Jak inwestować na giełdzie? To pytanie z pewnością zadają sobie wszyscy początkujący gracze. Aby inwestycje w akcje przyniosły korzyści, konieczna jest odrobina szczęścia, ale także solidna porcja wiedzy. Warto zatem wiedzieć, gdzie można poćwiczyć i podszkolić się, a także od czego zacząć inwestowanie na giełdzie.

Jak inwestować na giełdzie?

Giełda papierów wartościowych to miejsce, gdzie spotykają się osoby oraz instytucje, które chcą sprzedać albo kupić akcje, obligacje korporacyjne, obligacje Skarbu Państwa, certyfikaty oraz inne papiery wartościowe. Źródłem zysku osoby inwestującej mogą być dywidendy, odsetki lub środki, które wygenerowane są przez wzrost ceny zakupionego aktywa (pisaliśmy: Inwestowanie dywidendowe). Można stwierdzić również, że giełda to jeden z najważniejszych dostawców kapitału dla firm.

W uproszczeniu – zamiast wnioskować o kredyt w banku na rozwój działalności, właściciele wprowadzają je na giełdę i sprzedają część albo wszystkie udziały. Są to właśnie akcje. Kupując je, osoba staje się zatem współwłaścicielem określonej firmy. 

Kto może zarabiać na giełdzie?

Tak naprawdę na giełdzie może zarabiać każdy. Powinien mieć jednak solidne przygotowanie teoretyczne. Bez tego nie warto zaczynać inwestowania na giełdzie.

bezpieczne inwestowanie
bezpieczne inwestowanie

Sprawdź także: Co to jest giełda papierów wartościowych

Jak zarabiać na giełdzie? Przede wszystkim należy zdobyć gruntową wiedzę z zakresu inwestowania. Wiele z początkujących inwestorów zapomina, jak wielką wagę ma przygotowanie teoretyczne. Warto analizować materiały branżowe, czytać książki oraz blogi zwracając uwagę na takie kwestie, jak hossy, bessy, cykle koniunkturalne czy zasady kupna oraz sprzedaż akcji (zlecenie kupna i sprzedaży).

Warto również regularnie śledzić informacje na temat giełdy oraz poświęcić odpowiednią ilość czasu na zapoznanie się ze spółkami giełdowymi.

Gra na giełdzie – dywersyfikuj inwestowanie w akcje

Z terminem dywersyfikacja portfela początkujący inwestor z pewnością się spotka/spotkał w chwili rozpoczynania inwestycji. To pierwsza i bardzo często najtrudniejsza lekcja dla graczy – mowa tu o zarządzaniu ryzykiem (pisaliśmy m.in. Jak zacząć grać na giełdzie). 

Inwestorzy mają trudności w podejmowaniu odpowiednich decyzji inwestycyjnych w kryzysowych sytuacjach. Odpowiednio zdywersyfikowany portfel zawiera akcje z wielu różnych sektorów. Zgodnie z twierdzeniami amerykańskich naukowców, portfel zawierać powinien minimum 12 różnych akcji. Zmniejsza to ryzyko biznesowe (inwestuje się w instrumenty o zróżnicowanym poziomie ryzyka). 

Sprawdź także: Czy na giełdzie można zarobić?

Ryzyko inwestycyjne związane jest z upadkiem wartości akcji, wtedy kiedy firma ma np. kłopoty finansowe lub przestaje spełniać oczekiwania inwestorów. Ryzyko rynkowe jednak nie jest objęte wyłącznie przy pomocy dywersyfikacji. Cały czas jest się podatnym na recesję gospodarki. To oznacza, że w czasach wzrostu gospodarczego, inwestor zyskuje. 

Jak inwestować na giełdzie papierów wartościowych – dywidenda

Wypłata dywidendy na ważne znaczenie dla graczy. Pierwszy sposób jak inwestować w akcje to spekulacja na wzrost ceny. Drugi to zyski, które płyną z dywidendy (inwestowanie w akcje dywidendowe). A dywidenda jest to rozdzielona część zysku firmy, która należy do akcjonariuszy. Występować może pod postacią pieniężną albo przez otrzymanie akcji określonej spółki. 

