W co inwestować małe kwoty? To pytanie zadają sobie osoby, które dysponują niewielkim kapitałem. Wbrew pozorom inwestowanie małych kwot ma sens, a inwestor z niewielkich kapitałem ma sporo możliwość. Gdzie inwestować małe kwoty i na co zwrócić uwagę? W co najlepiej inwestować, jeśli masz niewielkie oszczędności

W co inwestować małe kwoty?

Warto wiedzieć, że oszczędzanie najlepiej zaczynać od niewielkich sum. Podobnie sytuacja przedstawia się w przypadku inwestowania na giełdzie (pisaliśmy m.in. Wirtualna giełda oraz Inwestycje giełdowe dla początkujących). Nawet mając kwotę rzędu 500 zł, inwestycja poskutkować może nagromadzeniem stosunkowo wysokiego kapitału. 

Inwestowanie małych kwot na giełdzie i nie tylko jest zatem dobrym rozwiązaniem dla osób początkujących (pisaliśmy również: Jak zarobić na giełdzie 200 zł dziennie oraz Jak grać na giełdzie). Większość inwestorów pierwsze pieniądze lokuje na giełdzie papierów wartościowych , kupując akcje wybranych spółek za pośrednictwem konta maklerskiego.

Warto jednak wiedzieć, że inwestowanie pieniędzy zawsze związane jest z pewnym ryzykiem (wysokim, średnim czy niskim poziomem ryzyka). Może zdarzyć się tak, że akcje stracą na wartości, a rynek może się nagle załamać. Inwestor musi być na to przygotowany. Każdy inwestor powinien wiedzieć, że inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty pieniędzy.

bezpieczne inwestowanie
bezpieczne inwestowanie

Dlatego nasuwa się pytanie – w co inwestować małe kwoty, żeby nie stracić? W szczególności w akcje dużych spółek, które mają stabilną pozycję na rynku. Natomiast trzeba pamiętać, im wyższy zysk chcemy osiągnąć, tym wyższe ryzyko musimy ponieść. Należy zwsze mieć na względzie – czy ważniejszy jest dla Ciebie wyższy zysk z inwestycji, czy ograniczenie ryzyka utraty zainwestowanych pieniędzy

W co inwestować małe kwoty
Inwestowanie małych kwot

Należy zwracać uwagę np. na ich położenie wobec konkurencji. Poza tym, dobrym rozwiązaniem jest inwestycja w spółki, które wypłacają dywidendy – aktywa, które są wynagrodzeniem za udzielenie kapitału (pisaliśmy m.in. Zarabianie na dywidendach).

Warto jednak zapoznać się z ofertami brokerów, aby uniknąć zbyt wysokich prowizji inwestycyjnych. Jest to ważne zwłaszcza podczas w przypadku inwestowania małych kwot. Wówczas przez nieuwagę w najlepszym wypadku inwestor wychodzi na zero, ale zwykle jednak wiele traci.

W przypadku osób, które nie chcą ryzykować, świetnym rozwiązaniem będą papiery wartościowe (pisaliśmy m.in. Kupno papierów wartościowych oraz Ile można zarobić na giełdzie). Można się wtedy zdecydować na obligacje Skarbu Państwa Pisaliśmy: Co to są obligacje).

Druga opcja ma niższe oprocentowanie, ale jest bardziej bezpieczna. Z kolei pierwsza, chociaż jest związana z większym ryzykiem, umożliwiać wypracować o wiele większy zysk. Obligacje Skarbu Państwa można kupić zarobię przez internet, jak i w oddziałach PKO Banku Pilskiego.

W przypadku osób, które nie są zaznajomione z giełdą (pisaliśmy m.in. W co można inwestować na giełdzie), obligacjami czy inwestycjami, dobrym pomysłem może być inwestowanie małych kwot w fundusze ETF (np. drogą funduszy inwestycyjnych). To dobry sposób inwestowania, odzwierciedlający stan jednej z giełd.

W tym przypadku nie szuka się poszczególnych spółek, a inwestują w indeksy. Fundusze te pozwalają na handel jednostkami ETF, z kolei za ich zakup często nie jest pobierana żadna opłata.

Małe kwoty, czyli jakie?

Co to oznacza inwestować małe kwoty? Dla każdego mała kwota będzie oznaczać co innego. Dla jednych mała kwota to 100 zł, a dla innych 5 000 czy 10 000 zł. Ciężko zatem ustalić konkretną liczbę, gdyż jest ona dla każdego subiektywna i uzależniona od ogólnego stanu finansowego inwestora. 

Można jednak przyjąć, że mała kwota to suma rzędu od kilkuset złotych do kilku tysięcy, jednak poniżej 10 000 zł. Choć wielu osobom może się to wydawać wysoka kwota, to jednak w świecie finansów są to drobne pieniądze.

W co inwestować małe kwoty
W co inwestować 2023 małe kwoty

W co zainwestować 1000 zł?

Jest to niewielki kapitał, jednak wartościowy. Suma 1000 zł jest dobra na początek przygody z inwestycjami na rynku papierów dłużnych. Można skorzystać z obligacji skarbowych i zdecydować się na obligacje trzymiesięczne.

Są one przeznaczone dla osób, chcących znać swój zysk w dniu zakupu i są skłonne zaangażować swoje oszczędności na krótki czas. Takie papiery dłużne znajdują się w ciągłej sprzedaży, a ich oprocentowanie wynosi 0,5% w skali roku, a cena sprzedaży to 100 zł. Po 3 miesiącach od zakupu, kwota rzędu 100 zł razem z należnymi odsetkami za każdą obligację wpłynie na konto inwestora. Dzięki temu szybko i wygodnie dowie się on, że można bezpiecznie i wygodnie pomnażać pieniądze.

