty finansowe, które interesują inwestora (pisaliśmy: Jaki broker dla początkujących). Przyjmuje się jednak, że im więcej aktywów oferuje dany pośrednik, tym lepiej. Warto też zwrócić uwagę na edukację, jaką oferuje broker, która przyda się w szczególności osobom początkującym.
Nie bez znaczenia jest również platforma inwestycyjna – powinna być szybka i niezawodna, a także wyposażona w przydatne funkcje.
Czytaj także: Kontrakty CFD na akcje
W co warto inwestować obecnie? W obecnych czasach wiele osób zadaje sobie to pytanie. Jednak wiele zależy od oczekiwań inwestora, czy liczy na szybki zysk, czy raczej interesuje go długoterminowa inwestycja (czytaj także: Kontrakty terminowe). Inwestorzy mają do wyboru wiele różnych aktywów, a do najpopularniejszych należą np. akcje, obligacje, kruszce, kryptowaluty, itp. Każde ma swoje wady, jak i zalety i charakteryzuje się różnym stopniem ryzyka inwestycyjnego.