Sprawdź także: Giełda dla początkujących

Zasada ryzyko-zysk – podstawa gry na GPW

Termin ryzyko-zysk bardzo często spotykany jest w sferze handlu oraz inwestycji na giełdzie. Chodzi w tym przypadku o stosunek ryzyka straty oraz możliwości zysku, na który inwestor może liczyć. 

jak inwestować na giełdzie
jak inwestować na giełdzie

Jeżeli gracz chce odnieść sukces na giełdzie, powinien pamiętać o tej zasadzie. Przykładowo, w przypadku inwestycji w akcje o wartości 100 zł, oczekuje wzrostu ceny na 130 zł – zakładając, że chce sprzedać w tym momencie. Jego potencjalny zysk wynosi 30 zł. Otwiera tą pozycję i ustawia stop loss na 90 zł. W takiej sytuacji jego maksymalna stratą wynosi 10 zł a stosunek ryzyko-zysk 1:3. Jego potencjalny zysk jest 3 razy większy od straty.  

Jak inwestować na giełdzie – granie na wirtualnej giełdzie

Po poznaniu giełdowej teorii, przychodzi pora na praktykę. Dobrym treningiem przed rozpoczęciem inwestowania na prawdziwej giełdzie, jest symulator gry na giełdzie. Spróbowanie swoich sił w wersji wirtualnej, podszkoli potencjalnego gracza i pozwoli zapoznać się z zasadami gry w praktyce. Umożliwi to graczowi zdobycie cennego doświadczenia bez ponoszenia ryzyka utraty środków.

Sprawdź także: Nauka inwestowania na giełdzie

Dzięki temu na własnej skórze może sprawdzić swoje reakcje w stresujących i kryzysowych momentach, np. gdy traci się określoną ilość pieniędzy z portfela. Będzie mógł również na bieżąco śledzić zmianę wartość swojego portfela inwestycyjnego oraz porównywać wyniki z uczestnikami gry. 

jak inwestować na giełdzie
jak inwestować na giełdzie

Jak inwestować na giełdzie – założenie rachunku inwestycyjnego

Po nabraniu doświadczenia grając w świecie wirtualnym, używając symulatora do gry na giełdzie, czas na założenie realnego rachunku inwestycyjnego. Konto maklerskie to jest niezbędne do sprzedawania i kupowania udziałów w firmach. Rachunek inwestycyjny, zwany także maklerskim albo brokerskim bez problemu można złożyć prze internet, bez wychodzenia z domu.

Sprawdź także: Od czego zacząć inwestycje

Zdarza się, że banki oferują rachunki inwestycyjne jako dodatek do ROR-u. Chcąc ograniczyć formalności do minimum, warto zapytać o taką możliwość w swoim banku. 

Jak wybrać najlepsze konto brokerskie?

Decydując się na założenie rachunku inwestycyjnego, warto zwrócić uwagę na:

 • Wysokość prowizji od transakcji kupna oraz sprzedaży akcji online. Najlepiej, aby wynosiła ona nie więcej, niż 0,5 kwoty transakcji (to zależy od wybranego konta maklerskiego),
 • Wysokość prowizji za przelew z rachunku inwestycyjnego na osobiste konto albo inne konto bankowe,
 • Wysokość rocznej opłaty za prowadzenie konta maklerskiego. Opłata taka nie powinna wynosić więcej, niż kilkadziesiąt złotych na rok,
 • Dostęp do platformy, która umożliwia śledzenie oraz wykonywanie operacji w czasie realnym,
 • Dostęp do informacyjnej platformy, która zawiera aktualne analizy oraz opinie ekspertów.
jak inwestować na giełdzie
jak inwestować na giełdzie

W przypadku, gdy inwestor podpisze umowę z instytucją finansową oraz założy konto maklerskie (rachunek maklerski), będzie musiał zasilić je dodatkowymi środkami. Po zrobieniu przelewu, będzie mógł stworzyć pierwsze zlecenie kupna albo sprzedaży. W ramach tego pierwszego w zamian za gotówkę inwestor otrzyma akcje, a w ramach drugiego, za sprzedanie akcji, uzyska pieniądze. 

Sprawdź także: Inwestowanie małych kwot

W celu ułatwienia wykonywania transakcji oraz zautomatyzowania całego procesu, warto:

 • zdecydować, w które akcje zainwestować pieniądze,
 • określić, ile akcji inwestor potrzebuje i jaką cenę jest w stanie za nie zapłacić,
 • ustawić okres ważności zlecenia,
 • ustawić własne preferencje, które dotyczą realizacji transakcji w całości albo w częściach.

Jak zarabiać na giełdzie papierów wartościowych?