W co zainwestować 5000 zł?

To nie jest już taka niska kwota, choć w dalszym ciągu stosunkowo niewysoka, jeśli chodzi o inwestowanie. Taką sumę można zainwestować w Rodzinne Obligacje Skarbowe w dwóch wariantach – 6 i 12 letnim. Termin wykupu umożliwia swobodnie dopasować okres oszczędzania do najdalszych planów.

Oprocentowanie rodzinnych obligacji jest oparte na inflacji, która powiększona jest o preferencyjną marżę. Kapitalizacja odsetek następuje po każdym okresie rocznym odsetkowym i mocno zwiększa zyskowność tego typu formy oszczędzania. W ten sposób kumulowane odsetki po raz kolejny pracują na zysk. Co więcej, w przypadku 12-letnich obligacji, można czas oszczędzania skrócić bez straty.

Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego

W jakie instrumenty lokować taki kapitał? W przypadku niewielkich sum, nasuwa się pytanie, czy dywersyfikować portfel inwestycyjny czy też nie? Dywersyfikacja polega na lokowaniu środków w różne instrumenty finansowe, dzięki czemu zminimalizowane zostaje ryzyko inwestycyjne. W przypadku posiadania większego kapitału, nie ma problemu z jego lokowaniem, jednak co w przypadku niewielkich kwot?

W co inwestować małe kwoty
Jak zacząć inwestować małe pieniądze

W takim przypadku możliwe są dwa podejścia. Pierwsze z nich to postawienie na dywersyfikację, gdyż nawet niewysokie sumy można podzielić na mniejsze i zainwestować w różny sposób. Nawet osoba początkująca może kupić sobie kilka akcji jednej spółki i kilka akcji innej czy też malutką sztabkę złota.

Zgodnie z drugim podejściem, w przypadku inwestowania niewielkich sum, dywersyfikacja portfela inwestycyjnego nie ma większego sensu. Przede wszystkim dlatego, że przy niewielkich transakcjach i tak będzie trzeba zapłacić prowizję, która może zabrać sporą część zysków. Po drugie w przypadku posiada niewielkich kwot, lepiej postawić wszystko na jedną kartę, ponieważ w przypadku zysku inwestor będzie miał znacznie duże pieniądze, a gdy straci, to niewielkich kwot nie będzie my żal.

Czy warto inwestować małe kwoty i skąd wziąć na to środki?

Inwestowanie małych kwot, nawet rzędu 100 zł co miesiąc może spowodować zgromadzenie naprawdę dużego kapitału. Ponadto, pieniądze lokowane w akcje spółek, obligacje czy w aktywa funduszy inwestycyjnych bardzo szybko można upłynnić i wypłacić na konto bankowe (i trzymać np. na kontach oszczędnościowych). Z tego względu, tego typu inwestycja może być traktowana jako zabezpieczenie na czarną godzinę.

Wiele osób jednak w takiej sytuacji zastanawia się, skąd na inwestowanie wziąć pieniądze. Domowe budżety bardzo często są na tyle obciążone, że nawet systematyczne inwestowanie małych kwot może stanowić problem. W jaki sposób sobie z tym poradzić?

Jedną z metod jest lekkie ograniczenie zbędnych wydatków. Nie chodzi w tym przypadku o całkowite ograniczenie wydawania pieniędzy na przyjemności, ale zrezygnowanie w ciągu miesiąca z jednej lub dwóch. Drugi sposób na uzyskanie środków na inwestycje to dokładne przeanalizowanie wydatków i zrezygnowanie z tych, które są zbędne.

Bezpieczne inwestowanie – w co lokować swój kapitał?

Należy przede wszystkim pamiętać o tym, że w przypadku każdej inwestycji występuje ryzyko. Giełda, tak jak i inne instrumenty finansowe podlegają różnym cyklom wzrostów oraz spadków, dlatego też decydując się na zainwestowanie tam swoich pieniędzy, trzeba wziąć pod uwagę możliwość podniesienia strat, szczególnie w krótkim okresie (pisaliśmy m.in. Czy gra na giełdzie to hazard). Inwestowanie na giełdzie papierów wartościowych również wiąże się z pewnym ryzykiem.

W co inwestować małe kwoty
warto inwestować małe kwoty – np. za pomocą funduszy inwestycyjnych. W co zainwestować 500 zł?

To jednak nie oznacza, że zyskowne inwestycje są nieosiągalne. Decydując się na inwestowanie długoterminowe, inwestor będzie doświadczał zarówno bessy, jak i hossy. Kluczem do wypracowania zysku jest obranie właściwej strategii inwestycyjnej i konsekwentne trzymanie się jej, ale również podejście do inwestowania bez emocji albo korzystanie z takich zleceń, jak np. stop loss.

W co inwestować 100 zł w każdym miesiącu?

Poniżej znajduje się kilka przykładowych pomysłów na inwestowanie 100 zł każdego miesiąca. To niewielka kwota, którą większość osób jest w stanie wygospodarować w każdym miesiącu.

Notowane na giełdzie papierów wartościowych spółki akcyjne

Z roku na rok giełda staje się coraz bardziej przystępnym miejscem dla nowych inwestorów (pisaliśmy m.in. Porady giełdowe). Notowania spółek można obserwować nawet na ekranie swojego telefonu, a nowoczesne aplikacje, które oferowane są przez domy maklerskie ułatwiają zarządzanie swoim portfelem, ale również przeprowadzanie analizy technicznej oraz podejmowanie decyzji inwestycyjnych.