Skuteczne inwestowanie na giełdzie, szczególnie GPW (Giełdzie Papierów Wartościowych), uchodzi za stosunkowo trudne. W celu odniesienia zysku, oczywiście w odpowiednim momencie trzeba sprzedać akcje jednych spółek, w to miejsce kupując inne. Rodzi się zatem pytanie – kiedy najlepiej jest sprzedawać, a kiedy kupować? Ciężko jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie – jak zarabiać na giełdzie?

Sprawdź także: Ile trzeba zainwestować w kryptowaluty?

Stosując różne techniki oraz strategie inwestycyjne, można osiągnąć bardzo dobre wyniki wyniki z inwestowania na giełdzie papierów wartościowych. Bardzo ważne, aby wypracować własną strategię inwestowania. Można ją jednak wypracować dopiero po pewnych czasie, aż inwestor nabierze doświadczenia i będzie widział, które techniki i strategie przynoszą najlepsze rezultaty. 

Nie ma jednej, uniwersalnej techniki inwestowania. Każdy jest inny i inaczej reaguje w różnych sytuacjach. Dlatego też każdą technikę należy dostosować do siebie. 

Sprawdź także: Gdzie kupować akcje

Założenie rachunku inwestycyjnego

W celu inwestowania na giełdzie Polskiej, będzie konieczne założenie rachunku maklerskiego w jednym z biur. Założenie go jest bardzo proste i bez problemu można to zrobić przez internet. Założenie rachunku inwestycyjnego jest podobne do założenia rachunku bankowego.

Po założeniu rachunku maklerskiego, wystarczy wpłacić środki, a akcje kupić można poprzez wypełnienie zlecenia giełdowego. 

Ile pieniędzy przeznaczyć na inwestycje na giełdzie?

Jak inwestować na giełdzie? Po założeniu rachunku brokerskiego, należy zastanowić się, ile pieniędzy chce przeznaczyć na inwestowanie. Początkowo najlepiej przeznaczyć na ten cel jak najmniej pieniędzy. Pozwolą one na przyzwyczajenie się do warunków panujących na giełdzie. Później można stopniowo zwiększać zaangażowanie na giełdzie. Nie ma kwoty minimalnej, którą trzeba przeznaczyć na granie na giełdzie. Jedyną barierą są minimalne prowizje.

Zazwyczaj minimalna prowizja wynosi od 3 do 5 złotych. W większości domów maklerskich średnia prowizja wynosi 0,29%, czyli na transakcję inwestor powinien przeznaczyć około 1730 zł, aby nie tracić środków na minimalnej prowizji, biorąc pod uwagę 5 zł. Oczywiście, jeżeli inwestor wejdzie w spółkę z mniejszym kapitałem, to nic takiego się nie stanie. Straci jedynie około 2-3 zł na minimalnej prowizji, co nie jest dużą sumą.

jak inwestować na giełdzie
rachunek maklerski i instrumenty finansowe

Poznanie i wybór metody analizowania spółek

Najpóźniej trzeba zapoznać się z podstawami analizy technicznej i fundamentalnej. Z biegiem czasu inwestor pozna, który rodzaj analizy przypadnie mu najbardziej do gustu. Giełda dla początkujących nie powinna być traktowana jako forma hazardu. Aby uniknąć tego, należy cały czas się edukować oraz nabierać doświadczenia także na realnym rynku. 

Ostrzeżenia można znaleźć na stronie Komisji Nadzoru Finansowego.

Analiza techniczna jest to naukowo zbadana metoda analizy wykresu spółki. Przez wydarzenia z przeszłości, można dowiedzieć się, jak inwestorzy reagowali na określone wydarzenia albo poziomy cenowe. W skrócie można przestawić to w ten sposób, że im więcej inwestor sprzedawało/kupowało określone akcje po konkretnej cenie, tym większe jest prawdopodobieństwo, że zdarzenie takie powtórzy się, kiedy cena akcji spadnie albo wzrośnie do poprzednich poziomów cenowych. 

Z kolei analiza fundamentalna, jak sama nazwa wskazuje, opiera się na fundamentach, czyli kondycji gospodarki i kondycji emitenta papieru wartościowego. Przyjmuje się, że im lepsza jest kondycja finansowa emitenta, tym większa jest wartość jego akcji oraz jest ona atrakcyjna dla gracza. W fundamentalnej analizie wykorzystuje się informacje na temat gospodarki i finansowane informacje o spółkach.