W co inwestować małe kwoty na giełdzie papierów wartościowych? Przede wszystkim w akcje stabilnych spółek, które posiadają dużą przewagę nad konkurencją. Innym dobrym pomysłem może być lokowanie środków w spółki, które wypłacają dywidendę.

Niestety giełda może nieść ze sobą konieczność ponoszenia kosztów niemałych prowizji, dlatego też inwestor powinien dokładnie zapoznać się z ofertami brokerów. Wielu z nich, zwłaszcza nowoczesne firmy umożliwiają inwestowanie na giełdzie bez żadnych opłat transakcyjnych (pisaliśmy m.in. Giełda jak zacząć). To ważne szczególnie w przypadku niewielkich kwot.

Obligacje Skarbu Państwa i spółek prywatnych

Jeżeli inwestor uważa, że giełda to zbyt ryzykowne miejsce, może zdecydować się na inną grupę papierów wartościowych, czyli obligacje. Są to dość bezpieczne inwestycje, a inwestorzy mają do wyboru obligacje przedsiębiorstw albo Skarbu Państwa. Pierwsze charakteryzują się dużo wyższym oprocentowaniem w skali roku, które jednak cechuje się również wyższym ryzykiem. 

Dla osób, które wolą zdecydować się na inwestycje z niższym ryzykiem, dobrą opcją będą obligacje skarbowe, które są bardziej bezpieczne, ale również cechują się niższym oprocentowaniem.

Fundusze ETF

Dobrą opcją na pomnożenie kapitału są fundusze ETF. Pozwalają na łatwe wejście w świat giełdy, surowców oraz obligacji. Są to zazwyczaj inwestycje pasywne, czyli inwestorzy inwestują w indeksy giełdowe, a nie wyszukują nowych spółek. Z tego względu zakładając, że spółki światowe będą się rozwijać, wystarczy kupić ekspozycję na cały rynek, a to zminimalizuje zaangażowanie inwestora.

W co inwestować małe kwoty
w co zainwestować 500 zł? Jak inwestować małe kwoty? Jak zacząć inwestować?

Inwestowanie małych kwot z powodzeniem możliwe jest w przypadku funduszy ETF. Można to robić, korzystając z internetowych kont maklerskich (pisaliśmy m.in. Jak założyć konto maklerskie). Ponadto, stosunkowo łatwo można znaleźć ETF, za którego nie trzeba płacić żadnej prowizji, co świetnie sprawdzi się w przypadku posiadania niewielkich kwot.

Lokaty bankowe

W celu gromadzenia pieniędzy na lokacie, wystarczy posiadać 500 zł, a niektóre banki dają taką możliwość już od 300 zł – tu wystarczy naprawdę niewielki kapitał. Oprocentowanie w przypadku lokat nie jest wysokie i wynosi zazwyczaj od 2 do 4% w skali roku.

Czasem zdarzają się promocje, które podnoszą oprocentowanie, jednak zwykle trwają kilka miesięcy oraz dotyczą lokat, które powiązane są z kontem osobistym (lokaty bankowe „dopisane” do konta bankowego). Jeśli chodzi o taką formę oszczędzania, ważny czynnikiem jest także inflacja, który ma wpływ na obniżenie generowanych zysków.

Kryptowaluty

Można zdecydować się na waluty (pisaliśmy m.in. Jak zarabiać na walutach). Nie mają one fizycznej formy i są to waluty wirtualne. W momencie, gdy zyskują na popularności, ich wartość podnosi się, dlatego też osoby zainteresowane nimi, powinny śledzić sytuację na rynku, związaną z kryptowalutami.

Kryptowaluty można kupić na giełdach, jednak warto robić to na tych, które mają ugruntowaną pozycję oraz dobrą reputację (pisaliśmy m.in. Ile trzeba zainwestować w kryptowaluty). Kryptowaluty odporne są na inflację, nie są zależne od rządów i cechują się niskimi prowizjami za przelew. Są również nieskończenie podzielne, dlatego też procentowe koszty transakcyjne są dla dowolnej kwoty porównywalne.

W co zainwestować 500 zł?

Pół tysiąca złotych daje niemałe możliwości inwestowania. Poza wyżej wymienionymi możliwościami, taką sumę można także zainwestować m.in. w metale szlachetne czy rynek Forex.

Forex

Jest to sposób inwestowania, który opiera się na transakcjach wymiany walut (pisaliśmy m.in. Waluty online). Uczestnik kupuje jedną walutę i jednocześnie sprzedaje drugą. Ważny są tu zatem kursy walut i niestety dużą rolę odgrywają w tym przypadku pojawiające się spekulacje.

Inwestowanie małych kwot na Forex ma sens. Specjaliści nawet zalecają, aby na początku nie przeznaczać na inwestycje dużych pieniędzy, a zacząć od niewielkich sum. Dzięki temu w przypadku porażki, inwestor nie ma dużego żalu, że stracił dużą sumę pieniędzy.

Zarówno wadą, jak i zaletą rynku Forex jest to, że otwarty jest on 24 godziny na dobę i nie ma nadzoru nad nim. Pomimo tego, że inwestor może w każdej chwili przystąpić do transakcji, to może też bardzo łatwo przegapić zmianę na rynku oraz nie zareagować we właściwym momencie. Natomiast brak zewnętrznej kontroli nad osobami uczestniczącymi, sprzyja nieuczciwym działaniom i praktykom.

Na rynek Forex ma wpływ wiele czynników, np. sytuacja polityczna i ekonomiczna na świecie. Taki sposób inwestowania wymaga zatem dużych umiejętności oraz doświadczenia. Jest to jednak ogromny rynek, który generuje gigantyczne obroty każdego dnia.

Crowdfunding nieruchomości

Pojęcie to oznacza zbiorowe inwestowanie w nieruchomości (pisaliśmy m.in. Jak inwestować w nieruchomości). Przy pomocy platformy internetowej deweloper może przedstawić ofertę sprzedaży instrumentów udziałowych we własnym projekcie (pisaliśmy m.in. Platformy inwestycyjne). Ma to na celu zwykle zakup, budowę albo remont konkretnej nieruchomości. Nawet niewielkie oszczędności, które dziś posiadasz, mogą się stać zaczątkiem wkładu własnego, który przeznaczysz na zakup nieruchomości.

W co inwestować małe kwoty
w co zainwestować 200 zł

Inwestorzy wpłacają pieniądze i stają się tym samym udziałowcami i dzięki zrealizowaniu celu, mogą sprzedać udziały innym osobom. Bardzo często to właśnie deweloper gwarantuje odkupienie 100% udziałów albo oferuje zyski, pochodzące z gotowego projektu. Można to robić na platformie crowdfundingowej.

Tego typu inwestowanie charakteryzuje się prostymi zasadami. Dla dewelopera jest to forma uzyskania kapitału na wykonanie projektu, a dla inwestorów to metodą na zarobienie pieniędzy. Jeśli chodzi o crowdfunding, to dużą zaletą jest możliwość inwestowania niewielkich kwot, przy możliwości brania udziału w dużych projektach.

Metale szlachetne

Kupno metali szlachetnych już od wielu lat uważane jest za bezpieczną formę inwestowania i lokowania swoich oszczędności. Inwestowanie w złoto i srebro jest najbardziej opłacalne wtedy, kiedy planowane jest na dłuższy okres (pisaliśmy m.in. Jak inwestować w złoto). Jest to związane z wysokimi prowizjami od sprzedaży, a także wysoką marżą, która narzucona jest przez mennice.

Z tego względu, aby mogło na siebie zarobić, złoto i srebro musi swoje „odleżeć”. Niewielki kapitał to zainwestowania może tu być pewnym ograniczeniem.

Możliwości jest wiele i jedną z nich są metale szlachetne. Inwestycyjne złoto ma sporo korzyści (pisaliśmy m.in. Czy warto inwestować w złoto). Jest to jego ograniczona ilość, a także długa żywotność. Co więcej, złoto to kruszec, który odporny jest na inflację.

Jest to cenny surowiec, mający dużą gęstość, a wartość jego określana jest w oparciu o wagę. Z tego względu, nawet spore ilości złota bardzo łatwo można przechować. Jedną sztabka złota, która waży 250 gram i warta jest kilkadziesiąt tysięcy złotych, zajmuje mniej więcej 12 metrów sześciennych. Inwestowanie małych kwot w tym przypadku powinno polegać na lokowaniu środków w złote monety lokacyjne.

Tańsze i mniej trwałe srebro to dobra opcja dla inwestorów, którzy co miesiąc chcą przeznaczyć na inwestowanie 500 zł. Tego typu kwota pozwala nabyć różne srebrne monety okolicznościowe, które emitowane są przez Narodowy Bank Polski.

Oprócz celu inwestycyjnego, monety mogą w każdym momencie zamienić się w środek płatniczy. Pomimo tego, że z racji surowca są bardziej trwałe niż nominał, w przypadku problemów finansowych stają się pieniędzmi, którymi można płacić (pisaliśmy m.in. Jak inwestować w surowce).

Pracownicze plany kapitałowe PPK, pracownicze plany emerytalne PPE

Jeśli chodzi o operowanie niewielkimi kwotami, to jest to opcja naprawdę warto uwagi. Każda osoba, która pracuje na umowie o pracę, automatycznie dopisywana jest do programu PPK. W ramach tego programu część kwoty potrącana jest z wynagrodzenia osoby pracującej, część dopłacana jest przez pracodawcę, a w każdym roku 240 złotych dopłacane jest przez Skarb Państwa.

W co inwestować małe kwoty
jak zaczac inwestowac male kwoty? Jak pomnażać małe kwoty?

Za PPK przemawia w szczególności to, że cechują je niskie koszty zarządzania. Ustawowo nie mogą one przekroczyć 0,5% wartości rocznie zgromadzonych środków. Pracodawcy, którzy oferują PPE, zwolnienie są z obowiązku prowadzenia PPK.

Inwestowanie małych kwot w instrumenty pochodne

W co inwestować małe sumy? W instrumenty pochodne, które nie wymagają od inwestorów wpłaty całej sumy wartości instrumentu, a tylko depozytu zabezpieczającego. Inwestor może regulować wielkość pozycji przez zmianę ilości instrumentów bazowych albo zmianę wielkości dźwigni finansowej.

Warto jednak wiedzieć, że instrumenty pochodne związane są z wysoką zmiennością wartości inwestycji. W sytuacji, kiedy depozyt zabezpieczający zostanie przez stratę wyzerowany, broker będzie musiał zamknąć pozycję. Konsekwencją jest to, że inwestor utraci cały swój kapitał.