Ta analiza nie służy do oceniania opłacalności inwestycji w krótkim czasie. W okresie długim, co zostało stwierdzone empirycznie, występuje silna korelacja między wzrostem zysków spółki, a jej rynkową wyceną. Z tego względu analizę fundamentalną stosuje się dla inwestycji z długim okresem czasowym. Służy ona do wyszukiwania spółek, których akcje osiągać będą wyższe ceny, niż obecnie.

Kilka strategii, które pozwalają na zarabianie na giełdzie nawet w przypadku spadków

Nie są to jednak metody łatwe. Ich wykorzystywanie będzie wymagało zdobywania nowej wiedzy, analizy sytuacji rynkowej lub poszczególnych spółek. 

Inwestowanie na wielu rynkach

Jest to chyba najbardziej oczywisty sposób na to, aby uniknąć strat na określonym rynku finansowym. Jeśli inwestor skupi się jedynie na polskiej giełdzie, to spadki lokalnej koniunktur będą bardzo uderzać w jego portfel inwestycyjny. Powinien być tak otwarty na inne rynki, który będą zachowywać się inaczej, niż krajowy. 

Ilość rynków finansowych jest bardzo duża i zawsze znaleźć można taki, który będzie dawał solidną stopę zwrotu. Praktyczny problem jest taki, że tego typu analizę najłatwiej sporządzić po fakcie. Przewidywanie, który rynek będzie dawał lepsze wyniki niż inne, jest w zasadzie niemożliwe. Jednak częściowa ekspozycja na inne rynki jest dobrym sposobem na zmniejszenie ryzyka straty z portfela. 

jak inwestować na giełdzie
jak inwestować na gieldzie

Jakie są rodzaje rynków finansowych?

Rynki finansowe podzielić można pod względem rodzaju aktywów (obligacje, akcje, waluty, itp.) i pod względem geograficznym (Polska, rynki rozwijające się oraz rozwinięte). Istnieją jeszcze rynki alternatywne – dzieła sztuki, nieruchomości, czy w ostatnim czasie bardzo popularne kryptowaluty.

Instrumenty, które pozwalają na zarabianiu na spadającym rynku

Nawet, kiedy główny rynek inwestora spada, cały czas może on zarabiać. Rynki finansowe oferują różne instrumenty, które umożliwiają na zarabianie w czasie spadków cen akcji i indeksów. Tego typu możliwość dają np. kontrakty futures, terminowe, niektóre opcje czy certyfikaty inwestycyjne. Tego typu instrument finansowe nazywane są zbiorczo pochodnymi instrumentami.

Pierwszym ich celem było zmniejszenie ryzyka cenowego dla producentów oraz surowców, jednak z czasem zyskały one bardzo dużą popularność pośród spekulantów, którzy dzisiaj generują większość obrotów na rynkach instrumentów pochodnych.

Pisaliśmy niedawno: Pożyczka na 12 miesięcy bez BIK

Należy jednak pamiętać, że granie na giełdzie tego typu innymi instrumentami to duże ryzyko. Zarabianie na spadkach jest optymistycznym scenariuszem, jednak ich nieodpowiednie użycie może skutkować także sytuację odwrotną, czyli taką, kiedy inwestor będzie ponosił straty w sytuacjach, kiedy rynek będzie rósł. 

Przeczekanie niekorzystnej koniunktury poza rynkiem 

Jest to najprostsza metoda, która ogranicza straty, kiedy spadają rynki giełdowe. W takiej chwili inwestor może ze swojego głównego rynku wycofać całość albo część środków. W momencie, kiedy spadną do poziomu, który inwestor uzna za atrakcyjny, może powrócić na rynek i korzystać z obniżonych cen akcji. Tego typu elastyczność jest najważniejszą cechą funduszy, które działają wedle strategii absolutne return.

A co zrobić ze środkami po wycofaniu ich? Inwestor ma do wyboru szeroki wybór instrumentów pozwalających na zachowanie realnej wartości kapitału, np. obligacje skarbowe. Można także samodzielnie zainwestować w obligacje skarbowe. 

jak inwestować na giełdzie
inwestowanie na giełdzie

Wyszukiwanie okazji rynkowych

Dla inwestowania na szerokim rynku giełdowym alternatywą jest także wyszkolenie się w wyszukiwaniu okazji rynkowych, co jest czasami nazywane oportunistycznym podejściem. Chodzi w tym przypadku o działanie z założeniem, że nawet w trakcie bessy są spółki, które bardzo zyskają na wartości.