Pożyczki społecznościowe

W co inwestować małe pieniądze? Można wybrać pożyczki społecznościowe, gdyż w tym przypadku inwestowanie rozpoczyna się już od 25 złotych. Zwrot z inwestycji sięga nawet 10 procent. Istnieje jednak pewne ryzyko, z którym inwestor musi się zapoznać. W celu rozpoczęcia pożyczania pieniędzy na procent, inwestor musi założyć konto, wysłać skan dowodu osobistego, a także wyszukać ofert pożyczek.

Działa to w tej sposób, że jeżeli osoba chce pożyczyć 4000 zł, a udział inwestora w tej pożyczce wynosi 10% oznacza to, że pożycza jedynie 400 zł, a pozostali użytkownicy dopłacają resztę. Dzięki temu pożyczkobiorca otrzymuje całą kwotę, a inwestor zarabia na określonym procencie z góry.

Oprocentowanie oraz czas są bardziej atrakcyjne niż z lokaty, jednak jednocześnie to jest bardziej ryzykowne. Nie ma 100% pewności, że osoba pożyczająca odda pełną kwotę.

Inwestycje automatyczne – podglądanie innych

W co najlepiej inwestować małe kwoty? Inwestowanie w każdym miesiącu 100 zł w automatycznym trybie to bardzo dobra opcja na uzyskanie dodatkowego dochodu.

Najłatwiejszym sposobem, aby to 100 zł zwróciło się, jest wykorzystanie Copy Tradingu. To system, który pozwala na automatyczne kopiowanie transakcji innych inwestorów (pisaliśmy m.in. Online trading). Wystarczy wybrać najlepszych inwestorów, opierając się o ich wyniki. Następnie trzeba kliknąć na wybrane profile i od tej chwili wszystkie ich transakcje będą duplikowane na rachunku inwestora. Może on zdecydować, że postawi 20 euro na każdego inwestora.

Inwestowanie małych kwot w startupy

Istnieją specjalne serwisy, które umożliwiają początkującym przedsiębiorcom znaleźć środki na finansowanie swoich projektów, a inwestorzy mogą zainwestować swoje pieniądze z zyskiem i pomoc rozwijać ideę innych osób. Serwisy te to giełdy startupów (pisaliśmy również: W co warto inwestować na giełdzie).

Dzięki nim, inwestor może ocenić oferowane opcje inwestycyjne, ale także oczekiwany termin oraz zysk, a potem wybrać dla siebie najbardziej odpowiednią. Przykładem może być startupnetwork czy beesfund.com.

W co inwestować małe kwoty
w co inwestowac male sumy

Na drugiej platformie realizowane są różne projekty na zróżnicowanych poziomach – prototyp, pomysł, rozwój, startup. Organizator startupu ustala istotę swojego biznesu, procent zysku czy wysokość wymaganej inwestycji, itp.

Pisaliśmy niedawno również: Handel dzienny na rynku forex

Kwoty oraz warunki mogą się bardzo różnić, zależnie od typu działalności, a przyszły udział inwestora wynosi zwykle od 10 do 80 procent przyszłego zysku. Dużą zaletą takich serwisów jest możliwość współinwestowania. Nawet w najdroższy oraz największy startup inwestor może zainwestować dowolną sumę, stając się jednym z wielu inwestorów, pomiędzy których zostanie podzielony zysk. Dzięki temu można zainwestować w projekt na dużą skalę, nawet mając kilkaset złotych.

Inwestowanie niewielkich kwot nie musi być czasochłonne

Osoby, które na co dzień nie mają do czynienia ze światem finansów, mogą się obawiać, że nawet inwestowanie małych sum może być związane z koniecznością poświęcenia na to dużej ilości czasu. Z tego względu należy podkreślić, że tego typu forma lokowania pieniędzy wcale nie musi wymagać dużej ilości czasu.

Wystarczy jedynie opracować właściwą strategię inwestycyjną i zgodnie z założeniami jej, wpłacać co miesiąc określoną sumę pieniędzy na konto brokerskie albo rachunek inwestycyjny. Decydując się na kilkudziesięcioletnią perspektywę czasu i nieustannie dopłacając środki do rachunku, inwestor nie musi przejmować się chwilowymi korektami giełdowymi czy nawet poważnymi kryzysami na światowych rynkach.

Jak inwestować małe pieniądze? Kilka zasad

Istnieją ważne zasady, polecane początkującym inwestor bez względu na to, czy obracają oni niewielkimi kwotami, czy mają duży kapitał.

Oczywiście większe kwoty pozwalają na więcej swobody i większą dywersyfikację, jednak to nie powinno zniechęcać inwestora z małym kapitałem. Nie jest wcale tak, że mając niskie kwoty, inwestor jest skazany na porażkę. Po prostu trzeba wprowadzić bardziej restrykcyjne zasady, aby mądrze zarządzać swoimi pieniędzmi.

Proste instrumenty

Inwestowanie małych kwot warto rozpocząć od lokowania środków w proste i intuicyjne instrumenty finansowe. Inwestor powinien zdecydować się na to, co jest dla niego zrozumiałe, np. akcje giełdowe stabilnych, dużych spółek. Można również zdecydować się na prostego ETF-a (pisaliśmy m.in. Co to jest ETF), który obejmuje znany indeks akcji lub na sztabkę złota. Każda z tych inwestycji oczywiście może być lepsza albo gorsza w różnym czasie na rynku, jednak obrazuje pierwszą zasadę – należy inwestować w to, co się zna. To pomoże w przełamaniu pierwszych lodów na rynku finansowym i pomoże inwestorowi nabrać pewności siebie.

Stabilne spółki

Zasada ta dotyczy w szczególności inwestowania w akcje giełdowe, ponieważ rynek akcji jest ogromny, a spółek do wyboru jest bardzo dużo. Większość początkujących inwestorów zastanawia się, które akcje giełdowe spółek wybrać.

Inwestowanie w akcje giełdowe jest złożonym procesem, w przypadku którego kluczowe jest obranie odpowiedniej strategii inwestycyjnej. Nie ma zatem jednej odpowiedzi na to, w które dokładnie spółki najlepiej inwestować. Jeżeli początkujący inwestor waha się, powinien wybierać te, które są bardziej pewne i stabilne. Wówczas można zaoszczędzić wiele nerwów.

Warto pamiętać o tym, że okazje inwestycyjne w przypadku akcji pojawiają się i znikają. Jeśli inwestor nie wykorzysta jednej, to wykorzysta kolejną. Im więcej nauczy się na początku, tym szybciej będzie w stanie dostrzegać najlepsze okazje.

Bez dźwigni finansowej

Instrumenty z dźwignią pozwalają na granie większym kapitałem niż ten, który inwestor ma na rachunku. Ma to swoje plusy, ponieważ inwestor może szybciej pomnożyć swój kapitał. Jednak ma to także minusy, gdyż szybciej konto wyjdzie na zero. Można nawet stracić więcej, niż się zainwestowało (pisaliśmy m.in. Ile osób traci na giełdzie). Z tego względu na początku przygody z inwestowaniem, nie poleca się stosować dźwigni finansowej.

W co inwestować małe kwoty
W co inwestować małe kwoty? Papiery wartościowe

Może być to oczywiście fajny dodatek, jednak na późniejszym etapie inwestowania. Warto jednak zacząć od prostych instrumentów, a potem stopniowo inwestor może przyzwyczajać się do większych zmian wartości inwestycji.

Różnorodność inwestycji

W co inwestować małe kwoty? Najlepiej w kilka różnych instrumentów finansowych. Dzięki temu można nauczyć się ich, a także własnych reakcji na zmiany notowań. W końcu każda transakcja uczy czegoś inwestora.

Wiadomo, że w przypadku niewielkich sum, również pole do popisu nie jest duże. Nie można dzielić takich kwot w nieskończoność. Mając np. 500 zł, to dzielenie takiego kapitału nie ma większego sensu. Jednak mając kilka tysięcy, można taką kwotę rozsądnie rozłożyć i nieco więcej zadziałać. Warto zatem stawiać na różnorodność na tyle, na ile jest to w przypadku danego kapitału możliwe.

Stopniowe zwiększanie pozycji 

Nie warto spieszyć się z dokładaniem pieniędzy do swojego rachunku maklerskiego. Inwestor powinien czuć się pewnie, zanim będzie inwestował większe kwoty. Mając większe oszczędności, z pewnością inwestora będzie kusić ulokowanie ich w inwestycjach. Oczywiście jeśli może sobie na to pozwolić, to czemu nie, jednak zawsze warto zachować ostrożność.

Jak inwestować małe kwoty? FAQ

Poniżej najczęściej zadawane pytania, które dotyczą inwestowania niewielkich kwot.

W co inwestować małe kwoty?

Niewielkie sumy, rzędu 100, 300 lub 500 złotych w każdym miesiącu warto inwestować w podstawowe proste instrumenty finansowe, np. obligacje, akcje, metale inwestycyjne czy crowdfunding nieruchomości.

Inwestowanie niewielkich kwot – pasywne czy aktywne?

Mając czas i chęć zdobywania nowej wiedzy z zakresu inwestowania, na interesowanie się biznesami oraz firmami, warto postawić na działania aktywne, np. kryptowaluty, akcje. W przeciwnym wypadku najlepiej inwestować pasywnie, czyli w obligacje.

Od czego zacząć inwestowanie niewielkich kwot?

W szczególności od nauki i zdobycia pewnego poziomu wiedzy, np. na kursach dla początkujących i bardziej zaawansowanych inwestorów, a także od dokładnego zapoznania się z zasadami oraz warunkami wszelkich inwestycji, w której osoba planuje ulokować swoje pieniądze. Na samym początku najlepiej zdecydować się najprostsze opcje, dzięki czemu można wyrobić sobie inwestycyjne nawyki, np. różnorodne fundusze inwestycyjne czy lokaty (pisaliśmy m.in. Gdzie inwestować w fundusze inwestycyjne).

W co bezpiecznie inwestować małe kwoty? Czy istnieje pewna inwestycja?

Warto lokować środki w akcje najpopularniejszych spółek (pisaliśmy m.in. Inwestycja w akcje), obligacje, różnorodne fundusze inwestycyjne (pisaliśmy: Inwestowanie w fundusze inwestycyjne), złoto oraz inne metale szlachetne, a nawet zdecydować się na zbiorowe regularne inwestowanie w nieruchomości.

W co inwestować małe kwoty? Zasady

Oczywiście mało komu udaje się z niewielkich oszczędności wypracować szybko duży majątek. Niewielkie pieniądze to również niewielkie zyski. Jednak z kilku powodów warto zacząć inwestować już teraz, bez oczekiwania, aż oszczędności urosną. Przede wszystkim, przeznaczanie na regularne inwestowanie w każdym miesiącu małych, jednak systematycznie wpłacanych sum, skutkuje pozytywnym efektem.