Gracz może wyspecjalizować się w konkretnym segmencie rynku oraz w jego ramach szukać okazji rynkowych pozwalających na osiągnięcie wyższych stóp zwrotu. Najprostszym przykładem tego typu sektorów są producenci gier komputerowych. Ważne jednak, aby tak sektor, w którym inwestor będzie chciał zostać ekspertem, dawał odpowiednio duży potencjał wzrostu.

Lepiej wybierać spółki z branż rozwojowych niż te, działające w sektorach ustabilizowanych, np. energetyka, banki. Jeżeli jednak inwestor posiada wiedzę ekspercką z zakresu innych obszarów, to może także pomyśleć o bardziej tradycyjnych sektorach gospodarki. 

Gra na wydarzeniach rynkowych 

Jak inwestować na giełdzie? Można zastosować strategię zarabiania na zdarzeniach rynkowych, tj. połączenie spółek, fuzje czy publiczne wezwania na akcje. Zajęcie odpowiedniej pozycji we właściwym czasie, może przynieść spore zyski, jeśli inwestor prawidłowo wytypuje scenariusz w jakim będą rozwijać się wydarzenia, które związane są z daną transakcją.

W obecnych warunkach rynkowych inwestor może np. starać się szukać spółek, które będą obiektem wezwań. Związane jest to zwykle z zapłatą stosunkowo wysokiej premii powyżej ceny rynkowej, akcjonariuszom spółki przejmowanej. Istnieją również spółki, które są ze sobą powiązane kapitałowo i w tym przypadku można również spróbować określić scenariusz wydarzeń oraz próbować coś na tym zarobić. 

Jak zacząć inwestowanie na giełdzie – przydatne wskazówki

Poniżej przedstawione jest kilka przydatnych rad, które ułatwią postawienie pierwszych kroków na giełdzie (od czego zacząć zakupy i sprzedaż papierów wartościowych).

Granie jedynie taką kwotą, jaką jest się w stanie spłacić

Najlepiej grać na giełdzie oszczędnościami, które jest się w stanie spłacić. Jest to stara zasada doświadczonych inwestorów – zaczynanie od posiadanych oszczędności). Niezależnie od tego, jak inwestor jest pewny określonej spółki i jak wiele zarobili na niej jego koledzy, ryzyko sporych strat to niezbędny element inwestowania na giełdzie

jak inwestować na giełdzie
giełda dla bardzo początkujących. jak zacząć inwestować. Czy da się zarobić na giełdzie?

Ciągle poszerzanie wiedzy o grze na giełdzie

Nawet jeżeli inwestor posiadł już podstawową wiedzy na temat działania giełdy, nie powinien na tym poprzestawać. Jeżeli gracz chce odnosić kolejne sukcesy, musi być cały czas na bieżąco. Skuteczne inwestowanie na giełdzie równa się ciągle poszerzanie wiedzy. Żeby stać się mistrzem, należy nieustannie się uczyć, podnosić swoje kompetencje, być otwartym na nowe doświadczenia oraz wiedzę.

Nie należy kierować się emocjami 

Jak inwestować na giełdzie? Przede wszystkim bez emocji. Zachowanie racjonalnego podejścia to jedna z podstawowych zasad dobrego indywidualnego inwestora. Podejmując decyzje na giełdzie należy kierować się chłodną kalkulacją, odkładając emocje na bok.

Niekupowanie na szczytach 

Jeżeli ceny akcji osiągające szczytowe pozycje, najlepiej wstrzymać się przed ich zakupem. Jest duże prawdopodobieństwo, że efektem takiej sytuacji będzie drastyczny spadek cen. Z kolei jeżeli akcje spółki osiągnęły spory spadek, jest to dobry czas na ich zakup.

Postawienie na spółki z płynnością

Jeżeli inwestorowi zależy na tym, aby móc sprzedać akcje w dowolnej chwili, powinien zainwestować w te, które pochodzą od spółek z dużą płynnością. Najwyższą odznaczają się największe podmioty giełdowe, które wchodzą w skład indeksu WIG20. 

Zabezpieczenie się przed dużymi stratami

Granie na giełdzie szczególnie na początku powinno być zabezpieczone przed ryzykiem bardzo dużych spadków. W tym celu należy ustawić na swoim koncie maklerskim zabezpieczające zlecenie, czyli stop loss. To pozwala na określenie poziomu, do którego inwestor akceptuje straty.