Po kilkunastu miesiącach fundusze inwestycyjne będą wyglądać o wiele lepiej (to jedna z zalet funduszy inwestycyjnych). Po drugie, rzeczywiście zainwestowane środki nie są tak łatwo dostępne i inwestora aż tak bardzo nie kusi, aby wydać je na przyjemności.

Pisaliśmy również: Najlepsza platforma do inwestowania

W co inwestować małe kwoty
W co inwestować małe kwoty za pomocą funduszy inwestycyjnych? w co mozna zainwestowac

Decydując się na inwestowanie małych kwot, warto pamiętać o kilku zasadach, które ułatwiają osiągnięcie o wiele lepszych zwrotów z inwestycji. Niestety ogromnym wrogiem zysków są pośrednicy. Najlepiej tam gdzie się ta, to unikać ich. Jeżeli inwestor nie wie, w jaki sposób samodzielnie wybierać określone instrumenty finansowe, to powinien chociaż ograniczyć liczbę pośredników, które je oferują. Warto zwrócić uwagę również na koszty.

Kupno jednostek w funduszach bardzo ułatwia inwestycje w konkretne walory, ale jeżeli koszty początkowe oraz procent od prowadzenia inwestycji jest wysoki, to zysków może nie być wcale. Warto również zwrócić uwagę na podatki. Niektóre z rozwiązań, np. konta IKE, IKZE, potrafią zgromadzić na danych podatkach w ciągu kilkudziesięciu lat naprawdę duże sumy (jak np. na kontach oszczędnościowych).

Warto unikać również inwestowania pożyczonych środków finansowych. Początkowe sukcesy i zyski powodują, że inwestora kusi wzięcie pożyczki na zwiększenie zysków. W tym przypadku nie chodzi o celowe branie kredytu na inwestycje. Chodzi o ukryte formy pożyczania pieniędzy. Przykładem może być sytuacja, kiedy inwestor przeznacza na inwestycje pieniądze, które powinien przeznaczyć na spłatę karty kredytowej albo innych zobowiązań.

Warto pamiętać, że odsetki w przypadku zadłużenia ciężko jest pokryć z zysków, pochodzących z inwestycji. Bardzo często spłacenie oprocentowanego długu jest najlepszą formą inwestowania pieniędzy.

Jak inwestować małe kwoty? Warto unikać również lokowania pieniędzy w inwestycje, z których niełatwo będzie się wycofać. Jedną z kluczowych kwestii w przypadku inwestowania jest plan wyjścia. Jeżeli inwestor nie wie, w jaki sposób oraz kiedy można odzyskać wpłacone środki, to lepiej ominąć tego typu inwestycję.

Nie należy pożyczać pieniędzy na procent w przypadku, gdy nie wiadomo kiedy będzie można dostać je z powrotem. Nie należy także decydować się na inwestycje w rzadkie przedmioty czy dzieła sztuki, jeżeli handel tego typu rzeczami nie jest łatwy i płynny.

W co inwestować małe kwoty – na co zwrócić uwagę?

Poniżej kilka kwestii, na które każdy inwestor powinien zwrócić uwagę, przed lokowaniem swoich pieniędzy.

Koszty prowizji transakcyjnych

Koszty prowizji zawsze odbijają się negatywnie na inwestycjach, ale jeśli chodzi o inwestowanie małych kwot, to odbijają się jeszcze bardziej. W większości przypadków instytucje finansowe od każdej transakcji pobierają minimalną kwotę prowizji, niezależnie od jej wielkości. Mając małe sumy, zwykle inwestorzy zmuszeni są do częstszych zmian pozycji. Zatem w przypadku każdej transakcji koszty się mnożą.

Koszty obsługi rachunku maklerskiego

W przypadku małych inwestycji, koszty prowadzenia konta potrafią skutecznie pozbawić inwestorów całego zysku. Warto poszukać brokera, który nie pobiera tego typu opłat albo pozwala w łatwy sposób je uniknąć.

Minimalna wielkość depozytu

Większość brokerów wymaga, aby inwestorzy posiadali na rachunku minimalny depozyt, aby móc dokonywać tego typu transakcji. Jeśli chodzi o inwestowanie małych kwot, to może być to nie do przeskoczenia. Pomimo wszystko, jeżeli broker ma naprawdę korzystną ofertę, warto poświęcić nieco czasu na uzbieranie sumy, która przekracza tą wartość. Większy depozyt pozwoli taki na dłuższe utrzymywanie pozycji, jeśli inwestycja przez jakiś czas generowałaby straty.

W co inwestować małe kwoty
W co inwestować małe kwoty. w co zainwestować 500 tys

Spread pomiędzy ceną zakupu a sprzedaży

Im niższa kwota, tym mniej korzystna relacja pomiędzy ceną, po jakiej inwestor jest w stanie określone aktywa sprzedać a tą, po jakiej inwestor jest w stanie je zakupić. Zwłaszcza jest to widoczne w przypadku nabywania aktywów towarowych, np. fizycznego złota. Cechy niewielkich monet albo sztabek złota u dealerów w porównaniu z ceną giełdową złota, bardzo często są o kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt procent wyższe (pisaliśmy m.in. Inwestycja w złoto). Natomiast jeśli inwestor chce sprzedać u dealera posiadany bulion, u dealera zyska cenę znacząco niższą od tej, po jakiej może od niego to złoto nabyć.

Pisaliśmy również: Jak handlować kontraktami CFD i Najlepsi brokerzy CFD

Podobnie sytuacja przedstawia się w przypadku handlu walutami, gdyż operowanie dużymi sumami często umożliwia negocjowanie spreadu.

Jak inwestować małe kwoty?

Małe inwestycje to świetna okazja do tego, aby nauczyć się systematyczności, podejmując decyzje inwestycyjne. Ponieważ większość instrumentów będzie poza zasięgiem takiego inwestora, dopóki nie zbierze kwoty powyżej ich ceny rynkowej, musi systematycznie odkładać określoną sumę pieniędzy.

Pomnażać możesz już małe, comiesięczne oszczędności i to w wygodny, bezpieczny sposób . Oczywiście, im większy kapitał, tym większe zyski jesteś w stanie wygenerować. Zacznij jednak od niewielkiej kwoty i pomnażaj swój kapitał na zasadzie działania efektu kuli śnieżnej.

Inwestując nawet drobne kwoty, generujesz pierwszy zysk, a ten możesz przeznaczyć na kolejne inwestycje i zarabiać jeszcze więcej. Zdecydowana większość inwestorów zaczynała swoją przygodę z rynkiem od małych kwot.

W celu obniżenia kosztów transakcyjnych, warto skupić się na wykonywaniu transakcji dopiero w momencie, kiedy kwota prowizji zacznie przekraczać minimalną wartość. Zmiany pozycji najlepiej wykonywać tak rzadko, jak jest to możliwe.

Na tym etapie najlepiej skupić się w szczególności na zwiększaniu dochodów, dzięki czemu będzie można inwestować coraz większe kwoty. Inwestowanie małych kwot najlepiej traktować jako naukę, a także zdobywanie doświadczenia. Nawet jeśli inwestor straci pieniądze, to kapitał nie będzie duży, dzięki czemu nie będzie to tak odczuwalne.

A więc w co inwestować małe kwoty? Możliwości, jak i sposobów inwestowania jest naprawdę wiele. Dużo zależy od wielkości kapitału, oczekiwanego zysku i możliwości zamrożenia środków. Jednak jak się okazuje, również posiadając niewielkie kwoty, można skutecznie inwestować i oszczędzać pieniądze.

Podobne wpisy

26 komentarzy

  1. Jakie są najważniejsze rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę przed zainwestowaniem w obligacje?

  1. Inwestowanie małych kwot może być dobrym sposobem na stopniowe budowanie kapitału. Wskazówki, jak zacząć inwestować małe pieniądze:

   Określ swój cel inwestycyjny: Zanim zaczniesz inwestować, zastanów się, jaki jest Twój cel. Czy chcesz zainwestować na krótszą czy dłuższą metę? Chcesz osiągnąć konkretne zyski czy po prostu zabezpieczyć swoje oszczędności przed inflacją?

   Wybierz odpowiedni instrument inwestycyjny: Na rynku istnieje wiele różnych instrumentów inwestycyjnych, takich jak akcje, obligacje, fundusze inwestycyjne, nieruchomości czy kryptowaluty. Wybierz taki, który pasuje do Twojego celu inwestycyjnego i stopnia ryzyka, jakie jesteś gotowy ponieść.

   Ustal swój budżet: Zastanów się, ile pieniędzy jesteś gotowy zainwestować. Pamiętaj, że nie powinieneś inwestować więcej, niż możesz sobie pozwolić stracić.

   Rozpocznij od małych kwot: Możesz zacząć od inwestowania małych kwot, np. od 100 zł lub mniej. Dzięki temu będziesz mógł zacząć poznawać rynek i zyskiwać doświadczenie bez dużego ryzyka.

   Wybierz platformę inwestycyjną: Obecnie istnieje wiele platform inwestycyjnych, które pozwalają na inwestowanie małych kwot. Wybierz taką, która jest bezpieczna i ma pozytywne opinie użytkowników.

   Edukuj się: Przed podjęciem decyzji inwestycyjnej, dokładnie przestudiuj rynek i instrument, w który chcesz zainwestować. Warto zapoznać się z podstawowymi pojęciami związanymi z inwestowaniem oraz korzystać z porad ekspertów.

   Podsumowując, inwestowanie małych kwot może być dobrym sposobem na budowanie kapitału, pod warunkiem, że będziesz podejmował świadome i przemyślane decyzje inwestycyjne.

   1. Okej, można od 100 zł, ale czy inwestowanie tak małej kwoty ma w ogóle jakiś sens poza tym, że można sobie zobaczyć, jak te obligacje działają?

  1. Inwestycja w obligacje może być bezpiecznym sposobem na zarobienie pieniędzy, ale należy dokładnie przeanalizować ich oprocentowanie i czas trwania inwestycji.

    1. Na obligacjach możemy być stratni tylko wtedy gdy Państwo zbankrutuje – sam odpowiedz sobie na pytanie jakie są na to szanse w najbliższych latach 🙂

     1. A co w przypadku, gdy wybierzemy obligacje ze zmiennym oprocentowaniem? Czy oprocentowanie może się zmienić w trakcie na niekorzyść inwestora?

     2. jesteśmy uzależnienie od humoru nbp które może obniżyć % za rok czy dwa ale równie dobrze zwiększyć

     3. Witaj Ela
      Np też inflacyjne obligacje, gdyż poziom inflacji jest dalej niestety na wysokim poziomie. Pozdrawiam
      Marek
      Doradca Online PEKAO S.A

    1. Witaj Ela
     To już zależy od Twoich, własnych preferencji 🙂 Pozdrawiam
     Marek
     Doradca Online PEKAO S.A

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.