Uczenie się na błędach 

Umiejętność uczenia się na błędach to jedna z kluczowych zasad inwestowania na giełdzie. Warto pamiętać, aby niepowodzeń nie brać do siebie i nie traktować jak porażki. Warto natomiast wyciągać z nich stosowne wnioski i skutecznie odrabiać lekcje, co spowoduje, że gracz stanie się bogatszy i nie chodzi tu wyłącznie o zawartość portfela.

Pisaliśmy niedawno: Pożyczki bez zdolności kredytowej 

Jak inwestować na giełdzie – słowniczek inwestora

Osoby grające na giełdzie posługują się specyficznym językiem, który nie jest zrozumiały dla laika. Warto zatem poznać kilka podstawowych pojęć, aby wiedzieć, jak skutecznie inwestować na giełdzie:

 • Akcja zwykła – papier wartościowy, który emitowany jest przez przedsiębiorstwo będące spółką akcyjną. Osoba nabywająca akcje, staje się współwłaścicielem firmy (akcje i obligacje to papiery wartościowe),
 • Akcjonariusz – to posiadacz akcji i współwłaściciel przedsiębiorstwa,
 • Bez dywidendy – informacja, która podawana jest obok kursu giełdowego akcji. Oznacza, że nabywcom akcji nie przysługuje prawo poboru nowej emisji,
jak inwestować na giełdzie
Nauka inwestowania na giełdzie – rachunek maklerski. Ile trzeba mieć pieniędzy żeby inwestować na giełdzie?
 • Bear, czyli niedźwiedź – symbol tendencji spadkowej,
 • Bull – symbol tendencji wzrostowej,
 • Cena emisji akcji – cena, po której akcji są sprzedawane na rynku pierwotnym,
 • Depozytariusz – bank zajmujący się przechowywaniem aktywów funduszy inwestycyjnych przez prowadzenie ich rejestru,
 • Efekt Stycznia – termin, który określa wzmożone zakupy akcji przez kapitał portfelowy, który występuje zwykle na początku roku kalendarzowego,
 • Emitent – podmiot, który wystawia we własnym imieniu papiery wartościowe,
 • Hossa – długotrwała, silna tendencja wzrostu na rynku,
 • Instrument pochodny – instrument, którego cena zależy od ceny instrumentu bazowego,
 • Obligacje o stałym oprocentowaniu – obligacje o stałej wartości odsetek,
 • Obligacje o zmiennym oprocentowaniu – oprocentowanie zmienia się częściej, niż raz w roku i zależy od stopy dochodu krótkoterminowych instrumentów finansowych,
 • Rynek pierwotny – sprzedaż akcji pierwszym właścicielom przez emitenta,
 • Rynek wtórny – obrót wtórny akcjami przez uczestników, którzy nabyli akcje na pierwotnym rynku od emitenta,
 • Stopa zwrotu – przyrost wartości inwestycji, który uwzględnia dywidendy albo odsetki i prawa poboru oraz wyrażony jest w procentach,
 • Wartość obrotu – iloczyn kursu oraz liczby sprzedanych i kupionych papierów wartościowych,
 • Zlecenie stop loss – zlecenie ustawiane w celu zminimalizowania strat.

Inwestowanie na giełdzie może być świetnym doświadczeniem , ale może też również generować duże zyski (najbardziej doświadczeni inwestorzy potrafią z giełdy sporo wyciągnąć). Rozpoczęcie przygody z giełdą wcale nie jest takie trudne, jak większości się wydaje. Internetowy dostęp do rachunku inwestycyjnego umożliwia zarządzanie funduszami bez wychodzenia z domu (prowadzenie rachunku maklerskiego przez wyspecjalizowanego brokera).

Z kolei koszty bycia inwestorem ograniczają się zwykle do prowizji od wartości transakcji i podatku od zysku. Na koniec warto pamiętać, że różne banki oraz domy maklerskie oferują zróżnicowane warunki prowadzenia rachunków brokerskich.

Jak inwestować na giełdzie? Droga opisana powyżej skierowana jest przede wszystkim dla osób poszukujących. Razem z powiększeniem wiedzy inwestycyjnej oraz doświadczenia, rosną wymagania, potrzeby oraz świadomość. Jeśli w parze z nimi idą zyski w górę, inwestor może być pewny, że kroczy właściwą drogą.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.